Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 62 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:59
19. 3. 2020
!

Co se za dnešek změnilo či zpřísnilo v Česku?

 • Počet nakažených koronavirem vystoupal k sedmi stovkám (694).
 • Česko dál řeší dodávky roušek a respirátorů, které jsou nedostatkovým zbožím.
 • Vláda změnila nákupní hodiny pro důchodce (od pátku to bude nově 7.-9. hodina)
 • Prezident Zeman vystoupil s projevem, ve kterém varoval před panikou a strachem, ale i zlehčováním epidemie, rýpl si do opozice, herců i novinářů. Premiér Babiš se v pátek vydá za Zemanem do Lán na schůzku od 18:00.
 • Ošetřovné dle návrhu vlády se má vyplácet za děti do 13 let a po celou dobu uzavírky škol.
 • Vláda nachystala změnu pro pendlery, chce odhalit ty falešné.

Zajímavé momenty přineslo i dění ve světě.

 • Itálie přeskočila v počtu mrtvých Čínu, má již 3405 obětí (v Číně 3249 mrtvých).
 • Kancléřka Merkelová upozornila, že koronavirus dramaticky mění život i v Německu a situace je vážná.
 • Naději dává Donald Trump, který uvedl, že experimentální lék remdesivir vykazuje dobré výsledky při léčbě koronaviru. Mohlo by to dle něj „změnit pravidla hry".

Děkujeme vám za sledování čtvrtečního online přenosu, v pátek ráno se opět přihlásíme.

Video Nedostatkové roušky a respirátory v Česku: Hamáček promluvil o velkých dodávkách z Číny (19.3.2020) - ČTK
23:35
19. 3. 2020

Jihočeští hygienici dnes nezaznamenali žádný nový případ onemocnění koronavirem. V kraji tak zůstává 19 potvrzených případů nemoci COVID-19. V povinné karanténě je téměř 1400 lidí, sdělila v tiskové zprávě ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

K laboratornímu vyšetření poslali dnes hygienici 134 vzorků, do 22:00 jich odborníci prověřili 109. „Všechny testy byly negativní, což je potěšitelné. Výsledky zbývajících 25 vzorků budeme znát v pátek dopoledne,“ uvedla Kotrbová. Praktičtí lékaři dnes v regionu nařídili dalších 206 povinných karantén, všechny kvůli návratu ze zemí s vysokým rizikem možného šíření nemoci COVID-19 nebo kontaktu s již nakaženým člověkem, uvedla epidemioložka Jitka Luňáčková. V povinné karanténě je tak už 1371 Jihočechů.

Kotrbová vyzvala takzvané pendlery, kteří denně jezdí za prací z českého příhraničí do Bavorska nebo Rakouska, aby necestovali. „Naší odpovědností je ochrana zdraví občanů a povinností pracovat s fakty. Rakousko mělo včera (ve středu) večer 1646 pozitivních a sedm úmrtí, Německo 11 000 pozitivních a 20 úmrtí a sousední Bavorsko 1700 případů a osm úmrtí. A když jako epidemiolog hodnotím dosavadních 19 případů, které v kraji máme, čtrnáct je jich spojeno s osobami, které pracovaly v zahraničí,“ doplnila.

23:28
19. 3. 2020

„Tělo jsem měla v jenom ohni, v krku mě bolelo, jako bych polykala střepy,“ takhle popsala koronavirus samoživitelka Mandy Charltonová (46) z britského Newcastle. Matka tří dětí byla nejprve v domácí karanténě a léčila se léky s paracetamolem. Nakonec skončila na pohotovosti s horečkou 39 stupňů.

„Už jsem zase doma, vrchol nemoci byl hrozný. Spala jsem i 20 hodin denně. Měla jsem zvýšenou teplotu kolem 37,9 stupně, ta se pak ještě zvýšila na 39 stupňů. Hrozně jsem se potila, trápil mě suchý kašel. Nic podobného jsem v životě nezažila,“ Charltonová dodala, že ji překvapil přístup v nemocnici.

„Jen, co mohli, poslali mě domů. Čekat na odvoz speciální sanitkou bych musela 9 hodin, tak řekli, ať si zavolám kamarádům. Dostala jsem panický záchvat, naštěstí mě moje nejlepší kamarádka, která tak riskovala vlastní zdraví, odvezla domů. To není vina sester, nebo doktorů, ale vlády,“ zakončila Britka.

Britka Mandy Charltonová zápasí s koronavirem.
23:21
19. 3. 2020

Karanténu svým sousedům ve španělské Barceloně zpříjemnila sopranistka Begona Alberdiová, která ze svého okna navečer zapěla árii. „Páni,“ ocenili její výkon posluchači. Její výkon ocenili potleskem i výkřiky bravo, mnohé její píseň dojala k slzám.

23:15
19. 3. 2020

V Německu se koronavirem podle DPA nakazilo už přes 15 tisíc lidí a 44 jich nemoci podlehlo. Poslední oficiální údaje Institutu Roberta Kocha (RKI) z dnešního dopoledne hovoří o 10 999 infikovaných a 20 mrtvých.

Nejpostiženější spolkovou zemí nadále zůstává Severní Porýní-Vestfálsko, které je s téměř 18 miliony obyvatel zároveň zemí nejlidnatější. Koronavirem se tu nakazilo přes 4970 lidí. Na druhém místě je co do počtu infikovaných Bavorsko s více než 2280 případy. Třetí nejpostiženější zemí je Bádensko-Württembersko s více než 2740 nakaženými.

23:14
19. 3. 2020

Nizozemský ministr zdravotnictví Bruno Bruins včera na chvíli omdlel, když za řečnickým pultem v parlamentu odpovídal na otázky poslanců, informovala agentura Reuters. Pomohli mu kolegové z vlády. Dal si doušek vody a pak odešel po svých a bez pomoci.

„Omdlel jsem z únavy (...), už je mi lépe,“ napsal 56letý ministr na sociálních sítích s tím, že po zbytek dne bude doma odpočívat, aby se mohl dnes znovu zapojit do boje s krizí kolem koronaviru. Nicméně Bruins dnes znenadání rezignoval na svou funkci.

23:05
19. 3. 2020

Koronavirus se šíří také v Africe, první případ dnes ohlásil například Niger. Tamní prezident Issoufou Mahamadou vyzval obyvatele, aby zachovali klid a respektovali zavedená opatření, která mají zabránit šíření viru.

Během pandemie koronaviru platí přísná bezpečnostní a karanténní opatření po celém světě. Přísná bezpečnostní opatření platí i v Zimbabwe, (19.03.2020).Během pandemie koronaviru platí přísná bezpečnostní a karanténní opatření po celém světě. Přísná bezpečnostní opatření platí i v Zimbabwe, (19.03.2020).
22:55
19. 3. 2020

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii dnes spustila web Mapa pomoci, který má propojit lidi a organizace nabízející pomoc při současné epidemii nového koronaviru s těmi, kdo pomoc potřebují. Na mapě jsou například dobrovolníci vyrábějící roušky, nabízející pomoc seniorům nebo lidé ochotní pomoci s donáškou potravin. Web také doporučuje stránky, které poskytují ověřené informace o koronaviru.

22:52
19. 3. 2020

Počet pacientů, kteří v Turecku podlehli novému koronaviru, se zvýšil na čtyři. Téměř na dvojnásobek se přitom od středy rozrostlo množství nakažených osob, informoval dnes večer ministr zdravotnictví Fahrettin Koca.

Ve středu bylo v Turecku registrováno 191 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Podle aktuálního sdělení Koci bylo za uplynulých 24 hodin provedeno 1981 testů, z nichž u 168 osob byl výsledek pozitivní. Celkem je tedy nyní v zemi 359 infikovaných.

Ve středu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan doporučil Turkům, aby tři týdny nevycházeli z domu, pokud to nebude nutné, a aby minimalizovali své sociální kontakty až do doby, než pomine hrozba onemocnění novým koronavirem. Chodit do práce nicméně Turkům nezakázal.

Turecký prezident Erdogan vyzval lidi, aby nevycházeli z domů.
22:46
19. 3. 2020

V polovině dubna může být v Česku podle náměstka ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly až 15 tisíc případů koronaviru, řekl v ČT. Nemocnice mají pro vážné případy 800 lůžek, lze navýšit na 1500.

„Vycházíme ze situace, která je v Německu a v tuto chvíli už i u nás, to znamená, že tady nejsou taková čísla jako v Itálii. Kapacitou systému jsme nachystáni na 800 pacientů v kritické péči, to znamená ventilovaní a pacienti na kyslíku. Tato kapacita se dá zvýšit rezervně na 1500. Přes tuto kapacitu bychom už měli vážné problémy a věříme, že se na ni nedostaneme,“ uvedl Prymula.

V Česku bylo do dnešního večera pozitivně testováno 694 osob. Otestováno bylo více než 9400 vzorků. Ministerstvo zdravotnictví dnes nařídilo, že speciální lůžka pro nakažené mají vyčlenit všechny nemocnice akutní lůžkové péče. Celkem je akutních lůžek asi 48 tisíc. Vybavených ventilátory je podle ministerstva zdravotnictví asi 3500.

22:41
19. 3. 2020

Dlouholeté kamarádky, seniorky Doreen, Dotty a Carol vymyslely, jak budou trávit 3 až 4měsíční karanténu, do které všechny britské důchodce nad 70 let poslal premiér Boris Johnson. Se svým receptem se „babči“ podělily se stanicí BBC. Svěřily se s tím, že „samotu v izolaci by nevydržely“, proto se rozhodly se na dobu karantény sestěhovat.

Důchodkyně si pořídily „obrovské zásoby“ bílého vína a čas si budou krátit sledováním seriálů, v plánu mají zhlédnout například Korunu o vládě královny Alžběty II. „Máme víno. Jediné, co jsme si v obchodu pořídily, je levné bílé víno,“ pochlubily se důchodkyně moderátorce BBC a rozesmály se. „Babči“ jsou hitem sociálních sítí.

Britské babičky: Dotty, Doreen a Carol baví celou Británii. Důchodkyně se na dobu karantény sestěhovaly, čas si budou trávit popíjením vína a sledováním seriálů.
22:26
19. 3. 2020

„Ani se neptejte, tohle by nikdo nechtěl zažít. To jsme neočekávali. Čekali jsme, že budeme přebírat vládu ve státě, který nevěří soudům, nevěří vládě. Teď budeme muset bojovat nejen proti korupci, ale i proti koronaviru,“ okomentoval slovenskou epidemii budoucí premiér země, podnikatel a předseda hnutí OLaNo Igor Matovič, který vystoupil v pořadu České televize Události, komentáře.

Matovič vytknul odstupující vládě premiéra Petera Pellegriniho ze Směru-SD, že na počátku února odeslala miliony roušek do Číny. „Některá opatření se nedělala včas. Teď se chlubí, že pro nemocnice zajistili milion roušek, ale to je to, co se vrátilo. Zdravotníci, kteří jsou jako první v kontaktu s nakaženými pacienty, nejsou zabezpečeni. To je hanba slovenské vlády,“ prohlásil Matovič.

Přislíbil zároveň, že až v sobotu dostane všechna data ke koronaviru, začne se Slováky „hrát férovou hru“. „Férová hra tu chybí, nebudeme nic zatajovat a tvrdit, že nemocnice, sestry a doktoři jsou zabezpečeni, když nejsou,“ dodal Matovič.

Budoucí slovenský premiér Igor Matovič.
22:00
19. 3. 2020

Těhotná přítelkyně britského premiéra Borise Johnsona Carrie Symondsová tento týden oslavila 32. narozeniny. Někdejší komunikační šéfka konzervativců se rozhodla jít příkladem, umístila se do domácí izolace a pro environmentální organizaci Oceana pracuje z domova. Karanténu Symondsové doporučil i zdravotnický poradce vlády, zůstane v ní až do porodu.

Po velké kritice premiér Johnson ve středu oznámil, že se od příštího týdne do odvolání zavřou všechny školy v zemi, počátkem týdne Brity vyzval, aby omezili společenský život a radši vůbec nevycházeli.

Britský premiér Boris Johnson se svou těhotnou přítelkyní Carrie Symondsovou, (9.03.2020).
21:33
19. 3. 2020

Na vystoupení prezidenta Zemana a jeho výzvy opozici, aby raději mlčela, reaguje i ODS. Její šéf Petr Fiala vzkázal, že určitě mlčet nebude.

21:20
19. 3. 2020

"Říct jméno, tak to je začátek nějakého obrovského průšvihu,"

uvedl Hamáček ke konkrétní identifikaci nakažených. Varoval před "peklem" na menších vesnicích, obcích, kde by lidé zjišťovali, kdo je doma kvůli koronaviru. "Netroufli jsme si označit dveře nějakou nálepkou karanténa," dodal.

Debata pokračovala i po skončení tiskové konference.Debata pokračovala i po skončení tiskové konference.
21:13
19. 3. 2020

"V televizi to byla absolutní katastrofa, jenom samé útoky, mě to dost zklamalo,"

uvedl k útokům opozice Andrej Babiš (ANO). Píše si prý se šéfem Pirátů Ivanem Bartošem, primátora Hřiba vyzval, aby taky zkusil sehnat nějaké roušky. Hamáček míní, že jedna strana nadává a druhá se snaží pomoct. 

21:08
19. 3. 2020

"Já jsem optimista,"

uvedl ohledně další prognózy premiér Babiš. "Když všichni pochopí, že je důležité, aby následovali naše doporučení, tak ano, bude to stoupat, to je jasné, my rychleji testujeme (...), to se ještě nějak projeví, ale když se podíváte, co se děje v jiných státech, v Bavorsku, v Itálii, to je absolutní katastrofa, tam je mrtvých víc než v Číně, tak si myslím, že jsme na tom obstojně," míní premiér. "Samozřejmě můžeme vždycky přitvrdit," dodal Babiš.

Hamáček míní, že nejsme v situaci, kdy bychom "jeli po skluzavce do Itálie".

21:03
19. 3. 2020

O výjimce pro nošení roušek pro moderátory a tlumočníky do znakové řeči vláda jednala. Ale neudělí ji. "Pan Prymula byl striktně proti, my jsme si řekli, že by to byl asi špatný příklad pro obyvatele, když jsme řekli, že všichni by to měli mít. Nakonec jsme se domluvili, že nechceme dávat žádnou výjimku na to," uvedl Babiš. Pro tlumočníky do znakové řeči Hamáček doporučil ochranný štít, jako mají doktoři.

21:00
19. 3. 2020

"Aktuálně máme v ČR 63 hospitalizovaných pacientů, z toho  počet vážně nemocných je zhruba pět a čtyři lidé jsou na plicní ventilaci (...) To jsou ti hlavní pacienti, které sledujeme,"

shrnul Vojtěch. Jejich stav je "v zásadě relativně stabilizovaný, ale velice vážný".

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček sdílel stoleček s ministrem zdravotnictví Vojtěchem.
20:49
19. 3. 2020

Na vládě se řešila i přítomnost otců u porodů

„My jsme dostali od té doby celou řadu připomínek od poskytovatelů zdravotních služeb, že toto riziko je poměrně velké, aby nebyla nákaza zavlečena do nemocnice," vysvětloval Vojtěch, proč otcové nebudou moci v porodnicích k porodům. „Už není čas pro výjimky, výjimky by se měly spíše omezovat," dodal.

satanas ( 5. dubna 2020 13:09 )

TVL- Volebni Preference dnes-----ANO -34, 5 %!!! ODS 14%!! Kalousek si uz chysta smycku..

Greinfild ( 5. dubna 2020 13:07 )

Už brzo Eman chcipne hajzl zasr..pochčiju mu hrob a na*** mu tam kriplovi

satanas ( 5. dubna 2020 13:05 )

Ja to nesledoval, ale,,je pravda ze Zeman navrhnul zmrazeni minimalni mzdy Prezidenta??

Milan mid ( 5. dubna 2020 13:04 )

Většina Pražáku,komediantu s pravicovým blokem a milionem nicek nechce BABIŠE oni asi RADĚJI chtějí GRÉTU A ZELENÉ !!!!!

satanas ( 5. dubna 2020 13:01 )

Od "normalnich lidi" nic nechci !To demonstrativne odmi­tam!!B­ZZZ.­.Bzzz­..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud