Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Statistické perly krajských voleb: Nejstaršímu kandidátovi je úctyhodných 91 let

Autor: Jakub Veinlich - 
7. září 2020
05:30

Každé volby s sebou přinášejí svá nej. Výjimkou není ani letošní hlasování. Ještě ani nezačalo a už teď je jasné, že bude nejkomplikovanější a nejnáročnější v historii samostatné České republiky. Ještě nikdy se snad neřešila otázka, zda volby neodložit a nikdy se v legislativní nouzi jen pár týdnů před samotnými volbami neupravovaly zákony, aby se mohlo hlasovat například z auta. Mezitím se připravuje na krajské volby i historicky nejstarší kandidát.

Narodil se v roce 1929 a bylo mu teprve osm let, když zemřel první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Teď chce sám celoživotní bojovník a propagátor českého skla a bižuterie vstoupit do politiky. V 91 letech je čestný předseda Svazu výrobců skla a bižuterie Jaroslav Hlubůček nejstarším kandidátem ve volbách do krajských zastupitelstev. Je na 17. místě kandidátky Soukromníci a svobodní.

Jen krátce po pádu komunistického režimu se Hlubůček v roce 1990 stal prvním soukromým podnikatelem v bižuterii u nás. Stál u vzniku Hospodářské komory ČR a později vedl i její okresní pobočku v Jablonci nad Nisou. V roce 2009 založil také svaz Výrobců sklad a bižuterie a v roce 2019 získal ocenění od hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (STAN).

Video Nešťastná kampaň KSČM z fotobanky a s logem věčně nespokojená ČSSD: Politoložka hodnotí předvolební počínání stran - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Právě Jaroslav Hlubůček je historicky nejstarší kandidát, který se kdy krajských voleb účastnil. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, které zveřejňuje na webu volby.cz.

Dosud byl nejstarším kandidujícím v roce 2012 Vladimír Vaňata, který kandidoval v 90 letech do jihočeského krajského zastupitelstva. V roce 2004 se pak o hlasy voličů ucházeli dokonce 4 kandidáti, kterým bylo 84 let.

Statistika nuda je

Blesk Zprávy porovnaly různé ukazatele zájmu o volby ze strany kandidujících za posledních dvacet let. Vůbec nejmenší počet jich byl na kandidátkách při prvních volbách – tedy v roce 2000. Tehdy šlo do voleb 7725 kandidátů a kandidátek. Jen 1684 žen, což představovalo pouhých 21,80 % ze všech kandidujících. Zájem o volby naopak projevilo a kandidovalo celkem 6041 mužů.

Vůbec nejvíc zájemců o mandát krajských zastupitelů, a radních zaregistrovaly úřady při posledních volbách – tedy v roce 2016. Voliči ve 13 krajích mohli vybírat z celkem 11803 kandidátů. Téměř 70 % z toho byli muži.

Volby 2020: V říjnu proběhnou volby do zastupitelstev krajů a Senátu>>>

I letošní volby jsou zajímavé ale i po stránce zájmu jednotlivých kandidátů. I po dvaceti letech je jasně vidět, že větší zájem vést některý z krajů mají spíš muži. Letos jich chce získat mandát 7046, oproti tomu je na kandidátkách pouze 2679 žen. Na kandidátkách je přitom celkem 9725 jmen, která mohou voliči poslat na některý z krajských úřadů.

Z lavic do krajských kanceláří

A i letos chtějí rozhodovat o politice krajů studenti, kteří jsou teprve čerstvě dospělí, nebo možná někteří teprve budou, než přijdou volby. Letos jich je celkem 18, což je podobně jako v roce 2000. Největší počet čerstvě dospělých nominovaly jednotlivé strany v roce 2018. Tehdy jich chtělo do krajské politiky 25.

Video Pro Kalouska je politika droga. Na absťák po odchodu zatím nemyslí. Co bude dělat dál? - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Volby do krajských zastupitelstev budou letos 2. a 3. října společně s prvním kolem senátních voleb. Hlavními volebními dny zůstává i nadále pátek od 14 do 22 hodin a sobota od 8 do 14 hodin. Nově ovšem poslanci i senátoři přijali po vzájemné dohodě také zákon z pera ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), podle kterého se v těchto volbách může volit také v jiných místech, než jsou klasické volební místnosti.

Volební novinky

Zákon politici změnili především kvůli tomu, aby mohli přijít k volbám i lidé, kteří budou v době hlasování z rozhodnutí lékařů, nebo krajské hygieny kvůli covid-19 v karanténě. Takoví lidé budou moct volit například z auta v místech nazývaných jako Drive in. Tato speciální volební stanoviště by měla být ve všech okresech, tedy na 78 místech. Budou na ně dohlížet tři vojáci a zapisovatel.

Další možností jsou také zvláštní volební okrsky. Ty mohou vzniknout například v domovech pro seniory nebo zařízeních s pečovatelskou službou, kde jsou všichni klienti v karanténě.

Prezident Miloš Zeman proto 25. srpna vyhlásil, že dnem pro hlasování u volebního stanoviště bude středa 30. září 2020 a pro druhé kolo voleb do Senátu má být tímto dnem středa 7. října.  

Pokud je někdo v karanténě v zařízení sociálních služeb, nebo jiném pobytovém zařízení, tak ten může volit ve čtvrtek 1. října 2020 a pro druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky pak prezident Miloš Zeman stanovil volebním dnem čtvrtek 8. října.

trintin ( 7. září 2020 14:56 )

kandidátovi je úctyhodných 91 let.?? Jak zaznělo z Hradu, český volič je dementní.

pooresh ( 7. září 2020 13:55 )

Vidis pidlo,Milos by mu moh delat syna,ale nedojde ani k nocniku a tak dela Cehunum krale!

pooresh ( 7. září 2020 13:51 )

Mas tam i cernosky?

pooresh ( 7. září 2020 13:50 )

A dal? Jak budes pokracovat dal,hnupe?

pooresh ( 7. září 2020 13:49 )

Ja myslim,ze Mildovi uz pomuze jen Covid 19,a ten je taky z Ciny,kvalitni!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud