Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Dámská rošáda ve Středočeském kraji: Pecková na hejtmanství, Jermanová na mateřskou

Aktualizováno -
4. října 2020
18:15
Autor: Tomáš Belica, kal, ČTK - 
3. října 2020
20:55

Lídři stran ve středních Čechách se dohodli na široké koalici všech uskupení v krajském zastupitelstvu kromě hnutí ANO. Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková. Vítězní STAN se dohodli koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Dosavadní středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se těší na opoziční roli, řekla už v sobotu. Důležité je pokračovat v rozdělané práci, řekla novinářům po sečtení volebních výsledků v krajských volbách.

Co bude dělat, až nebude hejtmankou? Jaroslava Pokorná Jermanová uvedla, že bude na mateřské dovolené se svou dcerou. Chce také dál pracovat pro hnutí, bude nutné například připravovat celostátní sněm. Kromě toho předpokládá, že bude pracovat v opozici na kraji.

„Na opozici se velmi těším, protože ta pozice je vždycky snadnější. Takže my se těšíme všichni, pokud tam skončíme,“ uvedla. V politice je však podle ní třeba počítat se vším, takže je otevřená i případnému jednání s ostatními stranami. „Zatím nás nikdo neoslovil. Pokud nějaká nabídka přijde, tak se třeba dozvíte, že to bude jinak,“ dodala.

„Jsem strašně šťastná, že jsme získali takový úžasný výsledek, chtěla bych všem voličům poděkovat. A chtěla bych jim hlavně poděkovat, že k těm volbám přišli, covid necovid,“ řekla Petra Pecková. Poděkovala voličům, že přišli k volbám i přes koronavirovou krizi. STAN získalo ve Středočeském kraji 22,19 procenta.

Volební účast v kraji přes 40 procent označila za úžasnou. „Já to vidím jako takový pěkný symbol, že lidem nejsou věci veřejné jedno a že je pro ně důležité, kdo a jakým způsobem bude řídit Středočeský kraj,“ řekla Pecková.

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan řekl, že Pecková je kompetentní kandidátkou na hejtmanku a strana povede jednání tak, aby pro ni tuto funkci získala. To se potvrdilo už v neděli. „Domluvili jsme se na obsazení jednotlivých postů v radě, výborech, v komisích, nalezli jsme na tom shodu. Nalezli jsme shodu také na programových prioritách a teď dále budeme pracovat na programovém prohlášení a samozřejmě celá tato dohoda bude ještě projednána v jednotlivých klubech jednotlivých stran,“ řekla Pecková. Konkrétní jména a rozdělení křesel v radě zatím zástupci stran nesdělili.

Pecková: Počítám s tím, že budu příští hejtmankou

Co zabralo na středočeské voliče?

Ukázali jsme, že změny, které deklarujeme, jsme schopni provést. V obcích, které spravujeme, je za námi dlouhodobě vidět. A kandidátka byla složena ze samých úspěšných starostů, opakovaně prověřených volbami na komunální úrovni. A také to bylo takové zúčtování s chováním paní hejtmanky (Pokorné Jermanové, pozn. red.), které se opravdu dá nazvat papalášstvím.

Počítáte s tím, že právě vy budete hejtmankou?

Byla jsem lídryní kandidátky a vyhráli jsme volby, takže ano, počítám s tím, že budu příští hejtmankou. Ale vyjednávání jsou teprve před námi a doufám, že všichni ve Středočeském kraji budou respektovat výsledky voleb.

Takže s kým do koalice?

Nechci průběh vyjednávání sdělovat do médií, nicméně to, s kým půjdeme jednat, je jasné. Už předtím jsem avizovala, s kým jsem ochotna jednat, a to se vlastně splnilo. Takže jednat budeme s ODS, Piráty a TOP09.

S ANO ne?

S ANO ne. Ve Středočeském kraji s ním nebudeme jednat.

Kdy očekáváte, že nová koalice vznikne?

Já jsem v tomhle nezkušená, je to moje první vyjednávání na takto vysoké úrovni. Pakliže budeme vyjednávat s Piráty, tak oni mají nějaký svůj proces – ten je nutno schválit v jejich hlasování – takže určitě to nebude otázka hodin, ale dnů.

A jak váš úspěch oslavíte?

Na oslavu vůbec nemám čas, ještě dnes budeme vyjednávat o koalicích. Potkáme se  s našimi partnery. A pak se těším, že přijedu domů, obejmu své děti a dám si skleničku šampaňského.

Volby 2020

V České republice proběhly krajské volby a senátní volby pokračují druhým kolem ve 26 senátních obvodech.

Volby ONLINE Krajské volby Volby do Senátu Volby z karantény

Výsledky voleb

Výslekdy krajských voleb Výsledky voleb do Senátu

 

BoziMilda ( 4. října 2020 19:34 )

Ať si tu mateřskou co nejvíc užije. Až se na kraji provede audit, asi bude plnit státní zakázku v oblasti papírenského průmyslu.

bullshit ( 4. října 2020 18:48 )

Bohužel svatá pravda...

vrsrvrsr ( 4. října 2020 15:43 )

Konečně ta špína vypadla. A ještě se diví...

oldedek ( 4. října 2020 15:10 )

Hele Milouš, já si teda uvědomuji, že jsem jenom starý vesničan ale to, co se nyní po volbách bude dít je proti Hradním zákonům a nepoctivé nebo se ti to jenom nelíbí ...?!?
(...a co opoziční smlouva ČSSD- ODS kdy si ňákej alkoholik Zeman a Klausů chlapec v roce 1988 rozdělili Česko ?!?!?)
Já se za tebe, přestože jsem Tě nikdy nevolil, omlouvám - to víš jsme už staří senilní lidé, hlava obouchaná od alkaholu, svěrače téměř nefunkční, prostě něco z důvodu vytrhaného chrupu už tolik nepřekousneme, někteří lidé berou naši "moudrost" představ si jako naší blbost - jeden by se z toho ....
No prostě se du zase přebalit – se soudružským pozdravem Tě pic

Dalibor Komanick ( 4. října 2020 13:49 )

Pyachtb, pomenoval ste to presne a pravdivo..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud