„Lépe zjistíme, kdo chová psy.“ V boji proti tyranům z množíren vláda kývla na novelu

Aktualizováno -
11. 3. 2019
17:25
11. 3. 2019
16:11

Pravidla pro chov psů se zpřísní, lidé budou muset hlásit veterinářům chovy od tří fen. Novinku obsahuje novela veterinárního zákona, kterou dnes schválila vláda. V současnosti se musí chov hlásit od pěti fen starších jednoho roku. Zpřísňování se zavádí kvůli tzv. množírnám, tedy místům, kde žijí psi nebo další zvířata za účelem zisku z jejich prodeje. Často zde žijí ve špatných životních podmínkách.

Novela veterinárního zákona přináší novinky v chovu psů v Česku. Zpřísní se podmínky pro chovatele psů, budou mít sedm dní na to, aby nahlásili veterinářům informace o tom, že chovají více než tři feny starší roku. Pokud se sníží počet chovaných fen pod tři, bude to také povinné do týdne nahlásit.

Chtějí zamezit obcházení zákona

Pokud bude v jedné domácnosti více chovatelů, bude mít oznamovací povinnost pouze jeden z nich. „V kontrolní praxi je možné se setkat s tvrzením kontrolovaných osob, že psi v domácnosti patří různým chovatelům, typicky rodinným příslušníkům, a počet psů jednoho chovatele tedy nepřesahuje zákonem stanovenou hranici. Cílem návrhu je tedy zamezit obcházení zákona a snahám vyhnout se oznamovacím povinnostem a veterinárním kontrolám,“ uvádí zpráva.

„Od novely veterinárního zákona si slibujeme, že inspektoři veterinární správy budou přesněji vědět, kdo chová psy, a tak bude jednodušší chovy kontrolovat, zda v nich nedochází k nelegálnímu jednání a týrání zvířat,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Pro koho platí výjimky?

Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečností sbory, chovatelé loveckých psů nebo chovatelé vodících nebo asistenčních psů.

Novela také stanoví, že informace, které jsou nezbytné k ochraně zdraví lidí nebo zvířat, byly umístěné v letácích nebo na plakátech na dobře viditelných místech. Vlastníci, nájemci nebo provozovatelé to budou muset umožnit.

Změny i na jatkách

Provozovatelé jatek, kde není stálý veterinární dozor, budou hlásit dodávku jatečných zvířat tři dny dopředu.

„V kontrolní praxi se ukazuje jako zcela nedostatečné ohlašovat dodávku jatečných zvířat 24 hodin předem, zejména v případech, kdy by se porážka měla uskutečnit ve dni následujícím po dni pracovního volna,“ uvádí důvodová zpráva. Pokud nyní novelu zákonodárci schválí, měla by začít platit zhruba v polovině prosince letošního roku.

Hmyz pro hospodářské účely

Novela také zavádí možnost chovu hmyzu pro lidskou spotřebu nebo na výrobu bílkovinných produktů. „Cílem návrhu je jednoznačná právní úprava chovu hmyzu určeného k lidské spotřebě nebo k výrobě zpracované živočišné bílkoviny. A spolu se stanovením podmínek pro výrobu produktů z hmyzu určeného k lidské spotřebě je cílem také odstranění administrativních překážek např. pro provozování tzv. zážitkových degustací hmyzu v restauracích,“ uvádí důvodová zpráva novely.

Na hmyz by se tak mělo hledět jako na hospodářské zvíře. V ČR se běžně prodávají cvrčci ve zverimexech jako potrava například pro gekončíky nebo chameleony. V tomto případě nejsou považováni za potravinu pro lidskou spotřebu, právní úprava by se jich tak týkat neměla. V ČR je zhruba sedm prvovýrobců hmyzu. „Dopad na prvovýrobce bude mít zařazení hmyzu mezi hospodářská zvířata. Tito chovatelé budou muset plnit povinnosti stanovené veterinárním zákonem chovatelům hospodářských zvířat,“ uvádí důvodová zpráva.

Video Andrej Babiš o množírnách zvířat: „Je to šedá ekonomika.“ - Blesk TV
1080p 720p 360p

rowatinex ( 12. března 2019 07:40 )

Naši politici neřeší bezpečnost lidí před zvířaty - bojová plemena na lankách,vysouv.vodítkách,bez náhubku !!!!!!! Městská policie kolem tohoto chodí ,jak kdyby se nic nedělo. Uvazování takto nezabezp.plemen u obchodů ,běžné pobíhání těchto ostražitých psů na volno !!!! Už si tu připadám jak někde v buši .Já ,jako běžný člověk těžko poznám,zda vlastník takového hafana je borec,a vše o něm ví.A vím , že takoví jedinci jsou.Ale třeba v mém okolí je mnoho idiotů ,co má tyto psy jen pro frajeřinu.Takže ,vážení,je tu bordel,a můžeme být rádi ,že jsou tu lidé co mají OPRAVDU v lásce psy,zvířata a poukazují na toto vše , kolem toho /množírny /. Ale politici to mají na háku !!!!!!!!!!!!! Viz případ a dopad toho se lvy !!!!!!!!

rowatinex ( 12. března 2019 07:26 )

Pokud vím,je povinnost psa nahlašovat. Kdo má psa nahlášeného,měl by obdržet něco jako průkazku s fotografií psa/občanku psa???/ a obnovovat jí třeba po 5 LETECH...A STRÁŽNÍCÍ BY VENKU TYTO PRŮKAZY MĚLI VYŽADOVAT PŘI KONTROLÁCH..BYLO BY HNED JASNÉ ,ŽE PES NENÍ NAHLÁŠENÝ.KOLIK LIDÍ VŮBEC PSY NEMÁ NAHLÁŠENÉ .JE TO NESPRAVEDLIVÉ VŮČI NÁM ,PLATÍCÍM POPLATKY! JE TU V TOMTO NEPOŘÁDEK, NATOŽ ABYSTE ODHALILI MNOŽÍRNY !!!!!!!!!!!!!!

Jill Gray ( 11. března 2019 20:20 )

Unavený z neustálých pokusů o zhubnutí? Doporučuji nejlepší lék na hubnutí, pomohl mi > > > > www.Takeslim.Com

Okolojdouci ( 11. března 2019 20:12 )

Tak mi tak nějak napadlo, že majitel psa má povinnost platit za něj poplatek, takže stát má o těch slušných co dodržují zákony resp. vyhlášky přehled. Nezávisle na poplatcích je povinnost hlásit 5 a více fen, přitom proti množírnám, kde je jistě o hodně více než 5 fen stát dosud nebyl schopen zasáhnot. Jen blbec může věřit tomu, že vládou schválená povinnost hlásit více než 2 feny na tom něco změní.

Bob6 ( 11. března 2019 19:34 )

Kdo potrestá toho exekutora za týrání? Jen hysterie ale na zloděje podporované státem nikdo nemá. Kdyby nechal důchodce fenku samou tak by ho skoro zavřeli za týrání ale exekutor vyjde s výtkou v lepším případě. Podle měe by měl dostat pokutu úměrnou příjmů cca 200- 300 tisíc a navíc jako úřední osoba nejméně podmínku.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa