Úterý 20. říjen 2020
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 13°C

Komentář: Zpěváka Vojtěcha střídá plukovník Prymula a k národu promluvil Babiš. Zabere to i podruhé?

Autor: Petr Holec - 
22. září 2020
05:15

Zažili jsme politické „superpondělí“. Hned ráno oznámil svou rezignaci ministr zdravotnictví ANO Adam Vojtěch a už odpoledne ho ve funkci vystřídal jeho exnáměstek Roman Prymula. Amatérského zpěváka tak v toxické vládní funkci střídá „plukovník v záloze“, což není jen symbolická změna. A večer pak v televizi přednesl svůj třetí koronavirový projev premiér ANO Andrej Babiš. Zabere to?  

S koncem Vojtěcha ANO ztrácí necelé dva týdny před krajskými svou populární „baby face“. Mladý exministr patří mezi nejpopulárnější politiky a to i díky jarní vlně koronaviru. Tehdy sice čelil opoziční kritice za nedostatek ochranných pomůcek, v létě ale z průzkumů vycházel jako nejdůvěryhodnější politik. Jenže teď, když se koronavirus vrátil v rekordní síle, tak Vojtěch působil nejistě. Ironie je, že před koronavirem Vojtěch vůbec nebyl špatným ministrem.

Některé systémové věci začal měnit k lepšímu a možná i proto se málem stal nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví. Nakonec ale i jeho stihla typická koronavirová smrt, když ho ve funkci v souvislosti s virem „zabily“ spíš jiné choroby - hlavně horší krizová organizace a komunikace. Tu mu ostatně v přímém přenosu „opravoval“ i Babiš a na jeho chráněnce, co se rád poslouchá, nebyl nejdůstojnější pohled.

Opozice volala po Vojtěchově hlavě a teď tedy může slavit aspoň menší vítězství. Být však opozičním lídrem, tak radši nechám lahev zavřenou a zůstanu střízlivý. Vojtěcha totiž střídá Prymula, první šéf „koronavirového“ Ústředního krizového štábu a navíc populární tvář rychlého jarního vítězství nad pandemií. Vojtěch sice nosí stylovější roušky než Prymula, „plukovník v záloze“ ale určitě bude pro opozici mnohem těžším soupeřem, což předvedl už na jaře. Zatímco Vojtěcha novináři permanentně pohřbívali, na Prymulu chodili s respektem.  

Zaprvé je uznávaný epidemiolog, což během epidemií nebývá na škodu. A zadruhé se od jeho „poker face“ běžná politická palba odráží mnohem víc než od Vojtěchovy „baby face“, která jako by ji někdy spíš přitahovala. Navíc se Prymula politicky vrací ve správný čas a právě načasování v politice rozhoduje. I Babiš teď přiznal, že jsme po první vlně pandemie „rozvolnili“ příliš brzy, a právě Prymula je zastáncem tvrdé linie. V létě, kdy jarní národní rouškománie přešla v rouškofobii, tím ještě lidi strašil, podle posledního průzkumu agentury Kantar CZ ale nyní s rekordním nárůstem nakažených rychle přibylo i zastánců nošení roušek.

A s Prymulou se vrátil i Babišův koronavirový televizní projev. Na jaře se premiér v televizi pochválil i zkritizoval a vystrašené lidi vyzval k jednotě a společné zodpovědnosti. A že se trefil, jak ukázala nejen nečeská občanská disciplinovanost, ale  i následné průzkumy volebních preferencí, v nichž právě ANO nejvíc posílilo. Teď proto Babiš stejný recept opakuje. „I já jsem se nechal unést nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti. To byla chyba, kterou nechci zopakovat,“ řekl v projevu.

A mimo jiné dodal: „Nechceme zavírat ekonomiku a ohrozit zaměstnanost. Stejně jako vy to chceme zvládnout jen s opatřeními, která náš život omezí co možná nejméně. Pojďte nám s tím prosím pomoct! Pojďme se znovu semknout. Koronavirus jsme porazili jednou, porazíme ho i podruhé. Věřím, že to zvládneme znovu“. Návrat koronaviru se sice může zdát jako dar z nebes pro opozici, podobné krize ale obvykle přejí spíš vládám. Tedy pokud jejich řešením nezpůsobí další krize. Jen je samozřejmě otázka, jestli Babišovi stejné kouzlo zapůsobí i podruhé.  

sorgedoktor ( 7. října 2020 21:22 )

Hm no....Bylo potreba nasadit nekoho rozhodnehoi, s autoritou. MUDr Prymula nbenui jen plukovnik, je to lekar, organisator, epidemiolog..

tomik007 ( 23. září 2020 12:36 )

Anifa asi neumí zpívat

tomik007 ( 23. září 2020 12:35 )

A ty si určitě myslis ze jsi vtipnéj

JsteKokoti ( 22. září 2020 23:15 )

Tvoje mama je chudak, ze porodila takovyho retarda. Vrat se do kun dy a nech se premr dat!

denisz ( 22. září 2020 13:46 )

Každý aktivní člověk se dostane do střetu zájmu,
neboť něco vybuduje. Jen mladí Piráti, ještě nic
nevybudovali, takže střet zájmu jiných starších
rádi napadají.
Pro mladé nezkušené nevyzrálé příznivce pirátské strany:
Většina z vás věří, že jsou morálně čestní lidé, kteří za všech
okolností mají silný smysl pro dobro a zlo. Jenže stačí pocítit
drobný náznak osobního prospěchu, a čestné chování jde u
nich někdy stranou. Polopravdy, domněnky, udávání a další
neetické způsoby chování jsou mnohem častější, než bychom
si přáli. Přesto si stále udržují pozitivní sebevědomí - jako by
se nic špatného nestalo. Dojímají se nad svou vlastní velikostí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud