Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 62 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:18
28. 2. 2020

K razantním opatřením přistoupilo Švýcarsko, ačkoli má zatím potvrzených jen asi 15 případů nákazy. Jeho vláda zakázala všechny akce s návštěvností nad 1000 lidí, což se dotkne i sportovních utkání a veletrhů.

Zrušen byl mimo jiné březnový ženevský autosalon. Švýcarský fotbalový svaz odložil všechny víkendové zápasy první a druhé ligy a závěrečná dvě kola základní části nejvyšší hokejové soutěže se odehrají bez diváků.

To je od nás pro dnešek vše. V online zpravodajství budeme pokračovat zase zítra. Přejeme vám za celý tým Blesk Zpráv dobrou noc.

22:25
28. 2. 2020

Od paniky odrazuje i Světová zdravotnická organizace. „Teď není čas panikařit - je čas na to se připravit,“ uvedla WHO na twitteru.

22:05
28. 2. 2020

Telekomunikační síť zavedla posílání varovných SMS. Čech, který vycestuje do země se zvýšeným výskytem Covidu-19, se tak o tom dozví hned, jak překročí hranice. 

O2 zavedlo varování přes SMS. Mimo informací o tarifu přijde Čechům zpráva o tom, že se nachází v rizikové oblasti
22:44
28. 2. 2020

Berlínský veletrh cestovního ruchu ITB, největší akce svého druhu na světě, se příští týden kvůli šíření nového koronaviru neuskuteční. Odřeknutí veletrhu požadovalo podle dřívějších informací deníku Bild německé ministerstvo zdravotnictví. Organizátoři na konání ITB trvali, nedokázali ale splnit bezpečnostní podmínky úřadů.

Spolkové ministerstvo zdravotnictví dnes podle Bildu stanovilo podmínky pro konání masových akcí, na jejichž základě musí pořadatelé vyhodnotit rizika. Jedním z kritérií je zpětná dohledatelnost účastníků. Berlínské úřady zase požadovaly, aby návštěvníci i vystavovatelé organizátorům doložili, že nepobývali v rizikových oblastech a že nebyli v kontaktu s osobami z těchto regionů. Organizátoři večer oznámili, že tyto podmínky splnit nedokážou. Turistická burza ITB byla v Berlíně plánována na 4. až 8. března.

21:58
28. 2. 2020

Do Prahy se podle Babiše vrátí o víkendu zhruba 20.000 lidí, kterým skončí jarní prázdniny. Větší pozornost by měli svému zdravotnímu stavu věnovat ti, kteří přijedou z regionů Lombardie, Benátky, Piemont a Emilia-Romagna. „Ne všechna lyžařská střediska jsou v postižených lokalitách,“ upozorňuje ministr Vojtěch. Většina Čechů míří do regionu Trentino.

Do pondělí chce ministerstvo podle Vojtěcha rozhodnout, jestli je možné podezřelé případy nepřevážet speciální sanitkou na infekční oddělení nemocnic, ale testovat je přímo doma. „Museli by se zapojit lékaři-infektologové, kteří jsou na to vyškoleni a kteří by správně odebrali stěr z nosohltanu a vzorky krve,“ uvedl Vojtěch. Infekční kliniky jsou v každém kraji, do pondělí by podle Vojtěcha mělo být jasné, jestli na domácí testování mají kapacity.

20:59
28. 2. 2020

Italské úřady nařídily kvůli epidemii koronaviru dva týdny karantény dvěma lodím nevládních organizací, které vyplouvají ve Středomoří k libyjským břehům zachraňovat migranty mířící na vratkých člunech do Evropy. Podle agentury APA musí lodě Sea-Watch 3 a Ocean Viking zůstat v přístavu na Sicílii.

Organizace Sea Watch nařízení italských úřadů označila za „diskriminační“ krok ohrožující životy lidí, kteří přes Libyi prchají z Afriky a Blízkého východu před ozbrojenými konflikty a bídou. Sea-Watch 3 vylodila ve čtvrtek 194 migrantů v sicilském přístavu Messina. Lékařský tým z lodi spolu s italskými zdravotnickými úřady už na palubě všechny migranty na koronavirus testoval a u nikoho virus nenašel, uvedla dnes agentura APA.

„Máme vážné obavy o osud běženců. Dodržovali jsme všechna preventivní opatření a v současné době není žádný důvod se domnívat, že některému členovi posádky lodi Ocean Viking hrozí nákaza,“ citoval dnes deník La Repubblica zástupce lodi Ocean Viking. Tu společně provozují organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF). „Celá posádka si podle požadavku italských úřadů dvakrát denně měřila teplotu a kontrolovali ji lodní lékaři,“ dodal zástupce Ocean Viking.

20:34
28. 2. 2020
!

V Japonsku zemřel první Brit na nákazu Covid-19. Informaci přinesl britský server RT.

„Podporujeme rodinu britského muže, který zemřel v Japonsku. Naše sympatie a myšlenky jsou s jeho rodinou v této těžké době,“ reagoval britský ministr zahraničí na smrt krajana, který byl mezi lidmi uvězněnými na výletní lodi Diamond Princess. 

20:13
28. 2. 2020
!

„Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, poradce prezidenta republiky Martin Nejedlý a prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík po návratu z Číny absolvovali testy na koronavirus v Ústřední vojenské nemocnici. Testy jsou negativní,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Vratislav Mynář měl v Číně několik kufrů. Protože cestovali do země v době šíření nákazy koronaviru, kancléřova manželka na facebooku reagovala slovy, že po příletu postoupí její manžel zdravotnické testy (28. 2. 2020)Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý po příletu do České republiky zpět z Číny. Kvůli zrušeným přímým letům měli mezipřistání v Dubaii (28. 2. 2019)
19:34
28. 2. 2020

„Mohli se rozhodnout, zda chtějí na Tenerife zůstat, rozhodli se ale pro návrat,“

vysvětluje mluvčí CK Canaria Travel Lenka Viková situaci pětice Čechů, kteří se vrátili ze zkažené dovolené na Kanárech domů. Podle informací TV Nova měli Češi přiletět kolem 17. hodiny.

19:00
28. 2. 2020
!

„Všechny občany, kteří se vrací z oblastí Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, prosíme, aby po příjezdu zůstali doma, kontaktovali svého lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji a poradili se. Lékař-epidemiolog pak rozhodne o dalším postupu,“

vzkázal na twitteru ministr Adam Vojtěch (za ANO). „V ČR máme 1 139 infekčních lůžek. Dále máme ještě vojenskou nemocnici v Techoníně. To je dostatečná kapacita. Pokud by to nestačilo, tak aktivujeme zařízení, která se primárně nevěnují péči o infekční pacienty, a budou upravena za tímto účelem,“ ujišťuje.

18:51
28. 2. 2020
!

Dnes je to přitom pět let, co se v Osvětimanech ženil Vratislav Mynář s krásnou Alex. Mynářová na facebooku poznamenala: „Výročí svatby bych si představovala jinak.“ Hradnímu kancléři byl tehdy za svědka prezident Miloš Zeman.

Svatební hostina: Přípitek Vratislava a Alex Mynářových s Milošem ZemanemSvatba kancléře Mynáře s krásnou Alex: Svědek Miloš Zeman přihlíží obřaduSvatba kancléře Mynáře s krásnou AlexMynářova svatba: Ženich Mynář se svědkem Zemanem si užili i zábavu
28. 2. 2020

V Itálii zemřeli další čtyři lidé na nový koronavirus, počet jeho obětí tak v zemi vzrostl na 21, oznámily místní úřady. Nakažených je v Itálii 821.

Obavy z koronaviru v Itálii: Dezinfekce v Benátkách (28.2.2020)Obavy z koronaviru: Taxikář v MiláněObavy z koronaviru v Itálii: Dezinfekce v Římě (28.2.2020)
18:35
28. 2. 2020

"Prosím, vstupujte s maskami a rukavicemi pro bezpečnost všech, děkujeme. Pouze čtyři lidé najednou," uvedl supermarket v italském San Fioranu, červené zóně koronaviru v severní Itálii.

Italské San Fiorano čelí koronaviru: "Prosím, vstupujte s askami a rukavicemi pro bezpečnost všech, Děkujeme. Pouze čtyři lidé najednou," uvedl supermarketObavy z koronaviru v Itálii: San Fiorano v izolaci (28.2.2020)Obavy z koronaviru v Itálii: San Fiorano v izolaci (28.2.2020)
18:30
28. 2. 2020

Ceny průmyslových kovů v obavách z šíření koronaviru klesají a cena zinku se propadla nejníže za více než tři roky. Snižují se i ceny drahý kovů.

18:22
28. 2. 2020

Kvůli riziku rozšíření koronaviru přijali organizátoři víkendového Světového poháru ve sjezdovém lyžování žen v italském středisku La Thuile mimořádná opatření ve vztahu závodnic s novináři.

Zástupci médií se podle agentury DPA nesmějí k lyžařkám, mezi nimiž bude i česká reprezentantka Ester Ledecká, přiblížit blíže než na metr a půl.

V La Thuile, jež je vzdáleno zhruba tři hodiny jízdy autem od nejhůře zasažených regionů v severní Lombardii, se jedou v sobotu superobří slalom a v neděli kombinace. Aby se omezily rizikové kontakty na minimum, nebudou závody doprovázet tradiční tiskové konference ani veřejné předávání čísel a vyhlášení vítězů. V mix zónách, kde se setkávají novináři se sportovci, budou muset všichni zástupci médií dodržovat nařízený minimální odstup. Po každém rozhovoru budou muset novináři měnit ochranný kryt mikrofonu a všem včetně čestných hostů je zakázáno podávat lyžařkám ruku.

18:19
28. 2. 2020
!

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že se o Mynářově cestě dozvěděl z médií. „Určitě tam neletěl vládním speciálem, karanténu neumím posoudit,“ uvedl na dotaz novinářů, zda by se kancléř po návratu kvůli riziku šíření nákazy neměl podrobit karanténě.

Vratislav Mynář měl v Číně několik kufrů. Protože cestovali do země v době šíření nákazy koronaviru, kancléřova manželka na facebooku reagovala slovy, že po příletu postoupí její manžel zdravotnické testy (28. 2. 2020)Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý po příletu do České republiky zpět z Číny. Kvůli zrušeným přímým letům měli mezipřistání v Dubaii (28. 2. 2019)Martin Nejedlý je prezidentovým poradce. Proč v době šíření koronaviru byl s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a šéfem fotobalové Slávie Jaroslavem Tvrdíkem v Číně, Hrad tají. (28. 2. 2020)Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý po příletu do České republiky zpět z Číny. Kvůli zrušeným přímým letům měli mezipřistání v Dubaii (28. 2. 2019)
18:15
28. 2. 2020

Piloti armádního speciálu, který přepraví do Číny českou humanitární pomoc, budou mít k dispozici ochranné prostředky. Při letu by v nich ale oblečeni být neměli. V Pekingu bude kolem letadla vytvořeno ochranné pásmo a na palubu místní personál nevstoupí. Letoun tak po návratu nebude muset být dezinfikován kvůli obavě z případné nákazy novým koronavirem. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Armádní speciál Airbus 319 do Číny přepraví devět tun humanitární pomoci, mezi kterou budou zejména respirátory, ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, kombinézy a dezinfekční prostředky. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček dnes ČTK řekl, že na pomoc přispěly kraje, města, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky. „Čínská strana využije humanitární pomoc v postižených oblastech,“ dodal.

Letadlo by z Prahy mělo odstartovat v neděli, v Pekingu přistane v pondělí 2. března. „Osádka bude mít podle pokynů hlavní hygieničky Armády České republiky k dispozici potřebné ochranné prostředky,“ poznamenala Dvořáková. Každý tak bude vybaven ochranným oblekem, rukavicemi a respirátorem. Armádní hygienička je zároveň instruovala, jak se mají chovat. Letadlo se po předání pomoci vrátí zpět do České republiky. Na cestu se proto vydají dvě posádky, aby se mohly cestou vystřídat.

18:10
28. 2. 2020

17:30
28. 2. 2020

Česká ekonomika by mohla utrpět značné ztráty, především kvůli ztrátě turistů. Do Čech totiž ročně zamíří i 380 tisíc turistů z Jižní Koreje, tedy ze země, která je po Číně nejvíce zasaženou zemí. 

Jihokorejec tráví v ČR v průměru 2,6 dne a utratí kolem 1600 korun denně. To je ve srovnání s jinými národnostmi jedna z nejvyšších částek.

17:25
28. 2. 2020

Íránský parlament pozastavil svou činnost. V pátek to oznámil mluvčí íránské vlády. Toto rozhodnutí přišlo poté, co se virem nakazila skupina vysoce postavených íránských úředníků včetně zákonodárců. 

V Íránu zemřelo 34 lidí na nákazu Covid-19 a hlásí dalších 388 infikovaných. Není prozatím jasné, kdy parlament svou činnost obnoví. 

wp2t ( 5. dubna 2020 13:22 )

2 greinfild jenže tobě dřív ta část upadne než on umře, ty sifilitiku multikulturní.

satanas ( 5. dubna 2020 13:21 )

Me se fakt libi ze v Cesku seda mys hned jak zacne delat poctiveji svou praci tak hned dostane metal..Nojo, hrdinove z ANglie dosly, a stat bez Hrdinu, to proste neni vono..

satanas ( 5. dubna 2020 13:19 )

Me by vyhovovalo kdyby Zeman padnul v hrdinem boji v Afghanistanu za AMericke zajmy v cele svych voju, na statnem ori se savli v ruce.. Mohl by mít docasne pomnik na Konevove miste nez ten se tam vrati..

jjusa ( 5. dubna 2020 13:18 )

: A ty oranžový šmejd

satanas ( 5. dubna 2020 13:09 )

TVL- Volebni Preference dnes-----ANO -34, 5 %!!! ODS 14%!! Kalousek si uz chysta smycku..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud