Koronavirus ONLINE: 56 mrtvých v ČR, 4194 nakažených. Babiš přesvědčil Trumpa?

Aktualizováno -
4. dubna 2020
08:31
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 56 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k sobotnímu dni 4194 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu, řekl ve čtvrtek v Epicentru na Blesk.cz. Americký prezident Donald Trump oznámil, že doporučuje Američanům nosit látkové roušky. Jen pár dní poté, co jej o tom přesvědčoval Babiš. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V sobotu 4. dubna jejich počet vystoupal na 4194.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:59
6. 3. 2020

V pátek večer oznámila druhého mrtvého po nákaze novým koronavirem Velká Británie.

23:45
6. 3. 2020

S blížící se půlnocí si zrekapitulujme, co nového přinesl pátek k dění kolem nového koronaviru v Česku:

 • Česko má 19 potvrzených pacientů s nákazou koronavirem. Tři lidé jsou v domácím léčení. Jedním z nakažených je roční kojenec. Nejstaršímu je 68 let. Aktuální výsledky oznámil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle něj ani jeden z infikovaných nemá závažný průběh nemoci.
 • Většina pacientů pobývala v Itálii, jedna nakažená v americkém Bostonu a jedna se pak nakazila od příbuzných v Česku.
 • U žádného infikovaného není vážný průběh nemoci. Osm lidí se léčí v pražské Nemocnici Na Bulovce, sedm v nemocnici v Ústí nad Labem a tři jsou doma. Poslední potvrzená pacientka je z Ústeckého kraje a také zůstává v domácím léčení. Byla na lyžařském zájezdu v Lombardii, ale jinde než ostatní nakažení v tomto kraji. Teprve se rozhodne, zda se přemístí do ústecké nemocnice.
 • „Jeden pacient je malé dítě, zhruba rok staré, které je kojeno. Proto jsme přistoupili k tomu, že zůstává v domácím léčení v domácí karanténě,“ přiblížil ministr.
 • Vojtěch očekává, že v dalších dnech bude nakažených dál přibývat. Ministerstvo počítá s tím, že pokud bude u lidí průběh onemocnění mírný, budou se léčit doma. Domů na doléčení by se mohli od příštího týdne přesouvat i nynější pacienti z nemocnic, kteří budou bez příznaků a budou mít negativní testy.
 • Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové jsou potřeba dva testy s negativním výsledkem s čtyřiadvacetihodinovým odstupem. „Člověk má dva negativní vzorky, je zdravý, vyléčil se,“ shrnul náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula.
 • Ministerstvo nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou od soboty vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. Po návratu by měli informovat svého praktika, ten by je pak poslal do karantény a vystavil by jim neschopenku. Mimořádné opatření je zatím na neurčito.
 • Podle Prymuly by lidé bez příznaků mohli pracovat při izolaci z domova. Na tom by se ale měli domluvit se zaměstnavatelem před tím, než by volali svému doktorovi. Praktik by jim totiž jinak vystavil kvůli karanténě elektronickou neschopenku. Ta se pak dá obtížně stornovat, řekl Prymula. Poslední možností je dohodnout se s firmou na překážce v práci a zůstat doma.
 • Praktici začnou ordinovat většinou po víkendu. „Je nutné, aby lidé vyčkali a v pondělí svého praktického lékaře kontaktovali,“ vzkázal ministr lidem, kteří se vrátí z Itálie teď v sobotu či v neděli.
 • Pokud by se lidé po návratu z Itálie lékaři nenahlásili, hrozila by jim podle Vojtěcha pokuta tři miliony korun. Stejná sankce je i za porušování pravidel karantény. Mobilní operátoři začali dnes rozesílat cestovatelům, kteří se vracejí z ciziny, textovou zprávu s instrukcemi.
22:42
6. 3. 2020

I přes riziko nákazy koronavirem poutníci ve Španělsku líbají nohy soše Ježíše Krista. 

I přes riziko nákazy koronavirem poutníci ve Španělsku líbají nohy soše Ježíše Krista    I přes riziko nákazy koronavirem poutníci ve Španělsku líbají nohy soše Ježíše Krista
22:41
6. 3. 2020

Strach z koronaviru zachvátil i Ameriku, lidé vykupují jídlo.

Strach z koronaviru zachvátil i Ameriku, lidé vykupují jídlo (6. 3. 2020)
22:31
6. 3. 2020

Letiště v peruánské Limě. V zemi byl prokázán první případ nákazy koronavirem.

Na letišti v Limě v Peru nosí lidé roušky poté, co byla v zemi potvrzena nákaza koronavirem (9. 3. 2020))Na letišti v Limě v Peru nosí lidé roušky poté, co byla v zemi potvrzena nákaza koronavirem (9. 3. 2020)Na letišti v Limě v Peru nosí lidé roušky poté, co byla v zemi potvrzena nákaza koronavirem (9. 3. 2020)Na letišti v Limě v Peru nosí lidé roušky poté, co byla v zemi potvrzena nákaza koronavirem (9. 3. 2020)
22:15
6. 3. 2020

Akcie v USA s postupem koronaviru dále oslabily - investoři upřednostňují bezpečnější dluhopisy. Dow Jonesův index odepsal 0,98 procenta na 25 864,78 bodu.

22:11
6. 3. 2020
!

Podle agentury APA se nakazila čtyřčlenná rodina ze Slovenska, která je nyní v karanténě ve své chatě nedaleko Neziderského jezera. „Matka byla před časem na mezinárodním kongresu v USA. V den návratu vykazovala první příznaky a poté ji informovali, že se na kongresu prokazatelně dostala do kontaktu s pacientem s nemocí COVID-19,“ informovala zástupkyně rakouského krizového štábu Brigitte Novoselová. Nyní se podle ní pátrá po lidech, kteří byli se slovenskou rodinou v kontaktu.

22:10
6. 3. 2020

Kromě namátkových zdravotnických kontrol na hranicích s Itálií a zrušení dalších přímých leteckých spojení s nejpostiženějšími oblastmi bude Rakousko také od přijíždějících cizinců z určitých oblastí Číny, z Íránu a Jižní Koreje vyžadovat lékařské potvrzení, že nemají v těle koronavirus. Opatření vstoupí v platnost na počátku příštího týdne.

21:47
6. 3. 2020

Rakousko kvůli koronaviru zavede na hranicích s Itálií namátkové zdravotní kontroly. Zruší i letecké spoje s Jižní Koreou, Íránem, Milánem a Bolognou.

21:45
6. 3. 2020

„Během dneška vzrostl počet nakažených koronavirem na 19, oproti včerejšku je to o 7 více. Bez jednoho všichni přijeli z Itálie, nebo to jsou kontakty již nakažených. Jedna paní se vrátila z Bostonu. Je vidět, že rozhodnutí o karanténě pro lidi, co se vrací z Itálie, bylo správné,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

21:25
6. 3. 2020
!

Podporuje stát s hlídáním nařízené karantény udávání mezi sousedy nebo kolegy? Pro Blesk Zprávy to připustil bezpečnostní expert Andor Šándor. „Ano, apelovat na to, že ti lidé budou ohleduplní, budou chápat, že jejich svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého, to znamená nebudou tu karantému narušovat, je správné. Otázka je, do jaké míry to budou ti lidé v karanténě zvládat, např. pokud žijou sami a mají psa, kdo ho bude venčit?“ zamyslel se Šándor.

„Jedna věc je nařídit a stát asi jiné možnosti příliš nemá, a na druhou stranu taková ta snaha povzbudit v lidech trošku to, co bysme nazvali práskačstvím, to mi nepřijde úplně nejlepší,“ dodal bezpečnostní expert.

Budou Češi dodržovat karanténu?
20:52
6. 3. 2020
!

Lékařka ze soukromé laboratoře v Praze, která potvrdila dva pozitivní nálezy na koronavirus, je sama v karanténě v Nemocnici na Bulovce. „Odběr proběhl nestandardním způsobem a tato lékařka si to sama uvědomila,“ zmínil ministr Adam Vojtěch (za ANO). V předchozích hodinách byl mezi laboratoří a ministerstvem spor o to, zda může příslušené testy vůbec provádět. Na oficiálním seznamu ministerstva zařízení není.

20:48
6. 3. 2020

„Delikty budou řešit příslušné krajské hygienické stanice,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k případnému porušení podmínek domácí karantény – za to hrozí až třímilionová pokuta.

20:45
6. 3. 2020
!

„Je potřeba, aby lidé vyčkali a v pondělí kontaktovali svého praktického lékaře,“ uvedl ministr Vojtěch a eNeschopenku budou ti, co půjdou do domácí karantény, dostávat na dálku bez nutnosti návštěvy lékaře.

„Zásadně se přimlouváme za to, aby dotyčný nešel za lékařem,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Náměstek poradil lidem ale i to, aby se zkusili se zaměstnavatelem domluvit už během víkendu, jestli mají nastoupit na neschopenku (čeká je 60 procent mzdy), budou pracovat na home office (100 procent mzdy), je na straně zaměstnavatele překážka v práci (100 procent mzdy) a nebo budou na dovolené.

20:40
6. 3. 2020

„Nejstaršímu pacientovi je 68 let, nejmladší je kojenec starší než rok – narozený v roce 2018,“ uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Připomněl, že lidé vracející se ze zahraničí z postižené oblasti dostanou SMS o tom, aby kontaktovali své praktické lékaře.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
20:32
6. 3. 2020
!

Ministr Vojtěch zmínil, že osm nakažených je hospitalizováno v pražské Nemocnici na Bulovce, sedm v ústecké Masarykově nemocnici. Další pacienti jsou s nákazou doma. Je mezi nimi i roční, ještě kojené dítě. Průběh nemoci u všech 19 nakažených není vážný.

20:30
6. 3. 2020
!

Česko má 19 případů nákazy koronavirem, „Máme jednu novou pacientku, která je z Ústeckého kraje. Jde o zcela nový případ, zájezd do oblasti Lombardie. Paní je v domácím léčení,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

20:15
6. 3. 2020

Máme tu pro vás večerní souhrn novinek o koronaviru ve světě - k České republice se ještě vrátíme detailněji:

 • Už více než 100 tisíc lidí se po celém světě nakazilo novým typem koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19. Počet případů v posledních dnech roste především v Íránu a Jižní Koreji, aspoň jeden potvrzený případ nákazy už ohlásila většina evropských zemí. V pátek se k nim připojilo jako poslední ze střední Evropy Slovensko, první případ nákazy koronavirem dnes potvrdily také Srbsko, Vatikán a několik dalších zemí světa.
 • Nejpostiženější v Evropě zůstává Itálie se 197 mrtvými a 4636 nakaženými. V Česku je potvrzených případů infekce 18. Kvůli dopadům epidemie koronaviru na světových trzích dál výrazně klesají akcie.
 • Podle vědců z americké Univerzity Johnse Hopkinse, kteří epidemii sledují, překonal počet nakažených hranici 100 000. Valná většina (80 552) jich je v Číně, která má také nejvíce obětí (3042).
 • Po Číně nyní nejvíce nakažených hlásí Jižní Korea a Írán, v Evropě je nejpostiženější zemí Itálie. V Jižní Koreji v posledních dnech přibývá případů rychleji než v Číně. Dosavadní bilance tu činí 6593 případů infekce a 42 mrtvých.
 • V Íránu nemoci COVID-19 podlehlo 124 lidí a případů nákazy je 4747. Aby zastavil šíření nákazy, chce Teherán omezovat cestování mezi městy. V řadě muslimských zemí na Blízkém východě byly zrušeny páteční modlitby. Izrael k dnešnímu dni registruje 21 nakažených, na palestinském Západním břehu Jordánu jejich počet stoupl ze sedmi na 16.
 • V Evropě je ohniskem nákazy Itálie, kde podle aktuální bilance nemoci COVID-19 podlehlo 197 lidí a 4636 se jich koronavirem nakazilo. Své bilance infikovaných zvýšily dnes i Francie (na 613), Německo (na 639), Británie (na 163) i Španělsko (na 374). Francie ohlásila už devátou oběť nemoci z koronaviru, Španělsko pátou. První úmrtí oznámilo Nizozemsko, které eviduje 128 infikovaných. V Belgii stoupl počet nakažených na 109, ve Švýcarsku překonal hranici dvou set.
 • První případ nákazy oznámilo Slovensko. Podle premiéra Petera Pellegriniho 52letý muž nebyl v uplynulých dnech v žádné z rizikových zemí. V Itálii ale pobýval jeho syn. Pellegrini vybídl Slováky, aby nepodléhali panice. Není podle něj například důvod k nákupu velkého množství potravin. Slovensko ale jako opatření proti šíření nákazy zakáže od pondělí lety do Itálie a exkurze škol do zahraničí.
19:41
6. 3. 2020

Kvůli epidemii koronaviru bylo odloženo mistrovství světa v půlmaratonu, které se mělo konat v polské Gdyni 29. března. Běžecký šampionát se uskuteční v říjnu.

„Současná mezinárodní situace by tuto akci vážně ohrozila, protože řada zemí omezuje cestování, zavádí karanténu a doporučuje občanům a organizátorům, aby se vyhýbali hromadným akcím,“ uvedla mezinárodní atletická federace.

19:35
6. 3. 2020

Švýcarsko vyzvalo lidi starší 65 let a další zranitelné osoby, aby se kvůli novému koronaviru vyhnuli cestování hromadnou dopravou v dopravních špičkách a nenakupovali v době, kdy jsou obchody plné. Mají rovněž omezit kontakty s jinými lidmi, pokud nejsou nutné. Švýcarsko dosud eviduje více než 200 nakažených a ve čtvrtek ohlásilo svou první oběť nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje.

19:25
6. 3. 2020

Pracovníky, kteří skončí po návratu z Itálie od soboty v nařízené karanténě, musí zaměstnavatelé v práci omluvit. Za dobu dvoutýdenní izolace firmy či instituce zaměstnancům poskytnou 60 procent základu jejich průměrného výdělku. Nárok na náhradu odměny mají i lidé, kteří pracují na dohodu. Vyplývá to ze zákoníku práce a dalších norem.

Karanténa patří podle zákoníku mezi překážky v práci. Stejně jako u nemoci v ní za první dva týdny vyplácí náhradu výdělku zaměstnavatel. Poskytuje pracovníkovi 60 procent základu jeho průměrné mzdy či platu. Platí pracovní dny či svátky, kdy by člověk pracoval. Kdyby karanténa trvala déle než dva týdny, zaměstnancům s nemocenským pojištěním by začala pak posílat nemocenskou sociální správa. Živnostníci by nemocenskou při delší karanténě dostali, pokud si platí nemocenské odvody.

Nárok na náhradu odměny mají v prvních dvou týdnech karantény i lidé, kteří pracují na dohodu. Při stanovení částky se vychází z rozvržení týdenní pracovní doby, které zaměstnavatel předem v dohodě určil. Pokud by v karanténě skončili po školní cestě do Itálie školáci do deseti let, může s nimi zůstat rodič doma. Zaměstnavatel ho musí v práci omluvit. Pracovník má pak nárok na ošetřovné. I to činí 60 procent základu příjmu.

19:15
6. 3. 2020

Někteří Češi v návaznosti na mimořádné opatření, které od zítřka nařizuje povinnou karanténu pro všechny navrátilce z Itálie, sedli po pátečním lyžování hned do auta a už jsou na cestě domů. Chtějí to stihnout ještě před půlnocí, aby se na ně karanténa ještě nevztahovala a nebyli omezení v tom, jak můžou fungovat, uvedla ČT. Česká televize zároveň zveřejnila, kde se dosud Češi nakazili.

Případy nákazy koronavirem v Česku k 6. 3. 2020Případy nákazy koronavirem v Česku k 6. 3. 2020Případy nákazy koronavirem v Česku k 6. 3. 2020Případy nákazy koronavirem v Česku k 6. 3. 2020
19:05
6. 3. 2020

Fanoušci biathlonu musí na Vysočině fandit zpoza plotu po tom, co byla aréna pro diváky uzavřena kvůli koronaviru.

Fanoušci biathlonu musí fandit zpoza plotuFanoušci biathlonu musí fandit zpoza plotuFanoušci biathlonu musí fandit zpoza plotuFanoušci biathlonu musí fandit zpoza plotuFanoušci biathlonu musí fandit zpoza plotuFanoušci biathlonu musí fandit zpoza plotuFanoušci biathlonu musí fandit zpoza plotu
19:01
6. 3. 2020

Evropské akcie se dnes kvůli obavám z negativních hospodářských důsledků nového typu koronaviru propadly na téměř sedmiměsíční minimum. Panevropský akciový index STOXX 600 klesl o 3,67 procenta na 366,8 bodu. Uzavřel tak na nejnižší úrovni od poloviny loňského srpna, napsala agentura Reuters.

Na poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely ropné a plynárenské společnosti. Ty se dostaly pod tlak kvůli propadu cen ropy, za kterým stál krach rozhovorů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o rozsáhlejším snížení těžby.

18:51
6. 3. 2020

Experti se domnívají, že se koronavirus může rozšiřovat po budovách pomocí klimatizace. Jev začali zkoumat po objevení stop koronaviru v nemocničních ventilacích. 

18:40
6. 3. 2020
!

Nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru v Itálii za posledních 24 hodin podlehlo dalších 49 lidí, celkový počet mrtvých v zemi tak dosáhl 197. Italské úřady v nové bilanci zaznamenaly již 4636 případů nákazy, což je o 778 více než ve čtvrtek. Nejvíce postiženým regionem zůstává Lombardie, kde se dosud infikovalo 2008 lidí, uvádí italská média.

„Úmrtí představují 4,25% z celkového počtu (případů),“ upřesnil šéf italské civilní ochrany Angelo Borelli, podle kterého je průměrný věk obětí 81 let a všechny z nich měly i jiné zdravotní obtíže. Za uplynulý den nemocnice zaznamenaly 109 vyléčených pacientů, za dobu trvání epidemie se vyléčilo už celkem 523 lidí, dodal Borelli.

18:40
6. 3. 2020

Kvůli epidemii koronaviru se neuskuteční finále Světového poháru ve sjezdovém lyžování, které měla 18. až 22. března hostit Cortina d'Ampezzo. Italský svaz zimních sportů dnes pořádání akce odřekl. Česká reprezentantka Ester Ledecká tak obsadí v hodnocení sjezdu druhé místo, které jí patří po osmi odjetých závodech.

18:37
6. 3. 2020

Snaha zastavit epidemii nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus, by měla být pro všechny země tou nejvyšší prioritou. Vyzvala k tomu dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Epidemie podle ní vyžaduje spolupráci zemí.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes apeloval na všechny země, aby bránily šíření viru všemi známými opatřeními: aktivním vyhledáváním možných infikovaných osob, testováním, izolací, léčbou a sledováním všech osob, kteří s nakaženými přišli do styku.

„Zpomalování epidemie zachraňuje životy,“ řekl Tedros. „Získáváme tím čas na přípravu a pro výzkum a vývoj,“ prohlásil.

18:35
6. 3. 2020

Mobilní operátoři ve čtvrtek rozeslali varovné SMS dalším 150.000 Čechům, kteří se nacházejí v zemích zasažených novým typem koronaviru. Nejvíce zpráv, celkem 112.500, mířilo Čechům v Německu, do Itálie směřovalo 16.500 mobilních varování, do Francie 11.500 SMS a do Španělska 8500. Do Asie směřovalo 1300 SMS. Oznámila to dnes Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Zprávy pro Čechy vracející se do ČR operátoři rozesílají kontinuálně každý den, podle toho jak se telefony uživatelů přihlašují k domácí síti. Od soboty do čtvrtka takto poslali přes 410.000 SMS.

18:23
6. 3. 2020

Vedení Prahy 6 dnes apelovalo na rodiče, aby příští týden neposílali děti do základních a mateřských škol. Opatření by mělo omezit rozšíření koronaviru, kterým se v městské části nakazilo několik lidí, uvedl starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Praha 6 také o víkendu všechny své školy a školky desinfikuje, zcela uzavřít se je ale nechystá.

„Žádáme občany Prahy 6, aby nechali příští týden děti doma, aby se co nejvíc minimalizovalo riziko nákazy,“ řekl Kolář po jednání krizového štábu městské části. Radní pro školství Marie Kubíková (ODS) připomněla, že příští týden uplyne dvoutýdenní inkubační doba koronaviru pro ty občany Prahy 6, kteří se mohli při jarních prázdninách dostat do kontaktu s koronavirem.

Praha 6 také přistoupí k plošné desinfekci všech svých školek a škol. Kolář vyzval ke stejnému opatření i starosty sousedních městských částí. Požádal také Magistrát hlavního města, aby desinfikoval gymnázia na Praze 6. ČVUT dodá Praze 6100 litrů desinfekčního gelu vlastní výroby pro sociální pracovníky

18:11
6. 3. 2020

Největší česká letecká skupina Smartwings, do které patří i ČSA, kvůli dopadům šíření koronaviru zavedla úsporná opatření. Snižuje frekvenci letů do většiny evropských destinací, snižuje mzdové náklady a zastavila nábor nových zaměstnanců. Zároveň připouští další redukci letů v případě poklesu poptávky. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Více čtěte zde.

Podle serveru Zdopravy.cz ČSA po Milánu, Boloni a Soulu přestane dočasně létat do Říma. Spojení Praha - Řím přeruší zatím od 10. března do 7. dubna. Reaguje tak na masivní propad poptávky. Cestujícím vrátí peníze nebo je přesměruje na jiné lety. V posledních dnech se stává, že se více než polovina cestujících nedostaví k odletu.

18:08
6. 3. 2020

Stát poskytne prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) finanční podporu podnikatelům postiženým koronavirem půl miliardy korun, případně ji navýší až na miliardu. Zvažuje bezúročné půjčky s ročním odkladem. Vedle toho chystá záruky nebo přímé dotace. Uvedl to dnes ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Podle ministra se bude podpora týkat například podniků, které kvůli nákaze přišly o obchodní zakázky v Itálii nebo v Číně. Dále se bude týkat dopravců kvůli poklesu přeprav, nebo podnikatelů, kteří doplatili na zrušení veletrhů. Půjde o statisíce nebo i miliony korun pro jeden subjekt, uvedl Havlíček.

„Speciální tým na ČMZRB připravuje peníze ihned, aby postižené firmy mohly okamžitě sáhnout pro zdroje, které budou v nějakém režimu později vracet, ale s odkladem. V ideálním případě půjde o bezúročnou půjčku třeba s ročním odkladem,“ uvedl Havlíček. Chystají se podle něj i další produkty, případně dotace.

18:02
6. 3. 2020

Základní škola Cowan House v Jihoafrické republice byla uzavřena kvůli COVID-19.

V Jižní Africe byla kvůli koronaviru uzavřena škola Cowan HouseV Jižní Africe byla kvůli koronaviru uzavřena škola Cowan HouseV Jižní Africe byla kvůli koronaviru uzavřena škola Cowan House
17:56
6. 3. 2020

Jedna z londýnských kanceláří společnosti Facebook byla uzavřena, byl nakažen zaměstnanec. Personál bude přes víkend pracovat z domova, prostory budou mezitím dezinfikovány hygieniky.

17:50
6. 3. 2020

V Ústeckém kraji je v domácí izolaci dvanáctiletá dívka nakažená koronavirem, uvedla dnes Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Jde o nejstarší dceru nemocného muže z Děčína, který byl s rodinou na horách v Itálii. Muž je hospitalizován v Praze.

Primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý uvedl, že druhá nakažená, padesátiletá žena, cestovala z Itálie ve stejném voze.

„Inkubační doba je tak minimálně týden, protože oni se před týdnem vrátili,“ řekla ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. „Ani jedna (žena) příznaky onemocnění COVID-19 nevykazovala. Dívka zůstane v izolaci doma, v níž již týden je. Padesátiletá pacientka s právě potvrzenou nákazou bude izolována na ústeckém infekčním oddělení,“ uvedl Dlouhý.

satanas ( 4. dubna 2020 11:08 )

PO TOM ATENTATU VCEREJSIM PODLEM NA KONEVA JE JASNO; ZE BOMBARDOVANI PRAHY BYLO NUTNE ALE BOHUZEL NEDOKONALE:: TOLIK PRO TY; CO SE TU OHANEJI BOMBARDOVANIM SOVETSKYMI LETOUNY HNIZD NACISTICKYCH KTERYCH V PRAZE BYLO NEUREKOM::JAK RIKAJI BRATIA SlOVACI POKIAL ZAHUTORI-NA STRAZ!

Kvido99 ( 4. dubna 2020 11:07 )

Jste jen tupé stado

BABISE_NECHCEME ( 4. dubna 2020 11:05 )

Konečně jste dostal rozum, tak přijďte mezi nás.

air_ ( 4. dubna 2020 11:04 )

A jak jindy reaguješ? V ČEM PŘÍJDEŠ??

Kvido99 ( 4. dubna 2020 11:03 )

Mizím odsud.
Musel bych se stydet za to že tady s timhle odpadem komunikuju.🤮

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud