Zeman bez milosti: „Sobotko, sklapni!“ ČSSD přeje i po debaklu vládní účast

1080p720p360p
Autor: simao - 
22. 10. 2017
16:00

Sociální demokracii sám jako předseda přebíral v době, kdy měla sedmiprocentní podporu. Teď si prezident Miloš Zeman už jako prezident nebral v hodnocení stávajícího vedení ČSSD servítky. Strana získala 7,27 procenta a pouhých 15 křesel, což je nejméně v její historii. „Nechci teď tančit na ničím hrobě, pouze říkám, je mi to líto,“ uvedl Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech, dokonce popřál ČSSD vládní účast. Na jednom „hrobě“ si však přece jen „zatančil“. Na tom, který patří končícímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

„Myslím, že hnutí ANO má tah na branku, v jehož čele stojí jeho lídr,“ připomněl Miloš Zeman při živém vysílání pořadu S prezidentem v Lánech. Dlouhou dobu ČSSD upozorňoval, že s tímto lídrem nemůže vyhrát volby ani hrát důstojnou roli. 

ČSSD proto nyní Zeman vytkl, že v jejím čele neskončil Bohuslav Sobotka dříve. A držel se své funkce „jako jistá materie košile“. „Bohuslav Sobotka by měl po svém výsledku pouze a jedině mlčet. Angličané vykřiknou takovou výzvu, kterou nebudu překládat: Shut up,“ míní po volbách Zeman.

Zeman: Místo Sobotky měl přijít někdo schopnější

Prezident Zeman připomněl také období tzv. lánského puče, tedy schůzky v Lánech za Sobotkovými zády s dalšími členy ČSSD včetně Michala Haška a Milana Chovance. „Ale den po schůzce v Lánech, kde bylo asi pět lidí, se konalo zasedání předsednictva ČSSD, kde bylo 33 lidí. A toto předsednictvo v poměru hlasů 20 ku 13 vyzvalo po volbách Bohuslava Sobotku k rezignaci,“ upozornil Zeman.

„Já, kdyby mě někdo vyzval k rezignaci, tak se urazím, prásknu dveřmi a odejdu. Bohuslav Sobotka se své funkce držel – no, jako jistá materie košile – ale v každém případě jeho mladí sociální demokraté ho tenkrát zachránili, takže ta strana padala dál,“ připomněl Zeman dle něj jednu z příčin současného neúspěchu ČSSD.

Video S prezidentem v Lánech: Úvodní komentář k volbám - Blesk TV
1080p 720p 360p

„Tehdy před dvěma lety, kdyby on měl jistou míru cti v těle a vyhověl výzvě ke své rezignaci, tak se tam mohl objevit kdokoli jiný, kdokoli nový, kdokoli energičtější a schopnější. A také někdo se životními zkušenostmi, se svým životním příběhem. Rozumíte, to by měl být člověk, který už něco v životě dokázal, a ne jenom, že celou dobu dělal pouze politiku,“ vytkl dále Zeman Sobotkovi. Podle něj už by měl Sobotka mlčet, Zeman použil anglický výraz „shut up“, „sklapnout“.

Vzpomněl neshody s Paroubkem

Angažování Lubomíra Zaorálka coby volebního lídra přišlo podle Zemana pozdě. „Neznám v Evropě premiéra, který jeden týden podá demisi a druhý týden tuto demisi odvolá. Jsem zvyklý jednat s dospělými lidmi, nemám rád nedospělé lidi, a když jsou dokonce v politice, tím hůř,“ připomněl Zeman období vládní krize, kdy letos mával na premiéra Sobotku na Hradě holí. 

„Knížecí rady“ však nyní Zeman dávat ČSSD nechtěl. „Já od roku 2007 kvůli neshodám s Jiřím Paroubkem nejsem členem sociální demokracie, a proto si neosobuji právo rozhodovat, kdo má a kdo nemá odejít. Myslím si, že to rozhodne sjezd, který bude na jaře příštího roku,“ uvedl Zeman.

„Nicméně ta věta, která tam zazněla na tiskové konferenci, že nikdo z nás nenese osobní odpovědnost, ta věta je naprosto nesmyslná,“ rýpl si do současného vedení sociálních demokratů. „Při vší úctě k volebnímu lídrovi, ta odpovědnost je týmová,“ doplnil.

Video Miloš Zeman: Sobotko, zklapni! - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Předsedou ČSSD byl Miloš Zeman od února 1993 do dubna 2001. Nahradil Jiřího Horáka, po něm následoval Vladimír Špidla. Byl to právě Zeman, kdo uzavřel s Klausovou ODS tzv. opoziční smlouvu po předčasných volbách v roce 1998, kterou si zaručil za cenu ústupků podporu své menšinové vládě. Ve volbách tehdy sociální demokraté pod Zemanovým vedením brali 74 mandátů za 32,3 procenta hlasů (ODS skončila druhá s 27,7 procenty a 63 mandáty). Co by za to dnešní ČSSD a ODS daly.

Vůči sociální demokracii má dnes Zeman „nostalgický a sentimentální vztah“. „Já jsem sociální demokracii věnoval osm let svého politického života. A taky jsme začínali přesně na sedmi procentech. No a za pět let, v roce 1998, z těch sedmi procent bylo 32 procent, protože ta strana měla tah na branku. No a teď se tedy vracíme nikoli do bodu nula, ale do toho sedmiprocentního výchozího bodu. A já toho hluboce lituji,“ dodal Zeman k aktuálnímu volebnímu výsledku ČSSD.

Video Moment potupy: Sobotka mluvil, Zeman odešel v půlce věty - Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
agfor ( 23. října 2017 12:40 )

Zdenku, proč tak brečíš nad ztracenou demokracií v Česku ? Vždyť tady nikdy žádná demokracie nebyla.

marais ( 23. října 2017 09:28 )

Proč president kritizuje Sobotku, který měl skoro nejlepší výsledky vládnutí od r. 1989???????? On má volby před sebou, tak at raději mlčí.

delviar ( 22. října 2017 20:23 )

Trošku vydrž,nesuď a když odsoudíš,počkej ,,tři,, dny aby si neoběsil náhodou nevinného... Babiš je skušenej ,,machr,, on už chce jenom uznání,ptotože majetku a peněz má po perdél..Dokázal vybrat hodně daní,které každý stát potřebuje...i pro tebe, Horší jsou ti Piráti,to vidim jako problém.Češi jsou chytrý a vzdelaný národ,který nezahyne..

zdenek43 ( 22. října 2017 19:37 )

„Česko je nejkrásnější zemí na světě. Jen je škoda, že zde žijí Češi.“ //Vlasta Burian, vlastním jménem Josef Vlastimil Burian (9. dubna 1891 Liberec – 31. ledna 1962 Praha)// Tušené se stalo realitou. Vítězem voleb se stává antidemokratické hnutí agenta StB, usvědčeného lháře, manipulátora a zloděje, který ukradl padesát evropských milionů. Výsledky voleb jednoznačně ukázaly, že český národ si demokracii nepřeje a nezaslouží. Národ masově zvolil ty největší lumpy, kteří kandidovali. Ve volbách nad pravdou a láskou zvítězila lež s nenávistí. Tyhle volby jsou prvním krokem ke značnému okleštění demokracie a občanských svobod. Přesto si tu nesvobodu a ústup od demokracie zcela demokraticky vybral národ sám. Nemá smysl nadávat na výsledky voleb, pořádat protestní demonstrace a psát petice. Pokud je občan opravdový demokrat, musí skousnout výsledky voleb, i když dopadly tak, jak dopadly. Pro demokrata fakt špatně. Lid rozhodl, a my se můžeme jen dohadovat, kam to strašlivé volební rozhodnutí povede.

avina ( 22. října 2017 19:23 )

Mi se líbil začátek předvolební debaty představitelů stran s Moravcem. Ten při " vstupu" zakopl a letěl přes celé podium až k diskutujícím. Shrnul se mu koberec!?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa