Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 65 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:40
25. 2. 2020

Pojďme se ve stručnosti podívat, co přineslo úterý.

 • Počet nakažených koronavirem přesáhl na světě 80 tisíc, obětí je přes 2700, nejvíce v pevninské Číně
 • Dramaticky přibývá nemocných v Itálii, kde evidují 322 případů, 11 lidé koronaviru podlehlo
 • Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů Lombardie a Benátsko. Lidé by také měli zvážit, zda nyní vůbec jezdit kamkoli do ciziny, řekl premiér Andrej Babiš
 • V Česku dosud lékaři otestovali 98 lidí, všechny výsledky se vrátily negativní
 • Testům na nový typ koronaviru  se dnes podrobilo 11 českých studentů vysokých škol, kteří přiletěli z Íránu. U šesti z nich už testy nákazu vyloučily, dalších pět na výsledky ještě čeká
 • V karanténě je šest českých turistů z hotelu na ostrově Tenerife, který španělské úřady izolovaly. Spolu s nimi uvízla další tisícovka lidí
 • Nově testy přítomnost koronaviru prokázaly u dvou lidí v Rakousku a po jednom v Chorvatsku a Švýcarsku. Nákaza je tak hlášena ze 12 evropských zemí. 

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou jste věnovali 33. dnu našeho online přenosu. Ty nejdůležitější zprávy vám budeme přinášet zase od brzkých ranních hodin.

23:29
25. 2. 2020

Čechy, kteří jsou v karanténě na Kanárských ostrovech se stát podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nebude snažit dostat do Česka. „V tuto chvíli je to především na španělských úřadech, které rozhodly o izolaci těch hostů v dotčeném hotelu,“ vysvětlil po jednání Bezpečnostní rady státu.

Podle šéfa resortu zahraničních věcí by měl v následujících hodinách do hotelu dorazit tým zdravotníků, kteří hosty vyšetří a podle toho rozhodnou o dalším postupu. „V tuto chvíli skutečně není možné jít proti rozhodnutí španělských úřadů, které preventivně rozhodly o izolaci přibližně tisíce osob, které se v tom resortu nacházejí,“ dodal.

Petříčkův vládní i stranický kolega Jan Hamáček (ČSSD) připomněl, že to je také důvod, proč varují před cestami do zahraničí. „Nemůžeme vyloučit, že místní úřady vyhodnotí tak, že je potřeba zavést karanténu. Přesně to se stalo Kanárských ostrovech a to je rozhodnutí, které je mimo kontrolu českých orgánů,“ řekl Hamáček s tím, že by lidé měli brát při cestování v potaz, že možnosti Česka jsou velmi omezené.

Ministr zahraničí Petříček také požádal české občany, aby se v případě že cestují do zahraničí, zaregistrovali v systému DROZD. Ten usnadňuje státu kontakt s turisty a pomoc českým občanům v cizině v případných krizových situacích.

23:11
25. 2. 2020

O případných omezeních velkých společenských akcí v Česku včetně světového poháru v biatlonu, který se má konat příští týden, dnes předsednictvo Bezpečnostní rady nejednalo. Nejspíš se jim bude věnovat při pondělním zasedání. „V současnosti si ale myslím, že není důvod k nějakým radikálním opatřením,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Biatlonové závody se uskuteční od 5. do 8. března v Novém Městě na Moravě. Pořadatelé očekávají v každém dnu návštěvu až 30 tisíc fanoušků.

Video Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu varoval Čechy před cestami do zahraničí, kde se rozšířil koronavirus. (25. 2. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
22:49
25. 2. 2020

První případ koronaviru dnes potvrdila španělská Barcelona. Žena (36) se v neděli vrátila ze severní Itálie. Úřady prověřují ještě dalších osm podezřelých případů.

Nákaza koronavirem se dostala i do Barcelony.Nákaza koronavirem se dostala i do Barcelony.Nákaza koronavirem se dostala i do Barcelony.
22:25
25. 2. 2020

V americkém státě Nebraska začaly klinické testy léku remdesivir, který by mohl pomoci lidem nakaženým novým typem koronaviru. S odkazem na vyjádření místních zdravotnických úřadů o tom informovala agentura AP. Lék před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář.

Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích světa. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék.

Prvním účastníkem testu v USA je nakažený Američan ve fakultní nemocnici univerzity v Nebrasce, který byl nedávno evakuován z výletní lodi Diamond Princess. 

21:59
25. 2. 2020
!

Národní referenční laboratoř, kde se testují vzorky na přítomnost koronaviru, funguje nyní podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v nepřetržitém režimu a její kapacity jsou zatím dostatečné. K dnešku bylo v Česku na koronavirus podle Vojtěcha vyšetřeno 98 lidí, u všech byly výsledky negativní. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání bezpečnostní rady uvedl, že nákaza koronavirem se neobjevila ani u žádných Čechů pobývajících v cizině.

Vojtěch připomněl, že v Česku je pro pacienty s vysoce nakažlivými onemocněními vyhrazeno přes 1000 infekčních lůžek. Při případném výskytu nemoci v Česku jsou podle něj nemocnice schopny pacienty izolovat na infekčních klinikách. Nemocnice v zemi by podle Vojtěcha měly zvládnout i stovky pacientů.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání Bezpečnostní rady státu. (25.2.2020)
21:46
25. 2. 2020

Testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru u muže (25) z Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa. Tento pacient, který se zřejmě nakazil během výletu do italského Milánu, má příznaky podobné chřipce a je v karanténě v nemocnici. Uvedly to místní úřady. Lidé, kteří s ním přišli do úzkého kontaktu, budou v domácí izolaci, a pokud se u nich projeví příznaky nákazy, budou převezeni do nemocnice.

Ministr zdravotnictví Bádenska-Württemberska Manne Lucha vyzval lidi k rozvážnosti a uvedl, že úřady nyní budou zjišťovat, s kým nakažený přišel do styku.

21:21
25. 2. 2020

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že na jednání Bezpečnostní rady státu probírali krizové plány, tak aby byla Česká republika na případný výskyt koronaviru připravena.

„Nechal jsem prověřit připravenost a vybavenost Hasičského záchranného sboru ochrannými pomůckami, aby byli připraveni pro případ naplnění těchto krizových plánů," řekl Hamáček s tím, že složky integrovaného záchranného systému jsou připraveny reagovat na výzvu hygieniků.

Video Na Úřadu vlády kvůli koronaviru zasedala Bezpečnostní rada státu. (25. 2. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
21:20
25. 2. 2020

Čtyřhvězdičkový hotel H10 Costa Adeje Palace na Tenerife, kde uvízla v karanténě i šestice Čechů, je oblíbený u britských turistů. Sedmadvacetiletá turistka Hannah Greenová z anglického hrabství Hertfordshire řekla médiím, že od neděle, kdy do hotelu s přítelem a ročním synem přijeli, je to už podruhé, co jim nařídili zůstat v hotelu. Poprvé to bylo kvůli písečné bouři ze Sahary.

„Bojím se o své dítě. Nechci tu být, už toho mám plné zuby,“ řekla televizi Sky.

Tisícovka turistů se ocitla v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife. Tisícovka turistů se ocitla v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife. Tisícovka turistů se ocitla v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife.
21:13
25. 2. 2020
!

Alžírsko hlásí prvního nakaženého novým koronavirem. Je jím Ital, který do země přijel v polovině února, uvedl s odkazem na státní televizi Reuters.

21:09
25. 2. 2020

Další jednání Bezpečnostní rady státu, kde bude koronavirus opět tématem, by se mělo uskutečnit v pondělí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má ve spolupráci s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do té doby připravit seznam nemocnic a lůžek, která by byla případně k dispozici. Podle Vojtěcha je k dispozici 1000 lůžek.

21:07
25. 2. 2020

„My skutečně nedoporučujeme našim občanům, aby teď cestovali do Lombardie a do Benátska. A samozřejmě vyzýváme naše občany, kteří se vracejí z této oblasti Lombardie a Benátska a budou na sobě pozorovat nějaké příznaky, aby kontaktovali neprodleně lékaře, nejlépe telefonicky,“ uvedl po jednání bezpečnostní rady premiér Andrej Babiš (ANO). „Samozřejmě, je potřeba, aby naši občané zvážili vůbec, jestli chtějí za této situace cestovat do zahraničí,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu. (25.2.2020)Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček po jednání Bezpečnostní rady státu. (25.2.2020)Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček po jednání Bezpečnostní rady státu. (25.2.2020)
20:51
25. 2. 2020
!

Bezpečnostní rada státu nedoporučuje kvůli koronaviru cesty do Lombardie a Benátska v Itálii, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Lidé by měli zvážit, zda vůbec jezdit do ciziny.

„Vyzýváme naše občany, kteří se vracejí z této oblasti Lombardie a Benátska a budou na sobě pozorovat nějaké příznaky, aby kontaktovali neprodleně lékaře. Nejlépe telefonicky,“ řekl premiér.

Video Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu varoval Čechy před cestami do zahraničí, kde se rozšířil koronavirus. (25. 2. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková
20:37
25. 2. 2020

Strach z koronaviru je vidět i na zápase osmifinále Ligy mistrů mezi Neapolí a Barcelonou. Fanoušci se chrání rouškami nebo alespoň klubovými šálami.

Itálii sevřel strach z koronaviru. Fanoušci se snaží ochránit před nákazou i na zápase osmifinále Ligy mistrů mezi Neapolí a Barcelonou. (25.2.2020)Itálii sevřel strach z koronaviru. Fanoušci se snaží ochránit před nákazou i na zápase osmifinále Ligy mistrů mezi Neapolí a Barcelonou. (25.2.2020)
20:23
25. 2. 2020

Rumunské úřady popřely, že by se v zemi objevil první potvrzený případ koronaviru. „Nemáme žádné případy s pozitivními testy na koronavirus v Rumunsku. Až dosud tu máme pouze negativní výsledky testů,“ řekl agentuře Reuters náměstek ministra zdravotnictví Andrei Baciu.

Reuters dříve s odkazem na místní televizi napsala, že v Rumunsku je potvrzen první případ nákazy novým typem koronaviru. Televize Realitatea Plus o případu informovala s odvoláním na bukurešťskou nemocnici pro infekční nemoci, kde prý měla dotyčná osoba být v karanténě po návratu z Itálie.

Podle serveru Romania Insider bylo v pondělí v karanténě celkem 17 lidí, kteří do Rumunska přicestovali z oblastí zasažených koronavirem: šest jich bylo z lodi Diamond Princess, zbytek z Itálie.

20:14
25. 2. 2020

Další dva případy koronaviru dnes potvrdila Francie, celkově jich eviduje už 14. Jde o mladou ženu, která se vrátila 7. února z Číny, a Francouze, který navštívil italskou Lombardii.

20:09
25. 2. 2020

Rakouské úřady uzavřely hotel v Innsbucku, kde jako recepční pracuje žena, u níž byla potvrzena nákaza koronavirem.

Žena minulý týden se svým partnerem navštívila Bergamo, pak se vrátili do Innsbrucku. Úřady hotel uzavřely: nikdo nesmí dovnitř nebo ven z budovy, dokud se nepodaří zjistit, kdo všechno byl s nakaženou recepční v kontaktu. Podle nejmenovaných zdrojů, na něž se odvolává agentura Reuters, jde o Grand Hotel Europa. Nachází se u innsbruckého hlavního nádraží a má 108 pokojů.

Podle agentury Reuters nakažená žena pracuje jako recepční v Grand Hotel Europa.Podle agentury Reuters nakažená žena pracuje jako recepční v Grand Hotel Europa.
19:45
25. 2. 2020

„Všude jsou policisté, létají nad námi helikoptéry, zaměstnanci chodí v rouškách. Uzavřeli i jídelnu,“ popsala pro televizi Nova situaci, která nyní v hotelu panuje, česká turistka. Rodina by se co nejdříve chtěla vrátit do Česka.

„Byli bychom hrozně rádi, kdyby nás někdo dopravil domů. S nikým jsme se v podstatě nesetkali, nic nám není, i nyní se snažíme maximálně izolovat,“ dodala máma pětileté holčičky.

Bezpečnostní opatření v okolí hotelu na Tenerife, kde je izolována tisícovka hostů včetně šesti ČechůBezpečnostní opatření v okolí hotelu na Tenerife, kde je izolována tisícovka hostů včetně šesti ČechůBezpečnostní opatření v okolí hotelu na Tenerife, kde je izolována tisícovka hostů včetně šesti Čechů
19:31
25. 2. 2020

Dva nové pacienty nakažené koronavirem eviduje Francie, jejich počet tak nyní činí 14.

Francouzské úřady uvedly, že se jedná o mladou Číňanku, která se vrátila z Číny 7. února a byla hospitalizována v Paříži. Druhým čerstvě nakaženým je Francouz, který se vrátil z italské Lombardie.

19:25
25. 2. 2020

Na severu Itálie zemřeli další čtyři lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí epidemie tak v zemi stoupl na 11. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na úřady regionu Benátsko a vyjádření šéfa italské civilní obrany.

Ve městě Treviso zahynula 76letá žena, u níž se potvrdilo onemocnění COVID-19 způsobované novým typem koronaviru.

kapsa72 ( 5. dubna 2020 12:45 )

satanas ( 5. dubna 2020 12:45 )

ANo, jediny , pred kym si i dejiny odplivnou zustane HaWel..

air_ ( 5. dubna 2020 12:44 )

Doporučuji přečíst celý článek.

satanas ( 5. dubna 2020 12:42 )

Memento Mori!! Memento Korona!!

air_ ( 5. dubna 2020 12:42 )

Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější,“ uvedl policejní prezident pro týdeník Respekt.

Rázný ve své reakci na lánské pochybení byl předseda Svazu měst a obcí František Lukl, který nabídne svým kolegům v týdnu rezignaci na funkci. Hodování u prezidenta označil za papalášismus.

„Chápu, že je v dnešní době pro většinu neakceptovatelné, to co je vidět z fotografie a těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanů, podnikatelské veřejnosti a právě obcí. Proto mě velmi mrzí výsledek. Díky tomuto papalášskému dojmu jdou stranou věci, které jsem za obce prosazoval,“

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud