Koronavirus ONLINE: 44 mrtvých v ČR, 3805 nakažených. Návrat do normálu v červnu?

Aktualizováno -
2. dubna 2020
17:39
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 44 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k čtvrtečnímu dni 3805 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, návrat Česka do normálu pak na konci května nebo v červnu, řekl ve čtvrtek v Epicentru na Blesk.cz. Vláda navrhne prodloužení nouzového stavu o 30 dní, tedy do 11. května, rozhodnou poslanci. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus Covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. Ve čtvrtek 2. dubna jejich počet vystoupal na 3805
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra Thomayerovy nemocnice (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:41
Dnes

Itálie v posledních 24 hodinách zaznamenala dalších 760 obětí nákazy koronavirem. Celkem tu na nemoc COVID-19 zemřelo již 13 915 lidí.

Koronavirus drtí Itálii.Koronavirus drtí Itálii.
18:40
Dnes

„Zdravotní problém musí řešit zdravotník. Pečovatelský personál nestačí,“ popsal Lorman, jaký vidí jeden z největších problémů ve vztahu k šíření nákazy COVID-19 v domovech seniorů. Sociální pracovníci podle něj nedokážou zareagovat na všechny projevy nemoci. Zdravotníků je podle Lormana v domovech seniorů málo.

18:36
Dnes

Mají domovy seniorů dostatek ochrany? Podle Jana Lormana, šéfa organizace Život 90, bylo v minulých dnech hůř. „Situace se zlepšila. Ochranných prostředků či dezinfekce máme dostatek,“ řekl v Interview ČT24 s tím, že naposledy byl informován například o dodávce ochranných štítů. Chybí ale ochranné obleky.

18:30
Dnes

Vedení amerických demokratů dnes rozhodlo o odložení nominačního sjezdu strany, na němž se rozhodne o protikandidátovi Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách. Podle informace serveru Politico se místo v červenci delegáti sjezdu kvůli koronavirové krizi sejdou až 17. srpna. O týden později mají v plánu uspořádat nominační sjezd republikáni.

Odklad sjezdu už dřív v rozhovoru pro televizi BBC navrhoval favorit nominačního procesu Joe Biden. Spojené státy patří nyní k nejzasaženějším zemím, nákaze koronavirem by tam podle odhadů mohlo podlehnout až téměř čtvrt milionu lidí.

Víceprezident Joe Biden na debatě demokratických kandidátů na prezidenta  (16.3.2020)
18:17
Dnes

Americký stát New York eviduje přes 90 000 lidí s koronavirem a více než 2300 obětí nemoci COVID-19. Za den tam přibylo 8669 nakažených, píše Reuters.

New York je ve válce s koronavirem. Nemocnice postrádají ochranné pomůcky i zdravotnický personál
18:06
Dnes

Češi začali skupovat 3D tiskárny, podle nákupního rádce a srovnávače cen Heureka.cz o ně v posledních dnech vzrostl zájem až o 400 procent. E-shop Alza.cz zaznamenal ve srovnání s loňským březnem trojnásobný růst prodeje.

Tým Vysokého učení technického v Brně vyvinul ochrannou polomasku, kterou lze vytisknout na běžné 3D tiskárně s technologií modelování z termoplastu, bez použití speciálních materiálů. Podklady pro její výrobu zveřejnil v pondělí na webu.

Češi začali skupovat 3D tiskárny.
17:58
Dnes

Koronténa, koronapokalypsa, škola v pyžamu nebo vaření rouškovky?

Koronakrize, koronténa, koronáč. To jsou jen některá z nových slov, která se v češtině objevila v reakci na aktuální koronavirovou pandemii. Podle Michaely Liškové, která se v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR zabývá výzkumem jazykových novotvarů, jsou nových slov souvisejících s koronavirem v češtině už stovky.

Podle Liškové už dnes asi nikoho nepřekvapí výrazy jako koronákaza, koronaepidemie, koronakrize, koronadeprese, koronapanika, koronténa (karanténa kvůli koronaviru) či koronáč (koronavirus). Na aktuální dění ale reagují i slovní spojení, která neobsahují předponu „korona“, řekla. Jako příklad uvedla sousloví „škola v pyžamu“, které označuje způsob výuky na dálku v době, kdy jsou školy kvůli šíření koronaviru zavřené.

Většina příležitostných slov nicméně podle jazykovědkyně po odeznění pandemie zase zapadne. „Nebude třeba vařit rouškovku (vyvářet roušky), hrát rouškovanou (nosit roušky) či roušičky (šičky roušek) nebudou již ověšovat rouškovník (sloup pro zavěšení roušek zdarma),“ uzavřela.

V Česku vyrostly „rouškovníky“. Lidé šijou sousedům, textilu „fandí“ i Prymula
17:49
Dnes

Uzdravených z nemoci COVID-19 přibylo proti ránu o šest na 67, uvedlo ministerstvo. Případů koronaviru je nejvíc v Praze, víc než čtvrtina z celku.

17:48
Dnes

Liberecká univerzita má prvního nakaženého koronavirem a podezření je u dalšího člověka, který měl časté kontakty s jinými pracovníky školy. Zvažuje kvůli tomu uzavření budovy L s výzkumným centrem a omezení provozu menzy v Husově ulici. Informoval o tom dnes v internetovém vysílání rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina.

17:39
Dnes
!

S nemocí COVID-19 zemřelo v Česku už 44 lidí, proti ranním údajům o čtyři více. Dvě z úmrtí jsou z dnešního dne. Případů nákazy je 3805, dnes 216 nových.

17:32
Dnes
!

Karlovarský kraj má třetí oběť v souvislosti s COVID-19, 72letý muž měl i další zdravotní potíže. V kraji už se celkem nakazilo 113 lidí.

17:21
Dnes

Plíce kuřáka jsou podle lékařů více náchylné k infekcím včetně nového typu koronaviru, nemocní pak mají i těžší průběh. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se mohou nakazit i dotekem prstů na rty. V Česku je 3600 osob s laboratorně prokázanou nemocí COVID-19, mírně víc je mužů. Seniorů, mezi nimiž se vyskytuje vyšší podíl kuřáků, je asi 17 procent.

„Kuřáci se obecně snadněji nakazí a infekční onemocnění u nich mají těžší průběh než u nekuřáků. Kuřáci jsou také častějšími pacienty nemocnic, včetně intenzivní péče, a to z mnoha dalších důvodů,“ uvedli v prohlášení zástupci lékařských společností sdružujících plicní lékaře, internisty, alergology a kardiology.

17:15
Dnes

Ceny ropy se prudce zvyšují - přechodně přidaly i přes 30 procent a mohly by vykázat nejprudší jednodenní nárůst v historii. Reagují na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset milionů barelů denně nebo i na ještě větším snížení.

16:50
Dnes

Možnost otevřít domácí potřeby řada prodejen nevyužila

„Podle včera vydaného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nadále zůstává v platnosti zákaz přítomnosti veřejnosti v prodejnách hobby marketů. Z toho důvodu se na podmínkách vstupu zákazníků do odborných center Bauhaus nic nemění,“ uvedl manažer centra zákaznické podpory Miroslav Juráň.

Prodejny domácích potřeb, které by nabízely ochranné prostředky zabraňující šíření kapének, mohou mít od dnešního rána otevřeno. Podle zjištění ČTK však výjimka příliš obchodů nezprovoznila. Zavřeny nadále zůstávají například prodejny s potřebami pro domácnost Orion i obchody výrobce a prodejce kuchyňských potřeb Tescoma.

16:41
Dnes

Drtivý propad průmyslu v Itálii

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 procenta - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal zveřejňovat. Uvedl to dnes italský průmyslový svaz Confindustria.

Confindustria také varuje, že po skončení celostátní karantény, která zatím platí do 13. dubna, by mnoho podniků už nemuselo být schopno obnovit provoz. Budou proto potřebovat velkou injekci hotovosti. Italská vláda už pracuje na druhém záchranném balíčku, schválen by měl být do Velikonoc. V březnu kabinet odsouhlasil balíček opatření za 25 miliard eur (687,4 miliard korun).

16:33
Dnes
!

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes dopoledne zemřela 79letá pacientka s nákazou COVID-19. Žena měla další vážná onemocnění.

16:28
Dnes

Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého nesmí nájemník dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen platit své závazky, je nepřijatelný. Je to nebezpečný precedens přemrštěného vládního opatření v době krize.

Jde o přenesení odpovědnosti státu na náhodně vybranou, a tedy diskriminovanou skupinu vlastníků bytových nemovitostí. V prohlášení, které má ČTK k dispozici, to dnes uvedlo Občanské sdružení majitelů domů v ČR.

Klára Dostálová: Tiskovka po jednání vlády o dalších opatření kvůli koronaviru (1.4.2020)
16:22
Dnes

„Virus je existenční hrozbou pro náš kontinent,“ 

uvedl ředitel afrického centra pro prevenci a kontrolu nemocí John Nkengasong, který se domnívá, že africký scénář se začíná velmi podobat situaci, v níž se 40 dní po propuknutí nákazy ocitla Evropa.

Počet lidí nakažených koronavirem v některých afrických státech podle odborníků do konce dubna přesáhne 10 000. Na léčbu vážných infekcí je přitom Afrika podstatně méně vybavená než jiné kontinenty.

16:15
Dnes

Medaile Za zásluhy pro „zakázanou“ bioložku?

Senát v souvislosti s epidemií koronaviru o měsíc prodloužil lhůtu pro nominace kandidátů na státní vyznamenání. Nově je možné návrhy posílat do 30. dubna. Senát o nominacích rozhodne nejpozději do konce srpna.

Mezi letošní navržené patří mikrobioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia, které stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky lidí s podezřením na koronavirus. Nominovat se ji rozhodl benešovský senátor Zdeněk Hraba (STAN) za její jednodušší způsob testování. Měla by získat Medaili Za zásluhy v oblasti vědy, uvedl Hraba na svém twitteru.

16:12
Dnes

V aténském přístavu Pireus kotví trajekt se 120 osobami nakaženými koronavirem. Řecké úřady na plavidlo uvalily karanténu a téměř 400 lidem brání opustit palubu, informoval dnes deník Kathimerini.

Na palubě řecké lodi Eleftherios Venizelos se nachází 383 cestujících a členů posádky. Nákaza na lodi se velice rychle šíří, ještě v úterý zdravotnické úřady registrovaly jen 20 nakažených.

16:05
Dnes

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru zveřejnil graf, jak by vypadal v Česku počet nákazy koronavirem, pokud by nedošlo na současná přísná opatření.

15:56
Dnes

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) bezplatně zapůjčí pražskému magistrátu bývalé kasárny v Karlíně, kde by podle avizovaných plánů města měli po dobu trvání nouzového stavu a vládních opatření najít ubytování lidé bez domova.

V takovémto stavu se nachází kasárna Karlín dnes. Prostory, kde se kdysi tísnily tisíce vojáků, dnes zejí prázdnotou.Takto vypadá budova kasáren Karlín dnes.
15:52
Dnes

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejnilo na svých webových stránkách manuál, jak zažádat o podporu z programu Antivirus.

Opatření slouží pro zaměstnavatele k náhradám mezd a platů zaměstnanců. Firmám tak pomůže ochránit pracovní místa.

Program ochrany zaměstnanosti Antivirus z dílny MPSV, který má pomoci firmám ochránit pracovní místa.
15:44
Dnes

Šestadvacátý ročník soutěže Vesnice roku byl letos kvůli koronaviru zrušený. Dnes to oznámilo v tiskové zprávě ministerstvo pro místní rozvoj. Spolu se zrušením soutěže zrušili organizátoři všechny související akce. Peníze za registrační poplatky obcím organizátoři vrátí.

15:37
Dnes

Sněmovna bude příští týden jednat v úterý a ve středu. Měla by probrat všechny vládní protikrizové zákony. Řádná schůze má začít až 21. dubna.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR (24.3.2020)
15:31
Dnes

V Británii zemřelo na COVID-19 za posledních 24 hodin dalších 569 lidí, což je zatím nejvyšší jednodenní bilance. Informovala o tom agentura Reuters.

Boj s koronavirem ve Velké Británii.
15:21
Dnes

Program COVID II s bezúročnými půjčkami pro malé a střední podnikatele je znovu spuštěn. Byl navýšen z 1,5 na 5 miliard korun, uvedl Havlíček.

15:18
Dnes

Epidemie koronaviru tvrdě zasáhla největší americké město New York, ale v jeho jednotlivých částech jsou značné rozdíly v počtu nakažených. Upozornila na to dnes agentura AP.

V bohatších čtvrtích osídlených hlavně bělochy, například na Manhattanu nebo v některých částech Brooklynu, jsou počty nemocných nižší, zatímco v Queensu, kde žijí ve větší míře Afroameričané a příslušníci menšin, je rozšíření koronaviru i mnohonásobně vyšší.

Budova World Trade Center v New Yorku nasvícená do amerických národních barev.Boj s koronavirem v New Yorku. (30.3.2020)
15:13
Dnes

Německá armáda zmobilizovala 15 tisíc vojáků, kteří mají pomoci v boji s šířením koronaviru. Armáda bude zajišťovat ochranu kritické infrastruktury, distribuovat zdravotnický materiál a stavět polní nemocnice.

14:58
Dnes

Dobrovolníci z Prešova na východním Slovensku vyrobili a poslali 250 roušek české firmě Cannoneer group jako poděkování za její loňskou pomoc při demolici panelového domu, který ve zmíněném městě poškodila exploze plynu a následný požár. Hlavní část demoličních prací česká společnost provedla obřím demoličním bagrem za symbolické euro.

Společnost Cannoneer group za roušky poděkovala a oznámila, že se s nimi podělila s obcí Horní Jiřetín, kde má firma základnu.

Dvanáctipatrový dům v Prešově 6. prosince poničil výbuch plynu a požár. Při neštěstí zemřelo nejméně sedm lidí.
14:56
Dnes

Podniky po dnešním vyčerpání prvního kola žádostí o bezúročné úvěry v programu COVID II za tři hodiny žádají zvýšení podpory a zrychlení vyřizování.

14:48
Dnes
!

Podívejte se a celý záznam pořadu Epicentrum na Blesk.cz, kde byl dnes hostem premiér Andrej Babiš (ANO).

Video Babiš v Blesku: O návratu k normálu, otevření škol i možném odkladu EET - Blesk TV
14:46
Dnes

Národní divadlo od zavedení opatření proti šíření koronaviru stornovalo 29 697 vstupenek. Za zrušená představení všech souborů do konce března na vstupném vrátilo 20,4 milionu korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí ND Tomáš Staněk.

Od vyhlášení mimořádné situace 10. března se naopak prodalo 923 vstupenek za 553 028 korun na představení, která se mají konat od Velikonoc do srpna.

V opravené budově Státní opery Praha 19. prosince 2019 instalovali oponu.Serenade
14:42
Dnes

Počet lidí, kteří v USA minulý týden požádali o podporu v nezaměstnanosti, dosáhl 6,65 milionu. Je to rekord a dvojnásobek proti předchozímu týdnu.

Americký prezident Donald Trump. (2.4.2020)Záběry, ze kterých mrazí: Nakládání těl obětí v New Yorku.
14:33
Dnes

V pečivu koronavirus nalezen nebyl

Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministerstvo dlouhodobě uvádí, že se virus potravinami nepřenáší. Také výrobci ujišťují, že mají dobré ochranné postupy.

Laboratoř v Jihlavě test provedla na žádost Státní zemědělské a potravinářské inspekce experimentálně, nešlo o úředně odebrané vzorky. „Výsledky testování Státního veterinárního ústavu Jihlava potvrdily stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, tedy byly negativní,“ dodal mluvčí. Doplnil, že laboratoř testovala zejména tukové rohlíky, dále chleba, raženky, grahamové rohlíky a rohlíky se sýrem.

S nebaleným pečivem je dočasně konec: Řetězec Kaufland (17.3.2020)

junkiexl ( 2. dubna 2020 18:31 )

masturba: ty jako myslis, ze se SSatanaSSem clouma zastydla puberta? Tos uhodil hlavicku na hrebicek, ty jeho kosilate lechtive ftipy a oplzle blaboly na to vicemene ukazuji.

brano34 ( 2. dubna 2020 18:25 )

Řekněte Britům ať neblbnou, jinak budou mít o velikonocích desetitisíce mrtvých občanů

satanass ( 2. dubna 2020 18:22 )

Pan Hamáček to vzal do svých rukou a pevně drží otěže naší republiky v ruce! Kde jsou Lihoš, Bureš, žako Vojtěch !?!? K čemu jsou??? Ještě jednou díky za vše a ještě mnoho sil v těchto dnech....pane Hamáčku děkujeme 👏👏👏

satanas ( 2. dubna 2020 18:22 )

Tvou fotku nezadam, Ty uz nevzrusis ani vocaszdejsi Xiiomu! Natoz zvadlyho Fugasa!!!!! Jsi uschlej, krivej kosocterec!!

satanas ( 2. dubna 2020 18:19 )

Ze to reknu mame, co tu vyvadis, mozole?!! Nedelej nam vostudu, ty vostudo!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud