Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Babiš, Pavel a Nerudová se střetli na Nově: Top momenty debaty! Hádky o covid, krizi i nepravdy

 • Autor: simao,ČTK - 
  13. 1. 2023
  07:21

  Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová v doprovodu svých drahých poloviček Moniky Babišové, Evy Pavlové a Roberta Nerudy dorazili ve čtvrtek do TV Nova kvůli poslední velké televizní debatě před 1. kolem prezidentských voleb. A po úvodu, kdy si kandidáti vyměnili dary, se do sebe pustili hned zkraje poměrně zostra, aby získali body u nerozhodnutých voličů. Střetli se v tématech covidu, krizového řízení země, ale i aktuálních kroků vlády či úvěrů pro holding, který Babiš převedl do svěřenských fondů. Předvolební kampaň tak dospěla do svého finále, volební místnosti se otevřou již v pátek 13. ledna ve 14:00.

 • 1.Výměna darů a pak hned útoky

  Střet mezi Babišem, Pavlem a Nerudovou na Nově se stal vůbec prvním před 1. kolem přímé volby hlavy státu – šéf ANO Babiš se dosud předvolebním debatám vyhýbal, odmítl dorazit i do studia Blesku, kde 3. ledna proběhla vůbec první superdebata roku 2023.

  Babiš Pavlovi přinesl do debaty červenou čepici, která se stala v minulosti symbolem volební kampaně jeho hnutí, Pavel Babiše obdaroval makronkami v narážce na jeho předvolební návštěvu u Emmanuela Macrona. Oba kandidáti pak květinami obdarovali Danuši Nerudovou.

  „Pan Pavel byl včera na vás ošklivej, tak já budu na vás hodnej,“ řekl Babiš Nerudové při předávání kytice. „Já myslím, že jsem nebyl až tak ošklivej,“ podotkl Pavel.

  Kandidáti se do sebe pustili hned v úvodním tématu, které se týkalo pandemie covidu. V defenzivě se záhy ocitl Andrej Babiš, který se ale do úzkých dostal i při dotazech na předběžné vyšetřování možných daňových úniků ve Francii. „Nevím o žádném vyšetřování, nikdo mě nekontaktoval,“ uvedl Babiš.

  Andrej Babiš vyrazil do předvolební debaty s Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem na TV Nova (12.1.2023) Andrej Babiš vyrazil do předvolební debaty s Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem na TV Nova (12.1.2023) | Reprofoto TV Nova

 • 2.Spory o covid a krizové řízení

  „Nikdo na světě nebyl připraven, žádný stát. A my jsme samozřejmě bojovali za ochranu životů našich občanů,“ tvrdil na Nově expremiér Babiš. „Ano, byly chyby, například zavření škol, bylo to dlouhé,“ připustil pochybení jeho vlády.

  „Mně je strašně líto, že zemřeli lidé, strašně je mi to líto, ale na druhé straně i myslím, že není úplně fér o tom mluvit a já bych si nikdy nedovolil někoho obviňovat, že něco udělal špatně, ale od nástupu vlády Petra Fialy zemřelo na covid téměř 7 tisíc lidí,“ poznamenal Babiš, aby vzápětí dodal: „Byl jsem v první linii a mám svědomí naprosto čisté.“

  Petr Pavel nesouhlasil. Vytkl Babišovi chaos, za který jeho vláda mohla. „Chaos nás provázel bohužel celou dobu covidové krize,“ poznamenal Pavel a rýpl si, že ze strany Babiše to nebyla ukázka dobrého krizového managementu. „Řízení bylo chaotické, komunikace směrem k veřejnosti byla chaotická,“ míní Pavel.

  Špatný krizový manažer? A dva roky pekla

  Právě Babiš se v kampani před prezidentskými volbami tituluje jako „krizový manažer“. „Krizový manažer by měl ty krize řešit a nikoliv je vyvolávat,“ uvedla na Nově Danuše Nerudová. „Myslím si, že jsme tady propadli ve srovnání s ostatními státy,“ podotkla.

  Babiš si však nenechal kritiku líbit a pustil se záhy do protiútoku – Pavel a Nerudová jsou kandidáti této vlády, poznamenal. Pavlovi vytkl, že za ním během pandemie vyrazil s návrhy odtrženými od reality toho, jak funguje stát, podle Babiše již tehdy šlo jen o zviditelnění před volbami.

  „Já to zásadně odmítám, je potřeba poděkovat všem, protože to byly dva roky pekla. Vláda zasedala několikrát za den, dělali jsme maximum,“ bránil se Babiš.

  Andrej Babiš s Monikou Babišovou při příchodu na předvolební debatu na Novu (12.1.2023) Andrej Babiš s Monikou Babišovou při příchodu na předvolební debatu na Novu (12.1.2023) | ČTK/Ondřej Deml

 • 3.Nerudová a univerzita

  Do defenzivy se záhy dostala i Nerudová, když reagovala na spekulace spojené s jejím vedením Mendelovy univerzity včetně udílení tzv. rychlotitulů. Nerudová pochybení opakovaně odmítá. „Já jsem univerzitu řídila v době covidu, což nebylo vůbec jednoduché,“ poznamenala na Nově kandidátka na prezidentku.

  Připustila, že jako rektorka při zjištění pochybení mohla reagovat o něco rychleji a o dva, tři týdny dříve svolat zasedání, které by zjištěné nedostatky řešilo.

  Nerudová uvedla, že má zkušenosti s řízením v době krizí a právě v době covidu musela přijímat bezprecedentní opatření. „Já jsem velice rád, že paní Nerudová potvrdila, že ten covid byl pro nás velice náročný,“ uvedl Babiš. „Pan Babiš mluvil trochu mimo mísu,“ poznamenal Pavel.

  Danuše Nerudová v předvolební debatě na Nově (12.1.2023) Danuše Nerudová v předvolební debatě na Nově (12.1.2023) | Reprofoto TV Nova

 • 4.Vládní chyby

  Babiš se snažil připsat si plusové body právě za dle něj úspěšný krizový management. Zmínil Vrbětice a vyhoštění ruských diplomatů. „Tornádo. Okamžitě jsem šel na místo, řešili jsme to,“ podotkl. Později dodal, že jeho heslem je pomáhat lidem a přidal i rýpnutí do současného kabinetu Petra Fialy. „Stávající asociální vláda chce navyšovat daně,“ vytkl vládě. Sám si však vyslechl další výtky směřující k období, kdy byl on sám premiérem.

  Nerudová míní, že prezident je obrovský symbol, který může otevírat řadu témat ve veřejném prostoru – a může vytvářet tlak na vládu, aby některé věci začala skutečně řešit. Sama by chtěla reformu penzí či výrazné zjednodušení daňového systému. Jako mámu dvou dětí jí trápí „neuvěřitelně bobtnající státní dluh“, který přičetla i počínání předchozí vlády.

  „My jsme velmi zadluženi, roztáčíme inflaci, roztáčíme dluhovou spirálu,“ poznamenala Nerudová a varovala před velkou krizí a nárazem do zdi.

  Prezidentské volby 2023: Debaty na TV Nova Prezidentské volby 2023: Debaty na TV Nova | TV Nova

 • 5.Nikdo není vládní kandidát

  „Mně připadne úsměvné, že pan Babiš se dokáže pochválit i za to, že vyšlo slunce,“ podotkl Pavel a uvedl, že vláda Andreje Babiše rozhazovala populisticky peníze pro to, aby si získala podporu.

  „Já když slyším tady provládní kandidáty, tak mám pocit, že tady slyším pana premiéra Fialu, to je jak přes kopírák. Tahle vláda vůbec nechápe, co jsou to příjmy,“ pokračoval v kritice Babiš.

  „Já nejsem vládní kandidátkou, já jsem občanskou kandidátkou, která odevzdala skoro 83 tisíc podpisů. Tak, jak jsem kritizovala vaši vládu za to, co dělala, tak kritizuji i vládu Petra Fialy,“ kontrovala Nerudová s tím, že např. vládní deštník proti drahotě byl otevřen pozdě a kdekdo zmoknul. Nepříliš úspěšný byl ale podle ní i investiční plán Babišovy vlády.

  „Rozhodně nejsem vládním kandidátem, ani jsem jím nikdy nebyl, nejsem ani stranickým kandidátem,“ reagoval Pavel.

  Petr Pavel v předvolební debatě na Nově (12.1.2023) Petr Pavel v předvolební debatě na Nově (12.1.2023) | Reprofoto TV Nova

 • 6.Babiš a holding

  Během debaty došlo i na firmy z holdingu Agrofert. „Vaše firmy v holdingu jsou předlužené a vy potřebujete levný úvěr. A berete si jako rukojmí všechny občany této země, kteří mají úspory v bankách a ty úspory požírá inflace kvůli tomu, že jste lobboval za to, aby se guvernérem ČNB stal Aleš Michl, který je znám tím, že nechce zvyšovat úrokové sazby, protože vašim firmám to prostě nevyhovuje a protože potřebujete velmi levný úvěr,“ udeřila na Babiše Nerudová.  

  „Paní ekonomka je hlavně teoretička, nikdy nebyla ve firmě, pracovala de facto pro stát,“ kontroval Babiš. „Vy se vysmíváte lidem, kteří pracují pro stát? A to chcete být prezidentem ČR?“ nedala se Nerudová.

  „Vy jste byla součástí mé vlády, spolu s Maláčovou jste dělaly tzv. důchodovou reformu. Dělaly jste jenom PR pro sebe a vy zkrátka tomu vůbec nerozumíte,“ čílil se Babiš a dodával: „Já nevím, proč řešíme moje firmy tady. Já žádné nemám. Mám je ve fondě.“ Babiš vedle toho uvedl: „Já jsem také ekonom, ale praktik.“

  Střet Andreje Babiše a Danuše Nerudové v předvolební debatě na Nově (12.1.2023) Střet Andreje Babiše a Danuše Nerudové v předvolební debatě na Nově (12.1.2023) | Reprofoto TV Nova

 • 7.NATO a vděk Zemanovi

  Babiš v debatě na Nově pro změnu uvedl, že by Petr Pavel měl být vděčný prezidentovi Miloši Zemanovi, na kterého jinak rád útočí, a někdejší Sobotkově vládě za působení ve strukturách NATO. „My jsme všichni lobbovali za pana generála (...) a byli jsme hrdí na to, že se nám podařilo vylobbovat místo pro pana Pavla,“ poznamenal Babiš.

  Pavel podle Babiše coby generál ve výslužbě od roku 2018 nedělal pro ČR čtyři roky nic. „Čtyři roky se připravoval na tuto funkci prezidenta,“ útočil Babiš. „Neudělal pro lidi téměř nic, nula, nula, nula,“ míní Babiš. „On je zkrátka voják, celý život je voják a v NATO jenom čekal na ty příkazy,“ vytkl Pavlovi. „Pan Babiš opravdu neví, jak funguje NATO,“ poznamenal Pavel.

  „Pan tehdy premiér měl problémy se řízením krize, tak jsem se mu snažil pomoci tím, že jsem dal dohromady odborníky,“ upozornil. Připomněl mj. i sbírky na pomoc Ukrajině po vypuknutí Putinovy války. „Myslím si, že na důchodce to nebylo tak úplně špatné,“ dodal Pavel.

  Pavel reagoval s ohledem na svou minulosti v KSČ. „Já jsem ji nikdy nezastíral, naopak jsem o ní hovořil otevřeně,“ uvedl Pavel. O své minulosti mluvil generál obšírněji právě v superdebatě Blesku.

  Video  Škraloup z minulosti Petra Pavla  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

 • 8.Mír na Ukrajině a poválečná obnova

  Na Nově mluvil Pavel mj. o možném projektu jakéhosi Marshallova plánu pro Ukrajinu a její poválečnou obnovu. Pro zachování současné pomoci Ukrajině je i Danuše Nerudová, která by velmi ráda otevírala i témata míru na Ukrajině. „Já pevně věřím, že ten mír na Ukrajině přijde brzy a my určitě budeme součástí obnovy Ukrajiny. Já to beru jako obrovskou příležitost pro náš průmysl,“ poznamenala.

  „Pomoc musí pokračovat, ale koordinovaně přes EU a přes NATO: Kdybych byl prezidentem, tak bych inicioval jednání o míru. Mluvil bych s prezidentem Macronem, německým prezidentem, rumunským, bulharským, všechny je znám, mluvil bych s prezidentem Zelenským,“ dodal Babiš, který by byl pro mírový summit přímo v Praze.

  Nerudová Babišovi vmetla to, že byl proti sankcím vůči Rusku. „Bylo to z toho důvodu, že jste měl strach, že nebudeme mít levný plyn pro vaše chemičky,“ zaútočila Nerudová.

  Trojice kandidátů měla na závěr debaty na Nově uvést tři slova, která je charakterizují. „Zkušenost, klid, zodpovědnost,“ vzkázal Petr Pavel. „Mám rád lidi, budu jim pomáhat... Sociální cítění, vlastenectví, nezávislost,“ neudržel se u tří slov Andrej Babiš. „Energie, odvaha, empatie,“ dodala Nerudová.

  Andrej Babiš a Petr Pavel v předvolební debatě na Nově (12.1.2023) Andrej Babiš a Petr Pavel v předvolební debatě na Nově (12.1.2023) | Reprofoto TV Nova

 • 9.Politolog: Zlepšení u Nerudové

  „Za mě dneska daleko lepší výkony než v těch minulých debatách podala Danuše Nerudová,“ uvedl po debatě politolog Ladislav Mrklas. Poznamenal, že z Nerudové byla tentokrát „cítit energie“. „Petr Pavel měl standardně velmi solidní výkon, takový úsporný, což je asi to, co od něj voliči očekávají,“ míní.

  „Andrej Babiš je kategorie sama o sobě. Vždy, když ho slyším, tak si znovu kladu otázku, jak je možné, že člověk tohoto typu a tohoto stupně nepokory je schopen oslovovat z velké části starší voliče, ale asi je to něco, co na ně funguje,“ poznamenal Mrklas. Myslí si, že tato strategie bude zase relativně úspěšná.

  „Zároveň bych řekl, že si tím opět Andrej Babiš udělal spoustu nepřátel mezi těmi voliči, kteří budou nakonec rozhodovat, byť v tomto případě spíš v tom směru, že zůstanou doma,“ uvedl.

  Nerudová si podle Mrklase dnešním výkonem zachránila solidní volební výsledek. „Byť si myslím, že jí to na postup do druhého kola v žádném případě nebude stačit, protože ta její ztráta podle průzkumů byla veliká. Ale myslím si, že ji možná trošku zastavila,“ poznamenal. U Pavla a Babiše se podle něj dnes nestalo nic zásadního.

  Prezidentské volby 2023: Debaty na TV Nova: Danuše Nerudová Prezidentské volby 2023: Debaty na TV Nova: Danuše Nerudová | TV Nova

 • 10.Nerudová: Babiš nemluvil pravdu

  „Já dobře, já jsem si to užil,“ uvedl po debatě na Nově před novináři Andrej Babiš. „Jsou to provládní kandidáti, teoretici, kteří vůbec ani nevědí, o čem mluví de facto,“ zkritizoval při odchodu Pavla s Nerudovou. „Pokud bych postoupil, tak určitě na nějaké další půjdu,“ řekl k další účasti na debatách v případě postupu do 2. kola volby.  

  „Andrej Babiš nepřekvapil,“ uvedl při odchodu z debaty na Nově Petr Pavel. „Nijak se nezměnil, je to pořád ten starý Andrej Babiš, kterého známe a ta přívětivá tvář, kterou nasadil pro volební kampaň, je opravdu jenom tvář pro kampaň,“ míní Pavel.

  „Já jsem, pokud jde o vyjadřování, vždycky byl úsporný, já nemám potřebu se vyjadřovat příliš mnoho slovy. Když mám co říct, tak to řeknu,“ dodal Pavel, že voliči již mohou být přesyceni přemírou slov.

  „Určitě, já se ve spoustě názorů s panem Babišem neshoduji,“ uvedla při odchodu z debaty na Nově Danuše Nerudová k tomu, zda čekala přestřelky s Babišem. „Já si myslím, že jsem vůči panu poslanci Babišovi určitě nevyjela, já jsem se musela ohradit, protože prostě neříkal pravdu. A já si myslím, že občané této země si zasloužili slyšet, proč jim inflace žere úspory (…) Já jsem se musela ozvat, protože on nemluvil pravdu,“ dodala Nerudová.  

 • 11.Hilšer odpolední debatu opustil

  Debatě trojice favoritů předcházela na Nově odpolední debata pětice kandidátů, kteří v průzkumech průběžně za favorizovaným triem výrazněji zaostávali.

  Pozornost na sebe strhl především Marek Hilšer, který živě vysílanou debatu Novy opustil právě na protest proti údajně nerovným podmínkám pro kandidáty.

 • 12.Nespokojený Fischer

  „Z diskuse ‚privilegovaných‘ kandidátů na TV Nova jsem rozčarován. Petr Pavel i Danuše Nerudová stále něco vysvětlovali, pohybovali se v minulosti nebo mluvili obecně. Andrej Babiš je svým svěžím populismem systematicky válcoval. A když došlo na politické zkušenosti, a to i zahraniční, Pavel ani Nerudová neměli co říct. Dalo se to předpokládat, bohužel,“ uvedl na Facebooku k debatě na Nově kandidát a senátor Pavel Fischer.

  „Citelně chyběl hlas člověka s přímou politickou zkušeností, který by Babišovi oponoval. Tato diskuse Andreji Babišovi výrazně pomohla v jeho tažení na Hrad. Ti, kdo prosadili dělení kandidátů v diskusích podle preferencí, si mohou blahopřát – umožnili Babišovi v nejdůležitější diskusi prezidentské volby lehce převálcovat oba solidní, ale politicky naprosto nezkušené kandidáty,“ míní Fischer.

  „Jsem a vždycky jsem byl odpůrcem chaotické a populistické politiky Andreje Babiše, vystupoval jsem proti nekalým záměrům jeho vlády aktivně v Parlamentu a díky tomu s ním mám své zkušenosti. Rozhodně si nepřeji, aby byl zvolen prezidentem. Ve svém textu jsem jen vyjádřil obavu, že svým laciným populismem mohl přesvědčit mnoho dosud nerozhodnutých voličů,“ dodal na vysvětlenou.

  První volební kolo se uskuteční v Česku tento pátek a v sobotu, kdy by výsledky měly být známy během odpoledne. Pokud žádný z kandidátů nezíská v úvodním kole nadpoloviční podporu, dva nejúspěšnější postoupí do finále, které se bude konat za dva týdny.

  Mezi prezidentské kandidáty původně patřil i odborářský předák Josef Středula, který však v neděli v přenosu České televize oznámil stažení kandidatury.

  Video  Superdebata Blesku kandidátů na prezidenta 2023  - Blesk TV a Mall TV
  Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

1pravda1 ( 13. ledna 2023 14:07 )

PODPLUKOVNICE PAVLOVÁ JE V DOMÁCNOSTI - TAKŽE BY SE JÍ PŘÍJEM NA HRADĚ HODIL

nespokojeny ( 13. ledna 2023 14:03 )

Bojuješ dobře, ale nezachráníš to. Tam kde nic není nelze obhajovat.

nespokojeny ( 13. ledna 2023 14:01 )

Mlčení generála nelze brát jako plus. Prostě neví. Na to, že je připravován cca 4roky na prezidenta, jedna velká bída.
Dle výsledku 1.kola volím ve 2.kole všechny mimo genarála. Jsme Evropa , ne USA.

1pravda1 ( 13. ledna 2023 13:58 )

Vojáka na Hradě nechci, Nerudová na to nemá, takže z těch tří volím Babiše... každý máme jeden hlas, že odsunuli dalších 5 kandidátů, za to my nemůžeme...

nespokojeny ( 13. ledna 2023 13:57 )

Ano, ukázalo se , že kromě vojny neví nic. Na druhé otázky mlčí. Mě nevadí, že byl u komunistů, taková byla doba. Mně vadí, že hned přeskočil k Američanům - tady mám velký problém. To každý neumí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa