Koronavirus ONLINE: 16 mrtvých a 2743 nakažených v Česku. A další týden omezení pohybu

Aktualizováno -
29. března 2020
20:10
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 16 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k neděnímu podvečeru 2743 lidí. Od pátku přibylo sedm mrtvých, mezi nimi i tito senioři: žena (ročník 1943) z domova důchodců u Havlíčkova Brodu, žena (ročník 1940) z Prahy-Michle a muž (†82) z Karlovarska. Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) vládě ve středu navrhne plošně pozastavit splácení hypoték, spotřebitelských úvěrů i úvěrů podnikatelů na půl roku. A ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce o týden prodloužit omezení volného pohybu, které je zatím platné do 1. dubna. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
23:40
11. 3. 2020

Středa přinesla hned několik zlomů týkajících se nového koronaviru, pojďme si je stručně shrnout.

  • Světová zdravotnická organizace označila šíření nákazy za pandemii a varuje, že stejně jako v Itálii či v Íránu se může počet nemocných raketově zvyšovat i v dalších zemích
  • V Česku přibylo během dne 31 nových případů, celkem už jich je 94. Ve vážném stavu, na jednotce intenzivní péče, je taxikář z Prahy, podle lékařů je napojen na umělou plicní ventilaci. Lékaři dohledali 96 jeho klientů, u desítky z nich potvrdili koronavirus také
  • Zavřené jsou základní, střední, vyšší a vysoké školy, což se týká 1,7 milionu dětí a studentů. Na neurčito také platí zákaz všech akcí nad 100 lidí
  • O vývoji nákazy v Česku bude ve čtvrtek ráno jednat vláda. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula večer naznačil, že ve hře je i uzavření hranic
  • Vážná situace je dál v Itálii, kde už zemřelo 847 lidí a víc než 12 tisíc je nakažených. Země zpřísnila opatření, aby zabránila šíření nemoci. Zavřou všechny obchody kromě těch s potravinami a lékáren, a také restaurace, bary či kadeřnictví
  • Stovky nových případů hlásí i další evropské státy, především Německo, Francie či Španělsko. Řada zemí omezuje veřejné akce a zavírá školy

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Další čerstvé informace vám přineseme opět brzy ráno.

23:30
11. 3. 2020

Fotbalový klub Juventus Turín uvedl, že jeho obránce Daniele Rugani byl pozitivně testován na koronavirus. Pětadvacetiletý Ital nemá příznaky nemoci.

Italská vláda zakázala kvůli koronaviru konání všech sportovních akcí do 3. dubna. Týká se to i fotbalové ligy, která se nesmí hrát ani bez diváků.
23:20
11. 3. 2020

Co se týče dopadů šíření koronaviru na ekonomiku, ta česká je podle premiéra Babiše a guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka velmi dobře připravena. „Máme robustní rezervy, což nám dává možnost na tu situaci adekvátně reagovat,“ uvedl Rusnok. Podle Babiše vláda vyzve banky, aby byly nyní vstřícné k podnikatelům a firmám. Podle Hospodářské komory by firmy kvůli koronaviru mohly přijít řádově o desítky miliard korun.

23:01
11. 3. 2020
!

Zavře Česko hranice?

Tuto krajní variantu nevyloučil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Jsme poměrně malá země. Když bude případů hodně a budou se šířit, zavřeme hranice. K tomu v nějaké etapě dojde v řadě evropských zemí a mělo by se to koordinovat v rámci Schengenu,“ řekl v České televizi. 

Zároveň varuje před cestami do zahraničí. „V tuto chvíli se začínáme blížit tomu, že nejlépe je nejezdit nikam, protože to riziko narůstá v řadě zemí,“ doplnil.

Kontroly na hraničním přechodu z Německem na dálnici D5 v Rozvadově na Tachovsku. (9.3.2020)Kontroly na hraničním přechodu z Německem na dálnici D5 v Rozvadově na Tachovsku. (9.3.2020)
22:47
11. 3. 2020

Ve čtvrtek ráno se mimořádně sejde česká vláda. Téma je jasné - kabinet projedná aktuální vývoj kolem šíření koronaviru. Tisková konference se čeká v 10.00, Blesk Zprávy vám ji přinesou živě.

22:30
11. 3. 2020
!

V Česku je 94 případů nákazy novým koronavirem. Nové případy dnes hygienici zaznamenali v 10 krajích. Od úterý počet nakažených vzrostl o 31, informuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru.

 

22:10
11. 3. 2020
!

Itálie zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru. 

Italská vláda dále zpřísňuje opatření ve snaze zabrzdit epidemii nového typu koronaviru. Premiér Giuseppe Conte oznámil, že v celé zemi se uzavřou všechny obchody vyjma potravinářských a lékáren. Dočasně se uzavřou i všechny bary, restaurace a kadeřnictví. Informují o tom italská i světová média.

„Zůstanou zavřené všechny obchody, kromě těch s nezbytně potřebným zbožím, jako jsou léky a potraviny. (...) Továrny zůstanou otevřené, ale s bezpečnostními opatřeními. Doprava bude zajištěná,“ citoval Conteho deník La Repubblica.

Itálie zpřísňuje opatření kvůli šíření koronaviru. Zavřené budou všechny obchody kromě těch s potravinami a lékáren. Dočasně se uzavřou i všechny bary, restaurace a kadeřnictví. Itálie zpřísňuje opatření kvůli šíření koronaviru. Zavřené budou všechny obchody kromě těch s potravinami a lékáren. Dočasně se uzavřou i všechny bary, restaurace a kadeřnictví. Itálie zpřísňuje opatření kvůli šíření koronaviru. Zavřené budou všechny obchody kromě těch s potravinami a lékáren. Dočasně se uzavřou i všechny bary, restaurace a kadeřnictví.
21:58
11. 3. 2020

Nejvyšší představitelé Spojených států včetně prezidenta Donalda Trumpa čelí kritice kvůli jejich postoji k epidemii koronaviru. Trump se dokonce nechal slyšet, že „to přejde“. Počet nakažených přitom ve středu 11. března přesáhl tisíc případů. Místo toho, aby prezident řešil bezpečnostní opatření, věnuje se ekonomickým otázkám, ekonomika USA totiž kvůli koronaviru zaznamenala propad. Varování před epidemií nepřišlo ani od první dámy Melanie Trumpové, ta se ve svém posledním veřejném vystoupení před Sdružením rodičů a přátel školy (PTA) ve Virginii o koronaviru ani nezmínila, uvedla stanice CNN.

Trump podepsal novou iniciativu reagující na šíření koronaviruPrvní dáma USA Melania Trumpová.
21:45
11. 3. 2020

Egypt, který je oblíbenou destinací Čechů, dnes zaznamenal sedm nových případů nákazy koronavirem, čímž bilance infikovaných v této severoafrické zemi stoupla na 67.

Nejméně 45 z nakažených se plavilo na výletní lodi po Nilu do Luxoru. V nemocnici v Hurgadě o víkendu nemoci podlehl šedesátiletý německý turista.

Egypt zavedl řadu opatření, aby turisty ujistil, že mohou v zemi bezpečně cestovat. Testům na koronavirus byly podrobeny stovky turistů a osob pracujících v cestovním ruchu. Dezinfikovány byly také hotely a výletní lodi v Luxoru a Asuánu. Vláda zároveň zakázala konání velkých akcí, jako jsou koncerty, výstavy či náboženské festivaly. Ministerstvo školství zastavilo sportovní a hudební akce na školách, ale výuka přerušena nebyla.

Desítky nakažených hlásí také Egypt, který je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů.Desítky nakažených hlásí také Egypt, který je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů.Desítky nakažených hlásí také Egypt, který je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů.
21:30
11. 3. 2020

Češi by měli výrazně omezit své cesty do zahraničí, a to nejen do Itálie, ale také do Německa, Španělska či třeba Francie, tedy zemí, kde výrazně přibývá nemocných. Uvedl to ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček
21:18
11. 3. 2020

Dánsko kvůli koronaviru uzavře všechny školy, univerzity a denní stacionáře, postradatelní zaměstnanci veřejného sektoru budou od pátku doma.

21:07
11. 3. 2020

Kvůli šíření koronaviru bylo zrušeno mistrovství světa v krasobruslení, jež se mělo konat od 16. do 22. března v Montrealu.

Krasobruslařka Saraha Abitbolová obvinila bývalého trenéra, že ji opakovaně znásilnil
20:55
11. 3. 2020

Zákazy akcí s určitým počtem účastníků, rušení slavností či sportovních utkání, omezování prezenční výuky na vysokých školách. Spojené státy následují jiné zasažené země a v zemi dnes v souvislosti se šířením nového koronaviru rychle přibývají preventivní opatření. Přistupují k nim jednotlivé státy, města nebo instituce, ve Washingtonu se možná chystá vyhlášení stavu „národní pohromy“.

Počet potvrzených případů nákazy v USA v posledních dnech poměrně rychle narůstá a už se pohybuje kolem 1100, přičemž nejvíce nakažených evidují ve státech Washington, New York a v Kalifornii.

20:35
11. 3. 2020
!

V Česku je v tuto chvíli už 91 nakažených, řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na ČT 24. Během dneška je tak hlášeno 28 nových případů. Mezi nově nemocnými jsou i klienti pražského taxikáře, který leží na JIP.

20:28
11. 3. 2020

Ještě v úterý večer popisoval řidič Uberu, jak nový typ koronaviru působí na jeho tělo. Ve středu večer ale skončil podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly na jednotce intenzivní péče v Nemocnici na Bulovce: „U jednoho  případu došlo ke zhoršení, je to v kategorii zhoršení vyžadující jednotku intenzivní péče,“ řekl pro televizi Nova náměstek. Nemocnice následně potvrdila, že mužův stav je vážný a je napojen na umělou plicní ventilaci.

Všichni pasažéři, které řidič vezl, skončili podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v karanténě.

20:10
11. 3. 2020

V Praze bylo k dnešnímu podvečeru 41 potvrzených případů onemocněním Covid-19, nejvíce v zemi. Podle hygieniků jich přibylo 11. Mají vazbu na Itálii, Izrael nebo měli nakaženého v rodině či svém okolí. Pražská hygienická stanice o tom informovala na svém webu.

„V nových případech jde o devět dospělých osob a dvě děti - pět mužů a šest žen: v jednom případě se osoba vrátila z Itálie, ve dvou z Izraele. Šest nových laboratorně potvrzených případů se pohybovalo v těsné blízkosti již dříve diagnostikovaných nemocných. Tři nové diagnózy souvisí s nákazou v rámci rodiny,“ uvedli pražští hygienici.

19:52
11. 3. 2020

I ve Francii počet obětí COVIDu-19 dramaticky roste. Země hlásí 48 obětí nového typu koronaviru, o 15 víc než před 24 hodinami. Potvrzených případů nákazy je 2281, což je nárůst o téměř 500.

19:51
11. 3. 2020

Krajská hygienička Pavla Svrčinová ČTK potvrdila, že prvním moravskoslezským nakaženým je muž, který pobýval v Itálii.

Je to muž, ročník narození 1955 z okresu Nový Jičín. Byl od 1. do 7. března na lyžařském zájezdu v Trentinu,“ uvedla Svrčinová. Dodala, že od úterý měl muž zdravotní potíže. Měl teplotu 37 stupňů Celsia, byl dušný a bolely ho svaly.

„Proto vyhledal lékaře, odběr byl proveden ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Je v domácí karanténě,“ uvedla Svrčinová. Průběh onemocnění u něj není vážný. Hygienici zjišťují podrobnosti, například zda byl muž na horách individuálně nebo prostřednictvím cestovní kanceláře.

19:44
11. 3. 2020
!

Mužem, který leží ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče v Nemocnici Na Bulovce, je pražský taxikář, o němž lékaři mluví jako o zlomovém případu v Česku. Televizi Nova to potvrdil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Čtyřicátník je napojen na umělou plicní ventilaci.

19:41
11. 3. 2020
!

V Česku je 81 lidí nakažených novým typem koronaviru, řekl premiér Andrej Babiš TV Nova. Vyhlášení pandemie WHO podle něj pro Česko nic neznamená.

19:24
11. 3. 2020
!

V České republice by v tuto chvíli mělo být 77 nakažených novým typem koronaviru. Vyplývá to z výsledků testů vzorků, které provedl Státní zdravotní ústav v Ostravě. Podle posledních údajů z 18:30 dnes otestoval s pozitivním výsledkem dva pacienty. Jeden by měl být ze Zlínského kraje, první případ hlásí také Moravskoslezský kraj.

19:18
11. 3. 2020
!

V Moravskoslezském kraji je první případ nákazy koronavirem. Vyplývá to z výsledků testů vzorků, které provedl Státní zdravotní ústav v Ostravě.

19:14
11. 3. 2020

Indie v obavě před šířením koronaviru ruší veškerá turistická víza. Do karantény umístí všechny turisty, kteří do země dorazili ze sedmi nejpostiženějších zemí.

19:07
11. 3. 2020

Na Slovensku bude od čtvrtečního rána platit mimořádná situace kvůli šíření nového typu koronaviru. Rozhodla o tom dnes vláda, řekl novinářům premiér Peter Pellegrini. Opatření například umožní státu přednostně vykupovat potřebné zboží. Jako příklad předseda vlády uvedl dodávku přístrojů pro umělou plicní ventilaci. Země pod Tatrami dosud potvrdila deset nakažených.

Vyhlášením mimořádné situace si stát podle Pellegriniho může vynutit odkoupení potřebného zboží od slovenských firem, neznamená však omezení základních práv veřejnosti.

Stát a vláda budou moci vynutit plnění dodávek zboží či služeb od konkrétních organizací na území Slovenské republiky. Dokonce, ale to pravděpodobně nebude nikdy použito, vláda může vynutit i plnění ze strany konkrétních osob, aby něco vykonaly v zájmu boje proti šíření koronaviru,“ řekl Pellegrini.

Slovensko s platností od úterý zakázalo na dva týdny hromadné sportovní, kulturní a společenské akce. Do domácí karantény musejí nastoupit Slováci, kteří se do vlasti vrátí z Itálie a z dalších tří zemí, které se potýkají s nákazou. 

Slovenský předseda vlády Peter Pellegrini
19:02
11. 3. 2020

Guatemala od čtvrtka zakáže vstup Evropanům do země, aby zabránila rozšíření nového koronaviru do této středoamerické země, uvedla agentura Reuters.

18:50
11. 3. 2020

Pro další vývoj epidemie nového typu koronaviru v Česku budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) klíčové příští dva týdny. Pak se ukáže, jak účinná byla přijatá opatření jako uzavření škol a zákaz větších akcí.

Opatření musíme udělat teď, dokud máme nakažených málo, nikoliv jako v ostatních zemích. Doufáme, že se tím nárůst podaří zpomalit, ale budeme to moci vyhodnotit až za týden nebo za dva týdny,“ uvedl.

Vzorky od lidí s podezřením na nákazu podle Vojtěcha testuje už 13 laboratoří a dalších šest má zájem se zapojit. „Chceme testovat, to si myslím, že je jedním ze základů úspěchu,“ uvedl. 

Opatření proti koronaviru: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO; 10. 3. 2020)
18:31
11. 3. 2020

Téměř 200 lidí zemřelo za posledních 24 hodin na nový typ koronaviru v Itálii. Jde o největší nárůst za den od prvního případu v zemi. Dosud země hlásila 631 mrtvých - nyní úřady evidují již 827 obětí.

O více než 2 tisíce navíc stoupl počet nakažených na celkový počet 12 462 pacientů.

Dříve chaotický Řím plný turistů zeje prázdnotou. Lidé se mohou pohybovat po městě pouze v nutných případechDříve chaotický Řím plný turistů zeje prázdnotou. Lidé se mohou pohybovat po městě pouze v nutných případech
18:20
11. 3. 2020

Naposledy stav pandemie vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) 11. června 2009, kdy po celém světě řádila Mexická prasečí chřipka, kterou způsoboval chřipkový vir kmene A/H1N1.

Podle oficiálních údajů se mexickou prasečí chřipkou nakazilo v České republice 2477 osob a do března 2010 na ni 102 lidí zemřelo.

Prasečí chřipka
18:08
11. 3. 2020

Podle tamních médií americké úřady koronavirus podcenily

Americké federální úřady v počáteční fázi šíření nového koronaviru na domácí půdě nevyužily řadu příležitostí a jejich postup zkomplikoval boj proti nákaze. I nyní po týdnech výhrad směrem k vládním agenturám mají navíc činitelé v ohniscích infekce stále problémy s rozsáhlým testováním potenciálních nakažených.

V úterní reportáži to uvedl deník The New York Times (NYT), zatímco se varování dále hromadila a počet potvrzených nakažených ve Spojených státech přesáhl 1000.

Zdaleka nejhorší situace je v americkém státě Washington. Aktuálně je zde 250 nakažených, 24 lidí tam už na COVID-19 zemřelo.

Koronavirus se objevil v domově pro seniory Kirkland nedaleko Seattlu.Koronavirus se objevil v domově pro seniory Kirkland nedaleko Seattlu.
17:44
11. 3. 2020
!

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje nynější celosvětové šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii. V Ženevě to dnes podle agentury DPA prohlásil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO dosud pro nákazu nepoužívala termín pandemie, který označuje epidemii globálního rozměru.

Jde o historicky první pandemii, kterou způsobil koronavirus.

Celosvětově se koronavirem nakazilo přes 120 000 lidí, z nichž více než 4000 lidí infekci podlehlo. Onemocnění COVID-19, které nový typ koronaviru způsobuje, zasáhlo již všechny trvale obydlené světové kontinenty.

Syrská uprchlická holčička se učí hygienické prevenci před nákazou koronaviremGenerální ředitel WHO Tedros Adhanom během projevu ke koronaviru v Ženevě (30.1.2020)
17:27
11. 3. 2020

Čtyřiaosmdesátiletá žena, která leží na JIP v brněnské nemocnici, se nakazila od dcery, která se navrátila z Itálie. Informovala o tom ČTK.

17:14
11. 3. 2020

Švédsko se dnes stalo další evropskou zemí, která zaznamenala úmrtí pacienta nakaženého novým typem koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Skandinávská země aktuálně eviduje 486 případů infekce, nejpostiženější je oblast hlavního města Stockholmu.

Klinika Karolínské univerzity v prohlášení uvedla, že obětí je postarší pacient, který vedle nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, trpěl ještě dalším onemocněním.

17:03
11. 3. 2020

Firmy by mohly kvůli dopadům nákazy koronavirem dostat příspěvky na mzdy. Zajistil by to program na ochranu zaměstnanosti, který ministerstvo práce připravuje. V pondělí by ho měli představit zástupci vlády a projednat tripartita. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). 

16:43
11. 3. 2020

Bulharsko dnes ohlásilo první úmrtí na nemoc způsobenou novým typem koronaviru. Podle ministerstva zdravotnictví zemřela 66letá žena, která byla v úterý přijata do nemocnice v Sofii s prudkým zápalem plic. Byla šestým potvrzeným případem nákazy novým typem koronaviru v zemi, uvedla agentura Reuters.

Bulharsko o uplynulém víkendu potvrdilo dva první případy nákazy, a to na dvou různých místech země.

16:36
11. 3. 2020
!

V České republice je aktuálně 75 nakažených osob nemocí COVID-19, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v České televizi.

Kromě zaintubovaného muže na pražské Bulovce je podle ministra na jednotce intenzivní péče i žena (nar. 1936) v brněnské nemocnici.

siki_ ( 29. března 2020 20:02 )

Klasický vydírání. Co můžeš urvi, co neiurveš zkurvi. Tak ať nejezdí.

BoziMilda ( 29. března 2020 19:59 )

Je to nemoc na 3 až 6 týdnů, o 2 se nikde nehovořilo. Ti uzdravení už museli mít v okamžiku detekce alespoň týden za sebou.

ijusa ( 29. března 2020 19:52 )

Čarodějnice si vlasy mýt a česat nemusí. 30.dubna by se jí během letu vlasy stejně rozcuchaly.

jasnovidec01 ( 29. března 2020 19:51 )

dobře

Wolen ( 29. března 2020 19:40 )

Ijuso, přesně a ještě se na tom napakuje. Proč myslíš, že jsou květinářství otevřené, protože největší řetězec je jeho. To skutečně není kvůli pohřbům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud