Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Nové volby v Česku: Vláda schválila dvě varianty, bude celá země jediným obvodem?

Aktualizováno -
22. února 2021
16:05
Autor: ČTK - 
22. února 2021
15:35

Dvě varianty volebního zákona schválila v pondělí vláda. Počítají s jedním a 14 volebními kraji, podle vnitra obě vyhovují požadavkům Ústavního soudu. Návrh dále počítá s tím, že koalice by pro vstup do Sněmovny nově potřebovaly sedm, devět nebo 11 procent hlasů voličů. Volební pravidla musí poslanci a senátoři změnit kvůli verdiktu Ústavního soudu, který nedávno některé pasáže předpisu zrušil. Po souhlasu vlády míří návrh do Sněmovny.

Ministerstvo vnitra vládě předložilo dvě varianty zákona. První, kterou úřad označil za úzkou, počítá se změnou přepočtu hlasů na mandáty při zachování 14 volebních krajů. Použita by byla Hareova kvóta. Podle ministerstva jde o mechanismus, kdy je vydělením celkového počtu platných hlasů pro subjekty postoupivší do skrutinia číslem 200 získáno volební číslo. „Jde říci, že jde o počet platných hlasů potřebných k získání jednoho mandátu. Kolikrát se toto volební číslo vejde do celorepublikového zisku hlasů konkrétní politické strany, hnutí nebo koalice, tolik získá mandátů,“ uvádí vládní materiál.

Video  „Ústavní soud přispěl k přežití KSČM.“ A co koalice? Která podle Kubáčka tlak ustojí?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Dodává, že pomocí volební kvóty zpravidla nedojde k rozdělení všech mandátů, proto je třeba navázat početní operací, která nerozdělené mandáty přidělí. „Navrhované řešení počítá s metodou největších zbytků. Následně dojde k rozdělení získaných mandátů ve volebních krajích, a to obdobnou metodou, tedy za pomoci Hareovy kvóty a rozdělení zbylých mandátů těm volebním krajům, kde daná politická strana, politické hnutí nebo koalice vykazuje nejvyšší zbytky dělení,“ dodalo ministerstvo. Tímto postupem se podle něj eliminují faktory, které narušují poměrnost volebního systému, což vadilo Ústavnímu soudu.

Koalice budou muset překonat 7, 9 nebo 11 procent

Druhá varianta je širší a zasahuje i do organizačního a technického zajištění voleb. Počítá se zrušením 14 volebních krajů, Česká republika by se tak stala jedním volebním obvodem. Volební formulí pro přepočet hlasů na mandáty je Hagenbach-Bischoffova kvóta, při které se oproti Hareově kvótě celkový počet hlasů postoupivších do skrutinia dělí číslem 201. Tato varianta by si vyžádala některé organizační změny, registračním úřadem by už nebyly krajské úřady, ale ministerstvo vnitra, jinak by také vypadaly hlasovací lístky.

Obě varianty ponechávají pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny a současně pro koalice zavádí tzv. aditivní klauzuli ve výši sedmi, devíti a 11 procent hlasů podle počtu stran, které koalici tvoří. Stejnou hranici musely volební koalice překonat do novely volebního zákona v roce 2000.

ČSSD chce jeden obvod, ale záleží jí na diskusi

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí na tiskové konferenci po jednání tripartity řekla, že sociální demokracie považuje variantu s jedním volebním obvodem za spravedlivější a čistší. Za důležité ale označila povinnost se dohodnout i s dalšími stranami. V tuto chvíli podle ní obecný názor „směřuje“ ke 14 volebním krajům.

Před dvěma týdny se sněmovní strany shodly na tom, že kvůli úspoře času využijí lidovecký poslanecký návrh. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale poté oznámil, že vláda předloží vlastní návrh.

Video  Babišův útok na Ústavní soud: Ztratil všechny zábrany  - Youtube
Video se připravuje ...

Ústavní soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Škrtal v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a rozdělování mandátů a zrušil zvýšené hranice pro koalice. Případná novela se uplatní už při letošních sněmovních volbách.

LuCo ( 26. února 2021 19:29 )

Jen si představit Fialu, Adamovou, Jerečku a Bartoše s Rakušanem ve vládě? Dělá se mi z toho neuvěřitelně špatně!

Piculinka1958 ( 23. února 2021 11:45 )

Je to prilis slozite a pro volice malo srozumitelne. V kolebce demokracie, v Britanii, jejiz parlamentni demokracie saha do pocatku 18.stoleti, a zeme je dobre vedena, uplatnuji prosty vetsinovy system. Z 650 volebnich obvodu vychazi z uchazecu jeden vitez/poslanec prostou vetsinou hlasu. Zadne koalice, male strany se musi slucovat pod jednu hlavicku, pokud chteji kandidovat a navrhnout kandidata. V CR je cca 70 stranicek a hnuticek na 10 mil.lidi, v UK je cca 13 stran na 55 mil.lidi.

roxin ( 23. února 2021 10:03 )

Citronel

Citronel ( 22. února 2021 17:55 )

Andreji, nenechte se rozptylovat ve své dobře vedené práci, národ už nespí a vidí co pro něj děláte. Kde bychom teď byli, kdyby nás teď vedl někdo neschopný, děkujeme a u voleb Vám ukážeme, jak si Vás ceníme. Prozatím děkujeme a klaníme se.

Jirik-ta ( 22. února 2021 17:04 )

Takže manifestačně

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa