Koronavirus ONLINE: 56 mrtvých v ČR, 4194 nakažených. Babiš přesvědčil Trumpa?

Aktualizováno -
4. dubna 2020
08:31
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 56 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k sobotnímu dni 4194 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu, řekl ve čtvrtek v Epicentru na Blesk.cz. Americký prezident Donald Trump oznámil, že doporučuje Američanům nosit látkové roušky. Jen pár dní poté, co jej o tom přesvědčoval Babiš. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V sobotu 4. dubna jejich počet vystoupal na 4194.
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:47
20. 3. 2020
!

„Pokud se k vám dostala po internetu nahrávka, na které jakási mladá žena varuje před dalším zpřísněním vládních opatření, tak policie to šetří jako šíření poplašné zprávy, a té mladé ženě hrozí, že z vězení vyjde až ve středním věku...“ uvedl k nahrávce šířené po sociálních sítích vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru.

23:25
20. 3. 2020
!

„Po messengeru tady teď lítá klasická fake news, která bohužel už dost lidí vystrašila. Audiozpráva, ve které říká mladá žena, že má informace, že se chystá celková karanténa, a že vyhlašovat se bude z neděle na pondělí, ulice se uzavřou a bude zákaz vycházení. Je to nesmysl,“ uvedl na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). „Nic takového nikdy nebylo na stole. Dneska jsme už popřeli karanténu Prahy a teď popíráme i tuto šílenou fake news. Prosím vás, nedělejte to, neděste lidi, není k tomu důvod. Nebuďte zlí. Děkuju moc,“ dodal.

23:15
20. 3. 2020
!

„Policie se od dnešního večera zabývá hlasovou nahrávkou kolující po sociálních sítích, jejíž obsah nese známky šíření poplašné zprávy. Znovu upozorňujeme na fakt, že tento trestný čin je v době nouzového stavu země postižitelný vyšší trestní sazbou, a to až osm let,“ uvedla policie na twitteru. Jde zřejmě o nahrávku, o jejíž šíření informovaly Blesk Zprávy a která avizovala zavedení zákazu vycházení v noci z neděle na pondělí nebo při dosažení počtu tisícovky nakažených. Důrazněji to přitom odmítl i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

22:42
20. 3. 2020

Mistrovství světa juniorek ve florbalu ve švédské Uppsale bylo kvůli pandemii koronaviru přeloženo z května na září. Česká reprezentace bude na turnaji obhajovat bronz z roku 2018 ze švýcarského St. Gallenu.

22:40
20. 3. 2020

„Nerada používám sprostá slova, ale tohle je fakt na ho*no,“ zhodnotila situaci kolem epidemie koronaviru v americkém státě Kalifornie zdravotní sestra jedné z losangeleských nemocnic. Pro deník Daily Mail vypověděla, že ona a její kolegové „se v tom topí“ a obávají se, že nemocnice nápor pacientů nevydrží. „Povede to ke spoustě zbytečných úmrtí,“ uvedla. Kalifornský guvernér Gavin Newsom navíc v nejlidnatějším státu Spojených států v pátek vyhlásil karanténu, lidé mohou z domovů vycházet jen ve výjimečných případech. Kalifornie je prvním americkým státem, který přistoupil k plošnému omezení pohybu.

Kalifornie v karanténě, její zdravotníci na kolenou. „Topíme se v tom,“ přiznala zdravotní sestra.
22:30
20. 3. 2020

V karanténě je kvůli možné nákaze koronavirem ředitel středočeské záchranné služby Jiří Knor. Dostal se do kontaktu se záchranářkou, u které byla nákaza potvrzena, řekla ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Podle informací ČTK jsou v karanténě také další členové posádek záchranné služby v Kladně.

21:51
20. 3. 2020
!

Izrael potvrdil první oběť onemocnění COVID-19. Jde o 88letého muže, který mě i jiné zdravotní komplikace, informovala agentura Reuters.

20. 3. 2020

Ministerstvo zdravotnictví  v Polsku odpoledne aktualizovalo údaje o infikovaných lidech v zemi. Od rána už přibylo dalších 56 potvrzených případů a celkový počet osob nakažených koronavirem tím v Polsku vzrostl na 411. Jedním z nově infikovaných by podle agentury AFP měl být i polský europoslanec, zřejmě první člen Evropského parlamentu nakažený koronavirem.

Epidemie koronaviru v Polsku (20.03.2020)Epidemie koronaviru v Polsku (20.03.2020)
21:28
20. 3. 2020

Schodek státního rozpočtu chce vláda kvůli dopadům koronaviru směřovat na 200 miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes večer řekl České televizi (ČT). Počítá s poklesem příjmů a výdaji na podporu firem, uvedl. Státní rozpočet pro letošní rok byl schválen se schodkem 40 miliard korun.

O nárůstu deficitu Babiš hovořil v souvislosti s balíčkem na podporu malých a středních firem, zaměstnanců i živnostníků, který projedná vláda. "Ten balíček bude velká kombinace odložení daní, poskytnutí garancí a samozřejmě i dotací v rámci státního rozpočtu," řekl premiér. Podpora by podle něj měla jít také do rozpočtu ministerstva dopravy na výstavbu dálnic.

Na pražské letiště dorazila dodávka 1,1 milionů respirátorů z Číny. Na místě dohlížel premiér Andrej Babiš (ANO) (20.3.2020)
21:26
20. 3. 2020

Kvůli pandemii koronaviru byl odložen turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu v Ostravě. Hrát se mělo od 20. do 24. května, nový termín se hledá.

21:24
20. 3. 2020

Americké akcie kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru prodělaly nejhorší týden od roku 2008. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se propadl o více než 17 procent.

Během samotného dnešního obchodování se Dow Jonesův index snížil o 4,55 procenta a uzavřel na 19 173,98 bodu. Investory znepokojily nové kroky, kterými se úřady ve Spojených státech snaží omezit šíření koronaviru.

21:21
20. 3. 2020

V Mladé Boleslavi dostal dnes muž za nenošení roušky na veřejnosti a neuposlechnutí výzvy úřední osoby pokutu 10 000 korun. S dalšími dvěma muži popíjel alkohol na předzahrádce jedné z restaurací, informoval dnes ČTK ředitel městské policie Tomáš Kypta. Podle deníku.cz dostali pokutu i lidé z Děčína.

Krátce po 15:00 přijali mladoboleslavští strážníci oznámení o třech mužích, kteří na předzahrádce popíjejí alkohol. „Hlídka muže vyzvala k prokázání totožnosti, dva mladíci byli slovenské národnosti. Třetí muž odmítl prokázat totožnost se slovy ‚nic vám ukazovat nebudu, jste jen měšťáci, já si tady budu chlastat, jak se mi bude chtít, vy mi nebudete říkat, co mám dělat‘,“ řekl Kypta.

Strážník muže opakovaně vyzýval k předložení dokladů, ale i k nasazení roušky, což nařizuje vládní opatření, které má zabránit šíření koronaviru. Muž strážníka opakovaně neuposlechl. „Proto bylo použito donucovacích prostředků a mladík byl předveden na služebnu policie České republiky k prokázání totožnosti,“ řekl Kypta. Muž, podle Kypty české národnosti, dostal nejvyšší možnou pokutu.

V Česku platí zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu. Většina lidí nasadila roušky. (19. 3. 2020)
21:13
20. 3. 2020

Takhle vypadá město Bensheim v Hesensku v Německu. Speciální hlášení z vozu upozorňuje, aby lidé nechodili ven.

21:01
20. 3. 2020

Tři čínští šermíři byli po návratu z Grand Prix v Budapešti pozitivně testováni na koronavirus. Stejný výsledek měli podle agentury Jonhap také tři jihokorejští kordisté, kteří v maďarské metropoli na začátku března soutěžili rovněž.

Tři případy nákazy oznámili po návratu z Budapešti rovněž korejští šermíři. Jedna z kordistek si začala na zdravotní potíže stěžovat již během třídenního turnaje a po návratu do Asie skončil celý tým v dvoutýdenní karanténě.

Ani jedna ze zemí jména nakažených šermířů neuvedla. V Budapešti startovali i čeští reprezentanti.

20:48
20. 3. 2020

Italská vláda novým nařízením zpřísnila stávající celostátní karanténu. Zakáže rekreační aktivity venku, od soboty se zavřou parky a veřejné zahrady.

 

Krematoria v Itálii nestačí zpopelňovat: Mrtvé převáží armáda
20:40
20. 3. 2020
!

Nošení roušky je při pandemii koronaviru velmi důležité. Dva lidé z Děčína to ale nerespektovali a zaplatí za to. Městská policie jim udělila pokutu 10 tisíc korun. Jde o první podobný případ v Česku, uvedl web iDnes.cz. Podrobnosti čtěte zde.

20:36
20. 3. 2020

Dvě třetiny Čechů považují současná opatření kvůli koronaviru za adekvátní. S jednáním vlády je spokojeno 80 procent lidí, uvedl Kantar CZ pro ČT.

Pětina Čechů vnímá značné omezení svého pracovního režimu. Naopak 27 procent lidí uvedlo, že zavedená opatření jejich práci nijak zásadně neovlivňují. Necelá pětina lidí pak nyní vůbec nepracuje.

Za adekvátní považuje vládní nařízení 64 procent dotázaných. Téměř třetina veřejnosti si ale myslí, že by měla být ještě tvrdší. Pokud jde o postup vlády, pak 11 procent hodnotí ministry "výborně", 30 procent "velmi dobře" a 39 procent "dobře".

V Česku platí zákaz vycházení bez zakrytí úst a nosu. Většina lidí nasadila roušky. (19. 3. 2020)
20:26
20. 3. 2020

Šití a rozdávání roušek řeší Češi hlavně v různých skupinách na facebooku, např. Dobrovolníci pro lidi ohrožené koronavirem a Rouška zdarma.

20:15
20. 3. 2020

20:11
20. 3. 2020

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) a všechny obchodní řetězce působící v České republice vydaly prohlášení, ve kterém se vyjádřily i k plánovanému rušení slevových akcí: „Vyzýváme vládu, aby pečlivě zvážila rozhodnutí o zrušení slevových akcí a rozhodla na základě objektivních informací. Jde o opatření s možnými zásadními sociálními dopady na ekonomicky nejslabší vrstvu obyvatel (např. senioři, matky-samoživitelky, hendikepovaní spoluobčané), jejichž počet kvůli aktuální krizi zcela jistě poroste.“

Češi vyrazili na nákupy v rouškách. (19. 3. 2020)Češi vyrazili na nákupy v rouškách. (19. 3. 2020)
19:57
20. 3. 2020

„Pokud tento víkend všichni zůstaneme doma a budeme se dívat na televizi. Je to důležitý víkend pro nás,“ uvedl premiér Babiš na Nově. Odmítl kritiku opozice za to, že vláda zavádí opatření chaoticky, nebo za to, že u letadla z Číny předvedla exhibici. „Není to chaos, reagujeme na podněty občanů. Nebyla to exhibice, chtěli jsme ukázat, že přivezeme ten materiál. Pokud přiletí v sobotu Ruslan, tak jsme na nějakou dobu zabezpečení,“ řekl premiér a prozradil, kde vzal roušku v národních barvách: „Udělala to jedna maminka jedné mojí kolegyně ze sekretariátu na Úřadu vlády.“

19:55
20. 3. 2020

„Pan prezident má velkou zásluhu na tom, že dostáváme přednostně materiál z Číny,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem pro TV Nova. Rozporoval při tom některé návrhy, se kterými přišel šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula – třeba zákaz slevových akcí. „Myslím, že to není dobrý nápad. Slevové akce je potřeba ponechat,“ zmínil a přímo na Prymulovu adresu dodal: „Už jsem mu xkrát říkal, aby byl zdrženlivý, aby lidi neděsil. Jsem přesvědčen o tom, že to společně zvládneme.“

Premiér Andrej Babiš (ANO) na Nově
19:53
20. 3. 2020

Nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, si vyžádala už přes 11.000 mrtvých, více než polovina přitom připadá na pětici evropských zemí – Itálii, Španělsko, Francii, Velkou Británii a Nizozemsko. Počet italských obětí přitom již o třetinu překonal Čínu. Potvrzených případů nákazy, která se už objevila ve více než 155 zemích, je na celém světě téměř 270.000.

Krematoria v Itálii nestačí zpopelňovat: Mrtvé převáží armáda
19:55
20. 3. 2020
!

Na Slovensku přibylo 14 potvrzených případů nakažení koronavirem. Celkem je tak nyní v zemi registrováno 137 lidí infikovaných tímto virem.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
19:51
20. 3. 2020

Evropská komise v pátek členským zemím bloku navrhla uvolnit rozpočtová pravidla Evropské unie, což vládám umožní snáze se vyrovnat s dopady koronavirové krize na jejich hospodářství. Oznámila to večer předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž tak Brusel vůbec poprvé využívá nouzovou klauzuli fiskálního Paktu stability a růstu. Státy EU komise vyzvala, aby její nynější návrh podpořily co nejdříve.

Komise za normálních okolností dbá na dodržování pravidel, která mají hlídat rozpočtovou disciplínu členských zemí a bránit bobtnání veřejných dluhů. Minulý týden však v rámci balíčku krizových opatření oznámila, že tyto regule dočasně přestanou platit.

Riziko nákazy koronavirem v EU vzrostlo, řekla šéfka EK Ursula von der Leyenová (2. 3. 2020)Summit EU o rozpočtu: Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
19:47
20. 3. 2020

Ministryně Maláčová chce odpustit živnostníkům kvůli koronavirové krizi na půl roku platby na důchodové pojištění. Opatření by bylo účinné od března.

19:45
20. 3. 2020
!

Ve Francii za poslední den přibylo přes 1600 nakažených koronavirem, počet mrtvých stoupl o 80 na 452. Starosta Nice vyhlásil zákaz vycházení.

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.
19:42
20. 3. 2020

Kvůli šíření koronaviru zřejmě bude muset katolická církev porušit některé po staletí neměnné liturgické tradice spojené s oslavou Velikonoc, včetně rituálního mytí nohou na Zelený čtvrtek, které letos papež František ze svého programu vynechá. Oznámil to v pátek ve zveřejněném dekretu kardinál Robert Sarah, který v papežské kurii vede Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti. Vzhledem k pandemii nemoci COVID-19 papež odloží i svou cestu do asijských zemí, která byla plánována na podzim.

Podle Saraha je pravděpodobné, že Vatikán odloží, zruší či přesune i procesí, která se měla konat během velikonočního svatého týdne, včetně velkopátečního procesí u římského Kolosea. Už dříve katolická církev rozhodla o tom, že velikonoční rituály ve Vatikánu se letos budou konat bez věřících a přenášet se budou pomocí streamingových služeb.

Papež František se za konec pandemie koronaviru modlil před křížem, o němž se tvrdí, že v roce 1522 zachránil Římany před morem.
19:39
20. 3. 2020

Ve Spojených státech v pátek přistálo letadlo se stovkami Američanů a Kanaďanů, kteří pobývali na palubě obří výletní lodi Costa Luminosa. Na té onemocnělo několik lidí a panovalo u nich podezření na nákazu koronavirem. Podle agentury AP se u tří lidí na palubě letadla potvrdila nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Dalších 13 je nemocných, ale testy zatím nepodstoupili.

U několika lidí na plavidle plujícím od 5. března z Floridy přes Atlantik, kteří se vylodili po cestě v Karibiku, se později potvrdil koronavirus. Na lodi podle společnosti Carnival, jež plavidlo vlastní, onemocnělo celkem sedm cestujících a dva členové posádky.

Světová pandemie koronaviru USA, (20.03.2020).
19:35
20. 3. 2020

Pražská radní a místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková (Praha Sobě) napsala prezidentovi Miloši Zemanovi dopis, ve kterém se zastala herců a umělců. Zeman ve svém čtvrtečním projevu řekl, že herci, z nichž někteří si stěžovali, že kvůli opatřením proti koronaviru přicházejí o práci, by měli navštívit domovy důchodců a „přinést tam trochu radosti“. Podle Třeštíkové se ale mnoho herců zapojilo do dobrovolnické pomoci a v pražských divadlech se šijí roušky například právě pro domovy důchodců. Radní dopis zveřejnila na svém facebooku.

Prezident Miloš Zeman promluvil na FTV Prima k Čechům kvůli koronavirové pandemii (19.3.2020)
19:32
20. 3. 2020

Klienti cestovních kanceláří, kterým byl zrušen kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru zaplacený zájezd, mohou využít poukazy na náhradní zájezdy, které jim cestovní kanceláře nabízejí. Ty se uskuteční, až ochranná opatření skončí. Tím, že nechtějí zpět zaplacené peníze, mohou pomoci cestovním kancelářím současnou krizi přestát. ČTK to ve své zprávě sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Asociace cestovních kanceláří tento krok podle vyjádření pro ČTK vítají.

19:29
20. 3. 2020

Slovinská vláda v pátek nepustila novináře na tiskovou konferenci, kde chtěla informovat o situaci v zemi v souvislosti se šířící se nákazou koronavirem. Otázky museli žurnalisté předem poslat e-mailem. Kabinet premiéra Janeze Janši to měl za dobré preventivní opatření právě proti šíření koronaviru, avšak média reagovala tvrdou kritikou kroku, který podle nich ohrožuje kontrolní úlohu sdělovacích prostředků.

Slovinské sdružení novinářů (DNS) se důrazně ohradilo proti změně způsobu komunikace s médii, která znemožňuje zástupcům médií účast při oznamování vládních prohlášení pro veřejnost. Přes závažnost situace jde podle sdružení o „nepřiměřené restriktivní opatření“.

19:22
20. 3. 2020

V pražských domovech pro seniory a domech s pečovatelskou službou nejsou povoleny návštěvy. Většina klientů z domů nevychází. Omezeny jsou aktivizační a společné programy. Prioritou je hygiena, ale ochranné pomůcky v zařízeních často chybí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli zařízení.

Žádné návštěvy. Tak zní pokyn pro pražské domovy pro seniory
19:19
20. 3. 2020

Ukrajinská vláda v pátek vyhlásila stav nouze v hlavním městě Kyjevě a ve dvou oblastech na západě a východě země, které jsou nejvíce zasažené šířením koronaviru. Oznámil to v pátek premiér Denys Šmyhal. Nouzový stav od pátečního dne platí kromě metropole v Dnipropetrovské oblasti na východě a Ivano-Frankivské na západě země.

Na Ukrajině platí od 12. března celostátní karanténa, o pět dní později vláda zastavila veškeré letecké, železniční a autobusové spojení s cizinou, jakož i vnitrostátní linky veřejné dopravy.

Během pandemie koronaviru platí přísná bezpečnostní a karanténní opatření po celém světě. Dezinfekce ukrajinského parlamentu v Kyjevu, (19.03.2020).
19:12
20. 3. 2020

Ministerstvo vnitra k dnešku utratilo za ochranné pomůcky 1,5 miliardy Kč, spotřebují se za dva týdny. Každý týden bude stát miliardu, uvedl Hamáček.

Andrej Babiš a Jan Hamáček během příletu letadla s 1,1 milionem respirátorů z Číny (20.3.2020)Přílet letadla China Eastern z Číny s 1,1 milionem respirátorů pro Čechy (20.3.2020)

satanas ( 4. dubna 2020 11:25 )

Karantena ma dle odborniku podil na stoupajicim poctu domaciho nasili. A taky SEe magori..Viz HawLO­UJUGEN­DKOMA­AANDO NA ZDEJSICH STRANKACH;::.56 mrtvych v Cesku za vice jak 3 mesice trvajici "Pandemie"...Ktera zeme se muze pochlubit podobne nizkym poctem obeti?? Opravdu byste radsi Italske nebo AMericke pomery? Opravdu byste vymenili Babise za Trumpa? Mattareliho?? Opravdu??

air_ ( 4. dubna 2020 11:25 )

Taky čekám do našitých, něco vyvezli z nanovláken v metrážích. vyšel slušný recept na domácí výrobu. Dám link pro kutilky.

xiioma ( 4. dubna 2020 11:25 )

Trump evidentně Bureše neposlechl - nechce nosit látkovou roušku.

air_ ( 4. dubna 2020 11:23 )

Sádlo by se jim hodilo. Jo to víte? Babiš má v masnách soudky z kameniny se sádlem, drahé. A vařečky na klobásy do dárkových balení, takový drahý šunt. Proč ne, když to koblihy kupují.

( 4. dubna 2020 11:23 )

Kecáte, rudé jelito... Dzp.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud