Koronavirus ONLINE: 56 mrtvých v ČR, 4194 nakažených. Babiš přesvědčil Trumpa?

Aktualizováno -
4. dubna 2020
08:31
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 56 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k sobotnímu dni 4194 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu, řekl ve čtvrtek v Epicentru na Blesk.cz. Americký prezident Donald Trump oznámil, že doporučuje Američanům nosit látkové roušky. Jen pár dní poté, co jej o tom přesvědčoval Babiš. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V sobotu 4. dubna jejich počet vystoupal na 4194.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
17:02
3. 4. 2020

Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200 metrů čtverečních. Nadále by ale platila opatření vlády a ministerstva zdravotnictví týkající se zákazu maloobchodního prodeje. Výjimka by se tak vztahovala především na potravinářské řetězce, které by za běžných okolností musely mít podle zákona o prodejní době zavřeno. ČTK to dnes sdělil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Frölich. Podle informací ČTK však většina řetězců nechá tento den zaměstnance doma.

Češi museli kvůli koronaviru vytáhnout roušky či alespoň šály a šátky i na nákupy do obchodů. (18.3.2020)Češi museli kvůli koronaviru vytáhnout roušky či alespoň šály a šátky i na nákupy do obchodů. (18.3.2020)Češi museli kvůli koronaviru vytáhnout roušky či alespoň šály a šátky i na nákupy do obchodů. (18.3.2020)
17:00
3. 4. 2020

Nákaza koronavirem zasáhla i Řízení letového provozu (ŘLP), které ji eviduje u jednoho zaměstnance. Provoz podniku a práci dispečerů to však nijak neovlivní, pracovali totiž v oddělených týmech. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ŘLP Richard Klíma. Letový provoz nad Českem v uplynulých týdnech výrazně poklesl, většina letů byla zrušena.

16:55
3. 4. 2020

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří s nimi přišli do styku. Dnes to oznámilo polské ministerstvo informatiky. V České republice už podobnou službu nabízí aplikace Mapy.cz, která uživateli ukazuje, zda se nepohybuje v oblasti se zvýšeným výskytem nakažených osob.

16:50
3. 4. 2020

Polská politika vede spor o volby v dobách koronaviru. Odmítání ze strany polské opozice i ústavních expertů se zatím dočkal dnešní návrh vicepremiéra Jaroslawa Gowina namísto květnových prezidentských voleb, ohrožených epidemií koronaviru, prodloužit z pěti na sedm let mandát stávajícího šéfa státu Andreje Dudy, pocházejícího z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

"Počty nemocných a bohužel také mrtvých v nejbližších týdnech porostou velmi rychle. Za tohoto stavu není čas na politické hry a spory. Musíme si vybrat: život, anebo smrt," ohlásil Gowin svůj návrh. "Stojíme před vlastním svědomím, před dějinami, před národem," apeloval na přijetí svého návrhu, který by vyžadoval hlasy opozice pro změnu ústavy.

16:49
3. 4. 2020

Počet uzavřených poboček České pošty kvůli koronavirové epidemii se dnes zvýšil o deset na 136 pošt z 3200. Nejvíce uzavřených poboček je ve Středočeském, Moravskoslezském a Pardubickém kraji. Uvedla to Česká pošta. Zároveň z původně uzavřených poboček dnes znovu otevřelo 63, což je o šest méně než ve čtvrtek. Mezi znovu otevřenými je například pošta Uničov 3.

Stát dluží České poště 3,3 miliardy korun. Stát dluží České poště 3,3 miliardy korun.
16:46
3. 4. 2020

Laboratořím, které testují vzorky na koronavirus, má ulehčit web, který dnes spustila Akademie věd ČR (AV). Propojí velmi vytížená pracoviště s dobrovolníky – především studenty biologických oborů a odborníky. V dnešní tiskové zprávě o tom za AV informovala Markéta Růžičková. 

16:37
3. 4. 2020
!

Zápisy dětí do mateřských škol se letos v první polovině května budou konat bez přítomnosti dětí. Školky by měly zápisy organizovat tak, aby do nich nemuseli chodit osobně ani rodiče. Přihlášku by mělo být možné poslat elektronicky nebo poštou. Ve svém opatření kvůli epidemii koronaviru to dnes uvedlo ministerstvo školství. Informaci zveřejnilo na svém webu.

16:29
3. 4. 2020

V mimoevropských zemích na návrat čeká na 250 000 občanů EU, jimž chce Unie pomoci, řekl šéfdiplomat Borrell. Podmínky jsou podle něj stále složitější.

Repatriace Čechů a Slováků z Pobaltí, letěl pro ně vládní speciál.Repatriace Čechů a Slováků z Pobaltí, letěl pro ně vládní speciál.
16:24
3. 4. 2020

Logopedické ambulance kvůli opatřením proti koronaviru nabízí v současnosti terapie prostřednictvím videohovorů po internetu. Na jejich proplácení se domluvily s většinou pojišťoven. Podle některých logopedů je terapie na dálku lepší než osobní setkání s ochrannými pomůckami, protože přes roušku není vidět na ústa. Jiní jsou připraveni pokračovat v prezenčních terapiích i s ochrannými prostředky.

16:21
3. 4. 2020

Autobusoví dopravci provozující příležitostnou a komerční přepravu přišli o téměř všechny zakázky, některé firmy už proto začaly propouštět zaměstnance. Zhruba polovina přeprav ubyla i mnoha nákladním dopravcům. Dnes to uvedlo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Podle dopravců bude nutná pomoc státu.

16:11
3. 4. 2020

Vedení města Mostu se rozhodlo zrušit všechny plánované společenské, kulturní a sportovní akce do konce června. V Teplicích radní zrušili tradiční zahájení lázeňské sezony. V Ústí nad Labem se nebude konat start turistické a cyklistické sezony. Zrušeny jsou už také veškeré velikonoční akce v kraji.

16:07
3. 4. 2020

Slovensko začalo testovat Romy

Na fotbalové hřiště v romské vesnici Jarovnice nedaleko Prešova na východním Slovensku vstupují pod dohledem policie a vojáků nanejvýš po dvojicích místní obyvatelé, kterým vzápětí vojenští zdravotníci odeberou vzorky k vyšetření na koronavirus.

Jarovnice jsou první z předběžně tří desítek obcí s početnou romskou komunitou, které vláda zařadila do programu testování kvůli pandemii nemoci COVID-19. Obává se totiž, že právě z lokalit s nízkým hygienickým standardem by se mohla stát ohniště nákazy. Stovky Romů se v uplynulých týdnech vrátily na Slovensko ze zahraničí.

15:57
3. 4. 2020

K sterilizaci předmětů mohou v době krize kvůli koronaviru zdravotníci zdarma využít cyklický elektronový urychlovač Akademie věd ČR (AV). Mikrotron MT25 provádí sterilizaci bez zvýšení teploty, hodí se tedy i pro předměty ze syntetiky. Za AV to v dnešní tiskové zprávě oznámila Markéta Růžičková.

15:50
3. 4. 2020

Čečensko jako první region Ruské federace vyhlásilo kvůli koronaviru zákaz nočního vycházení. Oznámil to dnes čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který rozhodl o zpřísnění omezujících opatření s cílem zastavit šíření infekce. Čečenské úřady přitom zatím hlásí jen desítku potvrzených případů nakažení lidí.

15:41
3. 4. 2020

Koronavirová krize, kvůli které se snížily přepravy cestujících až na desetinu jejich původního počtu, způsobuje dopravcům v Česku obří ztráty v tržbách. Například České dráhy odhadují ekonomické dopady krize v řádech miliard korun, stamilionové škody očekávají i další dopravci. Propouštění však podle firem nehrozí. 

15:38
3. 4. 2020

Počet zemřelých lidí nakažených koronavirem stoupl v Nizozemsku o 148 na 1487. Počet nakažených už je 15 723, nových 1026. Nárůsty jsou mírnější.

Nákaza koronavirem v Nizozemí. (3.4.2020)Nákaza koronavirem v Nizozemí. (3.4.2020)
15:31
3. 4. 2020

Velkému náporu chatařů, chalupářů a výletníků čelí v těchto týdnech obce v Jeseníkách, kde po vyhlášení nouzového stavu hledají útočiště tisíce lidí z měst. Obyvatelé malých jesenických vesnic a osad mají strach, že výletníci v jejich obcích rozšíří nákazu novým typem koronaviru. Starostové proto lidi z měst vyzvali, aby návštěvy jesenických obcí odložili na dobu, až epidemie poleví.

15:24
3. 4. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru oznámil, že zdravotníkům bylo již rozdáno přes 11,1 milionu ochranných pomůcek. Pocházejí dle jeho slov od 16 tuzemských a zahraničních společností.

15:19
3. 4. 2020

Počet obětí nákazy koronavirem v Británii za poslední den vzrostl o rekordních 684, celkem už nemoci podlehlo 3605 lidí. Zaznamenáno bylo celkově již 38 168 nakažených. S odvoláním na statistiky ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters. Británie se řadí mezi nejhůře zasažené na světě.

15:09
3. 4. 2020

Zhruba třetina členek Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM) kvůli šíření koronaviru a opatřením, která vláda v této souvislosti přijala, uzavřela své firmy a provozy a pětina zvažuje snížení mezd zaměstnancům. Koronavirová krize tak podnikatelkám podle odhadu sdružení způsobila do této chvíle minimálně půlmiliardovou ztrátu.

Prezidentka sdružení Kateřina Haring uvedla, že zmrazení nebo omezení byznysu českých podnikatelek dopadá na zhruba 10.000 pracovních míst.

15:00
3. 4. 2020

V Thajsku ode dneška platí zákaz vycházení v době od 22:00 do 4:00 hodin. Výjimkou je například přeprava zdravotnického materiálu, cesty lékařů či přesuny lidí do karantén. Thajsko dnes oznámilo 103 nových případů koronaviru, celkem jich už má 1978. Počet obětí nemoci COVID-19 se zvýšil o čtyři na 19.

V Thajsku platí zákaz nočního vycházení.
14:56
3. 4. 2020

Singapur ve snaze zastavit šíření koronaviru uzavře na měsíc školy a většinu obchodů a služeb s výjimkou těch základních, jako jsou supermarkety a banky. Lidé po oznámení propadli panice a začali vykupovat obchody.

Singapur si vysloužil uznání světa za svůj dosavadní boj s koronavirem, v posledních dnech ale počet nakažených rychle stoupal. Případů koronaviru je nyní v zemi 1114, obětí pět.

Lidé v panice nakupují zásoby poté, co singapurská vláda oznámila, že na měsíc zavře obchody. (3.4.2020)Lidé v panice nakupují zásoby poté, co singapurská vláda oznámila, že na měsíc zavře obchody. (3.4.2020)Lidé v panice nakupují zásoby poté, co singapurská vláda oznámila, že na měsíc zavře obchody. (3.4.2020)
14:47
3. 4. 2020

V americké ekonomice zaniklo v březnu zhruba 701.000 pracovních míst, což je výrazně více, než se čekalo. Kvůli dopadům koronaviru tak skončilo období rekordního růstu ekonomiky i trhu práce, které trvalo 113 měsíců.

Míra nezaměstnanosti v březnu vystoupila na 4,4 procenta z 3,5 procenta v předchozím měsíci.

14:42
3. 4. 2020
!

Lékaři v Česku by mohli k léčbě nemoci COVID-19 brzy začít používat krevní plazmu od uzdravených. Schválil to Státní ústav pro kontrolu léčiv, nyní se pracuje na přípravě přesného postupu. Řekl to vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Balík.

„Možnost to je. Je to čerstvě schváleno SÚKLem. Budeme na toto téma připravovat protokol (o postupu léčby),“ uvedl Balík. Vedle stanovení přesného postupu bude nutné také určit, čí plazma by se měla k léčbě využít. „Bude samozřejmě velice důležité, jak odchytit tu správnou kohortu lidí, kteří mají protilátky a budou ochotni je poskytnout,“ dodal Balík.

Krevní plazma.
14:30
3. 4. 2020

V pražských nemocnicích není dostatek míst pro klienty domovů pro seniory, kteří jsou nakažení novým typem koronaviru. Musí tak zůstávat v zařízeních, která nemají možnosti zajistit potřebnou míru izolace. Dnes to uvedla pražská radní pro zdravotnictví a sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě), podle které na to stát rezignoval. Kraje musí podle požadavku ministerstva zdravotnictví zajistit lůžka pro seniory s koronavirem. V Praze jsou však s jednou výjimkou jen státní nemocnice. 

Domov pro seniory Chodov.Domov pro seniory Chodov.
14:23
3. 4. 2020

Britský premiér Boris Johnson zůstává v karanténě, kterou chtěl k dnešnímu dni ukončit. Týden po pozitivním testu na koronavirus nadále vykazuje mírné příznaky nemoci COVID-19.

„Ačkoliv se cítím lépe a prošel jsem si sedmi dny karantény, bohužel mám stále jeden z příznaků, malý příznak, mám stále teplotu, takže v souladu s vládními doporučeními musím pokračovat v karanténě, dokud symptom neodezní,“ uvedl ministerský předseda ve videozprávě.

Britský premiér Boris Johnson zůstává v domácí karanténě.
14:15
3. 4. 2020

Zaměstnanci domova pro seniory v Krásném Březně v Ústí nad Labem, jehož zřizovatelem je město, jsou se svými klienty ode dneška nepřetržitě. V zařízení budou i přespávat a po dobu 14 dnů tak nebudou v osobním kontaktu se svými rodinami. Opatření v domově přijali proto, aby se mezi seniory nedostala nemoc COVID-19.

14:04
3. 4. 2020

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak výrobu přizpůsobit problémům, s nimiž se kvůli šíření koronaviru potýká letecká doprava i dodavatelské řetězce po celém světě.

Společnost Airbus potvrdila úspěšnost svých bezpilotních vzletů.
13:54
3. 4. 2020

Pardubický kraj hledá kapacity ve svých zdravotnických zařízeních, kam by mohl umístit seniory nakažené koronavirem. Podle mimořádného opatření vlády má být pro ně v každém kraji vyhrazeno 60 lůžek na každých 100.000 obyvatel, což v případě Pardubického znamená více než tři stovky. Zatím hejtmanství mapuje možnosti zdravotnických zařízení, řekl dnes krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS).

13:49
3. 4. 2020

V Moravskoslezském kraji mají být pro seniory s nákazou COVID-19 a seniory v karanténě vyhrazena tři zařízení. Pro tuto péči bude určena Bílovecká nemocnice a dále by to měly být Lázně Darkov, kde by byli umisťováni bezpříznakoví pacienti či lidé s lehkým průběhem, a případně i Sanatoria Klimkovice, kde by mohli být senioři v karanténě. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

13:41
3. 4. 2020

Do Česka by v následujících dnech a týdnech měly dorazit přístroje na skenování plic. Pomohou s péčí o pacienty s nejtěžším průběhem nemoci COVID-19.

13:38
3. 4. 2020

Saúdská Arábie na třech místech prodloužila o čtyři hodiny zákaz nočního vycházení zavedený v rámci opatření, jež mají zastavit šíření koronaviru. Dosud země zaznamenala 1885 případů nákazy a 21 lidí onemocnění COVID-19 podlehlo, informovala agentura Reuters.

13:24
3. 4. 2020

V USA je nyní nejvyšší počet nakažených, nemocnice v New Yorku jsou přeplněné.

Přeplněná nemocnice v New Yorku nemá kam dávat pacienty. Přeplněná nemocnice v New Yorku nemá kam dávat pacienty. Přeplněná nemocnice v New Yorku nemá kam dávat pacienty.
13:20
3. 4. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitteru informoval, že celkem bylo zdravotníkům dodáno již přes jedenáct milionů ochranných pomůcek.

13:12
3. 4. 2020

Svaz průmyslu vyzývá vládu, aby ještě do Velikonoc přišla s jasným plánem, jak bude uvolňovat omezení přijatá v souvislosti s šířením koronaviru.

satanas ( 4. dubna 2020 12:02 )

Prej pomaha strouzek cesneku zasunutej do vejfuku,,

mascula ( 4. dubna 2020 12:02 )

omyl, naše počty stále narůstají

ijusa ( 4. dubna 2020 12:02 )

Útok Číny komunistickým virem na USA se daří.

mascula ( 4. dubna 2020 12:02 )

ty nikam nejdeš, ty blbínko qmur

satanas ( 4. dubna 2020 12:01 )

CHtel bych videt kolik ztech zemrelych nosilo rousky..At se pravda ukaze!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud