Koronavirus ONLINE: 56 mrtvých v ČR, 4194 nakažených. Babiš přesvědčil Trumpa?

Aktualizováno -
4. dubna 2020
08:31
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 56 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k sobotnímu dni 4194 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu, řekl ve čtvrtek v Epicentru na Blesk.cz. Americký prezident Donald Trump oznámil, že doporučuje Američanům nosit látkové roušky. Jen pár dní poté, co jej o tom přesvědčoval Babiš. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

 • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
 • Nový koronavirus COVID-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
 • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. V sobotu 4. dubna jejich počet vystoupal na 4194.
 • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
 • Zemřela i sestra (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
 • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:40
26. 2. 2020

Tady je stručný přehled toho, co přinesla středa:

 • Pětičlenná česká rodina může opustit hotel na kanárském ostrově Tenerife, který je v karanténě. Šestá Češka, starší žena, v něm musí zůstat, rozhodly španělské úřady
 • V Česku se nákaza koronavirem ještě neobjevila, víc než stovka dosud provedených testů vyšla negativně. Záchranáři ale večer převezli na Bulovku sedmnáctiletého mladíka, který se měl nedávno vrátit ze severní Itálie a má příznaky „cestovatelské“ chřipky a teplotu
 • Češi propadli panice a skoupili roušky a respirátory. Z obchodů ve velkém mizí trvanlivé potraviny
 • Největší boj s koronavirem stále svádějí asijské státy. V pevninské Číně se dosud nakazilo přes 78 tisíc lidí a 2715 jich zemřelo. Jižní Korea je s 1261 nakaženými druhou nejvíce postiženou zemí na světě
 • Brazílie dnes zaznamenala prvního nakaženého novým typem koronaviru, čímž se infekce rozšířila na všechny kontinenty kromě Antarktidy
 • Evropským epicentrem nákazy je Itálie, která potvrdila už víc než 400 případů, 12 lidí zemřelo
 • Koronavirus dnes nově potvrdilo Norsko, Gruzie, Rumunsko, Řecko a Severní Makedonie
 • Šest nových případů dnes ohlásilo Německo, mezi nakaženými je i učitelka v mateřské školce

Děkujeme za pozornost, kterou jste věnovali 34. dnu našeho online přenosu. Ty nejčerstvější informace vám budeme přinášet od brzkých ranních hodin.

23:29
26. 2. 2020

Ohniskem epidemie koronaviru v Evropě jsou nyní regiony na severu Itálie. Celkem už italské úřady evidují 424 nemocných, uvedl list La Stampa, předtím ale některá italská média uváděla dokonce 455 případů nákazy. Nejvíce zasaženým regionem je i nadále Lombardie s 258 nemocnými, 87 případů hlásí Benátsko a 47 Emilia Romagna. Nemocní se však už objevili i na jihu země - na Sicílii a v regionu Marche. Tam však jde o jednotlivé případy.

23:16
26. 2. 2020

Britské aerolinky British Airways jako první velký letecký dopravce oznámily rušení letů na sever Itálie. Do 11. března zruší celkem 22 letů na milánské letiště Linate, uvedla agentura Bloomberg.

Ilustrační foto
23:08
26. 2. 2020

Obří výletní loď MSC Meraviglia, která je s více než 4500 pasažéry na okružní plavbě Karibikem, kvůli strachu z nákazy koronavirem zatím marně hledá přístav. Na palubě je jeden cestující, který onemocněl běžnou sezonní chřipkou, uvedl vlastník lodi, společnost MSC Cruises. Plavidlo přesto v minulých dnech nenechaly úřady zakotvit na Jamajce a na Kajmanských ostrovech, dnes vylodění cestujících zakázali i v přístavu na mexickém ostrově Cozumel, napsala agentura Reuters.

Podle MSC Cruises dostala loď zákaz zakotvit „pouze na základě obav“. Úřady na Kajmanských ostrovech například odůvodnily své opatření „preventivními důvody“.

Loď MSC MeravigliaLoď MSC Meraviglia
23:01
26. 2. 2020

První případ nákazy novým typem koronaviru se potvrdil v Rumunsku. Jde o muže z města Gorj na jihu země, podle ministra má u něj nemoc mírný průběh.

22:40
26. 2. 2020
!

Pětičlenná česká rodina může opustit hotel na ostrově Tenerife, který je od úterý v karanténě. Šestá turistka, která v hotelu pobývá už déle, musí zůstat, řekla Radiožurnálu ředitelka cestovní kanceláře Canaria Travel Lenka Viková.

Rodině s pětiletou dcerkou a dvěma staršími dětmi se ulevilo, Na Tenerife chtějí zůstat. „Z konzulátu nám volali, že to odsouhlasili a že nám dají nový hotel. Vůbec nevíme kdy, žádné pokyny jsme zatím nedostali. Asi se ještě řeší nějaké podrobnosti,“ popsal Radiožurnálu otec rodiny.

Tisícovka turistů se ocitla v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife. Tisícovka turistů se ocitla v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife.
22:32
26. 2. 2020

Pacient z Fakultní nemocnice Brno, který se vrátil z Itálie s příznaky nemoci, koronavirus nemá. Podle hygieniků byly jeho testy negativní.

22:25
26. 2. 2020

Je to krize turistického ruchu, nebo alespoň její začátek, panika kolem koronaviru je zbytečná. Na tom se v pořadu Blesku Epicentrum shodli ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber a jednatel CK Eurotime Karel Výrut. Cestovní kanceláře podle nich počítají ztráty na stovky milionů korun. Lidé prý totiž hromadně ruší zaplacené zájezdy poté, co vláda v úterý po jednání Bezpečnostní rady státu doporučila necestovat do postižených oblastí Itálie.

Podívejte se na celý pořad.

 

Video Koronavir způsobil krizi turismu, shodli se zástupci cestovek. Prý tratí desítky milionů - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený
22:10
26. 2. 2020
!

Záchranáři potvrdili převoz mladíka, který se měl nedávno vrátit z Itálie, do Nemocnice na Bulovce. „Mohu potvrdit, že jsme převáželi sedmnáctiletého muže, který měl příznaky cestovatelské chřipky, dále měl i teplotu. Záchranáři ho převezli klasickou sanitkou v ochranných oblecích. Vyplývá to z dohody s hygienickou stanicí," řekla Blesku mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

21:46
26. 2. 2020

Irácká vláda rozhodla, že od 27. února do 7. března budou v Iráku uzavřeny školy, univerzity, kina a kavárny a zároveň bude platit zákaz veřejných shromáždění.

Iráčané podle nařízení také nesmí cestovat do Číny, Thajska, Singapuru, Itálie, Bahrajnu, Kuvajtu a sousedního Íránu, kde bylo po Číně na nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, zaznamenáno nejvíce úmrtí. Nákaza koronavirem byla potvrzena v Iráku i Kuvajtu, nikdo ale v těchto zemích na infekci nezemřel.

Zavlečení většího množství případů koronaviru ze sousedního Íránu má Irák.Zavlečení většího množství případů koronaviru ze sousedního Íránu má Irák.Zavlečení většího množství případů koronaviru ze sousedního Íránu má Irák.Zavlečení většího množství případů koronaviru ze sousedního Íránu má Irák.
26. 2. 2020
!

Podle exkluzivních informací AKTU.cz, je na pražskou Bulovku ze Strašnic aktuálně převážen pacient, který vykazuje všechny příznaky koronaviru. Tady bude dán do karantény s maximální lékařskou péčí. Jde o 17letého mladíka. Mimo jiné má horečku a vrátil se z oblasti severní Itálie.

Češi z Wu-chanu dorazili do pražské Nemocnice Na Bulovce (3.2.2020)
21:30
26. 2. 2020

Kuvajtské aerolinie vyšlou do italského Milána letadlo k evakuaci kuvajtských občanů. Společnost, která tak reaguje na šíření nového typu koronaviru v severní Itálii.

21:13
26. 2. 2020
!

Norsko oznámilo první případ nákazy novým koronavirem na svém území. Pacient, kterému se daří dobře, se vrátil z Číny a nyní je v domácí karanténě.

20:40
26. 2. 2020

Řada čínských měst nařídila přísnější kontroly cestujících ze zahraničí v obavě, že by mohli do Číny zavléct další zdroj nového typu koronaviru. Ten se přitom šíří od prosince z čínské provincie Chu-pej, která eviduje naprostou většinu všech nakažených na světě. Informaci přinesl list The Wall Street Journal.

Čína v posledních dnech eviduje značný pokles počtu nových případů. V jiných zemích, zejména v Jižní Koreji, Íránu či Itálii, však nově nakažených v posledním týdnu výrazně přibývá. Tento trend vedl úřady v Pekingu a dalších městech ve východní Číně k přijetí kroků, jež podle nich mají „přísně zamezit importu epidemie ze zahraničí“.

Čína zavádí kontroly cestujících, bojí se koronaviru ze zahraničíČína zavádí kontroly cestujících, bojí se koronaviru ze zahraničíČína zavádí kontroly cestujících, bojí se koronaviru ze zahraničí
20:59
26. 2. 2020

Podle průzkumu společnosti LMC má dnes 21 % zaměstnanců v České republice možnost občasné práce z domova. „Firmy, které práci z domova umožňují, fungují v pružnějším režimu, ale zároveň ještě zcela neodbouraly potřebu setkávání naživo. Případná karanténa by zkomplikovala situaci i takovým firmám a zaměstnancům, kteří mohou částečně pracovat na dálku. Mohla by ale k zavedení práce z domova přimět i ty firmy, které s touto možností zatím váhají. Ukazuje se, že být na práci z domova připraveni se může hodit,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC.

„Ekonomické dopady případných opatření souvisejících s koronavirem je těžké vyčíslit a záležely by na rozsahu případné karantény. Mohly by ale znamenat dramatický pokles produkce, jak vidíme v Číně. Téměř čtyři pětiny (79 %) zaměstnanců v ČR dnes nemají žádnou možnost pracovat z domova. Ať již proto, že firmy ještě svůj provoz takové možnosti nepřizpůsobily, nebo protože povaha jejich činnosti zatím práci z domova neumožňuje. Jde například o pracovníky ve výrobě a stavebnictví, řidiče nebo třeba lékaře. Pro většinu firem by tak případná karanténa představovala vážný problém,“ dodává Tomáš Ervín Dombrovský.

20:06
26. 2. 2020

Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes v souvislosti s šířením nového typu koronaviru vyzvalo občany, aby si dobře rozmysleli veškeré cesty do zahraničí, jež nejsou absolutně nezbytné. Uvedl to zpravodajský list The Times of Israel. 

Lidé, kteří do Izraele od neděle přicestovali z Itálie, musí zůstat v domácí karanténě dva týdny, nařídilo ministerstvo. Úřady zároveň vyzvaly Izraelce, aby se vyhnuli mezinárodním konferencím a setkáním, včetně těch náboženských, jichž se účastní lidé z jiných zemí.

Již dříve Izrael zakázal vstup do země cizincům, kteří v uplynulých dvou týdnech navštívili Čínu, Thajsko, Singapur, Japonsko a Jižní Koreu.

Izrael vyzval občany, aby necestovali do zahraničíIzrael vyzval občany, aby necestovali do zahraničí
19:48
26. 2. 2020

Ve Francii stoupl počet nakažených kronavirem na 18 osob.

První případ nákazy novým typem koronaviru má i Severní Makedonie. Údajně jde o ženu, která se nedávno vrátila z Itálie.

19:44
26. 2. 2020

Jediný žák místo stovek dětí přišel dnes do vesnické školy na jihu Polska poté, co místní učitelku po návratu z Itálie poslali lékaři na vyšetření kvůli podezření na koronavirus. Školu i školku ve vsi Mazańcowice se starosta rozhodl zavřít, uvedla televize TVN 24. Kdy výuka zase začne, záleží na výsledku testů.

„Do školy a školky chodí 700 dětí. Dnes přišlo jediné, školou povinné. Znamená to, že mé rozhodnutí (o zavření školy a školky) je správné,“ prohlásil starosta Janusz Pierzyna. Nicméně dorazili všichni pedagogové.

Učitelka se z Říma vrátila v neděli, v pondělí ještě učila a večer zašla do nemocnice, kde se ji rozhodli poslat na testy, zda se nenakazila koronavirem.

19:24
26. 2. 2020

Gruzie dnes ohlásila první potvrzený případ koronaviru. Pacient podle ministryně zdravotnictví přicestoval do vlasti z Íránu, kde se nákaza rozmohla. Premiér Giorgi Gacharia po mimořádném zasedání vlády podle agentury TASS ohlásil, že Gruzie na dva týdny omezí vzdušné a pozemní spojení s Íránem s cílem zabránit dalšímu šíření infekce.

„Lékaři virus zjistili u gruzínského občana, který přicestoval do vlasti z Íránu přes Ázerbájdžán. Pacient byl převezen do nemocnice specializované na infekční nemoci,“ uvedla ministryně Jekaterina Tikaradzeová. Lékaři podle ní označují stav nakaženého padesátiletého muže za uspokojivý, jeho život není v ohrožení.

19:11
26. 2. 2020

Pornografické stránky xHamster nabízejí pro návštěvníky z koronavirem postižených oblastí přístup k „prémiovému“ obsahu zdarma. Podle vyjádření serveru tak „motivuje lidi v rizikových regionech, aby zůstali doma“.

19:04
26. 2. 2020

Jordánské aerolinie Royal Jordanian dnes do odvolání přerušily lety do Říma kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru. S odkazem na sdělení, které společnost umístila na své webové stránky, o tom napsala agentura Reuters.

Aerolinie zároveň v prohlášení uvedla, že konsolidovala lety do několika destinací na Dálném východě; podle Reuters jde o zrušení asi poloviny pravidelných letů do Asie.

Generální ředitel Royal Jordanian Stefan Pichler uvedl, že rozhodnutí vedení společnosti učinilo s cílem zajistit bezpečnost cestujících ve světle rostoucího počtu nakažených v Itálii a v některých asijských zemích. Zdůraznil, že aerolinie podnikají veškerá opatření, aby zajistily, že se vir v Jordánsku neobjeví.

18:55
26. 2. 2020

Jak tráví čas lidé v hotelu H10 Costa Adeje Palace na jihu ostrova Tenerife, který je v karanténě? Zdaleka ne všichni zůstávají na pokojích, jak jim radili zdravotníci. Ale i na opalování si berou roušky.

V hotelu uvízlo i šest českých turistů, kteří čekají na konečné slovo španělských hygieniků, jestli je pustí domů, nebo zůstanou dva týdny v karanténě.

V izolovaném hotelu na Tenerife mají turisté roušky i při opalování.V izolovaném hotelu na Tenerife mají turisté roušky i při opalování.
18:44
26. 2. 2020

Některé české firmy mají kvůli rozšíření nákazy novým koronavirem v Itálii problémy s dodávkami. V rozhovoru s ČTK to řekl vedoucí zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Miláně Marek Atanasčev.

České firmy by podle něj mohlo také citelně zasáhnout rozšíření nákazy v Piemontu, kde je hlavním městem Turín. Nejvíce postižený by byl automobilový průmysl.

Itálie se podle něj kvůli koronaviru už od ledna potýká s ochromením módního průmyslu. „Jako první evropský stát zakázala přímé lety s Čínou, přitom každoročně eviduje kolem šesti milionů příjezdů Číňanů,“ řekl Atanasčev. Ti cestují především přes Milán, kde jsou nejsilnější klientelou pro největší italské módní značky.

18:28
26. 2. 2020

Češi berou útokem supermarkety a skupují jídlo

Tuzemské potravinářské řetězce i internetoví prodejci potravin zaznamenali zvýšený zájem zákazníků o některé trvanlivé potraviny. Zvýšenou poptávku přičítají šířícímu se koronaviru v okolních státech.

Tesco hlásí vyšší poptávku po těstovinách, rýži, mouce, konzervách a olejích. „Nárůsty prodejů jsou v desítkách procent,“ řekl mluvčí prodejen Tesco Václav Koukolíček. Hypermarkety Globus zaznamenaly podle vedoucí korporátní komunikace Rity Gabrielové zvýšený zájem o některé trvanlivé potraviny v posledních hodinách.

„Stále však věříme, že není důvod k panice, jak zaznívá v dnešním prohlášení Světové zdravotnické organizace. Dnes i v dalších dnech podnikneme dostatečná opatření k tomu, abychom uspokojili poptávku našich zákazníků i dostatečně zabezpečili případnou ochranu našich zaměstnanců,“ doplnila Gabrielová.

Vyšší poptávku po trvanlivých potravinách eviduje také společnost Kaufland. „U těchto produktů může dojít ke krátkodobému nedostatku. Ve spolupráci s našimi dodavateli pracujeme intenzivně na tom, aby byla zajištěna dostupnost zboží v našem řetězci,“ řekla mluvčí Kauflandu ČR Renata Maierl.

Prázdné regály s trvanlivými potravinami v AlbertuPrázdné regály s trvanlivými potravinami v Makru
18:22
26. 2. 2020

První dva případy koronaviru ohlásil Pákistán. Země sousedí s Čínou a Íránem, v nichž má virus nejvíce obětí na světě. Podle ministra Zafara Mirzy „není důvod k panice“.

18:15
26. 2. 2020

Německo stojí na prahu epidemie nového koronaviru

Dnes to podle agentury Reuters prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zároveň vyzval nemocnice a zdravotnický personál, aby připravil a prověřil své pandemické plány. „Je bohužel nutné říci, že situace se v posledních hodinách změnila,“ řekl Spahn během telefonické konference se zástupci jednotlivých německých spolkových zemí. Dodal, že v Německu již není možné sledovat všechny části řetězce šíření nákazy.

V Německu se nákaza koronavirem vyskytla v uplynulých týdnech v Bavorsku, kde souvisela s firmou Webasto ze Stockdorfu u Mnichova. Nově se infekce objevila ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.
18:03
26. 2. 2020

Spojené státy kvůli novému koronaviru varují své občany před cestami do Evropy, ke zvláštní obezřetnosti pak vyzývají v případě návštěv Itálie, kde se nákaza v posledních dnech rychle rozšířila. Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC), na jehož hodnocení se ministerstvo zahraničí USA odvolává, ani v případě Itálie ale nedoporučuje cesty rušit nebo odkládat.

U Španělska, Francie či Německa, které hlásí několik nakažených, americké ministerstvo zahraničí doposud pouze upozorňuje na případy infekce, zvýšenou pozornost v těchto zemích kvůli nemoci nezmiňuje.

17:50
26. 2. 2020

Krizový štáb ministerstva práce se ve čtvrtek sejde kvůli koronaviru. Zaměří se na připravenost úřadů práce, správy sociálního zabezpečení či domovů pro seniory na případné šíření nákazy a možnou karanténu. Novinářům to dnes po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

„Velmi intenzivně to řešíme. Důležité je nešířit paniku. Nicméně udělám všechno pro to, aby resort práce a sociálních věcí byl na tuto případnou situaci připraven,“ uvedla Maláčová.

17:41
26. 2. 2020
!

Část hostů izolovaného hotelu na Tenerife bude propuštěna

V hotelu H10 Costa Adeje Palace na jihu ostrova Tenerife je od pondělka uzavřeno 723 hostů, včetně šesti Čechů, a 270 zaměstnanců. Deník La Vanguardia dnes odpoledne napsal, že kanárské úřady schválily možnost „domácího aktivního sledování“ pro 106 hostů, kteří zahájili pobyt v hotelu v pondělí 24. února. Ten den už byl italský turista, u něhož se potvrdil nový typ koronaviru, v nemocnici.

Propuštění z hotelu by se tak mělo týkat i několika českých turistů, kteří, jak řekli ČTK, zahájili dovolenou v hotelu v pondělí. Zatím ale není jasné, kdy hosté budou moci odejít a zda budou moci odjet domů.

Zbytek hostů, kteří jsou podle deníku La Vanguardia 25 národností, bude muset zůstat v hotelu dva týdny, což je odhadovaná inkubační doba nemoci způsobené novým koronavirem šířícím se od prosince z Číny.

Ti, co zůstanou v hotelu, se v něm budou moci volně pohybovat, pokud nebudou mít příznaky nemoci, jako jsou horečka či dýchací potíže. Pokud se u nich tyto příznaky projeví, budou muset zůstat ve svých pokojích.

Hotel H10 Costa Adeje Palace na španělském Tenerife je stále v karanténě.(26.2.2020)Hotel H10 Costa Adeje Palace na španělském Tenerife je stále v karanténě.(26.2.2020)Tisícovka turistů se ocitla v karanténě ve čtyřhvězdičkovém hotelu H10 Costa Adeje Palace na Tenerife.
17:32
26. 2. 2020
!

Praha zvažuje omezení prodeje potravin kvůli koronaviru

Praha zvažuje omezení prodeje potravin na osobu, pokud by byla zavedena mimořádná opatření kvůli novému typu koronaviru. Chce předejít panice a vyprázdněným regálům, uvedl server Aktuálně.cz. Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) o opatření už jednal s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou.

Chceme zabránit panice. A panika nenastane, až se objeví první pacient s koronavirem v České republice, k čemuž pravděpodobně dojde v blízké době, ale nastane ve chvíli, kdy člověk přijde do obchodu a nebude tam mít co koupit,“ řekl Aktuálně.cz Hlubuček. Prouza webu jednání potvrdil. Hlubuček se ho ptal, co by obchody mohly udělat ve chvíli, kdy by město zavedlo mimořádná opatření.

17:27
26. 2. 2020
!

Češi, kteří do hotelu na Tenerife přiletěli v pondělí 24. února, by mohli být v blízké době prupuštěni. Místní úřady podle deníku La Vanguardia uvádějí, že část z tisícovky lidí izolovaných od pondělí v hotelu bude moci během několika hodin hotel opustit.

„Zatím vláda schválila to, že by ti, kteří přiletěli 24., což se týká i pětičlenné rodiny, tak že by dneska měli během dne opustit hotel, ale ještě hotel nedostal potvrzení od hygieny, takže ještě čekáme na oficiální potvrzení, až hygiena to uvolní. Ale je to na lepší cestě,“ uvedla pro Blesk Zprávy Lenka Viková, ředitelka agentury Canaria Travel.

16:58
26. 2. 2020

Pracovníci, kteří by skončili kvůli ochraně před šířením koronaviru v karanténě, mají nárok na náhradu výdělku. V prvních dvou týdnech izolace jim ji vyplácí zaměstnavatel. Lidé by měli dostat 60 procent základu své průměrné mzdy či platu.

Vyplývá to ze zákoníku práce a dalších norem. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) platí stejná pravidla, pokud by se lidé v karanténě ocitli v jiné zemi EU či ve státě, s nímž má Česko smlouvu o zabezpečení.

Pokud hygienici či lékař karanténu nařídí, musí do ní lidé jít a musí se „podrobit izolaci“, užívat podávané preparáty, podstoupit vyšetření a prohlídky. Firmy či instituce musí jejich nepřítomnost v práci omluvit.

Za pracovní dny vyplácejí v prvních 14 dnech náhradu výdělku. Poskytují ji za pracovní dny či svátky, kdy člověk pracuje, stejně jako u pracovní neschopnosti pro nemoc.

16:43
26. 2. 2020

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s resortem dopravy rozhodlo o umístění informace na dálničních příjezdech z Itálie do ČR, kam se lidé mohou obrátit a zjistit více o aktuální situaci kolem koronaviru.

16:40
26. 2. 2020

Indie letecky posílá do koronavirem nejhůře postiženého čínského města Wu-chan 15 tun zdravotnických potřeb a materiálů.

Podle indického ministra zdravotnictví Subrahmanyama Jaishankara jde o „významný výraz solidarity s obyvateli Číny v tomto složitém období“.

16:17
26. 2. 2020

„Pro občany, kteří přijíždějí z Itálie, jsme vydali doporučení. Pokud pobývali v období od pol. ledna v Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, doporučujeme jim v dalších 14 dnech sledovat svůj zdravotní stav,“ upozornil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

satanas ( 4. dubna 2020 11:43 )

Opakovani matka moudrosti!! To snad zrovna tobe netreba vysvetlovat, moulo!

satanas ( 4. dubna 2020 11:42 )

Kcemu jsou potom ty kropici vozy s dedinfekci nan ulici, babky desinfikujici nakupni voziky u Lidla atd. kdyz prece vsemu zabrani povinne noseni nahubku?? HaWLismus musi vymrit po preslici,, pak konecne Ano, bude lip!!

jjusa ( 4. dubna 2020 11:41 )

Chlapče ty si myslíš že to přijde až se nachystáš??? Jestli mají všichni antibabošovci stejný názor a hlavně ROZUM JAK TY tak se nedivím že tu píšete takové KRÁÁÁVOVINY

air_ ( 4. dubna 2020 11:40 )

Kam se hrabe Niagara

junkiexl ( 4. dubna 2020 11:39 )

Kdyz tady tak pisete o jelitech...tak se cim dal tim vic tesim na zabijacku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud