Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 65 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:35
10. 3. 2020

Úterý bylo pro vývoj v Česku zlomovým dnem, pojďme se ve stručnosti podívat, co přinesl:

 • Počet nakažených novým koronavirem v Česku prudce vzrostl, během dneška přibylo 23 případů. Nemocných tak je už 63, oznámilo pozdě večer ministerstvo zdravotnictví.
 • Od 18.00 hodin platí zákaz akcí pro více než 100 lidí. Kvůli nařízení zavřela divadla, kina, galerie i knihovny.
 • Od středy zůstanou uzavřené všechny základní, střední, vyšší a vysoké školy v Česku. Omezení se dotkne 1,7 milionu dětí a studentů. Naopak mateřské školy a jesle mohou fungovat dál.
 • Jak dlouho omezení potrvají, není zatím jasné. Náměstek ministra zdravotnictví a přední český epidemiolog Roman Prymula odhaduje, že to bude měsíc.
 • Některým nemocnicím v Česku chybí respirátory, ministerstvo zdravotnictví slibuje, že do konce týdne ochranné pomůcky dostanou.
 • Nový typ koronaviru si ve světě vyžádal už přes 4000 obětí a potvrzených případů nákazy je téměř 117 tisíc, zhruba polovina nakažených se z nemoci zotavila.
 • Druhou nejhůře postiženou zemí po Číně, odkud se v prosinci nový koronavirus začal šířit, zůstává Itálie, kde zemřelo už 631 nakažených novým koronavirem. To je o 168 více, než hlásily místní úřady v pondělí.
 • Šíření koronaviru v pevninské Číně se podle oficiálních údajů dál zpomaluje. Úřady za pondělí evidovaly pouze 19 nových případů nákazy.

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online přenosu. Další čerstvé informace vám přineseme brzy ráno.

23:25
10. 3. 2020

Do Česka míří 10 milionů roušek. „Podařilo se nám kontrahovat velkou zakázku a budeme mít 10 milionů roušek. První várku budeme mít do šesti dnů,“ řekl v DVTV náměstek ministra zdravotnitví Roman Prymula. S nedostatkem roušek a respirátorů se potýkají i nemocnice a praktičtí lékaři.

23:00
10. 3. 2020

Uchazeči o americkou prezidentskou nominaci opozičních demokratů Bernie Sanders a Joe Biden zrušili kvůli šíření koronaviru dnešní mítinky v Ohiu. Televize CNBC uvedla, že je to poprvé, co preventivní opatření významně narušila volební kampaň této strany.

Sandersova kampaň sdělila, že o konání dalších akcí bude rozhodovat vždy případ od případu. Bidenův štáb uvedl, že pořádání mítinků bude vždy konzultovat se zdravotnickými úřady.

Deník The New York Times k dnešnímu dni zmapoval v USA 794 případů nákazy novým typem koronaviru, které podlehlo 27 lidí. V Ohiu list eviduje tři infikované.

Joe Biden po americkém „superúterý“ vede nad svým stranickým kolegou Berniem Sandersem v souboji o zisk demokratické nominace pro letošní prezidentské volby v USA. Demokraté rozhodují, koho pošlou do boje o křeslo prezidenta USA: Bernie Sanders sice za Joe Sandersem zaostává, ale ještě má šanci uspět.
22:54
10. 3. 2020

Kvůli koronaviru bude od zítřka zavřený obecní úřad v Nelahozevsi na Mělnicku, informuje obec na webu. Na zábavě v obci minulý týden pobýval člověk, u kterého se později nákaza prokázala.

„Dne 06. 03. 2020 v době od 20:00 do 24:00 pobývala v restauraci U Marty v Nelahozevsi osoba, které bylo následně potvrzeno onemocnění novým koronavirem (SARS-CoV-2), který způsobuje onemocnění COVID-19. V případě, že jste v inkriminovanou dobu uvedené zařízení navštívili, nelze vyloučit, že mohlo dojít k blízkému kontaktu s osobou nemocnou COVID-19,“ informuje obec.

22:45
10. 3. 2020

Školy očekávají už zítra nápor rodičů, kteří budou žádat o formulář na ošetřovné. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na twitteru vysvětlila, že si mohou ušetřit cestu, k formuláři se dostanou i elektronicky.

Rodiče kvůli ošetřovnému nemusejí chodit do školy hned. Škola jim může elektronicky poslat vyplněný formulář, který slouží jako omluvenka z práce. Pro výplatu dávky si rodič formulář vytiskne, dovyplní, podepíše a předá zaměstnavateli. @CSSZcz

22:28
10. 3. 2020

V Olomouckém kraji jsou podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) tři případy nákazy novým typem koronaviru. Hejtman to dnes večer řekl České televizi. Prvním případem v kraji byl dnes Japonec, který žije v Olomouci, leží na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. 

Novým koronavirem se nakazil také manželský pár z Litovle. „Trasologie odpovídá tomu, co bylo doposud, to znamená, že byli na lyžích v Itálii,“ řekl olomoucký hejtman.

22:22
10. 3. 2020
!

Jak dlouho budou v Česku zavřené školy a zakázané akce pro víc než 100 lidí? Náměstek ministra zdravotnictví a přední epidemiolog Roman Prymula odhaduje, že to bude měsíc. „Po tom měsíci se to vyhodnotí,“ řekl v rozhovoru pro DVTV.

Zároveň upozorňuje, že v Česku bude nemocných dál přibývat. „Za týden se můžeme bavit o číslech, které budou tři, čtyři stovky,“ doplnil Prymula.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v Epicentru (12. 9. 2019)
22:10
10. 3. 2020

Divadla nehrají, kina nepromítají, posledním místem, kde se lidé mohou sejít ve větším množství, jsou restaurace a hotely. Blesk Zprávy některé z nich kontaktovaly a provozovatelé zatím žádná výjimečná opatření nechystají. Následky šíření nemoci ale už provozovatelé pocítili. „Ještě v únoru to bylo úplně normální, teď v březnu jsme přišli asi o 20 procent hostů,“ říká ředitel restaurace U Pinkasů František Novotný. Hotely zase pociťují nižší zájem o ubytování a především se musí na čas rozloučit s tzv. kongresovou turistikou. 

21:54
10. 3. 2020
!

Podle Merkelové bude mít koronavirus 60 až 70 procent Němců

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v parlamentu uvedla, že se podle ní koronavirem nakazí 60 až 70 procent Němců, tedy zhruba 50 milionů obyvatel. Informoval o tom německý deník Bild. Kancléřka také poslancům sdělila, že mají očekávat další rušení veřejných událostí.

Podle německých reportérů nastalo po jejím oznámení v sále naprosté ticho. V Německu je zatím přes 1400 nakažených a koronavirus si v zemi vyžádal 2 oběti.

21:41
10. 3. 2020

„Nyní jsme poprvé v historii na prahu skutečné pandemie. Je to reálné,“ uvedl prezident Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podle něj ale máme velkou výhodu, že naše rozhodnutí - vládní, obecní i lidská - mohou rozšiřování viru ovlivňovat. Vyzval pak, abychom se nenechali unášet strachem. 

21:17
10. 3. 2020

Koronavirus ovlivňuje celosvětovou ekonomiku už od prosince loňského roku. Nyní proto ekonomové vypočítavají ztráty, které toto ochlazení trhu přinese. Peníze ale nejsou to nejdůležitější, jak zmiňuje prezident Miloš Zeman. 

20:45
10. 3. 2020

Postup k šíření nového koronaviru navečer koordinovali lídři Evropské unie. Videokonference se zúčastnil i premiér Andrej Babiš. Unie podle šéfky Ursuly von Leyenové brzy uvolní 7,5 miliardy eur na investice na pomoc v boji s koronavirem, vzniknout má nový investiční fond.

Videokonference lídrů EU. (10.3.2020)Videokonference lídrů EU. (10.3.2020)
20:37
10. 3. 2020

„Taxikář“ nakažený koronavirem pro TV Nova popsal, jak u něho nemoc COVID-19 propukla. „Hlavní rozdíl oproti klasickým chřipkám nebo angínám je ten, že ten nástup je neskutečně rychlý. Nejdříve to bylo všechno v pohodě. Říkáte si, že je to rýmička. Zůstanete doma dva dny, pak jdete do práce, protože se vám uleví, a pak nejednou přijde kolaps. V pátek jsem šel znova jezdit. Jezdil jsem asi pět hodin a pak na mě přišla obrovská teplota. Odjel jsem si 50 jízd, přičemž někdy byli dva nebo tři klienti najednou.“ Jedná se o zlomový případ, kdy došlo k nákaze mezilidským přenosem přímo v Česku, řidič Uberu nenavštívil žádnou z rizikových zemí.

20:30
10. 3. 2020
!

České nemocnice nemají dostatek respirátorů, upozornili jejich zástupci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ministerstvo slibuje dodat vybavení do konce tohoto týdne. Se stejným problémem se potýkají i praktici.

20:20
10. 3. 2020

Prezident Miloš Zeman počítá s tím, že by po návratu ze summitu v Číně strávil karanténu v Lánech, řekl v rozhovoru pro televizi Nova. Summit Číny se 17 středo- a východoevropskými zeměmi se má konat v polovině dubna v Pekingu. 

Cestu Zemana do Pekingu měla před dvěma týdny v Pekingu potvrdit delegace tvořená kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem, jeho poradcem Martinem Nejedlým a členem představenstva CITIC Europe Holdings a šéfem Slavie Jaroslavem Tvrdíkem. Po návratu z Číny do Česka měli zůstat dva týdny v karanténě, Nejedlý ale podle serveru Aktuálně.cz karanténu porušil a poobědval v restauraci. Nejedlý to odmítl. „Vynadám mu, jakmile ho uvidím,“ řekl dnes Zeman.

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro televizi Nova.
20:08
10. 3. 2020
!

Stát chce vyzvat studenty 5. a 6. ročníků lékařských fakult, aby pomohli v nemocnicích, kterým můžou chybět sestry kvůli uzavření škol, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) České televizi.

19:55
10. 3. 2020

Prezident Miloš Zeman podporuje opatření zavedená v boji proti šíření koronaviru. Nemyslí si, že by se situace vyhrotila jako v Itálii. Varoval před nákupní horečkou. 

„Nikdo z nás by nechtěl, abychom dopadli jako v Itálii,“ řekl prezident s odkazem na vysoký počet nakažených v této zemi. „I když vám třeba budou připadat drastická, uvědomte si, že kdybyste je neprovedli, mohly by přijít i třeba ty smrtelné případy,“ řekl Zeman k zavedeným opatřením televizi Nova Označil za velkou záhadu, proč se situace v Itálii vyvinula v epidemii s daleko horšími následky než v dalších zemích.

Zeman odmítl kritiku vlády za nedostatečnou komunikaci. Označil takové výtky za hloupé, protože vláda pořádá „několik tiskových konferencí denně“.

19:45
10. 3. 2020

Americký prezident Donald Trump se dnes zúčastnil setkání s republikánskými senátory. Projednávali nebezpečí koronaviru a nemoci COVID-19. Vyzval Američany ke klidu, neboť „koronavirus nakonec zmizí“.

Americký prezident Donald Trump před dnešním setkáním se senátory, kde diskutovali o možných řešeních šíření koronaviru. (10.3.2020)Americký prezident Donald Trump před dnešním setkáním se senátory, kde diskutovali o možných řešeních šíření koronaviru. (10.3.2020)Americký prezident Donald Trump před dnešním setkáním se senátory, kde diskutovali o možných řešeních šíření koronaviru. (10.3.2020)
19:25
10. 3. 2020
!

Počet nakažených koronavirem v Česku se zvýšil o další tři na 61. Za dnešek je 21 nových případů, řekl v ČT ministr Vojtěch. Očekává další nárůst. Jedná se o dosud největší nárůst počtu případů za jeden den.

Mezi novými nakaženými není žádný takzvaný komunitní přenos, při kterém není jasné, kde nebo od koho se pacient nakazil, řekl ministr.

19:24
10. 3. 2020

Slovinsko plánuje uzavřít svou hranici s Itálií pro osobní dopravu. Na twitteru to dnes oznámil slovinský premiér Marjan Šarec. Kdy přesně začne nařízení platit, zatím není jasné.

Vláda nyní jen uvedla, že rozhodnutí vejde v platnost po splnění „technických a administrativních“ podmínek. „Neuzavřeme hranici pro nákladní dopravu, jelikož by to představovalo další ekonomické škody,“ uvedla vláda na twitteru s tím, že se dosud ve Slovinsku potvrdilo 34 případů nákazy koronavirem.

Milan mid ( 5. dubna 2020 13:04 )

Většina Pražáku,komediantu s pravicovým blokem a milionem nicek nechce BABIŠE oni asi RADĚJI chtějí GRÉTU A ZELENÉ !!!!!

satanas ( 5. dubna 2020 13:01 )

Od "normalnich lidi" nic nechci !To demonstrativne odmi­tam!!B­ZZZ.­.Bzzz­..

air_ ( 5. dubna 2020 13:00 )

Že mu to trvalo půlhodiny než pochválil Hamáčka. Toho, kterého se snažili rok odrovnat. Pokrytci.

satanas ( 5. dubna 2020 12:59 )

BZZZ, BZZZ...

air_ ( 5. dubna 2020 12:58 )

Tělo na tělo v rouškách, 11 lidí s občerstvením to je výsměch Babišovi, to nemusel nic vyhlašovat a pokutovat.
Prej sýr pod gumičku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud