Nahradí Kalouska ve vedení TOP 09 Pospíšil? „Tebe jsem nevolil,“ vzkázal Topolánek

Autor: zst - 
23. 10. 2017
20:46

Už v úterý by mělo být jasné, co bude dál s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ten sice obhájil svůj poslanecký mandát, celkem ale strana o 19 z nich přišla a do Sněmovny se dostala na poslední chvíli. Pokud skončí, mohl by být novým lídrem strany exministr a europoslanec Jiří Pospíšil, který si po volbách podal do strany přihlášku. Dosud byl nestraníkem. To se ale nelíbí někdejšímu premiérovi a exšéfovi ODS Mirku Topolánkovi. Ten Pospíšilovi vzkázal, že jeho ve volbách nevolil.

Bývalého člena ODS, nyní europoslance za TOP 09 a STAN, chce do čela strany odcházející místopředseda Marek Ženíšek. Sám se rozhodl funkci neobhajovat a doporučil to i svému šéfovi Miroslavu Kalouskovi.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

„Myslím si, že by to tak mělo být správné,“ řekl ke svému záměru nekandidovat znovu na prvního místopředsedu. Vedení strany má první setkání po volbách v úterý. TOP 09 se nepodařilo zabránit odlivu voličů a zároveň nebyla úspěšná v zisku nových voličů. Zásadní podíl na volebním propadu vidí Ženíšek i v ukončení spolupráce se STAN.

Představa Pospíšila v čele strany ale nenadchla jeho bývalého spolustraníka z ODS Mirka Topolánka. Právě Topolánkovi dělal Pospíšil v letech 2006 až 2009 ministra spravedlnosti. „To zní, Jiří, téměř jako poplašná zpráva. Já včera volil Kalouska, ne Tebe,“ napsal Pospíšilovi na Twitteru pod příspěvek, že exministr podepsal přihlášku do strany.

Jiří Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. Není vyloučeno, že bude chtít být novým předsedou. To se nelíbí expremiéru Topolánkovi.Jiří Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. Není vyloučeno, že bude chtít být novým předsedou. To se nelíbí expremiéru Topolánkovi. | 

Pospíšil ale není jediný, kdo by mohl případně Kalouska nahradit. Ve hře je i Marek Ženíšek nebo Markéta Pekarová Adamová. Oba aktuální místopředsedové a zástupci mladšího proudu ve straně. Až na úterním jednání předsednictva se ale uvidí, zda Kalousek vedení strany skutečně opustí.

Video Kdy se krade na ministerstvech? Topolánek odhalil, jak to chodí kolem voleb. - Blesk TV
1080p 720p 360p

„Všechny varianty se teprve budou řešit, takže není důvod se k tomu blíž vyjadřovat,“ uvedla Adamová. Na dotaz, zda by mohla do čela strany kandidovat ona, opáčila, že nic není vyloučeno.

„Pokud by TOP 09 ve volbách neuspěla, byla by oproti jiným stranám marginalizována, tak bych neměl právo pokračovat ve funkci předsedy,“ tvrdil šéf Topky Kalousek před volbami. Dostojí svému slovu, když jeho strana získala 7 křesel (5,31 % hlasů)?

„Když předseda řekne, že vystoupí v úterý, je fér počkat, bylo by nemístné to nyní komentovat,“ řekl například předseda pražské TOP 09 Martin Dlouhý. „Myslím si, že musí dojít k obnově v regionech, protože výsledek zachránila Praha, ale ta už to příště nemusí zvládnout,“ řekl pražský zastupitel Albert Kubišta.

Video Prezident Miloš Zeman o výsledku TOP 09 ve volbách - Blesk TV
1080p 720p 360p

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
zlomirek ( 24. října 2017 17:04 )

Proč měla TOPka na kandidátce Bursíkovo LES? Není to koalice?

zanyn ( 24. října 2017 16:47 )

Inu - tenhle pan zářný příklad novodobé demokracie. Kuldu nám poslal na 8 let do tepláků a Katarskýho prince osvobodil. On Kulda měl asi málo ropy.

TrojanSlovakia ( 24. října 2017 15:14 )

 Alkoholik volil alkoholika. Politikov v ČR je nedostatok. Pošleme ešte zo Slovenska nejakých agentov a možno sa pridá aj Japonsko a KĽDR.

dlabec ( 24. října 2017 08:39 )

Topolánek jaký je rozdíl mezi křivákem,lhářem,podrazákem Kalouskem a Pospišilem snad jedině v příjmení!!

zwil ( 23. října 2017 23:43 )

Vítej v klubu! Taky jsme spoustu té svoloč.e nevlili a stejně se dostali ke korytům...o ta přece jde především, vždy!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa