Starosta Novák v Praze 10 končí: Novou koalici vytvoří dosavadní opozice, do čela radnice usedne senátorka Chmelová

Autor: Bohuslav Štěpánek, diz - 
16. 10. 2018
08:07

Široká koalice KDU-ČSL, STAN, občanů Prahy 10 a Desítky pro domácí s názvem VLASTA opanovala po letošních komunálních volbách desátý pražský obvod a získala 11 mandátů. Druzí Piráti mají v zastupitelstvu deset křesel, třetí občanští demokraté jich získali osm. Uspělo také hnutí Starostové pro Prahu, za které v zastupitelstvu zasedne dosavadní starosta Vladimír Novák. Tentokrát však už jen jako řadový zastupitel. Podle nové koaliční dohody VLASTY, ODS a Pirátů se novou starostkou stane Renata Chmelová.

Jak dopadly volby v Praze 10:

  • VLASTA – koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL, STAN a Desítky pro domácí – 20,33 % (11 mandátů)
  • Česká pirátská strana – 17,85 % (10 mandátů)
  • Občanská demokratická strana – 14,23 % (8 mandátů)
  • ANO 2011 – 13,38 % (7 mandátů)
  • Spojené síly pro Prahu 10 – TOP 09 a nezávislí 12,39 % (6 mandátů)
  • STAROSTOVÉ PRO PRAHU – ZELENÁ PRO DESÍTKU – 6,67 % (3 mandáty)

Bez mandátu:

  • Komunistická strana Čech a Moravy 3,88 %
  • Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) – 3,52 %
  • NEZÁVISLÍ PRO PRAHU 10 – HNUTÍ PRO LEPŠÍ DESÍTKU – 2,69 %
  • Česká strana sociálně demokratická – 2,63 %


Dosavadní opozice je na koni

Komunisté ztratili v desátém pražském obvodu oba dva mandáty, stejně jako NEZÁVISLÍ PRO PRAHU 10 – HNUTÍ PRO LEPŠÍ DESÍTKU. Sociální demokraté ztratili dokonce pět křesel. Naopak ODS si od minulých voleb o pět mandátů polepšila, Babišovo ANO zase dvě křesla z devíti ztratilo.

Vítězné uskupení VLASTA (Občané Prahy 10, KDU-ČSL, Desítka pro domácí) se na spolupráci nakonec domluvilo s ODS a Piráty. Kromě ODS byly ostatní strany za uplynulé volební období v opozici. O nově vzniklé opozici informovala v úterý časně zrána senátorka za KDU-ČSL Renata Chmelová, která se zároveň stane starostkou.

Strany podle Chmelové podepsaly memorandum o koaliční spolupráci. První místostarostkou za Piráty se podle memoranda stane Jana Komrsková a místostarostou za ODS Filip Humplík, který do loňského roku předsedal pražské buňce občanských demokratů. Chmelová je zastupitelkou v Praze 10 za Vlastu od roku 2010 a senátorkou od roku 2016 jako nestraník za KDU-ČSL.

Po volbách v roce 2014 vládla Praze 10 koalice ANO, ČSSD, Zelených a hnutí nezávislých. Starostkou byla kontroverzní politička Radmila Kleslová, která na začátku roku 2016 rezignovala. Půl roku nato vznikla nová koalice TOP 09, ČSSD, ODS, Zelených, nezávislých a dvou nezařazených zastupitelů pod vedením starosty Vladimíra Nováka. 

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise Kandidátní listiny Výsledky

5. a 6. října vyrazili lidé k volebním urnám. Konaly se totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Druhé kolo senátních voleb proběhlo týden po prvním kole. Výsledky komunálních voleb najdete v online přenosu na Blesk Zprávy.

Kdo zvítězil v druhém kole senátních voleb najdete ve velkém přehledu vítězů podle volebních obvodů volebních obvodů.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018 - O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Volte Blesk Zprávy v anketě Křišťálová Lupa

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa