Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 65 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:59
1. 3. 2020

První březen přinesl zásadní posun pro Česko v průběhu šíření koronaviru Evropou:

 • Česko se zapsalo mezi země s výskytem koronaviru. Ministr Adam Vojtěch kvůli tomu svolal v neděli mimořádnou tiskovku, kde uvedl, že průběh nakažených je mírný.
 • Mezi třemi nakaženými jsou dva muži - Češi (44 a 68) a jedna cizinka (21). V domácí karanténě zůstávají manželky obou mužů, v případě Čecha, který se vrátil z italských Alp, pak i jeho děti.
 • Mladá Američanka přicestovala do Prahy z Milána s kamarádkou, která bude opakovaně testována patrně již v pondělí. První test koronavirus neodhalil. Dívky se ubytovaly přes Airbnb, v Praze byly tři dny.
 • Koronavirem se od prosince nakazilo 88 tisíc lidí v téměř sedmi desítkách zemí, polovina se již zotavila. Zemřely takřka 3000 lidí.
 • Obavy budí skokový nárůst nemocných nejen v Itálii, kde navíc zemřelo již 34 lidí, ale i v sousedním Německu, které se připravuje na možné vážné potíže spojené se šířením nemoci COVID-19 způsobené koronavirem.
 • Řada velkých akcí se ruší v Evropě i ve světě, pondělní Bezpečnostní rada státu bude vedle dalších opatření řešit i nadcházející biatlonový pohár na Vysočině. Zarmoutí fanoušky tohoto sportu? Dění kolem koronaviru budeme sledovat online i v pondělí.
V Milánu přesunuli fotbalový zápas kvůli šíření koronaviruSháňka po rouškách roste i v EkvádoruObčané jihokorejského Soulu se chrání rouškami
23:26
1. 3. 2020

V návaznosti na pondělní jednání Bezpečnostní rady státu Michal Šmarda (ČSSD), starosta Nového Města na Moravě, kde se mají závody Světového poháru v biatlonu pořádat, vzkázal: „BRS pod vedením premiéra Andreje Babiše minulý týden odložila rozhodnutí o pořádání biatlonu v Novém Městě na Moravě. Zítra už, prosím, rozhodněte. Každý odklad způsobuje jen ztráty a problémy. Díky." A přidal k tomu foto z Babišova facebooku - vtip o koronaviru.

Babiš upozorňuje, že se akce má účastnit mj. i italská delegace a za rizikovou považuje koncentraci velkého množství biatlonových fanoušků, kteří se do Vysočina Areny chtějí vydat. Nebo se snad česká zastávka Světového poháru bude muset obejít bez hvězd, jako je Italka Dorothea Wiererová?

23:01
1. 3. 2020

Jihokorejská metropole Soul podala kvůli šíření nového typu koronaviru trestní oznámení na vedení náboženského hnutí Sinčchondži, které viní ze zabití a porušení zákona o infekčních chorobách. Informoval dnes server BBC.

Podle vedení Soulu lídři hnutí, považovaného za sektu, nedali úřadům pátrajícím po možných nakažených jména všech svých členů. Velká část lidí v Jižní Koreji se přitom nakazila v jednom kostele ve městě Tegu, kde se schází hnutí Sinčchondži. Mezi členy hnutí infekci zřejmě roznesla 61letá žena označovaná za superpřenašečku.

Jižní Korea se snaží číření nákazy bránit, jak se dá. Takhle dezinfikují metro v Soulu. (28.2.2020)Občané jihokorejského Soulu se chrání rouškamiV jihokorejském Daegu pracovníci desinfikují silnice pomocí speciálních vozůPracovníci desinfikují nádraží v jihokorejském Daegu
22:45
1. 3. 2020

Epidemie dál ovlivňuje i akciové trhy a ekonomiku. Například italská vláda dnes oznámila, že v příštím týdnu představí opatření v hodnotě 3,6 miliard eur (91,7 miliardy Kč) na podporu ekonomiky. Částka odpovídá 0,2 procentům HDP a doplní balík 900 milionů eur určený pro nejvíce zasažené oblasti, který vláda oznámila v pátek. Nejnovější návrh má zahrnovat mimo jiné daňové úlevy pro firmy s poklesem tržeb o 25 procent.

22:29
1. 3. 2020

Země kvůli koronaviru přijímají další opatření, ruší letecká spojení s hodně postiženými zeměmi či kulturní a sportovní akce s větším počtem účastníků. Sahají k tomu i země, kde koronavirus zatím potvrzen nebyl, jako například Turecko či Maroko.

Katar dnes oznámil, že se příští víkend při Velké ceně Kataru kvůli koronaviru neuskuteční kategorie MotoGP; nižších kategorií se zrušení nedotkne, protože týmy už v zemi jsou.

22:14
1. 3. 2020

Vedle Česka dnes oznámilo první nákazu také Skotsko. Tamní vláda uvedla, že Covid-19 byl diagnostikován u pacienta, který se právě vrátil z Itálie.

21:43
1. 3. 2020

Lékaři vydávají kvůli koronaviru stále více neschopenek na dálku. Chtějí proto potvrzení, že tak mohou činit i nadále. Sdružení praktických lékařů se obrátilo na ministerstvo zdravotnictví, aby se další postup vyjednal ještě spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí. 

Lékaři podle předsedy sdružení Petra Šonky plánují doporučit pacientům, aby do ordinací nyní nechodili. Jde například o chronické případy. Omezit také chtějí prohlídky zaměstnanců, kteří potřebují lékařské potvrzení pro zaměstnavatele. „To je v době nákazy úplná hloupost,“ řekl.

20:55
1. 3. 2020

„Já si myslím, že to je stejná pozice, jako kdyby ty výsledky byly negativní. Tudíž se tady bavíme o 14denní karanténě, která byla, dá se říct, předem jasná, takže se nic nemění v tomhle. 14 dní je člověk doma a bude pozorovat svoje výsledky. Já se cítím, jako že mám rýmu, a to je tak asi všechno. Ani nemám kašel, ani nemám žádnou dušnost, ani nemám horečku vysokou. Dokonce už to bylo dneska ráno úplně bez teploty. Já se cítím úplně v pohodě,“ pokračuje pro ČT Čech, který si z Itálie odvezl koronavirus.

Převoz Čecha, nakaženého koronavirem, z Ústí do Prahy na Bulovku (1.3.2020)Převoz Čecha z Ústí na Bulovku: Koronavirem se nakazil v Itálii (1.3.2020)
20:47
1. 3. 2020
!

Příznaky během cesty nakažený Čech nepociťoval, projevily se až po návratu domů. „Ne, ne, ne, všechno v pohodě,“ řekl ČT lyžař zaskočený koronavirem. Prvotních příznaků si nijak více nevšímal. „Přikládal jsem to únavě z cestování, z jízdy autem a únavě z návratu, takže druhý den po návratu,“ zmínil, kdy si uvědomil, že není vše v pořádku.

Byl Čech, který se na lyžích v Itálii nakazil koronavirem, s někým v kontaktu? „Ne, ne, ne, ne. My jsme byli jenom sami jako rodina. Naštěstí všechno v pohodě takhle, že to bylo bez kontaktu s jakýmikoli dalšími osobami. A dá se říct, že to bylo hned po příjezdu. Nebo následující den po příjezdu, kdy jsme byli doma, nikam jsme nešli, protože jsme měli ještě dovolenou, takže ten jeden den, jedno vybalování a teprve následující den ráno okamžitě...,“ uvedl také pro ČT.

Převoz Čecha, nakaženého koronavirem, z Ústí do Prahy na Bulovku (1.3.2020)Převoz Čecha, nakaženého koronavirem, z Ústí do Prahy na Bulovku (1.3.2020)
20:34
1. 3. 2020
!

„Byli jsme jako rodina sami v oblasti severní Itálie, která spadá pod Benátsko,“ 

uvedl jeden z Čechů nakažený koronavirem v ČT. Jde o pacienta převezeného z Ústí nad Labem. „Převezli mě z Ústí do Prahy,“ potvrdil. „Jsme pouze na karanténě a asi se čeká, jaký bude další průběh zdravotního stavu,“ pokračuje.

20:00
1. 3. 2020
!

„Jedním z nakažených je skutečně náš člověk, je to pan profesor z Technické fakulty ČZU,“ 

uvedla v TV Nova mluvčí České zemědělské univerzity v Praze Karla Mráčková.

„Ta informace o tom, že jedním z nakažených je jeden z našich kolegů, je stará v řádu desítek minut, je tedy zcela čerstvá. My ale na nic nečekáme a okamžitě jsme začali mapovat  pohyb pana profesora a také osoby, se kterými by mohl přijít do styku. Co se týká opatření, tak my jsme v úzkém kontaktu s hygienou. Ta opatření, která nám budou doporučena, neprodleně zavedeneme,“ dodala Mráčková.

19:45
1. 3. 2020

Na TV Nova Babiš v dalším vstupu následně uvedl: „Není důvod k obavám, ale my musíme reagovat. Itálie zkrátka tenhle problém nezvládla a šíří tuto nákazu v Evropě. (...) Musíme velice rychle udělat opatření. Cíl je, že musíme odebírat vzorky od lidí, kteří mají nějaké potíže, tam, kde jsou. V bytě, v hotelu. Samozřejmě naši lidi mají volat a nemají chodit do nemocnic. My se musíme teďka spolu všichni zeptat zítra ve škole, možná učitelka žáků, jestli nebyly děti na prázdninách v Itálii. Protože ta Američanka tady byla tři dny a ten problém se u ní projevil až za 3 dny.“ 

Babiš pak Čechům vzkázal: „Musíme všichni u nás doma pozorovat okolí, pozorovat lidi, pokud mají nějaké potíže. A hlavně u těch cizinců.“ Lidé mají dodržovat hygienu, pozorovat se. Babiš pak Čechům vzkázal: „Samozřejmě jsou prázdniny, mě to mrzí, je to na nich, ale já si myslím, že by měli teď naši občané zvažovat, jestli se skutečně vydají na ty cesty v Evropě, kde je ta nákaza, protože se očekává, že to bude růst. A v Itálii to roste dramaticky.“ 

A znovu připustil, že se biatlon v Novém Městě na Moravě nemusí příští týden konat. „Musíme se zamyslet, jestli budeme pořádat velké akce. Biatlon, tam přijde 100 tisíc lidí, zítra o tom budeme diskutovat s hejtmanem Vysočiny. Některé státy zakázaly shromažďování. Ve Francii nad 5 tisíc lidí, ve Švýcarsku nad 1 tisíc lidí,“ dodal Babiš.

Babišova reakce na tři nakažené koronavirem v Česku. Opět z Průhonic, tentokrát na TV Nova (1.3.2020)
19:37
1. 3. 2020

Podle Babiše by lidé neměli jezdit do Itálie, protože je to centrum nákazy. „I ten náš člověk to dostal někde na univerzitě v Udine,“ poznamenal. „Všichni říkali, že to k nám přijde, bohužel je to tady. Pozitivní zpráva je, že to nejsou nějaké těžké případy. Ale my musíme zabránit tomu, aby to nepřicházelo k nám jinými kanály,“ dodal Babiš.

Premiér Babiš reagoval v ČT na první tři výskyty nákazy koronavirem v Česku (1.3.2020)
19:34
1. 3. 2020

„V 11 hodin zasednou pod náměstkem ministra Prymulou veškeré záchranky a krajské hygienické stanice, aby my jsme skutečně dělali ty odběry na místě, kde je pacient. To znamená, že v hotelích nechť zůstanou na pokoji,“ 

uvedl také Babiš na ČT. „Pokud naši lidi mají takové příznaky, mají volat lékaři. Lékař volá na dané číslo a my chceme, abychom chodili za nima. Aby zkrátka nedošlo k dalšímu kontaktu. Zítra jdou děti do školy, bylo by dobré, aby se učitelé zeptali, nebo spolužáci, jestli někdo ze spolužáků nebyl - i když u dětí samozřejmě ten výskyt není - v každém případě se zeptali, jestli nebyli na prázdninách v té oblasti, které jsou vlastně nakaženy,“ pokračoval Babiš a upozornil i na narůstající množství nakažených v sousedním Německu.

„Zkrátka v Itálii to nezvládli, podle mého názoru. A my zkrátka musíme udělat tato opatření. A je potřeba si říct zítra na Bezpečnostní radě státu, jestli my taky nezakážeme nějaké akce většího rozsahu. Já nedoporučuji našim lidem, aby cestovali,“ poznamenal.

Premiér Babiš reagoval v ČT na první tři výskyty nákazy koronavirem v Česku (1.3.2020)
19:24
1. 3. 2020
!

Premiér Andrej Babiš v Událostech ČT pronesl před pondělní Bezpečnostní radou státu: „Těch opatření, která já chci navrhnout, je vícero. Zaprvé budu chtít zastavit veškeré lety z Milána a z Benátek.“ 

„Celý problém je v Itálii. Ten nárůst nakažených je dramatický, poslední číslo mám tady 1700. (...) A 34 mrtvých. Problém je v Itálii a od Itálie to jde všude. Zadruhé chci vyzvat všechny hoteliéry, ubytovny, Airbnb, aby skutečně prověřovali, kdo u nich bydlí. Ten případ té studentky, ona byla Airbnb. A také se vydala sama do nemocnice. A to určitě my nechceme,“ pokračoval.

1. 3. 2020

"Dnes jsme se dozvěděli o prvních 3 případech na našem území. Rozhodně ale není důvod k panice. Jde o nemoc, která ani zdaleka nemusí být smrtelná,"

vzkázala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). "Musíme se jen postarat o minimalizování rizika přenosu – v první řadě o hygienu. Té bychom měli věnovat víc pozornosti než zběsilému skupování zboží po obchodech. Nejsme ve válce a potravin je dostatek," upozornila. 

Připomněla i úkoly vlastního ministerstva. "V resortu práce a sociálních věcí je pro nás klíčové zajistit i v případě mimořádné situace péči o klienty domovů pro seniory či sociálních ústavů. Zkrátka pro všechny, kteří si nedokážou pomoci sami. Musíme vědět, jak na karantény, co si počít při výpadku personálu a podobně. Od toho se u nás na ministerstvu schází krizový štáb a vše důkladně probírá," pokračuje Maláčová.

"Za praktické považuji, že lidem by za prvních 14 dnů karantény byla poskytována náhrada mzdy jako u běžné nemoci. Včetně prvních 3 dnů," podotýká Maláčová a věří: "Jsem si jistá, že jsme schopní se s dopady infekce vypořádat. Chce to jen klid a chladnou hlavu."

Jana Maláčová (ČSSD) reagovala na první tři případy koronaviru v ČR. "Není důvod k panice," uvedla
18:57
1. 3. 2020

Čech s potvrzeným koronavirem navštívil, jak upozorňoval ministr Vojtěch, středisko Auronzo di Cadore v benátské oblasti. Tedy menší, níže položené rodinné lyžařské centrum v Dolomitech. Čeští lyžaři jej příliš nenavštěvují. Skipasy však má společné se známým velkým střediskem Cortina d'Ampezzo, od něhož je ale vzdáleno 30 kilometrů.

Pobyty v Auronzo di Cadore, v němž převažují modré sjezdovky vhodné pro děti a začátečníky, nejsou v nabídce velkých českých cestovních kanceláří.

Obec Auronzo di Cadore se nachází na alpském severu Itálie a má přes 3000 obyvatel. Podle italských médií je v tamní provincii Belluno 55 osob v karanténě. V souvislosti s Auronzo di Cadore se tento týden objevila v italských médiích zpráva, že zde zemřel na koronavirus starší člověk, později však byla označena za falešnou.

Na pražskou Bulovku byl z Ústí převezen pacient nakažený koronavirem. Vrátil se z lyží v Itálii (1.3.2020)Na pražskou Bulovku byl z Ústí převezen pacient nakažený koronavirem. Vrátil se z lyží v Itálii (1.3.2020)Na pražskou Bulovku byl z Ústí převezen pacient nakažený koronavirem. Vrátil se z lyží v Itálii (1.3.2020)Na pražskou Bulovku byl z Ústí převezen pacient nakažený koronavirem. Vrátil se z lyží v Itálii (1.3.2020)
18:52
1. 3. 2020
!

Muž ročníku 1976, který byl původně hospitalizovaný v Ústí nad Labem a který byl s rodinou v Itálii, byl s pozitivním testem převezen na Bulovku, převoz zachytila zpravodajská agentura Aktu.cz.

Na pražskou Bulovku byl z Ústí převezen pacient nakažený koronavirem. Vrátil se z lyží v Itálii (1.3.2020)Na pražskou Bulovku byl z Ústí převezen pacient nakažený koronavirem. Vrátil se z lyží v Itálii (1.3.2020)Na pražskou Bulovku byl z Ústí převezen pacient nakažený koronavirem. Vrátil se z lyží v Itálii (1.3.2020)
18:45
1. 3. 2020
!

„Tyto tři případy jsou cestovatelské anamnézy. Individuální případy, které se nakazily právě v těch lokalitách, kde probíhá komunitní šíření. A tím pádem jsou nakaženi. V ČR to komunitní šíření neprobíhá, muselo by tady skutečně být to šíření v rámci ČR, aby se nakazily, infikovaly další osoby v řádu desítek, stovek. Pak se můžeme bavit o nějakých karanténních opatřeních,“ uvedl po mimořádné tiskovce ministr Adam Vojtěch. Co dále řekl? Podívejte se na video:

Video Nejezděte do rizikových regionů, vyzývá kvůli koronaviru ministr Vojtěch - Nikola Forejtová, Lukáš Červený
18:36
1. 3. 2020

Ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský řekl, že výsledky vyšetření tří nakažených pacientů v Česku jsou s velkou pravděpodobností přesné. Nálezy přesto bude potvrzovat německá laboratoř. „Nicméně mezitím už dávno probíhá hygienické šetření. Dál budeme potvrzovat vzorky těch kontaktů, které měly kolegyně Američanky, manželka a děti případu z Ústí,“ řekl.

air_ ( 5. dubna 2020 12:09 )

Arogantní plk k příměru redaktorce s Melgelem je hnus, je to hřeb z celého rozhovoru, neodpustitelný.

hujer.z.blesku ( 5. dubna 2020 12:08 )

A vychlastá půl litru kořalky, prase.

air_ ( 5. dubna 2020 12:07 )

Mluvit do roušky hodinu je udýchat fuška pro každého důchodce, proto už poposedává, obzvláště když špatně slyší. To řekl k hluchotě na sebe kolikrát sám, aby někdo zase tady neřval. A teď se nadechne a zapálí si 3 retka za sebou.

hujer.z.blesku ( 5. dubna 2020 12:07 )

Ale já jsem na diskusi, kde je v nadpisu citovaný Zeman, tak proč bych si pouštěl Fialu, soudruhu?

hujer.z.blesku ( 5. dubna 2020 12:06 )

zvládáš

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud