Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 62 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:40
9. 3. 2020

Tady je stručný souhrn toho, co přineslo pondělí:

 • Počet nakažených novým koronavirem v Česku dnes stoupl o šest na 38, většina z nich je v domácím léčení.
 • Jedním z nově nakažených je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly pražský taxikář, u kterého není zatím jasný zdroj infekce. Podle Prymuly je na místě zvážit zákaz veřejných akcí nad určitý počet návštěvníků.
 • Kvůli zabránění šíření nákazy se Česku zavádí další opatření. Na některých hranicích v ČR začaly namátkové kontroly, kontroly budou i v mezinárodních rychlících. Od úterka stát také zakázal návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic a domovech seniorů.
 • Některé školy po skončení jarních prázdnin daly dnes dětem volno. Neotevřely základní školy zřizované Zlínem a ředitelské volno dostali také školáci v Říčanech u Prahy.
 • Do izolace se kvůli šíření koronaviru dostalo 18 Čechů na výletní lodi u Singapuru, jeden Čech je zadržován ve Vietnamu a jedna Česka v Itálii.
 • Další opatření oznámí premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci v úterý ráno.
 • Itálie, kde se koronavirem nakazilo celkem 9172 lidí a z toho 463 osob zemřelo, počínaje úterkem vyhlašuje kvůli koronaviru karanténu v celé zemi.
 • Další stovky nových případů hlásí Rakousko, Francie, Španělsko, Velká Briánie a Německo. Tam dnes úřady potvrdily první dvě oběti.
 • Naopak v Číně se šíření infekce dále zpomaluje, za neděli tento asijský stát oznámil 40 nově potvrzených případů, což je nejméně od 24. ledna. Celkem se od loňského prosince v pevninské Číně nakazilo koronavirem přes 80 tisíc lidí a více než 3100 lidí nemoci podlehlo.
 • Izrael zavádí povinnou dvoutýdenní domácí karanténu úplně pro všechny, kteří do země přicestují ze zahraničí. Ministr vnitra Arje Deri uvedl, že opatření začne platit pro Izraelce okamžitě a za 72 hodin nebude vstup do Izraele umožněn cizincům, kteří si nebudou schopni zajistit následnou domácí izolaci.

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online přenosu, čerstvé informace z Česka i celého světa vám opět přineseme brzy ráno.

23:30
9. 3. 2020

Epidemie koronaviru má fatání dopad na cestovní ruch. Propad v počtu návštěvníků o desítky procent hlásí Thajsko, které je i oblíbenou destinací Čechů. Ulice jsou poloprázdné a i tady všichni nosí roušky a respirátory. 

Strach z koronaviru v Thajsku.Roušky nosí i posádky thajských aerolinek.Kontroly na letišti v Thajsku.
23:10
9. 3. 2020

Předseda Evropské rady Charles Michel svolává na úterní podvečer kvůli šíření nového typu koronaviru videokonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Po prvotním Michelově prohlášení tiskové oddělení rady večer upřesnilo, že lídři členských států budou na dálku jednat od 17:00 SEČ. Rada EU předtím oznámila, že v rámci prevence šíření viru omezuje svou činnost. První případ nákazy dnes oznámilo ústředí Severoatlantické aliance v Bruselu.

„Musíme spolupracovat, abychom ochránili zdraví našich občanů,“ napsal Michel na twitteru.

22:47
9. 3. 2020
!

Jedním z nově nakažených v Česku je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly pražský taxikář, u kterého není zatím jasný zdroj nákazy. Hygienici se nyní obtížně snaží vypátrat osoby, které taxikář vozil. „To je pro nás zlomový případ, kdy už opravdu dochází k šíření v komunitě,“ řekl v České televizi. Podle Prymuly je na místě zvážit zákaz veřejných akcí nad určitý počet návštěvníků. „Zítra (v úterý) o tom budeme vážně uvažovat,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) oznámí nová opatření v úterý ráno, na 8.00 svolali tiskovou konferenci.

22:38
9. 3. 2020

Karanténa se dotkne 60 milionů Italů

„Chystám se podepsat dekret, který bychom mohli shrnout do věty ‚Zůstávám doma‘. Itálie se stane ochrannou zónou,“ prohlásil premiér Giuseppe Conte před novináři. „Všichni se musíme něčeho vzdát. Epidemii zvládneme, pokud přijmeme ještě drastičtější opatření k ochraně našich obyvatel, nebudeme vytvářet (dílčí uzavřené) červené zóny, nýbrž celá Itálie se stane ochrannou zónou,“ uvedl Conte. Nelze podle něj ztrácet čas.

Neměla by se omezovat veřejná doprava. Lidé by tak podle Conteho měli mít možnost se dopravit do zaměstnání. Zpřísnění opatření premiér oznámil krátce poté, co civilní ochrana oznámila nejnovější údaje o šíření koronaviru. V Itálii už se potvrdilo od minulého měsíce 9172 případů nákazy, z toho 463 osob zemřelo. V současnosti je potvrzeno 7985 nakažených, 724 lidí se dosud z nákazy zotavilo.

Italský premiér Giuseppe Conte.
22:25
9. 3. 2020

Italská vláda zakázala kvůli koronaviru konání všech sportovních akcí do 3. dubna. Týká se to i fotbalové ligy, která se nesmí hrát ani bez diváků.

Italská vláda zakázala kvůli koronaviru konání všech sportovních akcí do 3. dubna. Týká se to i fotbalové ligy, která se nesmí hrát ani bez diváků.Italská vláda zakázala kvůli koronaviru konání všech sportovních akcí do 3. dubna. Týká se to i fotbalové ligy, která se nesmí hrát ani bez diváků.
22:26
9. 3. 2020

Na hrozbu koronaviru zareagovala i česká armáda. Na hranice posílá 30 příslušníků vojenského zdravotnického personálu. Čeští vojáci budou pomáhat s odebíráním vzorků na koronavirus a podílí se na výstavbě provizorních odběrových míst.

„Budou spolupracovat ve směnách s příslušníky IZS, konkrétně hasiči, policisty, celní správou a hygieniky,“ poznamenala mluvčí generálního štábu Magdaléna Dvořáková. 

Armáda rovněž ruší některé akce a stejně tak omezuje i cestování příslušníků do cizích zemí. Více se můžete dočíst zde. 

21:55
9. 3. 2020
!

Italská vláda od úterka zavede kvůli novému koronaviru karanténu pro celou zemi, podle agentury DPA a Reuters to dnes oznámil premiér Giuseppe Conte. Lidé by podle něj kromě cestování měli také omezit pohyb na veřejnosti. Až do 3. dubna bude také prodlouženo uzavření škol v celé zemi. Všechny Italy vyzval premiér k odpovědnosti.

Prázdné ulice v italských Benátkách. (9.3.2020)Prázdné ulice v italských Benátkách. (9.3.2020)Prázdné ulice v italských Benátkách. (9.3.2020)
21:45
9. 3. 2020

Na Slovensku se po nařízení vlády nesmějí dva týdny konat žádné sportovní akce. Opatření proti šíření koronaviru nejvíce dolehne na hokejovou extraligu, jež měla tento týden na programu závěrečná tři kola nadstavby před startem play-off. Nejvyšší fotbalovou ligu zase o víkendu čekalo kompletní první kolo nadstavbové části.

Zákaz pořádání veřejných kulturních, sportovních či společenských akcí oznámil dnes odpoledne po jednání ústředního krizového štábu premiér Peter Pellegrini. Počet potvrzených případů nákazy na Slovensku stoupl na sedm.

Server Šport.sk vypočítal, že pouze tento týden se výluka dotkne 44 zápasů nejvyšších soutěží nejvýznamnějších kolektivních sportů. Hokej přijde o 18 extraligových duelů, fotbal o šest prvoligových.

Peter Pellegrini, lídr Smeru
21:28
9. 3. 2020

Ve Španělsku se nový koronavirus od února potvrdil už u 1209 lidí, z toho 29 osob zemřelo, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Nejvíce nakažených hlásí autonomní region Madrid, kde se za posledních 24 hodin počet potvrzených případů téměř ztrojnásobil na 577 nakažených a počet obětí vzrostl na 17. Madridský region proto nařídil od středy na dva týdny uzavření všech škol.

Španělsko je nyní v Evropě čtvrtou nejhůře postiženou zemí po Itálii, Francii a Německu. Opatření ve Španělsku přijímají jednotlivé autonomní regiony, španělská vláda večer vydala pouze doporučení, například omezit cestování či pracovat z domova, pokud je to možné.

Vláda Katalánska, které je třetím nejhůře postiženým regionem ve Španělsku se 101 případy nákazy a třemi oběťmi, oznámila, že v úterý ráno se rozhodne, zda se bude příští středu za zavřenými dveřmi, tedy bez diváků, konat zápas Ligy mistrů mezi týmem FC Barcelona a italskou Neapolí.

21:15
9. 3. 2020

Hamáček musel na test!

Jeden z účastníků jednání ministrů vnitra zemí Evropské unie, která se minulý týden ve středu uskutečnila v Bruselu, se dostal do kontaktu s člověkem nakaženým novým typem koronaviru. Dnes to uvedlo německé ministerstvo vnitra s tím, že testy u členů německé delegace infekci nepotvrdily. Schůzky se minulý týden zúčastnil i český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministr vnitra Blesk Zprávám potvrdil, že se podrobil testu na koronavirus. Vyšel negativně. „Ale na tom jednání nikdo pozitivní nebyl, jen jeden z účastníků se dříve potkal s někým, kdo byl pak testován pozitivně. Vím, o koho jde, seděl na druhé straně místnosti,“ napsal Blesk Zprávám Hamáček.

Vicepremiér, ministra vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček se v Epicentru zastal Jany Maláčové. K její rezignaci kvůli zadržení náměstka Baláče nevidí důvod. Hamáček promluvil také o Foldynovi, Koronaviru, nebo vyšších platech pošťáků
20:54
9. 3. 2020

Italská vláda přijímá další a další opatření, aby zabránila šíření koronaviru. Oznámila, že od úterního rána se uzavřou lyžařská zařízení v celé zemi.

Rozhodli jsme se uzavřít všechna lyžařská zařízení v zemi počínaje zítřejším (úterním) ránem,“ informoval novináře večer ministr pro regionální otázky Francesco Boccia. Už předtím se na předčasném ukončení zimní lyžařské sezony dohodla civilní ochrana a sdružení hoteliérů a provozovatelů lanovek v rozsáhlé jihotyrolské oblasti Dolomiti Superski, prozatím do 3. dubna. Po tomto datu sdružení nevyloučilo další provoz. Lyžařské vleky se zastavily už dříve také v regionu Lombardie.

20:38
9. 3. 2020

Stát připraví návrhy, jak firmám a živnostníkům z oboru cestovního ruchu pomoci například odložením splácení daní. Dnes to po jednání se zástupci cestovních kanceláří řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Skupina odborníků z finanční správy, ministerstva zdravotnictví nebo správy sociálního zabezpečení by měla v následujících dnech určit, kdo by mohl na daňová zmírnění dosáhnout a jak budou konkrétně vypadat. Podnikatelé v tomto sektoru mají nižší tržby kvůli epidemii koronaviru. Schillerová dodala, že někteří podnikatelé hovořili o poklesu i o 70 procent.

Podle Schillerové nepůjde o odpuštění daní, to podle ní není ani podle stávající legislativy možné. „Nadefinování podmínek na možné odložení splatnosti té daně, splátkování, prominutí poplatku za podání žádosti,“ sdělila Schillerová možná ulehčení pro podnikatele. Podle ní je třeba jednat rychle.

Vicepremiérka Alena Schillerová na začátku zasedání ministrů s hejtmany. Hlavním tématem je dopad koronaviru na kraje (6. 3. 2020)
20:35
9. 3. 2020

Počet lidí nakažených koronavirem ve Francii stoupl od neděle o 286, pozitivní test měl podle AFP i ministr kultury Franck Riester. Šestačtyřicetiletý politik se prý nicméně cítí dobře a zůstává ve svém pařížském bydlišti.

S počtem potvrzených případů nákazy, který už přesáhl 1400, roste také počet úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Zástupce ministra zdravotnictví Jérôme Salomon sdělil, že fatálních případů onemocnění registruje Francie 25, což je o šest více než v neděli večer.

Francouzský ministr kultury Franck Riester onemocněl novým koronavirem.Francouzský ministr kultury Franck Riester onemocněl novým koronavirem.
20:27
9. 3. 2020

Irák dnes zakázal veškerá veřejná shromáždění a vyzval občany, aby nenavštěvovali modlitební místa. Úřady také vyzvaly Iráčany, kteří se vrátí z Íránu, Číny, Jižní Koreje, Itálie, Japonska, Thajska, Singapuru, Kuvajtu a Bahrajnu, aby zůstali ve dvoutýdenní domácí karanténě.

V Iráku se koronavirem nakazilo 71 lidí a sedm nemoci podlehlo.

Irák zakázal veškerá veřejná shromáždění a vyzval občany, aby nenavštěvovali modlitební místa. (9.3.2020)Irák zakázal veškerá veřejná shromáždění a vyzval občany, aby nenavštěvovali modlitební místa. (9.3.2020)
20:15
9. 3. 2020

Takhle trpí nemocní koronavirem

Italské úřady zveřejnily fotografie, které ukazují utrpení nemocných koronavirem, kteří jsou odkázáni na přístroje na jednotkách intenzivní péče. Kvůli lepšímu okysličování organismu řada z nich leží na břiše. Fotografie byly pořízeny na jedné z jednotek intenzivní péče.

Italští pacienti jsou napojeni na přístroje a leží na bříšeItalští pacienti jsou napojeni na přístroje a leží na bříšeItalští pacienti jsou napojeni na přístroje a leží na bříše
20:04
9. 3. 2020

Češi, kteří se o víkendu vrátili z Itálie, by se podle nařízení ministerstva zdravotnictví měli hlásit u svých praktických lékařů a nastoupit dvoutýdenní karanténu. Nově praktici budou posílat do karantény i lidi, kteří přišli do kontaktu s nakaženými koronavirem. Jak potvrdil Blesk Zprávám Petr Šonka ze Sdružení praktických lékařů, Češi do ordinací volají. Přesto praktici ještě nemají ochranné pomůcky, ty dostanou během tohoto týdne.

19:40
9. 3. 2020
!

Počet případů nového koronaviru v Česku vzrostl na 38, řekl televizi Nova ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podrobnosti k dalším dvěma prokázaným případům zatím ministerstvo nezveřejnilo.

19:20
9. 3. 2020

V Praze 6 se koronavirem nakazil otec dvou školáků

„Máme bohužel další výskyt koronaviru na Praze 6, jedná se o otce dvou dětí ze ZŠ Norbertov. Škola vyhlašuje na zítřek ředitelské volno, během kterého proběhne důkladná dezinfekce teplým aerosolem. Dnes bylo ve škole pouze 16 dětí a podobné to bylo i ve většině ostatních škol a školek. Děkujeme rodičům, že vyslyšeli doporučení krizového štábu Prahy 6 a doma nechali téměř 90 procent dětí. Toto opatření jednak pomáhá minimalizovat potenciální šíření koronaviru, jednak nechává děti doma během nejkritičtějších prvních inkubačních týdnů. Ještě jednou díky za vaši spolupráci!“ uvedli na facebooku šesté městské části.

19:19
9. 3. 2020

Jeden z účastníků jednání ministrů vnitra zemí Evropské unie, která se minulý týden ve středu uskutečnila v Bruselu, se dostal do kontaktu s člověkem nakaženým novým typem koronaviru. Dnes to uvedlo německé ministerstvo vnitra s tím, že testy u členů německé delegace infekci nepotvrdily. Schůzky se minulý týden zúčastnil i český ministr vnitra Jan Hamáček.

Agentura DPA napsala, že kvůli této události dnes nepřijel německý ministr vnitra Horst Seehofer do Berlína, ale místo toho nadále zůstává doma v bavorském Ingolstadtu.

Mluvčí ministerstva vnitra Steve Alter na twitteru uvedl, že Seehofer vyčkává na výsledek testů kontaktní osoby, která se mohla nakazit. „Oba byli během jednání ve stejné místnosti,“ dodal Alter. Výsledky testů u Seehofera a dalších členů německé delegace jsou negativní.

satanas ( 5. dubna 2020 13:09 )

TVL- Volebni Preference dnes-----ANO -34, 5 %!!! ODS 14%!! Kalousek si uz chysta smycku..

Greinfild ( 5. dubna 2020 13:07 )

Už brzo Eman chcipne hajzl zasr..pochčiju mu hrob a na*** mu tam kriplovi

satanas ( 5. dubna 2020 13:05 )

Ja to nesledoval, ale,,je pravda ze Zeman navrhnul zmrazeni minimalni mzdy Prezidenta??

Milan mid ( 5. dubna 2020 13:04 )

Většina Pražáku,komediantu s pravicovým blokem a milionem nicek nechce BABIŠE oni asi RADĚJI chtějí GRÉTU A ZELENÉ !!!!!

satanas ( 5. dubna 2020 13:01 )

Od "normalnich lidi" nic nechci !To demonstrativne odmi­tam!!B­ZZZ.­.Bzzz­..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud