Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 62 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluvil o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:59
7. 2. 2020
!

Čínská provincie Chu-pej oznámila dalších 81 obětí nového typu koronaviru, celková bilance tak v této provincii v pátek vzrostla na 669. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Úřady v provincii, která je epicentrem nákazy a odkud pochází většina nakažených, rovněž informovaly o dalších 2841 případech onemocnění, počet potvrzených případů tak vzrostl na 24 953.

Koronavirus s označením 2019-nCoV už si vyžádal více než 700 mrtvých a nakazilo se jím přes 30 000 lidí převážně v Číně, kde se nová nemoc koncem loňského roku objevila.

22:50
7. 2. 2020

Kanaďané evakuovaní z čínského Wu-chanu přistáli v Trentonu v Ontariu. Ubytováni jsou v prostorech Yukon Lodge připomínajících hotel. Budova je součástí místní vojenské základny.

Kanaďané evakuování z čínského Wu-chanu přistáli v Trentonu v Ontariu (7. 2. 2020) Kanaďané evakuování z čínského Wu-chanu přistáli v Trentonu v Ontariu (7. 2. 2020) Kanaďané evakuování z čínského Wu-chanu přistáli v Trentonu v Ontariu (7. 2. 2020) Kanaďané evakuování z čínského Wu-chanu přistáli v Trentonu v Ontariu (7. 2. 2020)
20:56
7. 2. 2020

Koronavirus je hrozbou i pro automobilový průmysl - mohl by snížit letošní prodej a výrobu automobilů v Číně o tři až pět procent, pokud bude jeho epidemie pokračovat i ve druhém čtvrtletí. Předpověděla to poradenská společnost LMC Automotive.

Epidemie koronaviru podle LMC poškozuje spotřebitelskou důvěru a oddaluje nákupy. Má rovněž negativní dopad na výrobu automobilů a automobilových součástek.

Největší japonská automobilka Toyota Motor oznámila, že její továrny v Číně zůstanou uzavřené až do konce příštího týdne. Původně přitom plánovala obnovit výrobu začátkem příštího týdne. Podobný odklad obnovení produkce v čínských závodech dnes ohlásily také jihokorejské automobilky Hyundai Motor a Kia Motors.

19:38
7. 2. 2020

Velký smutek, ale také nebývalou kritiku vládních úřadů vyvolala v Číně smrt lékaře z města Wu-chan, který se už v prosinci snažil varovat své kolegy před novým typem koronaviru a byl policií obviněn z šíření poplašných zpráv. Třiatřicetiletý oftalmolog viru podlehl v noci na dnešek.

Čínské vedení slíbilo, že okolnosti jeho úmrtí vyšetří. Cenzoři ale zároveň na sociálních sítích rychle odstraňují příspěvky, které v souvislosti se smrtí lékaře obviňují vládu, píše dnes zpravodajský server BBC News.

Lékařově památce se u ústřední nemocnice ve Wu-chanu poklonili tamější obyvatelé. Na jeho počest mu zapískali na píšťalky. 

Smrt lékaře z Wu-chanu vyvolala v Číně vlnu rozhořčení, ale i soucituSmrt lékaře z Wu-chanu vyvolala v Číně vlnu rozhořčení, ale i soucituSmrt lékaře z Wu-chanu vyvolala v Číně vlnu rozhořčení, ale i soucitu
19:29
7. 2. 2020

Stařec (91) a pět dětí se vyléčili z onemocnění koronavirem

Deník China Daily přinesl zprávu, že 91letý muž z nejmasivněji postižené provincie Chu-pej se zotavil z onemocnění novým typem koronaviru. Na twitteru zveřejnil i jeho fotografii.

Z nemoci se v Číně také dostala pětice dětí, které byly virem infikovány. Podle lékařů probíhá onemocnění u některých dětí s výrazně mírnějšími příznaky.

Muž (91) se vyléčil z oněmocnění novým typem koronaviru 2019-nCov
19:10
7. 2. 2020

„Nový typ koronaviru je nejnebezpečnější pro osoby, které už nějakým chronickým onemocněním trpí. Jedná se hlavně o onemocnění kardiovaskulárního systému a nebo o nějaké chronické plicní onemocnění. V tu chvíli je daný člověk více ohrožen na tom, že nákaza koronavirem pro něj dopadne fatálně,“ konstatovala lékařka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Kristýna Herrmannová v České televizi.

Lékařka Kristýna Herrmannová z kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce
18:47
7. 2. 2020

V pořadu České televize Interview ČT24 vystoupila Kristýna Herrmannová z kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce. Popsala mimo jiné režim, který má pětice Čechů v karanténě.

„Jsou ve vlastním self-monitoringu. Měří si sami dvakrát denně teplotu, pozorují své příznaky nebo nějaké změny. V případě nutnosti kontaktují personál, který se tam o ně stará a my na to budeme reagovat,“ řekla ve vysílání lékařka.

18:27
7. 2. 2020

Šíření koronaviru v Číně a Hongkongu škodí poptávce po luxusních výrobcích. Uvedla to dnes britská společnost Burberry, známá díky šátkům a kabátům s typickým vzorem béžovo-červeno-černé kostky.

Průmysl s luxusním zbožím patří podle agentury Reuters k sektorům, které dopady nákazy mohou zasáhnout nejvíce a znemožnit mu pro letošek růst tržeb. Své pobočky v regionu uzavírá a prognózy zisku snižuje většina luxusních značek od Burberry až po amerického výrobce kosmetiky Estée Lauder. Asijský trh je pro ně přitom klíčový.

Burberry: Šíření koronaviru poškozuje výrobce luxusního zbožíBurberry: Šíření koronaviru poškozuje výrobce luxusního zboží
17:08
7. 2. 2020

Čeští vědci se podíleli na vývoji nové diagnostické soupravy, která spolehlivě prokazuje přítomnost nového koronaviru v těle nemocných. ČTK o tom dnes informovala Markéta Růžičková z kanceláře Akademie věd ČR. Koronavirus s označením 2019-nCoV už si vyžádal více než 600 mrtvých a nakazilo se jím přes 30 000 lidí převážně v Číně, kde se nová nemoc koncem loňského roku objevila.

Diagnostickou soupravu vyvinula švédská společnost TATAA Biocenter ve spolupráci s laboratoří genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR a maltskou nemocnicí Saint James Hospital. V této nemocnici se již nový test používá při testování pacientů a zájem o něj projevil také Mezinárodní Červený kříž.

Pro rozsáhlé použití v Číně je ale test ve své nynější podobě příliš drahý. „Testovací souprava bude použita jako odrazový můstek neboli reference pro vývoj a ověření levných testů,“ uvedl Mikael Kubista, vedoucí Laboratoře genové exprese Biotechnologického ústavu AV ČR.

Čeští vědci se podíleli na vývoji testu prokazujícího koronavirusČeští vědci se podíleli na vývoji testu prokazujícího koronavirus
15:47
7. 2. 2020

Zájem o lety do Číny kvůli šíření koronaviru klesl v tuzemsku na minimum a v posledních dvou týdnech je o více než polovinu nižší než ve stejném období loni. Kvůli situaci se navíc snižuje prodej letenek i do dalších destinací v jihovýchodní Asii. Vyplývá to z dnešních informací prodejců letenek pro ČTK.

Menší je i zájem o lety z Číny do Evropy. Řada dopravců a zemí již přerušila své lety do Číny, od neděle zavede dočasný zákaz i Česko.

Prodejci i proto očekávají, že situace se v příštích týdnech příliš nezmění. Nejde přitom jen o lety v nejbližších dnech a týdnech. „Většina Čechů si letenky zakupuje v průměru tři měsíce před plánovanou cestou. V tuto chvíli se tak bavíme o prodeji letenek na květen tohoto roku,“ uvedla dnes ředitelka letenkového oddělení Student Agency Věra Janičinová.

Zájem o letenky do Číny je minimální, klesá i u dalších zemíZájem o letenky do Číny je minimální, klesá i u dalších zemíZájem o letenky do Číny je minimální, klesá i u dalších zemí
14:50
7. 2. 2020
!

Korespondentka pro stanici ITV News Debi Edwardová stáhla prohlášení vdovy po lékaři Li Wen-liangovi (†34), kterého zabil koronavirus. Edwardová dnes ráno na svůj twitter přidala příspěvek, který obsahoval reakci vdovy. Po několika hodinách se novinářka omluvila, že došlo k omylu a že zveřejněná slova nepatří Liově manželce.

Nepravé prohlášení obsahovalo informace o stavu vdovy, podle něho se u ní i její rodiny měly objevit příznaky koronaviru. Lékařova manželka se nechala slyšet, že celé prohlášení je nepravdivé.

14:37
7. 2. 2020

Výrobce iPhonů začne vyrábět roušky

V důsledku epidemie nového typu koronaviru je ve světě vážný nedostatek ochranných obleků, roušek, rukavic a dalšího ochranného vybavení. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Firma Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, ve čtvrtek oznámila, že změní část své produkce a začne vyrábět právě ochranné masky. Do konce měsíce chce být schopna dodávat dva miliony masek denně.

„V tomto boji proti epidemii jde o každou vteřinu,“ uvedla na sociální síti WeChat firma, mezi jejíž hlavní zákazníky patří americká společnost Apple, pro kterou Foxconn kompletuje přístroje iPhone. „Čím dřív přijmeme preventivní opatření, tím dřív budeme moci zabránit šíření viru, zachránit lidské životy a celou tuto krizi překonat,“ dodala firma.

Obavy z koronaviru: Firma Pardam z Roudnice nad Labem vyrobila tisíce respirátů (31.1.2020)
14:09
7. 2. 2020

Na šíření nemoci na plavidle Diamond Princess pojaly úřady podezření poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval. Lékaři nejprve všechny cestující i členy posádky vyšetřili a pro další testy vyčlenili 273 lidí.

Nákaza se nejprve ve středu potvrdila u deseti z nich, dalších deset případů úřady potvrdily ve čtvrtek.

Japonské úřady potvrdily dalších 41 nemocných na výletní lodi Diamond PrincessJaponské úřady potvrdily dalších 41 nemocných na výletní lodi Diamond PrincessJaponské úřady potvrdily dalších 41 nemocných na výletní lodi Diamond PrincessJaponské úřady potvrdily dalších 41 nemocných na výletní lodi Diamond Princess
13:50
7. 2. 2020

Na 14 dní v karanténě skončilo více než 140 Rusů evakuovaných z čínského Wu-chanu. Jejich domovem se na přechodnou dobu stalo sanatorium uprostřed sibiřských lesů. Mezi evakuovanými byla i řada instagramových influencerů, kteří pobyt v karanténě důkladně mapují. Buduvu sanatoria hlídají vojáci a nikdo nesmí dovnitř ani ven.

Model Pavel Lichman si krátí čas posilováním. „Jsme asi 30 kilometrů od Ťumeně. Karanténa zase není tak hrozná, jen nesmíme z pokojů. Nosí nám jídlo, lékaři nás chodí kontrolovat: měří nám teplotu a koukají nám do krku,“ popsal pro deník The Guardian.

Asi nejpodrobněji celou záležitost komentuje studentka Marina Zajcevová, popsala náročný přesun z Číny do Ruska na palubě vojenského letadla. Nikdo podle ní nevěděl, kam je vezou. „Když jsme dorazili do sanatoria, řekli nám, ať se svlečeme, oblečení odnesli na dekontaminaci a vrátili nám ho v pytlích. Nechodí jen v rouškách, ale v celých oblecích,“ dodala Ruska.

Ruská karanténa v sibiřském sanatoriu: Marina Zajcevová.Ruská karanténa v sibiřském sanatoriu: Provizorní záchody na letišti.Ruská karanténa v sibiřském sanatoriu: Přeprava vojenským letadlem.
13:36
7. 2. 2020

Klíčovou roli v přenosu nového typu koronaviru na člověka mohli sehrát luskouni. Uvedli to dnes čínští vědci, kteří označili luskouny za pravděpodobný chybějící článek v řetězci mezi člověkem a netopýrem, jehož považují za přirozený rezervoár nákazy. 

Chránění luskouni se loví pro maso, které se v zemích jako Čína považuje za delikatesu, a kvůli šupinám, jež se v tradiční čínské medicíně používají k léčbě mnoha nemocí, od rakoviny až po artritidu. Luskoun patří k nejvíce pašovaným savcům v Asii.

Experti z jihočínské zemědělské univerzity identifikovali luskouna jako možného mezihostitele, přes kterého se nový typ koronaviru přenesl z netopýra na člověka. „Toto nejnovější zjištění bude mít velký význam pro prevenci a kontrolu původu (viru),“ uvedla univerzita v prohlášení.

Hmyzožravec Luskoun se obtížně rozmnožuje, mívá jen jedno mládě ročně.Většina luskounů skončí na asijských tržištích.
12:22
7. 2. 2020

U Alana Steelea (58) z Velké Británie, který na palubě výletní lodi Diamond Princess vyrazil na líbánky, se potvrdil koronavirus. Nakažených je zatím 61 pasažérů. „Pro vaši informaci, právě u mě diagnostikovali virus a berou mě do nemocnice,“ oznámil Steele na svém facebooku. „Rád bych dodal, že v tomto okamžiku u mě nejsou žádné příznaky, takže je možné, že jsem jen přenašeč,“ doplnil. „Jak to bude možné, budu vás informovat o vývoji,“ zakončil.

Jeho manželka Wendy (51), která pracuje jako zdravotní sestra, sdělila deníku The Washington Post, že její muž měl 10. února nastoupit do nové práce. „Dožaduju se, aby mě taky otestovali, nenechám se oddělit od Alana,“ prohlásila Steeleová. „Jsou tu na líbánkách, nedokážu si představit, jak se musí cítit,“ komentoval další pasažér lodi, Brit David Abel.

U Brita Alana Steelea diagnostikovali koronavirus.
11:42
7. 2. 2020

Čínské letadlo přiletělo do Bratislavy

Na bratislavském Štefánikově letišti dnes ráno přistálo čínské nákladní letadlo ze Šanghaje, které v souvislosti s epidemií nového koronaviru v Číně přiletělo vyzvednout zásilku zdravotnického materiálu.

Letadlo přepraví do Pekingu roušky, ochranné rukavice a brýle. Zaměstnanci letiště musejí při kontaktu s posádkou používat ochranné pomůcky. Mluvčí letiště Veronika Ševčíková popřela informace některých slovenských médií, že čínské letadlo nezískalo souhlas k přistání na nedalekém vídeňském letišti. Slovenské úřady předem udělily dopravci povolení ke komerčnímu letu pod podmínkou, že posádka letadla s výjimkou splnění příslušných předpisů neopustí stroj.

11:35
7. 2. 2020

Všech 56 lidí testovaných v ČR na nákazu koronavirem mělo negativní výsledek, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Vojtěch. Za čtvrtek přibyli tři testovaní.

10:47
7. 2. 2020

Na rozdíl od svých sousedů, kteří bojují s epidemií koronaviru, Severní Korea nehlásí ani jednoho nakaženého člověka. Celá východní Asie se děsí nákazy, ale KLDR zůstává poměrně v klidu. Jedna z nejchudších a nejizolovanějších zemí na světě oznámila, že se jí podařilo „vyhnout se viru“. Bez ohledu na to, že v Číně onemocnění zabilo 636 lidí. Bilance nakažených každým dnem roste, eviduje se více než 31 tisíc infikovaných. Jen pomalu stoupá počet vyléčených, koronavirus porazilo 1636 osob.

Je otázkou, jak se KLDR vyhnula koronaviru, i když profesor Nam Sung-wook sdělil stanici CNN, že je možné, že někdo z 25 milionů Severokorejců virus má. „Na 90 procent severokorejského trhu tvoří obchod s Čínou,“ poznamenal Nam s tím, že se nákaza mohla snadno do KLDR dostat.

Co Nama podle vlastních slov překvapuje, je transparentnost, s jakou vláda Kim Čong-una informuje o opatřeních, která kvůli epidemii přijala. „Je vidět, že to berou velmi vážně, státní tisk publikuje téměř stejné články jako západní média. Vyhlásili stav nouze, stanovili antiepidemická centra a připravili testy pro případ podezření na koronavirus,“ vysvětlil Nam. Zároveň však připustil, že svět nemá žádnou jistotu, že KLDR svá opatření skutečně dodržuje, nebo že netají informace o nakažených koronavirem.

Epidemie koronaviru: V Hongkongu vycházejí lidé jedině v rouškách.Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
10:25
7. 2. 2020

Korespondentka pro stanici ITV News Debi Edwardová publikovala rovněž vyjádření matky lékaře Li Wen-lianga (†34). „Bylo mu jen 34, měl obrovský talent a potenciál. Byl velmi zodpovědný lékař, jeho žena mu měla porodit jejich druhé dítě. Jak tahle rodina bude žít dál? Rozpadá se,“ citovala zničenou matku Edwardová. Liova matka potvrdila, že se koronavirem nakazil i lékařův otec, ten ale patří mezi 1630 šťastlivců, u kterých se v Číně podařilo nemoc vyléčit. Liovi rodiče byli už oba propuštěni z nemocnice do domácího léčení.

satanas ( 5. dubna 2020 13:25 )

A BZZZoukli ztratili rec,.

( 5. dubna 2020 13:24 )

Volební preference před minulými senátnímu volbavi. ANO 33 % a jeden jediný ubohý Babišův poskok byl zvolen... Dzp.

hujer.z.blesku ( 5. dubna 2020 13:23 )

Bóžinku, to je tak dětinský názor. Cožpak kroměm estébáka Babiše existují jen Greta a Zelení?

wp2t ( 5. dubna 2020 13:22 )

2 greinfild jenže tobě dřív ta část upadne než on umře, ty sifilitiku multikulturní.

satanas ( 5. dubna 2020 13:21 )

Me se fakt libi ze v Cesku seda mys hned jak zacne delat poctiveji svou praci tak hned dostane metal..Nojo, hrdinove z ANglie dosly, a stat bez Hrdinu, to proste neni vono..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud