Koronavirus ONLINE: 56 mrtvých v ČR, 4194 nakažených. Babiš přesvědčil Trumpa?

Aktualizováno -
4. dubna 2020
08:31
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 56 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k sobotnímu dni 4194 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu, řekl ve čtvrtek v Epicentru na Blesk.cz. Americký prezident Donald Trump oznámil, že doporučuje Američanům nosit látkové roušky. Jen pár dní poté, co jej o tom přesvědčoval Babiš. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V sobotu 4. dubna jejich počet vystoupal na 4194.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:15
5. 3. 2020

Děkujeme za pozornost dalšímu dni online přísunu informací o koronaviru. Čtvrtek přinesl řadu novinek v Česku i ve světě. Informace o výsledcích dalších vzorků budou v pátek v sedm ráno:

 • Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku stoupl na dvanáct, dosud jich bylo osm. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že se tři z 12 nemocných nakazili v italské lyžařské oblasti Passo Tonale, a proto lidem nedoporučuje tam cestovat.
 • Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že na základě doporučení lékaře a hygienika budou testy na koronavir pro všechny, nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí. V některých krajích začaly domácí odběry vzorků od pacientů s podezřením na nákazu.
 • Vojtěch rovněž kvůli koronaviru zakázal od pátku vývoz dezinfekčních přípravků na ruce. Letecké společnosti zrušily zhruba 70 letů mezi Prahou a severoitalskými městy.
 • Dva nové případy byly v kontaktu s dříve nakaženými, jde o matku děčínského zastupitele a manžela ženy z Prahy 6. Další dva s pozitivním výsledkem testů jsou Ital a Čech, kteří přijeli z Itálie. U nich hygienici vyhledávají lidi, se kterými přišli do kontaktu.
 • Jeden z nakažených novým koronavirem je podle informací ČTK lékař z Prahy, který se vrátil ze severní Itálie. Leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Zdravotní sestra z lékařovy ordinace připravuje seznam všech pacientů, se kterými nakažený pracoval během dvou dnů, kdy měl jen lehké zdravotní potíže.
 • Testováno zatím bylo v Česku 407 lidí. Nejméně deset nakažených pobývalo na severu Itálie, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nákazy nemoci. Další s nimi byli v kontaktu. Osm jich je na Bulovce, další čtyři jsou v ústecké Masarykově nemocnici.
 • Státní zdravotní ústav (SZÚ) podle ministra Vojtěcha zveřejní na webu seznam laboratoří včetně soukromých, které mohou testovat vzorky na nový typ koronaviru. Nyní vzorky testuje na základě rozhodnutí krajského hygienika Národní referenční laboratoř SZÚ a další čtyři laboratoře v nemocnicích.
 • Kvůli šíření koronaviru jsou v ČR rušeny či přesouvány na jiný termín hromadné akce. Na brněnském výstavišti se letos v obvyklých termínech neuskuteční veletrh elektrotechniky Amper ani zemědělský veletrh Techagro. Techagro se uskuteční v náhradním termínu, Amper se nebude konat vůbec. Pořadatelé pražského týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který měl začít 13. března, se rozhodli přesunout jarní edici své akce na květen. Bez diváků se dnes večer odehrál i první závod Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Vysočině.
 • V Itálii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 41 pacientů s novým koronavirem. Počet mrtvých v zemi tak dosáhl už 148, z toho 98 v Lombardii. Celkový počet nakažených v Itálii vzrostl ze středečních 3089 na nynějších 3858. Aktuálně pozitivních případů je 3296. Šíření nákazy v nejhůře zasažené evropské zemi tak stále nevykazuje známky zpomalení, uvádí Reuters. Řím plánuje finanční balíček, jímž chce utlumit ekonomický dopad nákazy, zdvojnásobit na 7,5 miliardy eur (190,5 miliardy Kč).
Lékaři vyjeli k dalšímu nakaženému pacientovi v USA (5. 3. 2020)Žena s rouškou v americkém New Yorku (5. 3. 2020)
22:29
5. 3. 2020
!

Jeden z nakažených novým koronavirem v Česku pracuje jako lékař v Praze. Vrátil se ze severní Itálie. Informaci potvrdil mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Zdravotní sestra z lékařovy ordinace podle mluvčího připravuje seznam všech pacientů, se kterými nakažený pracoval během dvou dnů, kdy měl jen lehké zdravotní potíže. Mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová potvrdila, že doktor s nemocí COVID-19 je v jejich péči. V ČR je 12 lidí s nákazou novým typem koronaviru.

„Kontakty takzvané první linie jsou zdravotní sestra a rodina,“ uvedl k nemocnému lékaři Boublík. Všichni pacienti lékaře budou podle něj kontaktováni a hygienici je poučí o tom, že mají sledovat svůj zdravotní stav. „Podle momentálních informací s většinou pacientů daný lékař neměl těsný kontakt. Příslušná opatření budou přijímána postupně v závislosti na vyhodnocení míry rizika kontaktu s jednotlivými pacienty,“ dodal mluvčí.

22:22
5. 3. 2020

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin vyhlásil kvůli koronaviru režim zvýšené pohotovosti. Obyvatelé, kteří se vrátili z rizikových oblastí, se musí hlásit na zvláštní telefonní čísla. V případě, že se u nich objeví zdravotní potíže, mají si zavolat lékaře domů a nevyhledávat pomoc sami. Zaměstnavatelé musí zajistit měření teploty zaměstnanců a možnost práce z domova. S odvoláním na stránky moskevské radnice o tom informovala agentura Interfax.

V Rusku v těchto dnech slaví svátek Masljenica, tedy něco jako náš Masopust.
22:11
5. 3. 2020

Guvernér amerického státu Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru stav nouze. Kalifornie dosud eviduje 53 případů infekce a jednoho mrtvého. Senát USA dnes schválil mimořádný finanční balíček pro boj s nákazou. Stát New York oznámil značný nárůst nových případů, první nakažené oznámilo Tennessee.

Vyhlášení stavu nouze umožní úřadům rychleji přijímat a podnikat opatření v boji proti koronaviru a otevírá Kalifornii přístup k federálním zdrojům. Newsom v prohlášení zdůraznil, že stav nouze nevyhlásil kvůli přístupu k federálním financím, ale kvůli rozšíření možností v postupu proti nákaze.

21:59
5. 3. 2020
!

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zakázal kvůli šíření nového typu koronaviru vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí. Opatření platí od pátku a týká se všech kromě výrobců, uvedl ministr na twitteru. Cílem je podle něj zajistit dostatek dezinfekce pro osobní hygienu na českém území pro účinnější boj s nákazou a také zamezit spekulacím s těmito výrobky. Ministerstvo už tento týden zakázalo vyvážet respirátory třídy FFP3.

„Už žádní spekulanti s dezinfekcí a její vývoz za hranice. Rozhodl jsem, že od zítra (pátku) nebude možné vyvážet dezinfekční přípravky. Opatření se týká všech kromě výrobců. Cílem je zajistit dostatek dezinfekčních přípravků na území ČR, abychom zamezili šíření koronaviru,“ napsal Vojtěch.

V textu mimořádného opatření, které také zveřejnil, uvedl, že vzhledem k rozšíření onemocnění v sousedních či blízkých zemích, současné epidemii chřipky i zpravidla nikoliv závažnému průběhu onemocnění, včetně úvodního bezpříznakového období, lze očekávat další šíření nákazy v Česku.

21:55
5. 3. 2020

Deset klientů a jeden zaměstnanec jednoho z domovů pro seniory v Madridu se nakazili novým typem koronaviru. Informoval o tom španělský list El País. V celém Španělsku je nyní 280 nakažených, tři lidé nemoci COVID-19 podlehli. Poslední obětí ohlášenou dnes je podle agentury EFE právě jedna z obyvatelek zasaženého domova důchodců.

Madridský domov pro seniory, který obývá asi sedmdesát lidí starých většinou kolem 80 let, se podle listu El País proměnil v jednu velkou izolační jednotku. Deset nakažených seniorů nepřevezli do nemocnice, zdravotníci se o ně starají přímo v zařízení La Paz (Mír). Nakažená pečovatelka je v izolaci doma. Jak se virus do domova důchodců dostal, není jasné.

V celém Španělsku je 280 nakažených, tři lidé nemoci COVID-19 podlehli.V celém Španělsku je 280 nakažených, tři lidé nemoci COVID-19 podlehli.
21:22
5. 3. 2020

Kvůli šíření koronaviru se pařížský maraton poběží místo 5. dubna až v polovině října. Závod se startem na Champs-Elysées tak stihl podobný osud jako půlmaraton ve francouzské metropoli, který byl v minulém týdnu přeložen z 1. března na začátek září.

Ve Francii na nemoc způsobenou novým typem koronaviru zemřelo sedm lidí. V zemi je podle ministerstva zdravotnictví přes 420 nakažených.

21:02
5. 3. 2020

Italská vláda plánuje stimulační balíček, jímž chce utlumit ekonomický dopad koronaviru, navýšit na 7,5 miliardy eur (190 miliard korun). Opatření musí schválit parlament.

20:40
5. 3. 2020

Brněnská Veterinární a farmaceutická univerzita Brno zrušila kvůli koronaviru ples i přednášky. Rektor Alois Nečas mimo jiné zrušil výuku formou přednášek na celé univerzitě, učení bude probíhat pouze v menších skupinách v rámci cvičení a podobných aktivit. Zrušeno bylo pořádání kongresů, konferencí a dalších akcí v areálu VFU Brno a všech jeho zařízeních včetně kolejí. Uzavřena byla knihovna i tělocvična univerzity.

Speciální opatření přijala univerzita pro starší studenty i učitele, kteří jsou nejvíce postiženou skupinou z hlediska úmrtnosti po napadení virem. „Ruší se v rámci celoživotního vzdělávání výuka Univerzity třetího věku. Akademičtí pracovníci nad 65 let věku podle možností realizovali činnost rozvržením místa výkonu práce doma,“ uvedl rektor Alois Nečas.

Univerzita zrušila i svůj každoroční ples, a to v rámci „předběžné opatrnosti z důvodu možného rizika šíření onemocnění COVID-19“. Vedení školy podle rektora Nečase nemyslí jen na prevenci svých studentů a zaměstnanců, ale zahájilo „vývoj a testování nového typu antivirové respirační roušky pro ochranu lidí“.

20:23
5. 3. 2020

O 28 se zvýšil počet případů nákazy novým koronavirem ve Stockholmu a nejbližším okolí. V oblasti je tak 59 infikovaných a v celém Švédsku 94. Norsko ohlásilo nárůst nakažených o nejméně 30 na 86. V severských zemích je potvrzených případů infekce dohromady téměř 250 a žádná potvrzená oběť, informovala agentura DPA.

Stockholmské centrum pro kontrolu infekcí nyní zjišťuje, kde nově nakažení k infekci přišli. Z dosavadních zjištění vyplývá, že nejméně 14 těchto osob se nakazilo v Itálii nebo se dostalo do přímého kontaktu s lidmi, kteří se nakazili v Itálii.

Epidemie koronaviru se už dostala i na odlehlou ostrovní zemi Island, který už zaznamenal 34 potvrzených případů nákazy virem Sars-CoV-2. Finsko jich má stejně jako Česká republika.

20:04
5. 3. 2020

„Velmi pozitivní zpráva na závěr dne. Poslední testy dopadly všechny negativní. Nadále tedy platí 12 potvrzených případů. Celkový počet vyšetření za celou republiku budeme mít zase ráno,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

20:03
5. 3. 2020

Evropský parlament zrušil kvůli koronaviru své zasedání ve Štrasburku, které mělo začít příští pondělí. Poslanci se místo toho sejdou v Bruselu.

Už v pondělí Evropský parlament zrušil jako preventivní opatření proti šíření koronaviru 130 plánovaných akcí. Byly mezi nimi různé výstavy, semináře a konference. Na tři týdny také omezil návštěvnický provoz. Europarlament ročně navštíví až 700.000 lidí.

Zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku
19:52
5. 3. 2020

Ruský turistický průmysl již kvůli novému typu koronaviru přišel o 27 miliard rublů (více než devět miliard Kč). Uvedlo to dnes podle agentury Reuters Sdružení ruských cestovních kanceláří (ATOR) v žádosti o státní podporu.

Koronavirus má po celém světě negativní dopady na cestovní ruch, protože firmy omezují služební cesty, aerolinky ruší lety a lidé odkládají dovolené. Rusko kvůli koronaviru omezilo lety do Číny, Íránu a Jižní Koreje. Varovalo před návštěvou těchto tří zemí a Itálie, která patří k oblíbeným destinacím ruských turistů.

Ruský turistický průmysl pociťuje dopady koronaviru, žádá pomocRuský turistický průmysl pociťuje dopady koronaviru, žádá pomoc
19:45
5. 3. 2020
!

„Přenos koronaviru proběhl v rámci České republiky,“ uvedl pro Blesk Zprávy náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Nešlo o komunitní, nekontrolovaný přenos. Ale proběhlo to v rámci rodiny, kde se to dalo očekávat,“ zmínil Prymula. Jde o případ matky nakaženého děčínského zastupitele – zatímco on si nákazu „dovezl“ z Itálie, máma s ním lyžovat nebyla a nakazila se až v Česku. Upozornila na to televize Nova.

Pro Blesk Zprávy Prymula uvedl i to, že s končícími jarními prázdninami očekává novou vlnu nakažených.

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, očekává, že v příštích dnech v souvislosti s koncem jarních prázdnin počet nakažených koronavirem poroste
19:21
5. 3. 2020

Nemoci COVID-19 podlehl první pacient už i v americkém státě Nevada. Podle informací šlo o padesátníka, který v nedávně době cestoval do států Washington a Texas. Právě v prvně jmenované oblasti na severozápadě USA je situace kolem koronaviru v posledních dnech dramatická.

Zdravotní ústav v jižní Nevadě se nyní pokouší identifikovat a oslovit lidi, kteří s nakaženým mužem přišli do blízkého styku.

Zdravotníci přivážejí pacienta nakaženého koronavirem v Kirklandu v americkém státě WashingtonZdravotníci přivážejí pacienta nakaženého koronavirem v Kirklandu v americkém státě Washington
18:55
5. 3. 2020
!

Velká Británie potvrdila první případ úmrtí na nemoc z koronaviru. Počet nakažených se zvýšil na 115. Podle vlády se bilance infikovaných významně zvýší.

I Velkou Británii zasáhlo úmrtí v souvislosti s koronaviremI Velkou Británii zasáhlo úmrtí v souvislosti s koronavirem
18:52
5. 3. 2020

Koronavirus zrušil veletrh v Brně

Na brněnském výstavišti se letos v obvyklých termínech neuskuteční veletrh elektrotechniky Amper ani zemědělský veletrh Techagro. Mluvčí veletrhů Jiří Smetana ČTK potvrdil, že Techagro, které se koná jednou za dva roky, se uskuteční v náhradním termínu.

Pořadatelé Amperu informovali, že veletrh letos nebude, uskuteční se až příští rok. Důvodem jsou obavy z opatření v souvislosti se šířením koronaviru.

Strojírenské firmy z tří desítek zemí světa zcela zaplnily výstaviště.
18:32
5. 3. 2020

V Itálii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 41 pacientů s novým koronavirem. Oznámila to dnes podle agentury Reuters italská civilní ochrana. Počet mrtvých v zemi tak dosáhl už 148, z toho 98 v Lombardii. Počet nakažených v Itálii vzrostl ze středečních 3089 na nynějších 3858.

V Itálii umírají na koronavirus další lidéV Itálii umírají na koronavirus další lidéV Itálii umírají na koronavirus další lidé
18:32
5. 3. 2020

Jako první soukromá společnost u nás může testovat vzorky na COVID-19 firma Agel Agellab, která získala souhlas Státního zdravotního ústavu. Blesk Zprávám to potvrdila tisková mluvčí společnosti Radka Miloševská. „Zvládneme řádově desítky testů denně. Provádět je bude laboratoř v Ostravě-Vítkovicích,“ uvedla.

18:14
5. 3. 2020

Mnoho zemí není na koronavirus dobře připraveno a přijatá opatření mnohdy neodpovídají míře hrozby, varoval šéf WHO. Slíbil podporu všem zemím.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
18:00
5. 3. 2020

Nové informace o koronaviru přicházejí i z Německa: Ve středu dopoledne spolková republika registrovala 240 případů nákazy, která způsobuje nemoc COVID-19, dnes už o 109 více.

Rychlý nárůst za poslední den zaznamenala nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, kde se počet případů zvýšil ze 111 na 175. V Bádensku-Württembersku je prokázaných infekcí 65, v Bavorsku 52. V Hesensku je případů 14, ve všech ostatních spolkových zemích deset nebo méně.

17:55
5. 3. 2020

Státní zdravotní ústav (SZÚ) podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zveřejní na webu seznam laboratoří včetně soukromých, které mohou testovat vzorky na nový typ koronaviru. Ministerstvo očekává, že by příští týden od výrobců mohlo dostat pro své nemocnice 200 000 respirátorů, řekl odpoledne Vojtěch novinářům.

Nyní vzorky testuje na základě rozhodnutí krajského hygienika Národní referenční laboratoř SZÚ a další čtyři laboratoře v nemocnicích. Kapacity jsou podle ministra dostatečné, ale připravují se i další, například v Nemocnici Na Bulovce, která je jedním ze dvou pracovišť, kde jsou hospitalizováni nakažení pacienti.

„Je nutné, aby testovaly laboratoře, které jsou kvalitní, mají systém externího hodnocení kvality, jejichž výsledek vyšetření bude prokazatelný. A to skutečně nejsou všechny laboratoře, některé dokonce ani nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ uvedl ministr. Seznam podle něj zajistí přehled o těchto laboratořích a případech, které testovaly. „Z jakékoliv laboratoře musí jít ke konfirmaci do Národní referenční laboratoře SZÚ,“ dodal.

Laboratoř na infekční klinice v německu
17:42
5. 3. 2020

Úvodní závod sprintu žen novoměstského SP v biatlonu zatím probíhá bez incidentů, řekla ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Za oplocenými závodními tratěmi se na některých místech sešly hloučky fanoušků s vlajkami a snaží se pokřikem a troubením povzbuzovat závodnice i na vzdálenost několika desítek metrů. Podle policejní mluvčí zatím respektují návštěvní řád i pokyny pořadatelů.

„Zatím jsme nezaznamenali žádné narušení veřejného pořádku, a za to bychom chtěli cestou médií poděkovat,“ řekla Čírtková. O konání biatlonových závodů bez diváků rozhodla v pondělí Bezpečnostní rada státu kvůli riziku šíření koronaviru. Do ochozů a k tratím se chystalo každý den 30 000 fanoušků.

Diváci v Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě přišli aspoň za plot (5. 3. 2020)Diváci v Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě přišli aspoň za plot (5. 3. 2020)Diváci v Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě přišli aspoň za plot (5. 3. 2020)Diváci v Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě přišli aspoň za plot (5. 3. 2020)
17:30
5. 3. 2020

V izolaci v Ústí nad Labem je zdravotní sestra infekčního oddělení Masarykovy nemocnice, která se už dříve zhroutila. Z deseti vzorků z ústeckého infekčního oddělení zaslaných laboratoři v Praze ve středu se dnes vrátilo sedm, z nich šest s negativním výsledkem. „Mezi nimi i sestry zdejšího infekčního oddělení, která zůstává v izolaci a bude dále pozorována,“ uvedl primář infekčního oddělení nemocnice Pavel Dlouhý.

Zdravotní sestry s rouškou FFP2
17:05
5. 3. 2020

Sdružení místních samospráv vyzvalo ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby obcím dal pokyny, jak postupovat v prevenci proti šíření koronaviru. Svaz to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Po resortu chce, aby zveřejnilo jednoduchý manuál pro obce a průběžně ho aktualizovalo podle vývoje epidemiologické situace v České republice i v Evropě.

„Rozumíme snaze nešířit paniku a rozhodně nechceme k šíření paniky nijak přispívat. Jasné instrukce jsou podle nás jedním z opatření, která mohou obavy lidí zmírnit,“ uvedl předseda Sdružení místních samospráv a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Obce jsou například zřizovateli škol nebo mají na svém území zařízení, jako jsou domov seniorů či léčebna dlouhodobě nemocných, uvedl svaz.

17:00
5. 3. 2020

Jednou z nově nakažených v Česku je matka (66) děčínského zastupitele, prvního zjištěného pacienta v Česku. Žena se podrobila odběru krve spolu s dalšími 6 podezřelými pacienty. U těch se ale onemocnění COVID-19 neprokázalo.

„Žena bude ještě během čtvrtka převezena do pražské Nemocnice Na Bulovce,“ sdělil primář oddělení Pavel Dlouhý. Poslední pacientka s koronavirem byla od zjištění nemoci u jejího syna Petra v domácí karanténě spolu se zbytkem rodiny. „Abych předešla panice... Petrova manželka, jejich děti a já máme karanténu,“ uvedla v pondělí na facebooku.

16:45
5. 3. 2020

Jihočeští hygienici prověřují nově deset lidí kvůli podezření na koronavirus. Všichni z nich byli v místech, kde se nákaza objevila. Výsledky budou mít v pátek ráno. Novinářům to řekla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Hygienici v Jihomoravském kraji mají dnes pět nových podezření na nákazu koronavirem, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. U jednoho případu se nákazu už podařilo vyloučit stejně jako ve 14 předešlých případech, u zbylých čtyřech lidí hygienici na výsledky čekají. V karanténě je sedm lidí, kteří přijeli z rizikové oblasti.

16:17
5. 3. 2020

Kvůli nynějšímu šíření nového koronaviru si správa Pražského hradu objednala 695 masek a také filtry či obaly na masky za zhruba 1,2 milionu korun. Uvedl to ve čtvrtek web Aktuálně.cz. Mluvčí hradní správy David Šebek řekl, že velká část zaměstnanců Hradu se potkává při práci s turisty z celého světa a masky budou využity i pri odstraňování azbestu. Část masek dostanou pracovníci prezidentské kanceláře, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to podle serveru nechtěl blíže komentovat.

„Masky byly pořízeny jednak kvůli ochraně před koronavirem a jednak pro pracovníky, kteří dohlížejí na odstraňování azbestu ve Španělském sále,“ řekl pro Aktuálně.cz Šebek. „Co se koronaviru týče, na Pražském hradě pracuje přes 400 zaměstnanců, z nichž téměř polovina je v každodenním styku s turisty z celého světa,“ doplnil.

Masky si Hrad objednal u české společnosti Nanologix corporation. „Je určená proti biologickým hrozbám. Zachytí nejen koronavirus, ale i další viry, jako je ebola, SARS, antrax, mor, jakýkoliv prach, kouř, dým. Prostě maska zachytí všechno s účinností 99,99 procenta,“ popsal pro Aktuálně.cz typ objednaných masek výkonný ředitel firmy František Bauer. Podnik masky vyváží i do ciziny a v Česku je dodává třeba armádě, vězeňské službě, letištím, hasičům nebo ministerstvům zahraničí a zemědělství.

Různé druhy ochranných pomůcek na obličejRůzné druhy ochranných pomůcek na obličej
16:16
5. 3. 2020
!

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) označil italské Passo Tonale za rizikovou oblast a nedoporučil do tohoto střediska cestovat. Řekl to České televizi.

„Jeden z nově nakažených mužů se vrátil z lyžařského střediska Passo Tonale. Stejně jako žena z Prahy 6. Zmíněná italská lokalita je riziková a lidé by měli zvážit, jestli tam jezdit,“ uvedl ministr Vojtěch. Lyžařské středisko na hranici regionů Lombardie a Trentino (Tridentsko) je oblíbenou destinací českých turistů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
16:02
5. 3. 2020

V Itálii dnes začaly pro 8,5 milionu žáků a studentů desetidenní prázdniny, které vláda nařídila kvůli epidemii koronaviru. Až do 15. března zůstane zavřených téměř 60 000 školek, škol a univerzit. Katolická církev rozhodla, že na severu země se až do odvolání nebudou konat mše. V zemi se dosud nemocí COVID-19 nakazilo přes 3000 lidí a nemocné už hlásí všechny regiony včetně oblasti Valle d'Aosta, která byla ještě ve středu posledním místem bez koronaviru.

Italský premiér Giuseppe Conte ve středu oznámil sérii nových opatření, která mají dalšímu masivnímu šíření infekce zabránit. Jedním z nich je právě uzavření všech škol po celé zemi, což se v moderních dějinách Itálie stalo poprvé. Školy nebyly zavřené ani během druhé světové války nebo během bombardování spojenců, upozornila agentura AFP.

15:53
5. 3. 2020

Ve Francii se za středu počet nakažených zvýšil o 92, což je největší nárůst počtu případů od začátku výskytu viru v zemi. V Belgii vzrostl počet potvrzených případů o 27 na celkových 50. V Nizozemsku se počet případů nákazy za jediný den více než zdvojnásobil. Je jich už 82. Ve středu bylo potvrzených nakažených ještě 38.

Na rozdíl od Belgie a Nizozemska si ve Francii nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vyžádala i mrtvé. Dnes ministerstvo zdravotnictví potvrdilo dva nové mrtvé, a celková bilance tak vzrostla na šest. 

15:42
5. 3. 2020

Ceny dezinfekčních gelů i dalších ochranných prostředků před nákazou v posledních dnech vzrostly v některých případech až trojnásobně. Vyplývá to z aktuálních dat nákupního portálu a srovnávače cen Heureka.cz. V posledních dvou týdnech přitom vyhledávání těchto produktů stouplo o tisíce procent. Podle Heureky i dalších obchodníků je některé zboží ovšem dočasně nedostupné. V České republice je nákaza novým typem koronaviru potvrzena u 12 pacientů.

Průměrná cena dezinfekčního gelu Sanytol vzrostla během posledních tří dnů o 160 procent - z původních 81 korun za lahvičku se vyšplhala na 212 korun, uvedla obsahová manažerka nákupního rádce Heureka.cz Alexandra Čermáková. Tento příklad podle ní není rozhodně ojedinělý. Enormní zákaznický zájem je v poslední době zřejmý u veškerého zboží, které souvisí s ochranou před nákazou nebo s prevencí, řekla dále.

Dezinfekční gel a rouška typu FFP2
15:28
5. 3. 2020
!

Ve Francii na nemoc z koronaviru zemřeli další dva lidé. Obětí je už šest, nakažených 377. Počet infikovaných vzrostl také v Nizozemsku a v Belgii.

15:10
5. 3. 2020

Jihomoravský kraj poslal třem partnerským čínským provinciím Guangdong, Hainan a Hebei humanitární pomoc ve výši zhruba jednoho milionu korun. „Z této finanční pomoci kraje bude pořízen zdravotnický materiál, hlavně respirátory nebo ochranné oděvy. Měly by tam pomoci v boji proti epidemii koronaviru,“ řekl hejtman Bohumil Šimek (ANO). První letadlo s humanitární pomocí již bylo podle hejtmana do Číny vypraveno a chystá se naplnění druhého.

15:11
5. 3. 2020

Speciálně vyčleněný vůz pražské záchranky s řidičem a odborníkem z Nemocnice Na Bulovce vyrazil ve čtvrtek k prvním pacientům, od rána odebral zatím pět vzorků, další tři má před sebou. Vzorek pacientům odborník odebere přímo u nich doma, v laboratoři ho následně otestují na koronavirus.

Při odběru se musí dodržovat striktní pravidla: odborník si před každým odběrem oblékne speciální celotělový oblek, nasadí si ochranné brýle, rukavice a další pomůcky. Pak odebere vzorek, uloží ho, následně vše zase svlékne, vloží do pytle a zapečetí. Pytel pak uloží do zadní části sanitky. „Ta je od přední části oddělená, proto řidič záchranky oblek mít nemusí,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Služba podle Poštové funguje od 7 do 19 hodin.

Speciální tým bude se zdravotníky vyjíždět za pacienty také v Brně.

Záchranka vozí odborníka z pražské Bulovky k lidem domů, aby jim odebral vzorky. Ty pak otestují na koronavirus.Záchranka vozí odborníka z pražské Bulovky k lidem domů, aby jim odebral vzorky. Ty pak otestují na koronavirus.Záchranka vozí odborníka z pražské Bulovky k lidem domů, aby jim odebral vzorky. Ty pak otestují na koronavirus.

satanas ( 4. dubna 2020 11:43 )

Opakovani matka moudrosti!! To snad zrovna tobe netreba vysvetlovat, moulo!

satanas ( 4. dubna 2020 11:42 )

Kcemu jsou potom ty kropici vozy s dedinfekci nan ulici, babky desinfikujici nakupni voziky u Lidla atd. kdyz prece vsemu zabrani povinne noseni nahubku?? HaWLismus musi vymrit po preslici,, pak konecne Ano, bude lip!!

jjusa ( 4. dubna 2020 11:41 )

Chlapče ty si myslíš že to přijde až se nachystáš??? Jestli mají všichni antibabošovci stejný názor a hlavně ROZUM JAK TY tak se nedivím že tu píšete takové KRÁÁÁVOVINY

air_ ( 4. dubna 2020 11:40 )

Kam se hrabe Niagara

junkiexl ( 4. dubna 2020 11:39 )

Kdyz tady tak pisete o jelitech...tak se cim dal tim vic tesim na zabijacku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud