Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno 3°C

Premiér Babiš pro Blesk: S ODS o vládě nejednáme. Proč s ním syn stále nemluví?

Autor: Jakub Kopřiva - 
4. října 2021
07:00

O případné vládní koalici s ODS žádná jednání neprobíhají. Spekulace, které se objevují v politických kuloárech – a otevřeně o ní mluví ČSSD – popřel v rozhovoru pro Blesk premiér Andrej Babiš (67, ANO). A prozradil také, kde chce jeho případná vláda vzít na všechny své investice a růst důchodů, aniž by zvedla daně. Rozhovor vznikl ještě předtím, než web Investigace.cz publikoval zjištění, že si Babiš přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Premiér tvrdí, že kauza z roku 2009 ho má poškodit před volbami a že šlo o peníze, které odešly jako zdaněné z české banky, jak uvedl v debatě na CNN Prima News.

Před týdnem jste byl za prezidentem Zemanem. Ten říká, že pověří sestavením vlády vítěznou stranu, ne koalici. Probrali jste spolu, jestli a za jakých podmínek dostanete ten první pokus vy?

Pan prezident to říkal opakovaně, tak jsme se toho jen dotkli. Nikde není napsané, že vyhrajeme, do voleb zbývá ještě několik dní. Teď je ten souboj se SPOLU natěsno. Pan prezident mi popřál vítězství, ale v tom jeho stanovisku se nic nezměnilo.

Bavili jste se spolu třeba o tom, koho byste mohl vzít do případné nové vládní koalice? 

Ne, on je zkušený politik a ví, že podle toho, jak to dopadne, tak ten, kdo vyhraje volby, bude nejspíš vyjednávat. Jsou tu dvě protibabišovské koalice, kdy říkáme, že je to podvod na voličích, že neměly odvahu si to s námi rozdat samostatně. Těchto pět stran říká, že se spojí proti nám, hlavně proti mně. Nejde jim o program pro lidi. Říkají, že jim jde jen o to, abych nebyl v politice. Chápu, nedělám s nimi kšefty a nejde mi o trafiku. Může se stát, že budou mít většinu ve Sněmovně a pak těžko – i kdybychom vyhráli volby – bychom uspěli se sestavováním vlády.

Tak tedy, koho vy byste bral za koaličního partnera?

To je klasická těžká otázka. Šel jsem do politiky hlavně kvůli tomu, že korupce stran, které jsou ve SPOLU, byla nepřijatelná. Nejsme zaslepení ideologií, jsme catch-all party. Tzn. hnutí pro všechny občany, to jsme svým programem dokázali. Proto jsme řekněme rozkročení ve středu na všechny strany.

A vy osobně jste založením pravicový člověk?

Ano, jako bývalý podnikatel, ale mám velké sociální cítění a založil jsem nadaci, která pomáhá lidem, která rozdala od založení víc než 550 milionů korun pro potřebné. Vždycky jsem pomáhal i teď, nechci o tom mluvit, protože to nedělám kvůli tomu, abych se zviditelňoval na pomoci druhým.

Zaznívají hlasy, že část ODS jedná s hnutím ANO o nějaké možné koalici. Probíhají taková jednání?

Ne, neprobíhají. Pan Fiala neustále opakuje, že se mnou ani s hnutím ANO do koalice nepůjde a že jsem pro něj nepřijatelný. Lidé by si ale měli uvědomit, že hlas pro SPOLU je hlasem pro Pirátostán ve vládě.

Policie vás znovu navrhla obžalovat v kauze Čapí hnízdo. Jak moc vás to vlastně zasahuje?

Čapí hnízdo je politická kauza, protože kdybych nešel do politiky, tak o tom nikdy nikdo neslyšel. Ta dotace, na kterou měla ta firma nárok, byla vrácena. Už to jednou státní zástupce pan Šaroch zastavil, protože to je úplně nesmyslné. No a pak nejvyšší státní zástupce pan Zeman – toho přivedl podle slov paní (ministryně spravedlnosti) Benešové produkt plzeňského kmotra pan (exministr spravedlnosti) Pospíšil, nejdřív za ODS, teď za TOP 09 – mě bezdůvodně nechal dál stíhat. Je to účelové stíhání kvůli tomu, aby mě poškodili. A vždy se to vytáhne před volbami.

Takže očekáváte, že to státní zástupce Šaroch znovu zastaví?

To nevím, nevím, co se tam došetřovalo.

Video Babiš mladší o svém otci: Lže národu! Půjdu vypovídat kvůli Čapáku i Krymu, jsem zdravý člověk. - Blesk

Vypovídat byl i váš syn. Tušíte, co policii řekl?

Nemám tušení, ale myslím, že větší dno tu nebylo, než zneužívání mého syna. Andyho mám rád a jako každý táta mám o něj strach, protože je to pro jeho zdraví nebezpečné. Každý rozumný člověk vidí, co je to za lidi, kteří ho ovládají a stavějí proti mně.

Snažíte se syna nějak kontaktovat?

Snažil jsem se, ale Andy nereaguje. Asi každého rodiče by taková situace, do které jsem se dostal já a se mnou celé moje rodina, bolela. Moc mě mrzí a trápí, když vidím, jak o mně můj syn mluví. Ano, ne vždy jsem na něj měl čas, hodně jsem pracoval, ale staral jsem se o něj celý život. Mám moc rad všechny svoje děti bez rozdílu.

Vy ve svém předvolebním programu odmítáte přijetí eura. Neměl byste být jako bývalý podnikatel ale pro jeho zavedení?

Byl jsem, v roce 2009 jsem byl pro, to je známý výrok.

Tak proč jste nyní otočil?

Teď jsem politik, už nepodnikám, takže řeším to, co je výhodné pro naše lidi. Pro exportní firmy je dobré mít euro, protože by se nemusely zajišťovat proti změnám kurzu. Pro občany a naši ekonomiku není euro výhodné, protože koruna je důležitý nástroj v rámci podpory ekonomiky svým kurzem. Zároveň by přijetí eura vedlo k většímu růstu inflace, což by jen zdražilo zboží a služby. Euro bylo původně ekonomický projekt, ale teď je to politický projekt. Eurozóna se musí reformovat a není důvod, abychom tam vstupovali.

Chcete, aby za 4 roky byl průměrný důchod 20 tisíc korun, chcete stavět dálnice, domy, přehrady, investovat, ale nezvyšovat daně. Kde na to tedy vezmeme?

Vezmeme na to jednak penězi, které nám přijdou z Evropské unie, už nám přišla záloha 24 miliard. Máme celkem 1300 miliard, 300 za toto období a zbytek v tom příštím. A máme vysoký růst HDP. Jsme spolu se Švédskem nejméně zadlužené země stejného počtu obyvatel a ta prognóza financí a jejich konsolidace je v pořádku a my jsme vždy říkali, že se z té krize proinvestujeme.

Můžete být konkrétnější, do čeho chcete investovat?

Máme navýšení investic o 218 miliard. Začali jsme masivně investovat do železnic, abychom zvětšili komfort a výrazně zrychlili cestování. Připravuje se vysokorychlostní trať Praha–Drážďany a stavíme dálnice, úplně nová D1 bude otevřena dnes a nebude potřeba ji opravovat desítky let. Do konce roku bude otevřen další úsek D11 v délce 23 km. V roce 2010 Vít Bárta úplně zastavil výstavbu dálnic, nebyl zákon na výkup pozemků, žádné projekty. My jsme přijali řadu zákonů, které zrychlí výstavbu. Chceme v tom pokračovat a tu páteřní dálniční síť dostavět. Nejdůležitější je, že na všechny projekty jsou peníze a cena výstavby dálnic je poloviční než za vlád ODS.

Kromě toho ale chcete stavět byty. Toho chcete dosáhnout jak, bude to nějaká nová státní firma, nebo to budou pobídky developerům?

Pobídky developerům určitě ne. Je to otázka návratu k družstevnímu bydlení, abychom měli jistotu, že nedojde k nějakým přehmatům. Máme tu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který má velké nemovitosti a bohužel samospráva nestaví dostatek bytů. Hlavně Praha by mohla stavět, má 80 miliard na účtu. Stát má velké množství zaměstnanců, kteří někde bydlí a platí někomu nájem. To je jako s projektem administrativní čtvrti v Letňanech, kdy platíme 600 milionů cizím firmám za nájem, a kdybychom ten projekt zrealizovali, uvolnila by se kapacita budov v Praze, které by se daly rekonstruovat na byty. Mohl by stavět stát i jednotlivé instituce, tak jak to dělají někteří soukromníci.

Když jste řídil Agrofert, tak jste nechal nějaké bydlení pro své zaměstnance postavit?

Ano, některé firmy se o bydlení svých zaměstnanců staraly. Tím, že nám školství bohužel nenabízí dostatečný počet absolventů profesí, které průmysl a stát potřebuje – a dneska je to tak stejně –, tak ty firmy jsou nuceny dělat si své průmyslovky a některé začínají stavět i byty.

Česko také poslední dobou sevřela vysoká inflace. Budete s tím něco dělat, nebo to necháte v rukou České národní banky?

Inflace je samozřejmě dovezená za zahraničí a já jsem překvapený, že tak sečtělý člověk a bývalý rektor Masarykovy univerzity pan Fiala může vůbec říct, že za tu inflaci může vláda. To je samozřejmě nesmysl a je vidět, že není ekonom, což ostatně není nikdo z pětikoalice. Někde jsem četl, že po revoluci, v časech kdy tady vládla ODS, byla inflace dokonce 20 procent, v roce 2009 byla 7,5 procenta. V současnosti je u nás inflace 3,1% a je to pod průměrem celé EU, který je 3,2 %, a Německo má dokonce inflaci 4,1 %, což je nejvíc za skoro 30 let.

Je to tedy důsledek celosvětové pandemie?

Došlo k omezení výroby zboží a dovozu surovin a taky byla zadržena poptávka v důsledku pandemie. Po rozvolnění tak vzrostla zásadně poptávka a firmy nebyly schopny ji uspokojit. To se perspektivně změní a každý druh zboží má jinou inflaci v závislosti na vnějších vlivech.

Takže to gros v hledání řešení bude na centrální bance?

To ano, ale je otázka, zda je skutečně na místě, aby navyšovala sazby. Situace se vyvíjí a je třeba vydržet. ČNB je nezávislá, já říkám jen svůj názor. Podle mě je rozhodnutí ČNB špatné, protože se následně velmi dotkne situace všech domácností, které čerpají úvěry a hypotéky a zhorší i finanční situaci všech firem. Inflaci, která se k nám přenáší z pohybu cen na světových trzích, rozhodnutí ČNB rozhodně nezmírní a je to stejné, jako jejich rozhodnutí ze 7. února 2020 na začátku pandemie, které následně museli dvakrát korigovat.

Není pravda, že když jsme lidem dali podstatně víc peněz, že by to utratili a že ta masa peněz zvedla inflaci. Je to nesmysl, který je prokázán tím, že úspory domácností od roku 2019 stouply o 500 miliard. Podle dat Českého statistického úřadu je vidět, že navíc inflace není plošná a třeba u potravin rozhodně není zdražování plošné, roste hlavně zelenina. Ano, energie zdražují výrazně, ale to řešíme.

Problém je energetická politika EU a obchodování s povolenkami, které se vymklo kontrole a je úplně mimo předpovědi Evropské komise a taky situace s dodávkami plynu z Ruska. Řešíme to příští týden na Evropské radě v Lublani. Psal jsem předsedkyni Evropské komise, aby právě téma povolenek a zdražování energií bylo tématem nadcházející Evropské rady.

Vy jste ve funkci premiéra vydržel jako jeden z mála celé 4 roky…

…Sobotka taky vydržel, i Zeman a Klaus. Škoda, že nemáme většinový systém.

Jak to myslíte?

Kdyby Václav Havel dovezl z Ameriky většinový systém, a tam když vyhraje Trump nebo Biden, je tam 4 roky a lidé vědí, že všechno, co se stalo, je zásluha nebo vina Trumpa nebo Bidena, tak podle toho volí. Koaliční vlády v Evropě jen zpomalují procesy, dělají Evropu neakční, stále se na něco čeká, takže logicky bychom měli mít většinový systém.

Mohl byste nějak ty své 4 roky zhodnotit, co se vám v čele země povedlo, a co ne? 

My jsme měli v dubnu 2020 preference, pokud si pamatuji, asi 32 %, takže ty výsledky do pandemie byly jednoznačně pozitivní. Symbolicky jsem s občany uzavřel smlouvu před minulými parlamentními volbami v říjnu 2017, kde bylo 22 bodů, a nesplnil jsem jen změnu jednacího řádu ve Sněmovně, to jsem žádal Vondráčka a to poslanci nechtěli. A také vyloučené lokality, to nechtěla řešit kolegyně Maláčová ani její předseda.

Potom jsme měli programové prohlášení vlády, a co jsme tam měli, to jsme splnili. Rostly platy, splnili jsme slib 15 tisíc průměrný důchod, snižovali jsme daně, investovali jsme a digitalizovali. Sport jsem podporoval od mého vstupu do vlády a taky prosadil vznik Národní sportovní agentury, rozpočet na něj jsem navýšil 3,5krát oproti předchozím vládám.

…do které jste ale poslal audit.

Chtěl jsem se přesvědčit.

Takže jste neměl pochybnosti o fungování agentury, chtěl jste se jen přesvědčit?

Pokud jsem dostával nějaké signály, tak je potřeba to zkontrolovat. Padni komu padni, nenominoval jsem lidi podle toho, jak byli úspěšní v hnutí. Ale my jsme byli úspěšní a pak přišel covid. Totálně nepřipravená, marná hlavní hygienička, která v lednu 2020 tvrdila, že žádný vir nepřijde. Hygiena neměla ani kapacitu na telefonní linky, byly tu zprivatizované laboratoře. A vláda řešila pandemii i očkování a další věci jako Vrbětice, Afghánistán, tornádo nebo vyjednání peněz z EU, kde jsme získali dodatečně druhý největší objem peněz, celkem 42 miliard. Všechny tyhle krize jsme museli řešit a je na lidech, jak si vyhodnotí náš výsledek. Za sebe mohu říci, že jsem pracoval většinou 16 hodin denně. Ale nelituju toho.

Co je pro vás úspěch ve volbách?

Úspěch je, když vyhrajeme, ale skutečný úspěch bude, když dosáhneme takového výsledky, aby nás pětikoalice neobešla, tak jako se to stalo v krajských volbách, proto potřebujeme, aby všichni naši příznivci přišli k volbám.

Video Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO) - Videohub

clovekdobry ( 5. října 2021 07:17 )

Pan Fiala bude dobrým premiérem. Netvrdím, že nejlepším, ale nebudeme se za něho muset stydět.

clovekdobry ( 5. října 2021 07:11 )

Pan Fiala bude dobrým premiérem. Netvrdím, že nejlepším, ale nebudeme se za něho muset stydět.

sarina ( 5. října 2021 07:04 )

BABISE TOBĚ SE NĚJAK TEN JAZYK ROZVÁZAL, držím mu pěsti aby to ustál a nevzdal to tak jako vždy, už kvůli VOLIČŮM kteří za ním stojí a vždy budou!!!

trepeni ( 4. října 2021 19:55 )

presne. A jeste kdyby se tam dostal vyhuleny Bartos

trepeni ( 4. října 2021 19:52 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa