Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Koronavirus ONLINE: 3206 případů za pátek v ČR. A očkování pro 40+ na konci června?

Aktualizováno -
17. dubna 2021
08:05
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

V pátek v Česku přibylo 3206 případů koronaviru, je to o třetinu méně než před týdnem. Celkově se tak nákaza od začátku pandemie potvrdila už u 1,6 milionu lidí. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger řekl, že pokud bude dost vakcín, dojde do konce června na registraci lidí nad 40 let. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 17. dubnu 28 396 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 600 341, vyléčených pak 1 495 570 a vykázaných očkování 2 422 985. V nemocnicích je 4421 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Premiér Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je také uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:41
9. 1. 2021
!

Aktu.cz uvádí, že v centru Prahy zasahuje v klubu, kde se uskutečnila nelegální party, více než 70 policistů. Na videu Aktu.cz je zachycený přímo samotný zásah v Melantrichově ulici, na videu od čtenáře Blesku pak přistavená policejní auta na Staroměstském náměstí.

Policie vyrazila na místo, kde se bavily desítky mladých Čechů i cizinců. Některé mladé lidi policisté odvedli na služebny ke zjištění totožnosti. Podle Aktu.cz odvedli policisté jednoho mladíka i v poutech. Další informace k policejní razii Vám přineseme již v neděli ráno. Přejeme Vám dobrou noc.

Video Další zásah policie v centru Prahy: Kvůli nelegální party (9.1.2021) - Aktu.cz
Video Další nelegální party v centru Prahy: Na Staroměstské náměstí přijela policie (9.1.2021) - Od čtenáře Blesku
23:35
9. 1. 2021
!

V centru Prahy probíhá zásah policie kvůli další nelegální party, informovalo v sobotu před půlnocí Aktu.cz.

23:30
9. 1. 2021

Izrael za tři týdny naočkoval proti covidu-19 už 1,8 milionu obyvatel, což je pětina jeho populace. Tamní premiér Benjamin Netanjahu dnes podle deníku The Times of Israel uvedl, že všichni Izraelci starší 16 let by mohli být naočkování do dvou měsíců, maximálně do konce března. Tedy do měsíce, kdy zemi čekají další předčasné parlamentní volby.

Netanjahu a ministr zdravotnictví Juli Edelstein, kteří byli v Izraeli před třemi týdny očkováni jako první, dnes opět jako první dostali druhou dávku americko-německé vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Podle Edelsteina je naočkováno už 70 procent Izraelců z rizikových skupin, včetně většiny zdravotníků a celkově dvacet procent obyvatel. Vláda je ale terčem kritiky za to, že neočkuje Palestince na okupovaném Západním břehu Jordánu, byť tam vakcínu dováží židovským osadníkům.

Izrael očkuje proti covidu-19 nejrychleji na světě. Podle údajů Oxfordské univerzity aplikoval Izrael vakcínu téměř 20 procentům obyvatel, a je tak první na světě, následovaný Bahrajnem, který naočkoval téměř 10 procent obyvatel. Třetí jsou Spojené arabské emiráty (téměř pět procent) a čtvrté USA, které naočkovaly proti covidu-19 jen asi dvě procenta svých obyvatel.

23:20
9. 1. 2021

Na závěr dnešního dne tu máme tradiční přehled:

 • V pátek přibylo v Česku 13.029 potvrzených případů nemoci covid-19, proti čtvrtku jich bylo zhruba o 1800 méně. S nákazou se teď v zemi potýká 132.725 lidí.
 • V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7246 lidí s covidem, asi o dvě stě méně než předchozí den. Ve vážném stavu je 1108 z nich. Od březnového začátku epidemie odhalily testy v Česku 822.716 pozitivních případů koronaviru.
 • Laboratoře od března dosud zpracovaly přes čtyři miliony PCR testů, konkrétně 4,042 milionu. V pátek jich bylo 37.149, pozitivních bylo kolem 35 procent z nich. Vedle toho laboratoře vyhodnotily v pátek i 25.978 antigenních testů, kterých tak od listopadu zpracovaly přes milion.
 • Do statistiky v pátek zároveň přibylo 88 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19, v předchozí dny to bylo kolem 150 zemřelých s covidem.
 • V Česku bylo dosud očkováno proti covidu zhruba 40.000 lidí, řekl Novinkám.cz premiér Andrej Babiš. Zopakoval, že prioritu v očkování mají zdravotníci, starší 80 let a nemocní. Očkovací centra musejí spotřebovat vakcíny do týdne po obdržení, uvedl.
 • Ambulantní lékaři chtějí být v první vlně očkování proti covidu-19. V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, oslovili ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Podle současné verze vakcinační strategie mají přednost zdravotníci pečující přímo o nakažené na covidových odděleních a senioři nad 80 let. Na některých očkovacích místech s očkováním širších skupin lékařů už začali.
 • Do karantény kvůli koronavirové nákaze loni od března, kdy se nemoc covid-19 v ČR potvrdila, nastoupilo 344.468 lidí. Nejvíc z nich do ní šlo v říjnu, a to 119.224. Údaje o počtu karanténních e-neschopenek zveřejnilo ministerstvo práce. Od začátku tohoto týdne lidí, kteří musejí kvůli riziku šíření koronaviru zůstat doma, přibývá. Ve čtvrtek bylo v karanténě 32.600 osob, tedy zhruba stejně jako v polovině listopadu. Vůbec nejvíc osob mělo karanténu 30. října, a to téměř 54.800.
 • Transplantovaných orgánů bylo v ČR loni nejméně od roku 2013, meziročně ubylo sto operací na 765. Nejvíce pacientů dostalo jako v předchozích letech nové ledviny a játra. Vyplývá to ze statistik Koordinačního střediska transplantací, které má od roku 2003 na starosti vedení čekacích listin a koordinací transplantací. O jedenáct méně než před rokem bylo i dárců orgánů, zemřelých bylo 249 a žijících 28. Počty operací ovlivnil i koronavirus.
 • Horská střediska v Česku dnes zaplnili turisté, pod jejichž náporem na některých místech zkolabovala doprava. Policisté kvůli tomu uzavřeli na několik hodin všechny příjezdové silnice do Bedřichova na Jablonecku a do neděle silnici třetí třídy na Pustevny v Beskydech. Rychle se dnes zaplnila parkoviště také v zimních areálech Krkonoš a Orlických hor nebo Šumavy. Aktuální opatření proti šíření koronaviru zakazují provoz lyžařských vleků, lidé proto do hor zamířili se sáňkami nebo vyrazili na túry či běžky.
 • Bez zdržení zatím projedou vozidla z České republiky do Rakouska, které kvůli sílící koronavirové pandemii od půlnoci zavedlo kontroly na hranicích. Provoz je plynulý a před přechody na jihu Čech se kolony netvoří. ČTK to dnes dopoledne řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Problémy nejsou ani na jižní Moravě. Od příštího týdne bude omezen počet hraničních přechodů s Rakouskem. Cestující do Rakouska z České republiky a Slovenska musejí nadále podepisovat prohlášení, že se uchýlí do karantény, jinak jim může být vstup zamítnut. Pro pendlery a nákladní dopravu ale platí výjimky. Pendleři nepotřebují negativní test ani nemusejí projít karanténou. Musejí však při příjezdu prokázat, že mají v Rakousku zaměstnavatele.
 • V neděli od 11:00 bude na otázky týkající se mj. covidu odpovídat v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz prezident Miloš Zeman.
23:00
9. 1. 2021

Chrání vakcíny před novými variantami covidu-19? Na tuto otázku odpovídají vědci Světové zdravotnické organizace (WHO). Společnost Pfizer ujišťuje, že vakcína proti onemocnění covid-19 je účinná i na nově odhalené mutace koronaviru. To oslovení vědci potvrzují. 

22:41
9. 1. 2021

USA dnes ohlásila přes 4 tisíce úmrtí s covidem-19 za den. Velmi znepokojivá je situace v Kalifornii, kde už skoro měsíc kvůli problémům zdravotnického systému platí přísný karanténní režim. Bilance hospitalizací je však stále na vzestupu a příliš neklesají ani denní počty nákaz. Nejlidnatější americký stát v úterý ohlásil 458 úmrtí spojených s koronavirem, což je druhý nejvyšší přírůstek.

Nemocnice v některých částech Kalifornie hlásí zcela zaplněné jednotky intenzivní péče a přijímají krizová opatření. Probíhá zde také vakcinace zdravotnického personálu. 

22:22
9. 1. 2021

Hokejový Pittsburgh zrušil z preventivních důvodů kvůli hrozbě šíření koronaviru dnešní trénink. Penguins jsou třetím klubem NHL, který musel před blížícím se startem sezony upravovat program kvůli covidu-19.

22:02
9. 1. 2021

Británie má již přes 80 tisíc mrtvých s covidem-19. Za poslední čtyři dny bylo obětí vždy 1000. Počty nakažených koronavirem ve Spojeném království strmě stoupají od závěru minulého roku, kdy byla na jihu Anglie zaznamenána nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2. Vláda si zklidnění situace slibuje zejména od očkování, které v zemi začalo minulý měsíc. 

21:43
9. 1. 2021

Írán bude na vývoji vakcíny proti covidu-19 spolupracovat s Kubou. Irán, který je na Blízkém východě nejpostiženějším státem v této pandemii, přitom podle agentury Reuters testuje od minulého měsíce i vlastní vakcínu proti covidu-19.

21:35
9. 1. 2021

V Karlovarském kraji došla lůžka JIP pro covid, pomohou jiné kraje. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 19 z původních 589. Poslanec za Karlovarský kraj Petr Třešňák (Piráti) ministerstvo vyzval, aby oslovilo Sasko a Barvorsko. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na to reagoval tím, že není problém převážet pacienty mezi kraji. 

Podle Blatného ale není důvod vyvolávat paniku. „V ČR máme dostatečné kapacity. A není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji,“ uvedl. 

21:17
9. 1. 2021

Na hory dnes vyrazil i expremiér Mirek Topolánek. „My máme Bureše, Blatníčka i PSA v p..i (v paži)...“ napsal na twitteru. 

21:00
9. 1. 2021

Analytik Michal Lebduška si na twitteru rýpnul do vlády kvůli komunikaci ohledně očkování. „Ne že by tu nebyly problémy, ale proti ČR je to komunikačně úplně jinde. Polsko už má na TT profil ‚Očkujeme se‘, na kterém každý den zveřejňují počet naočkovaných, dávky dodané do PL, dávky dodané do zdr. zařízení, vyřazené dávky a množství vedlejších účinků,“ uvedl na svém účtě s odkazem na polské stránky. 

20:47
9. 1. 2021

Češi dnes v houfech vyrazili do hor. Na mnoha místech musela policie korigovat dopravu, jelikož auta zůstávala zaparkovaná i na okrajích silnice. Podívejte se na přehled sobotních událostí na horách. 

20:40
9. 1. 2021

Počet pacientů s covidem na jihu Čech stoupl na 7704. Dnes do statistik přibylo z kraje 804 nových nakažených. „V téměř 230 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a ve více než osmi desítkách na pracovišti. Nově onemocnělo 27 zdravotníků a 53 klientů či pracovníků sociálních služeb. Dva případy se týkaly škol. Čtyři osoby se infikovaly při pobytu mimo region. U ostatních případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,“ řekla k tomu ředitelska krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. 

20:23
9. 1. 2021

Více než 22 tisíc lidí se dnes sešlo v hlavním městě Filipín Manile, aby oslavilo svátek Černého Nazaretana. V půl desáté ráno mělo být v oblasti Quiapo 22 840 věřících. Vzhledem k probíhající pandemii ale lidé dodržovali rozestupy a nechyběly ani roušky. 

V loňském roce bylo podle tamních úřadů v ulicích 2,3 milionu lidí. Svátek je jedním z nejproslulejších. Věřící uctívají v průvodu ikonu Ježíše s černou tváří. 

19:54
9. 1. 2021

Na Vysočině dnes přibylo 600 nových případů koronaviru. Hygienici na Vysočině dnes zaznamenali 600 nových případů koronaviru, 538 lidí se za posledních 24 hodin vyléčilo. Další dva pacienti s covidem na Vysočině dnes zemřeli. 

Nejvíce lidí dnes onemocnělo koronavirem na Žďársku. Šlo o 174 nových pacientů. Naopak nejméně se jich nakazilo na Pelhřimovsku, kde za posledních 24 hodin přibylo 41 případů.

Podle krajské hygienické stanice se nyní na Vysočině z covidu-19 léčí více než 6000 lidí

19:35
9. 1. 2021

Itálie dnes hlásila 19.975 nově nakažených a 483 úmrtí s koronavirem. Předchozí den ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 17.533 infikovaných a 620 zemřelých. 

Celkově již v zemi se 60 miliony obyvatel podlehlo komplikacím doprovázejícím covid-19 přes 78.000 lidí, což je po Británii nejvíce v Evropě.

Očkování obyvatelstva postupuje v Itálii svižným tempem, vakcínu tu od 27. prosince obdrželo již přes půl milionu lidí.

19:22
9. 1. 2021

Návštěvy v nemocnicích, které lze od pondělí povolit, podle ministerstva opatření umožňuje, ale nenařizuje. Kritizoval je šéf Asociace krajů ČR.

Od pondělí jsou za přesně definovaných podmínek povoleny návštěvy v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, protože dlouhodobá nemožnost kontaktu s blízkými osobami může přispívat ke zhoršení zdravotního stavu nemocných,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Podmínkou je použití respirátoru třídy FFP2. Pokud zdravotnické zařízení ze závažných důvodů nemůže dodržet nebo kontrolovat, může povolení návštěv odložit.

19:17
9. 1. 2021

Vojáci z Jindřichova Hradce, kteří pomáhali v chomutovské nemocnici, předávají štafetu kolegům z Tábora, uvedla Armáda ČR na svém twitterovém účtu.

19:12
9. 1. 2021
!

Jordánsko je připraveno zahájit očkovací program proti koronaviru během několika dní, uvedl tamní ministr zdravotnictví. Přednost budou mít starší lidé, pracovníci ve zdravotnictví a lidé se závažnými zdravotními komplikacemi.

Státní zpravodajská agentura citovala Nathira Obeidata, který uvedl, že vakcinace začne ve středu po očekávaném pondělním dodání vakcín od Pfizeru. Obeidat již dříve uvedl, že vláda hodlá zavést bezplatný očkovací program pro více než 20 % z 10 milionů obyvatel země.

Jordánsko, které zaznamenalo prudký pokles infekcí od doby, kdy v listopadu vyvrcholila druhá vlna, v sobotu uvedlo, že koronavirem se v zemi nakazilo 305 959 obyvatel, z nichž 4 009 nemoci podlehlo.

19:01
9. 1. 2021
!

„Budu o tom mluvit s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a Ústředním krizovým štábem,“ vzkázal dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přes iDnes.cz při dotazu, zda bude vláda nějak reagovat na situaci na horách.

„Právě jsem o situaci mluvil s policejním prezidentem a policie na místech řešila hlavně dopravní situaci, ale také upozorňovala veřejnost na dodržování epidemických opatření,“ uved ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Neví prý ale, jak by se opatření mohla upravit. „Skiareály jsou uzavřené, pohyb na čerstvém vzduchu zakázán není, nevím, jak bychom měli opatření ještě upravit. Pokud však lidé nosí roušky a dodržují rozestupy, když nejsou v rodinném kruhu,“ dodal taktéž pro iDnes.cz.

18:21
9. 1. 2021
!

Proti covidu-19 bylo očkováno půl milionu lidí po celém Německu, uvedl v sobotu ministr zdravotnictví Jens Spahn. 

Dostáváme se k cíli tam krok za krokem,“ řekl Spahn na virtuálním setkání se členy národní agentury pro infekční nemoci, institutem Roberta Kocha (RKI), institutem Paula Ehrlicha (federální ústav pro vakcíny a biomedicínu) a skupinou odborníků na používání vakcín STIKO.

„Každý den očkujeme více a postupy se neustále zlepšují,“ dodal.

18:12
9. 1. 2021
!

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na twitteru reagoval na kritiku poslance Petra Třešňáka (Piráti) ohledně situace v chebské nemocnici:

„Pane poslanče, není důvod vyvolávat paniku. V ČR máme dostatečné kapacity. A není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji. S hejtmanem Karlovarského kraje jsem v kontaktu. Zrovna včera jsme mu takto pomohli.“

17:58
9. 1. 2021

Papež František uvedl, že se plánuje nechat naočkovat proti covidu-19 již příští týden. Rovněž všechny vyzval, aby si nechali podat vakcínu za účelem záchrany dalších lidských životů.

V rozhovoru s televizní stanicí Canale 5 papež řekl: „Domnívám se, že z etického hlediska by každý měl být proti covidu naočkován. Je to etická volba, protože nehazardujete pouze se svým životem, ale také s životy ostatních.

17:53
9. 1. 2021

Situace v českých nemocnicích je kritická. „Aktuálně v chebské nemocnici již není jediné volné intenzivní lůžko a jsme nuceni již selektovat pacienty, kteří na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic,“ uvedl na Facebooku účet Ordinace Ovpl. 

marais ( 17. dubna 2021 12:55 )

Stále jsou ohniska nákazy, měli by přednostně naočkovat lidi z těch míst,aby lidi před nákazou ochránili. Podobně se postupuje i u jiných nákaz.

monokl2 ( 17. dubna 2021 12:40 )

Očkování pro 40+ na konci června, zapoměli ale který rok což je u nás dost podstatné!!!

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:33 )

když to řídí břídilové jako Prymula a podobní, jsme na tom špatně. Mu je dobře, chodí si na fotbal, do restaurací, peníze se mu jen sypou, má nachystané smlouvy s Novavaxem atd. Proto dnes nemáme vakcíny, protože chtěl nakupovat Novavax, aby z toho něco měl, Pfizer nechtěl, když byl ministr

Covid_19 ( 17. dubna 2021 12:27 )

když jste v nemocnici jako pacient, tak máte smolíka. Z nemocnice a z lázní si to dovezlo víc známých, nejčastěji ze zaměstnání, potom zdravotnictví a teprve potom škola

kozinozka ( 17. dubna 2021 11:56 )

Nestačí nosit t roušku, jelikož hygiena je celý komplex chování, a stačí nějaká chyba...ů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa