V Praze 15 vznikla nová koalice. U kormidla budou ANO, ODS a TOP 09, starostou zůstane Wenzl

Autor: Bohuslav Štěpánek, David Zima - 
17. 10. 2018
12:40

Městská část na jihovýchodě Prahy se řadí k těm oblastem, v nichž je vítěz voleb vyšachován. Koalici v Praze 15 totiž vytvoří ANO, ODS a TOP 09. Uskupení Patnáctka náš domov, které volby vyhrálo, skončí nakonec v opozici. Hlavním mužem bude i nadále Milan Wenzl (ANO), který městskou část řídil i v uplynulém volebním období. Tři smluvené strany budou mít v 31členném zastupitelstvu 19 hlasů.

Výsledky voleb v Praze 15:

• Patnáctka náš domov – KDU-ČSL, Strana zelených, Česká pirátská strana a nezávislí kandidáti – 33,48 % (12 mandátů)

• ANO 2011 – 22,68 % (8 mandátů)

• Občanská demokratická strana – 18,15 % (7 mandátů)

• TOP 09 a Naše 15 s podporou STAN – 11,98 % (4 mandáty)

• Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) – 4,49 % (0 mandátů)

• NEZÁVISLÍ – 4,45 % (0 mandátů)

• Česká strana sociálně demokratická – 2,59 % (0 mandátů)

• Komunistická strana Čech a Moravy – 1,80 % (0 mandátů)

• Otevřená radnice – 0,36 % (0 mandátů)

Bez vítěze

Dohodou strany obešly vítěze voleb, hnutí Patnáctka náš domov, které bylo dosud spolu s ANO a ČSSD součástí vládní koalice. Hnutí postup ANO, ODS a TOP 09 kritizuje a novou koalici označilo za „prodeveloperskou.“ Na kandidátce hutí kandidovali zástupci lidovců, Zelených a nezávislí kandidáti. „ANO vedlo povolební vyjednávání se všemi zvolenými subjekty a s ODS a TOP 09 jsme našli největší programovou shodu,“ uvedl Wenzl.

Podle zástupců uskupení Patnáctka náš domov, které ve volbách získalo 33,5 procenta hlasů a dvanáct mandátů, půjde nová koalice na ruku developerským společnostem. „Vznikla prodeveloperská koalice, v jejímž čele by měl opět stanout starosta Milan Wenzl, jehož rodinná stavební firma se podílí na výstavbě v Praze 15,“ uvedlo hnutí v tiskové zprávě. Kritizuje také fakt, že se do vedení městské části vrací ODS.

ANO spadlo na dvojku

V Praze 15, která spojuje Měcholupy, Hostivař, Petrovice a Dubeč, vyhrálo volby v roce 2014 hnutí ANO. Získalo přes 25 procent hlasů a devět mandátů v 31členném zastupitelstvu. Po pěti křeslech získaly TOP 09, ODS a Patnáctka náš domov, tři mandáty obsadili sociální demokraté, dva komunisté a dva nezávislí.

Výsledky voleb v Praze 11:

• Hnutí pro Prahu 11 – 24,74 % (13 mandátů)

• Česká pirátská strana – 18,55 % (9 mandátů)

• ANO 2011 – 14,91 % (7 mandátů)

• TOP 09 a Starostové a nezávislí – 11,78 % (6 mandátů)

• Občanská demokratická strana – 10,63 % (5 mandátů)

• Jižní Město – náš domov – 6,03 % (3 mandáty)

• Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) – 5,05 % (2 mandáty)

• Komunistická strana Čech a Moravy – 3,94 % (0 mandátů)

• Česká strana sociálně demokratická – 2,49 % (0 mandátů)

• Strana svobodných občanů – 1,53 % (0 mandátů)

Kdo s kým a kdy se domluví?

Okamurovci se dostali do zastupitelstva pražské jedenáctky jen těsně o pět tisícin procenta. V Praze 11 letos ve volbách neuspěli komunisté, sociální demokraté a Strana svobodných občanů. Jednání o koalici přitom už čile probíhají, ačkoliv výsledek může být nejistý. Důvodem budou i dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními, která se probojovala do zastupitelstva městské části.

Vítězné Hnutí pro Prahu 11 už zahájilo jednání s Piráty. V případě dohody jim však stále bude v 45 členném zastupitelstvu scházet jeden hlas. Piráti už proto dopředu avizovali, že budou jednat i s jinými stranami, a zrovna tak i Hnutí pro Prahu 11. „Pozvánku k setkání jsme odeslali dalším stranám umístěným v pořadí zvolení,” uvedla pro ČTK zastupitelka Hnutí Šárka Zdeňková.

Věřili jsme, že společně s Českou pirátskou stranou získáme nadpoloviční podíly v zastupitelstvu Prahy 11, což se o jediný hlas nepodařilo. Nyní máme společně 22 hlasů z 23 potřebných,” řekla ČTK zastupitelka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11). Další schůzku s Piráty má hnutí domluvenou na pondělí příští týden.

Také další politické strany však zahájily jednání o možné koalici. Zájem neskrývaně odhaluje například hnutí Jižní Město-Náš domov, které do voleb vedl bývalý starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský. „V Praze 11 je patová situace. Nicméně začínáme jednat se subjekty, u kterých se dá předpokládat programová shoda,” vyjádřil se Mlejnský.

Další varianty

Pozadu však nezůstává ani doposud vládnoucí ANO, které započalo námluvy s ODS a TOP 09. Mluvit však chtějí i s ostatními stranami. „V rámci zastupitelského klubu jsme se shodli, že budeme vyjednávat se všemi subjekty, protože komunální politika je více o lidech než stranických dresech,” uvedl pro Blesk.cz předseda zastupitelského klubu ANO v Praze 11 Ondřej Prokop. Ten zároveň připustil, že by rád zahájil jednání jak s Piráty, tak i s Hnutím pro Prahu 11.

Úsilí o vznik nové možné koalice podpořil také lídr kandidátky TOP 09 Jakub Lepš. „Nyní vyjednáváme s Piráty, ANO a ODS,” sdělil Blesk.cz. „Podporujeme vznik společné koalice na základě nalezení shody v otázkách programu. Na základě prvních jednání nám připadá, že šance na domluvu je reálná.” I zde připadají v úvahu jednání s Hnutím pro Prahu 11, které bylo v uplynulých letech v opozici, přestože ve volbách vyhrálo.

Hnutí pro Prahu 11 zvítězilo ve volbách i před čtyřmi lety, kdy získalo 32,5 procenta hlasů a 18 mandátů. Druhé tehdy skončilo hnutí ANO s necelými 18 procenty a devíti mandáty, následovala TOP 09 s devíti procenty a pěti křesly. ČSSD získala čtyři zastupitele a ODS, KSČM a Jižní Město – náš domov obsadily každá tři křesla. Po volbách vládla v městské části koalice HPP 11, ANO a TOP 09 pod vedením Jiřího Štylera. Koncem roku 2016 se koalice rozpadla a zastupitelstvo Štylera odvolalo. V lednu 2017 byl starostou zvolen Petr Jirava (ANO), radnici vládne TOP 09 s ANO a nezávislými s podporou několika dalších zastupitelských klubů.

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise Kandidátní listiny Výsledky

5. a 6. října vyrazili lidé k volebním urnám. Konaly se totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Druhé kolo senátních voleb proběhlo týden po prvním kole. Výsledky komunálních voleb najdete v online přenosu na Blesk Zprávy.

Kdo zvítězil v druhém kole senátních voleb najdete ve velkém přehledu vítězů podle volebních obvodů volebních obvodů.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018 - O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Volte Blesk Zprávy v anketě Křišťálová Lupa

Doporučujeme
13352 ( 9. října 2018 14:18 )

nevím, kdo mohl volit na Praze 11 zrovna pana Mlejnského....a že těch lidí bylo dost...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa