Koronavirus ONLINE: 62 mrtvých v ČR, 4475 nakažených. Zeman dá Prymulovi metál

Aktualizováno -
5. dubna 2020
11:04
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 65 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k nedělnímu dni 4475 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu. Prezident Miloš Zeman českou vládu chválí a v říjnu chce udělit nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi. Policie o víkendu kontroluje lidi, zda nevyrazili v nepovoleném počtu na výlety. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V neděli 5. dubna jejich počet vystoupal na 4475.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:45
5. 2. 2020
!

Děkujeme vám za pozornost u středečního online přenosu z dění kolem šíření koronaviru a přinášíme vám přehled středečních událostí:

  • Evakuované Čechy, kteří zůstávají v karanténě, nebudou lékaři dál testovat, pokud budou bez příznaků. Uvedli to zdravotníci na středeční tiskovce. Pětice z Wu-chanu byla v rámci Bulovky přesunuta do prázdných pokojů v samostatném křídle. Karanténu popsal Blesk Zprávám český student Daniel.
  • Celkem již pět desítek lidí otestovaných v Česku má negativní výsledky. Do ČR přiletěla z Číny také mladá maminka Kateřina, kterou v Číně zdrželo chybějící exitové vízum pro její novorozenou dceru Malvínku. Na instagramu uvedla, že i ona podstoupí vyšetření a zůstane 14 dní v domácí karanténě. Zarazilo ji však, že někteří lidé ji a její děti mají po návratu za „prašivé".
  • Počet obětí dosáhl již takřka 550, roste dál i počet nakažených. V karanténě zústávají i lidé na výletních lodích v přístavu Jokohama a v Hongkongu - jde o lodi Diamond Princess a World Dream, na nichž jsou v izolaci tisíce cestujících.
  • Čínská televize uvedla, že tým výzkumníků na univerzitě v Če-ťiangu našel účinný přípravek na léčbu nakažených novým typem koronaviru. Podobně experti v Británii televizi Sky News řekli, že učinili zásadní průlom ve vývoji vakcíny. Státní čínský výzkumný ústav také požádal o možnost využít experimentální a zatím neschválený antivirový lék remdesivir firmy Gilead Sciences (USA), na jehož vývoji se podílel tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.
Ředitelka hygienické stanice Zdeňka Jágrová a zástupci Kliniky infekčních, parazitujících a tropických nemocí Kristýna Hermannová a Milan Trojánek v Nemocnici Na Bulovce (5.2.2020)
23:30
5. 2. 2020

Čínská provincie Chu-pej ohlásila dalších 70 mrtvých, počet úmrtí na nový koronavirus tak vzrostl na 549. 

22:39
5. 2. 2020

WHO dnes oznámila, že 11. a 12. února se v Ženevě sejdou experti, kteří mají stanovit priority výzkumu a vývoje léků, diagnostiky a očkovacích látek pro boj proti epidemii. "Pro nový koronavirus nejsou k dispozici žádné ověřené účinné léčebné prostředky," konstatoval na dnešní tiskové konferenci ředitel programu WHO pro mimořádné události Mike Ryan.

22:23
5. 2. 2020

Ministerstvo obrany USA dočasně poskytlo pro evakuované Američany z Wu-chanu zařízení Westwind Inn na základně amerického letectva Travis.

Ministerstvo obrany USA dočasně poskytlo pro evakuované Američany z Wu-chanu zařízení Westwind Inn na základně Travis. Ministerstvo obrany USA dočasně poskytlo pro evakuované Američany z Wu-chanu zařízení Westwind Inn na základně Travis. Ministerstvo obrany USA dočasně poskytlo pro evakuované Američany z Wu-chanu zařízení Westwind Inn na základně Travis.
22:07
5. 2. 2020

„Jednoznačně chřipku,“

uvedl senátor a lékař Marek Hilšer v ČT, co považuje za větší hrozbu pro Česko – zda chřipku, či koronavirus. „Celý problém s koronavirem je věc vážná, ale na druhou stranu je třeba říct, že není třeba nějaké paniky. To onemocnění není až tak závažné, jak se zatím ukazuje. První výsledky ukazují, že je to něco jako chřipka. Abychom si nepředstavovali, že je to ebola, kterou když dostanete, tak skoro sto procent lidí zemře. Ta všechna opatření, která vypadají jako z nějakého katastrofického filmu, jsou proto, že zatím nevíme, jak se ten virus chová,“ podotkl.

21:59
5. 2. 2020

Nejméně pět tisíc čínských turistů uvázlo kvůli koronaviru na ostrově Bali. Je to následek středečního rozhodnutí indonéské vlády přerušit lety do Číny. Ostrovní úřady už prohlásily, že se k turistům budou chovat s maximální vstřícností po celou dobu jejich vynuceného pobytu v zemi.

Na Bali uvízla řada čínských turistů kvůli přerušení leteckého spojení s Čínou, kde se šíří koronavirus
21:55
5. 2. 2020

„Je to opravdu v tuto chvíli věštění z křišťálové koule. Ta opatření, která byla přijata v Číně, jsou opravdu velmi přísná. A takto drastická opatření v poslední době neznáme ze světa. Na druhou stranu, pokud se podařilo zaizolovat 60 milionů lidí, tak to je tak velký pool, že ještě budeme drahnou řádku týdnů pozorovat takovýto exponenciální nárůst. A já si osobně myslím, že to budou opravdu až stovky tisíc postižených a pokud to zůstane jenom na úrovni Číny, tak to bude veliké vítězství,“ upozornil ve středu večer v ČT náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

21:46
5. 2. 2020

„Nemůžeme otvírat dveře a vyjít na chodbu. Musíme zůstat v kajutě celou dobu,“

uvedl David Able, pasažér z výletní lodi Diamond Princess, která je v izolaci v Tokijském zálivu u Jokohamy a setrvává na ní nuceně na 3700 lidí. O lodi v Hongkongu (World Dream s 1800 lidmi na palubě) pak informovala přímo z místa i reportérka ČT Barbora Šámalová.

Karanténa výletní lodi kvůli koronaviru a reportérka ČT Barbora Šámalová v Hongkongu (5.2.2020)
21:40
5. 2. 2020

„Čínská vláda i čínský lid svádí v těchto chvílích tvrdý boj s nákazou novým koronavirem,“

uvedl prezident Si Ťin-pching, který se objevil na televizních obrazovkách v Číně po nezvyklé pauze.

20:31
5. 2. 2020

„Budu 14 dní v karanténě doma, také si zajdu na testy. Ta hysterie tady je opravdu přehnaná a neopodstatněná,“

vzkázala Češka Kateřina, která se s novorozenou dcerou a starším synem vrátila do Česka z Číny, kde žije se svým manželem Romanem. „Hodně mě mrzí některé reakce lidí, kteří nás teď berou jako prašivé jen proto, že jsme se vrátili domů,“ dodala smutně.

Češka Kateřina se s dvěma dětmi vrátila kvůli koronaviru z Číny, reakce některých lidí ji překvapila (5.2.2020)
20:04
5. 2. 2020

Lékárny, které budou zvyšovat ceny ochranných roušek a antivirotik, by měly přijít o licenci. Ve středu to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v reakci na zprávu ministerstva zdravotnictví, které ho inforomovalo, že ceny roušek v některých případech stouply až stokrát. Informovala o tom na svých stránkách tisková agentura Interfax.

Přílet evakuovaných Rusů z Wu-chanu, ohniska koronaviru (5.2.2020)Přílet evakuovaných Rusů z Wu-chanu, ohniska koronaviru (5.2.2020)Přílet evakuovaných Rusů z Wu-chanu, ohniska koronaviru (5.2.2020)
19:15
5. 2. 2020
!

32 hodin cesty z Číny do Česka má za sebou mladá maminka Kateřina Pekařová, jejíž odlet se pozdržel kvůli chybějícímu exitovému vízu její novorozené Malvínky. S dcerou i synem konečně doputovala do ČR.

Kateřina Pekařová se i s dětmi vrátila z Číny do Česka (5.2.2020)
19:09
5. 2. 2020

„Nejde to na jazyk, co?“

říká expert na pojmenovávání chorob Trevor Hoppe ze Severokarolínské univerzity v Greensboro o nynějším označení 2019-nCoV, které je zkratkou pro „nový koronavirus z roku 2019“. Vědci vir stále zkoumají a je obtížné pro něj najít vhodný název, říká Hoppe.

18:13
5. 2. 2020

Kvůli koronaviru už byla v Číně zrušena či odložena řada sportovních akcí – halové mistrovství světa v atletice, Světový pohár ve sjezdovém lyžování či turnaj elitní ženské golfové série LPGA. Nyní koronavirus ohrožuje i uskutečnění dubnové Velké ceny formule 1 v Šanghaji.

Závod F1 byl naposledy zrušen v roce 2011, kdy se nejela Velká cena Bahrajnu kvůli politickému neklidu v zemi. Agentura Reuters s odkazem na své zdroje uvádí, že Mezinárodní automobilová federace a držitelé marketingových práv F1 Liberty Media vyčkají, až se Grand Prix vzdá čínská strana. Poplatky za pořádání Velkých cen tvoří velkou část příjmů šampionátu, a kdyby Liberty udělala první krok, mohla by se tak připravit o významnou částku. Některé závody platí za právo organizovat Velkou cenu F1 až 40 milionů dolarů (909 milionů korun) ročně.

I čínské velkoměsto Šanghaj zasáhly obavy z dalšího šíření koronaviruI čínské velkoměsto Šanghaj zasáhly obavy z dalšího šíření koronaviruI čínské velkoměsto Šanghaj zasáhly obavy z dalšího šíření koronaviruI čínské velkoměsto Šanghaj zasáhly obavy z dalšího šíření koronaviru
17:52
5. 2. 2020

Čínský bloger Fang Pin, který zveřejnil video s „hromadami těl“ údajných obětí koronaviru, přiblížil detaily svého výslechu, u kterého mu prý řekli, že svým činem „odpálil atomovou bombu“. Obvinili ho také, že přijal peníze od „cizích složek“ a vyhrožovali mu, že ho zavřou do karantény. To se ale nestalo, Fang byl nakonec propuštěn na svobodu. „Hlásat by měl vždycky jen jeden hlas, jinak vznikne chaos,“ vyčítali mu také strážníci.

17:46
5. 2. 2020

Podívejte se na záznam z tiskové konference Nemocnice Na Bulovce, kde přední experti hovořili o možnostech a hrozbách koronaviru. Po setkání dodala ředitelka hygienické stanice Zdeňka Jágrová, že prozatím víme o viru velmi málo a znatelně moudřejší budeme za měsíc. 

Video Tisková konference na Bulovce o koronaviru - Blesk TV
17:45
5. 2. 2020

Z oficiálně udávaných obětí koronaviru je nadále na 80 procent lidí starších 60 let a přes 75 procent mělo další zdravotní problémy. Nemoci dle oficiálních údajů čínských úřadů podlehne asi 2,2 procenta nakažených, což je jen o málo víc než úmrtí u chřipky.

WHO v nové statistice tvrdí, že 80 procent případů nákazy novým koronavirem je v centrální čínské provincii Chu-pej a oproti předchozím informacím nejsou zasaženy všechny čínské provincie.

Obavy z dalšího šíření koronaviru: Lidé v Pekingu a selfie se Zakázaným a nyní i uzavřeným městem (5.2.2020)Obavy z dalšího šíření koronaviru: Lidé v Pekingu (5.2.2020)Obavy z dalšího šíření koronaviru: Lidé v Pekingu (5.2.2020)
17:41
5. 2. 2020
!

Vrátit z Číny se chce dál kolem stovky Čechů. Dočasně

Podle ministra zahraničí Petříčka zatím není možné odhadnout, jaké bude mít šíření koronaviru dopad na české firmy působící v Číně. Někteří Češi, kteří tam pracují pro české a zahraniční firmy, signalizovali, že by se chtěli vrátit. „Ale je to skutečně na jejich uvážení a neděje se to ve velké míře,“ uvedl.

Ministerstvo zahraničí má informace od stovky občanů, že by se v těchto dnech chtěli dočasně vrátit do ČR. „Ale další říkají, že zůstávají a pokračují ve své práci. Vláda se v tuto chvíli nechystá vydat příkaz k návratu občanů,“ uvedl ministr. Podle něj platí, že pokud to není nutné, tak je momentálně lepší do Číny nejezdit. Vzhledem k tomu, že se koronavirus šíří do dalších provincií, tak je podle Petříčka na zvážení občanů, aby se vrátili před tím, než bude muset Čína přistoupit k dalšímu omezení pohybu osob na svém území.

17:37
5. 2. 2020

Koronavirus zatím ze sektorů české ekonomiky postihuje nejvíce cestovní ruch a leteckou dopravu. Nákaza zatím nemá zásadní dopady přímo na českou ekonomiku, uvedl při návštěvě Plzně ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„U cestovního ruchu a letecké dopravy dochází k výraznému poklesu. Počet čínských turistů směřujících do České republiky klesá, ruší se řada letů a pro některé letecké společnosti to může být problém,“ řekl ministr. Snižování počtu čínských turistů je výrazné, Petříček ale uvedl, že procentuální odhad by byl velmi hrubý, protože všichni turisté z Číny nepřijedou do České republiky přes pražské letiště.

Mnoho jich po příletu do jiné země EU použije k výletu do České republiky jiné dopravní prostředky než letadlo. „Nicméně čínská vláda už krátce po vypuknutí epidemie přikročila k zákazu hromadných zájezdů, což má výrazný dopad i na turistiku,“ řekl.

16:32
5. 2. 2020

„Do odvolání jsme pozastavili cesty našich zaměstnanců do Číny i přes čínská letiště, abychom je nevystavovali sebemenšímu riziku,“

uvedl Milan Starý, mluvčí společnosti ERA z Pardubic. Ta mimo jiné vyrábí sledovací letištní systémy, v Číně má několik projektů na civilních letištích. „Vše konzultujeme i s naším firemním lékařem. Aktuální situace v Číně samozřejmě ovlivňuje i naše projekty, ale vše řešíme s našimi místními partnery tak, aby negativní dopady byly co nejmenší,“ podotkl Starý.

ERA například dodávala na letiště Ta-sing u Pekingu bezpečnostní systém pro sledování letadel a určování jejich polohy, systém má 47 stanic. Zakázku dokončila loni. „V Číně máme několik realizovaných civilních projektů, žádný přímo v oblasti města Wu-chan,“ dodal Starý.

hujer.z.blesku ( 5. dubna 2020 12:21 )

Já to říkám pořád, že je to buran, dement a retarda.

77fugas ( 5. dubna 2020 12:21 )

air_ ( 5. dubna 2020 12:21 )

Však... Vaška né, šaška snad , ... jsem naštvaná, nezačal 5 minut špatně.

satanas ( 5. dubna 2020 12:20 )

Trefa, vid?? Neklickuj!!

77fugas ( 5. dubna 2020 12:20 )

Šéf Svazu měst a obcí nabídl kvůli setkání u prezidenta nad talíři s jídlem svou funkci. Ve hře je i jeho stažení z čela kandidátky hnutí STAN. Chyba to byla i podle policejního prezidenta. Lihoš Zleman „piknik“ bagatelizuje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud