Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 65 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:45
9. 2. 2020
!

Děkujeme vám za pozornost u nedělního online přenosu z dění kolem koronavirové nákazy a zde je přehled dnešního zajímavého dění:

  • Na koronavirus bylo v ČR testováno již 62 lidí, všichni negativně.
  • Koronavirus si připsal již přes 870 obětí, nakažených je přes 37 500. Počtem mrtvých překonala současná epidemie SARS z let 2002 až 2003.
  • V Číně je pohřešován právník a aktivista Čchen Čchiou-š', který veřejně upozorňoval v průběhu epidemie na čínské chyby, selhání a nedostatky včetně chybějících doktorů či zdravotnického materiálu a na celkovou vážnost epidemie.
  • V Hongkongu propustili z karantény na 3600 cestujících a 1800 členů posádky výletní lodi World Dream.
Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé na nádraží v Šanghaji (9.2.2020)Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé na nádraží v Šanghaji (9.2.2020)Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé na nádraží v Šanghaji (9.2.2020)
23:15
9. 2. 2020

"Zůstaň silný, Wu-chane." Lidé v New Yorku se sešli, aby vyjádřili podporu lidem v Číně, trpícím kvůli koronavirové epidemii, a společně si připomněli oslavy lunárního Nového roku, které však letos výrazně zůstávají ve stínu koronaviru.

Odborníci z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny na základě modelů používaných pro předpovědi rychlosti šíření epidemie odhadují, že počet nakažených ve Wu-chanu vrcholu dosáhne mezi půlkou a koncem února.

Vlaječky a transparenty na podporu Číny během pochodu v čínské čtvrti v New Yorku (9.2.2020)
23:09
9. 2. 2020

V neděli večer tým mezinárodních expertů vedený WHO odletěl do Číny, kde pomůže vyšetřovat epidemii. Složení týmu nebylo zveřejněno. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pouze oznámil, že tým povede zkušený expert WHO a kanadský epidemiolog Bruce Aylward. "Právě jsem byl na letišti vyprovodit členy předsunutého týmu pro mezinárodní misi expertů kvůli viru 2019-nCoV do Číny, kterou vede WHO," uvedl Ghebreyesus na twitteru.

23:01
9. 2. 2020

Dvacítka evakuovaných Němců z Wu-chanu byla převezena do nemocnice Červeného kříže v Berlíně - Koepenicku. 

Dvacítka evakuovaných Němců z Wu-chanu byla převezena do nemocnice Červeného kříže v Berlíně -Koepenicku (9.2.2020)Dvacítka evakuovaných Němců z Wu-chanu byla převezena do nemocnice Červeného kříže v Berlíně -Koepenicku (9.2.2020)Dvacítka evakuovaných Němců z Wu-chanu byla převezena do nemocnice Červeného kříže v Berlíně -Koepenicku (9.2.2020)Dvacítka evakuovaných Němců z Wu-chanu byla převezena do nemocnice Červeného kříže v Berlíně -Koepenicku (9.2.2020)
22:45
9. 2. 2020

"Ekonomický dopad nákazy koronavirem je odvislý od rozsahu a délky trvání jejího šíření. Například společnost Walt Disney uvádí, že pokud šanghajský Disneyland zůstane zavřený celkem dva měsíce, tedy do března, klesne její zisk v přepočtu o více než tři miliardy korun,"

vypočítává ekonom Lukáš Kovanda dopady koronavirové epidemie. "Zvláště silně dopadá šíření nákazy na britského výrobce ikonických kabátů, společnost Burberry. Čtyřicet procent jejích celkových tržeb mají na svědomí čínští zákazníci, jak ti nakupující doma v Číně, tak ti, co nakupují při svých zahraničních cestách. Burberry dosud zavřela 24 ze svých 64 obchodů, které v pevninské Číně má. Těm obchodům společnosti, které zůstávají otevřeny, přitom za uplynulé dva týdny klesly tržby o sedmdesát až osmdesát procent," podotýká.

"Trpí však nejen segment zábavních parků nebo luxusního zboží, nákaza doléhá také třeba na zpracovatelský nebo těžební průmysl," upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund.

Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Nezvykle poklidná a vyprázdněná křižovatka v Šanghaji (9.2.2020)
22:29
9. 2. 2020

"Nesmíme být paranoidní,"

uvedla Emmanuelle Rieuová, jejíž dítě je spolužákem nakaženého Brita. "Jestliže se nakazili, chci to vědět a udělat, co je potřeba. Jestliže ne, nebojím se toho, co přijde, chci to prostě jen vědět. A moje děti dost kašlou, takže samozřejmě, že na to hodně myslím," dodala.

Nové případy byly ve Francii odhaleny v sobotu. Všechny nejspíš souvisí s jiným nakaženým Britem, který nedávno cestoval pracovně do Singapuru a nyní se již vrátil do Británie. Jak uvedly úřady, na cestě domů se tento Brit zastavil právě v Contamines-Montjoie, kde bydlel spolu s ostatními Brity v horské chatě.

Desítky obyvatel francouzského alpského střediska Contamines-Montjoie podstoupily test na koronavirus. Kvůli nakaženému Britovi, který pobýval v horské obci
22:20
9. 2. 2020

Desítky obyvatel francouzského alpského střediska Contamines-Montjoie, z nichž někteří měli roušky, se dnes shromáždily, aby podstoupily testy na přítomnost nového typu koronaviru. V horské obci se totiž zdržovala pětice Britů, u které se následně potvrdila nákaza nebezpečným virem pocházejícím z Číny. Testy podstoupilo přes sto lidí, mimo jiné i rodiny, jejichž děti chodily do školy s devítiletým chlapcem, který je jedním z nakažených. Informovala o tom agentura Reuters.

Desítky obyvatel francouzského alpského střediska Contamines-Montjoie podstoupily test na koronavirus. Kvůli nakaženému Britovi, který pobýval v horské obci Desítky obyvatel francouzského alpského střediska Contamines-Montjoie podstoupily test na koronavirus. Kvůli nakaženému Britovi, který pobýval v horské obci
21:47
9. 2. 2020

Mnoho zaměstnavatelů v průmyslovém velkoměstě Šen-čenu na jihu země z preventivních důvodů požádalo lidi dojíždějící do práce z jiných oblastí, aby dva týdny zůstali v karanténě. Firmy, které se chystají v pondělí znovu otevřít své provozy, musejí zavést preventivní opatření, jako je rozdávání ochranných masek.

V Šanghaji v pondělí otevře zdejší továrna americké automobilky Tesla. Firma Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, plánuje postupně obnovovat provoz svých závodů. K plné výrobě by se chtěla vrátit koncem tohoto měsíce, uvedla agentura Reuters.

Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Muž v Chengdu (9.2.2020)
21:10
9. 2. 2020

Podle přátel se aktivista umlčel ve čtvrtek večer. Jeden z jeho známých Sü Siao-tung následně zveřejnil video, na kterém tvrdí, že byl Čchen Čchiou-š' zadržen a byl mu zabaven mobilní telefon. Dodal, že úřady řekly rodičům mladého aktivisty, že musel být umístěn do karantény, protože se pohyboval v blízkosti nakažených.

Jenže když se ho rodiče snažili kontaktovat mobilním telefonem, nedovolali se. Přitom ti, kteří jsou v karanténě, telefony běžně používat mohou, poznamenal americký list The New York Post. Americká CNN oslovila v souvislosti se zmizením muže zástupce policie ve Wu-chanu i městě Čching-tao, ti ale uvedli, že o něm nemají žádné informace.

20:57
9. 2. 2020
!

Čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š', který ještě donedávna zveřejňoval kritické informace o epidemii nebezpečného koronaviru v čínském Wu-chanu, ve čtvrtek v noci zmizel. Jeho přátelé se obávají, že byl cíleně umlčen, informovala dnes americká CNN.

Čtyřiatřicetiletý aktivista zveřejnil v uplynulých dnech množství videí, na kterých byly vidět nemocnice i prázdné ulice. Snažil se dokumentovat i selhání, kterých se v souvislosti s virem podle něj dopouštěly čínské úřady. "Včera jsem poslal pár přátelům ve Wu-chanu souřadnice, kde se nacházím," uvedl na videu zveřejněném 29. ledna. Právě v něm popsal, že nemocnice nemají dostatek zdravotnického materiálu, jako jsou roušky či ochranné obleky. Navíc i zdravotnického personálu je málo a stejně tak potřebných testů, které odhalí přítomnost viru, dodal.

"Potřebujeme lékaře," uvedl. "Epidemie je stále vážná. Mnoho problémů nebylo vyřešeno," dodal. Doplnil, že už ho shání úřady i policie, kteří po něm chtěly vědět, kde se nachází, aby jim podle jejich slov pomohl při jejich vyšetřování. "Bojím se," řekl Čchen Čchiou-š' na závěr videa. Slíbil ale, že bude své zprávy zveřejňovat, dokud bude naživu.

Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé na nádraží v Šanghaji (9.2.2020)Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Muž v Šanghaji (9.2.2020)Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé ve Wu-chanu (9.2.2020)
19:45
9. 2. 2020

Testy na koronavirus do dnešního večera v Česku absolvovalo 62 lidí a všechny byly negativní. Od pátku tak přibylo šest testovaných. Informoval o tom na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Žádný nový podezřelý případ podle něj odborníci nyní neevidují.

V Česku se testům na koronavirus podrobili jak Češi, kteří se vrátili z Asie, tak turisté, zejména čínští, kteří v zemi pobývali a měli příznaky podobné chřipce. Mezi testovanými byla i pětice Čechů, kteří byli minulý týden evakuováni z ohniska nákazy a kteří zůstávají v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Na koronavirus bylo v ČR testováno 62 lidí, všichni negativní. Pětice Čechů je Na Bulovce v karanténěNa koronavirus bylo v ČR testováno 62 lidí, všichni negativní. Pětice Čechů je Na Bulovce v karanténěNa koronavirus bylo v ČR testováno 62 lidí, všichni negativní. Pětice Čechů je Na Bulovce v karanténě
18:40
9. 2. 2020

Koronavirem nakažených Britů už je pět. Jedním z nich je i devítileté dítě, které přišlo do kontaktu s mužem, který se nedávno vrátil ze Singapuru.

Podle informací britského deníku The Guardian je dítě součástí skupiny, která se nakazila během lyžařského pobytu ve francouzských Alpách. Údajně mělo jít dokonce o jednu rodinu. Aktuálně se všichni nacházejí v péči lékařů.

17:20
9. 2. 2020

Partnerka (38) jediné oběti (†44) mimo Čínu se z nákazy zotavila

Osmatřicetiletá žena, která cestovala spolu s jedinou obětí nového typu koronaviru mimo Čínu a Hongkong, se uzdravila. Informovaly o tom tamní úřady a následně britský deník The Guardian.

Jde o Číňanku z Wu-chanu, která s mužem (†44), jenž na Filipínách nákaze nakonec podlehl, cestovala. Dle dostupných informací šlo o partnery. Žena měla negativní test na infekci koronavirem podruhé za sebou, což je v čínských zdravotnických zařízeních předpoklad nutný k propuštění z karantény.

Podle Edsela Salvany, který je lékařem a ředitelem institutu molekulární biologie na státní Filipínské univerzitě, tento případ dokazuje, že nový typ koronaviru není pro člověka bezpodmínečně smrtelný. „Nákaza koronavirem neznamená ortel smrti. Dokonce se ukazuje, že šance na vyléčení je ve skutečnosti daleko vyšší než riziko úmrtí v důsledku infekce. Proto bych rád apeloval na všechny, aby nešířili paniku a vyvarovali se sdílení falešných zpráv,“ řekl doktor Salvana.

Na koronavirus zemřelo přes 800 lidí, více než při epidemii SARS
16:13
9. 2. 2020

Dvacítka německých občanů a jejich rodinných příslušníků dorazila v neděli zpět do vlasti. Letadlo, které z čínského Wu-chanu zamířilo na Letiště Berlín-Tegel, pro ně poslala ve spolupráci s Brity německá vláda.

20 Němců evakuovaných letecky z Wu-chanu dorazilo zpět do vlasti20 Němců evakuovaných letecky z Wu-chanu dorazilo zpět do vlasti
15:11
9. 2. 2020

Varovné zjištění zveřejnili v pátek vědci v prestižním lékařském časopise JAMA. Podle studie se 41 % z prvních 138 pacientů nakažených novým typem koronaviru infikovalo přímo ve wuchanské nemocnici. Informovala o tom americká stanice CNN.

Odborně se tento jev, při kterém k nákaze dojde v souvislosti s pobytem osob ve zdravotnickém zařízení, nazývá nozokomiální infekce.

Ohnisko koronaviru Wu-chan: Konferenční centrum bylo přeměněno na prostor pro izolaci pacientů s lehkými formami onemocnění
14:59
9. 2. 2020

V Anglii byl dnes potvrzen čtvrtý případ nákazy koronavirem. Jde o člověka, který se ve Francii nakazil od jiného Brita. Britský občan s prokázaným koronavirem je také ve Španělsku, kde tak mají dva nemocné.

V případě tohoto pacienta jde o člena britské rodiny, kterou zdravotníci na Mallorce v pátek poslali na pozorování poté, co ve Francii byla v kontaktu s někým, u koho testy později potvrdily koronavirus.

Nový koronavirus má už přes 800 obětí, překonal tak epidemii SARS
14:15
9. 2. 2020

Tuzemské cestovní kanceláře zatím kvůli šířícímu se koronaviru plošně neruší zájezdy do Asie. Většina jich ale odvolala cesty do Číny plánované v prvním pololetí. Ode dneška navíc do odvolání platí zákaz přímých letů mezi Českou republikou a Čínou, o kterém v pondělí rozhodla vláda.

Cestovní kanceláře na dalších místech situaci prostřednictvím svých partnerů denně sledují a informují klienty, řekli jejich zástupci ČTK.

Zájezdy do Vietnamu, Thajska a ostatních zemí v regionu chce podle plánu uskutečnit Delfín travel, uvedl za CK Martin Zeman. „V tuto chvíli riziko nákazy není vysoké a nemá vliv na pořádání našich zájezdů,“ dodal. Další prodej se ale podle něj téměř zastavil. Cesty neruší ani CK Simon-Tourist, přestože podle Veroniky Paulů z CK mnoho klientů volá a ptá se na možnost storna.

„Na všech zájezdech máme zaplacené zálohy v zahraničí u našich partnerů,“ dodala. Lidé tak mohou podle smluvních podmínek zájezd zrušit, ale budou se jich týkat stornopoplatky. Zatím podle Paulů ale cesty neruší.

České cestovní kanceláře zájezdy plošně do Asie nerušíČeské cestovní kanceláře zájezdy plošně do Asie nerušíČeské cestovní kanceláře zájezdy plošně do Asie neruší
13:32
9. 2. 2020

Odborníci z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM) na základě modelů používaných pro předpovědi rychlosti šíření epidemie odhadují, že počet nakažených ve Wu-chanu vrcholu dosáhne mezi půlkou a koncem února.

Nový koronavirus má už přes 800 obětí, překonal tak epidemii SARSNový koronavirus má už přes 800 obětí, překonal tak epidemii SARSNový koronavirus má už přes 800 obětí, překonal tak epidemii SARS
13:12
9. 2. 2020

Čínská vláda žádá výrobce: Vyrábějte lékařské kombinézy, roušky, ochranné štíty, teploměry i léky. Jak v neděli upozornila plánovací komise, všeho je nedostatek.

Kabinet slibuje, že zajistí financování, licence, dodávky materiálu a dokonce vykoupí i případné neprodané zboží. Informuje o tom na svých stránkách hongkongský deník South China Morning Post.

12:57
9. 2. 2020

Úřady v Hongkongu pustily z karantény 3600 cestujících a posádku výletní lodi World Dream. Testy podle médií ukázaly, že nikdo nemá koronavirus.

Úřady v Hongkongu pustily z karantény 3600 cestujících a posádku výletní lodi World DreamÚřady v Hongkongu pustily z karantény 3600 cestujících a posádku výletní lodi World DreamÚřady v Hongkongu pustily z karantény 3600 cestujících a posádku výletní lodi World Dream

air_ ( 5. dubna 2020 12:58 )

Tělo na tělo v rouškách, 11 lidí s občerstvením to je výsměch Babišovi, to nemusel nic vyhlašovat a pokutovat.
Prej sýr pod gumičku.

satanas ( 5. dubna 2020 12:57 )

Babis--Stat by mel vstoupit do klicovych podniku, kdyz burzoust si nevi rady,..Zeby predzvest znarodnovani?? Konecne?? Uz dost bylo vypasenych burzoustu! Moc ve state patri pracujicimu lidu!!

( 5. dubna 2020 12:52 )

Jste oba komouši, takže nemáte od normálních lidí nárok. Ale od komouše Zemana vlastně ano...Dzp.

( 5. dubna 2020 12:50 )

Jsou to rudí dacani. Pijí víno a kážou vodu...Dzp.

satanas ( 5. dubna 2020 12:50 )

Prymula metal dostane,..A kdy ja?? Je to nespravedlive, In memorian mi bude k nicemu!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud