Volby v Praze 3: Na Žižkově se jedná o nové koalici bez ODS. U kormidla by nově stáli TOP 09 se STAN, Piráti a Zelení

Autor: Mii - 
24. 10. 2018
12:25

Vítězná strana Občanské demokracie možná skončí nečekaně v opozici. O vytvoření většiny jednají tři politické strany, které by měly dohromady 20 křesel. V současnosti Top 09 se STAN, Piráti a Zelení řeší budoucí program. O tom kdo zasedne pozici starosty a další posty zatím nechtějí diskutovat.

Na Žižkov se blíží politická vichřice. Je totiž možné, že křeslo starosty bude muset uvolnit současný první muž Alexander Bellu (ODS). Vítěznou stranu by nahradila mladá liberální koalice: „Rýsuje se nová koalice pro Prahu 3. Po řadě jednání jsme se dopracovali k možnému řešení ve formátu TOP 09 a STAN, Piráti a Zelení. Aktuálně řešíme programové priority," řekl lídr TOP 09 a STAN Jiří Ptáček a dodal: „Je to pravděpodobné řešení, nicméně nyní jednáme především o programových otázkách,“ Pravděpodobný vznik koalice potvrdil i lídr Zelených Ondřej Rut, více jednání zatím nechtěl komentovat.

Výsledek voleb v Praze 3:

  • Koalice pro Prahu 3 – ODS, KDU-ČSL a Svobodní 22,17 % (10 zastupitelů)
  • TOP 09 a STAN s podporou Žižkov (nejen) sobě 21,08 % (9 zastupitelů)
  • Piráti 18,61 % (8 zastupitelů)
  • ANO 12,52 % (5 zastupitelů)
  • Zelení a nezávislí 8,12 % (3 zastupitelé)

Bez mandátu:

  • Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury 3,93 %
  • KSČM 3,48 %
  • ČSSD 3,41 %
  • Volba pro město – Nezávislí kandidáti 3,40 %
  • Starostové pro Prahu 2,96 %

V letošních komunálních volbách zvítězila na Praze 3 nově vzniklá koalice nazvaná Koalice pro Prahu 3, na které se domluvili ODS, KDU-ČSL a Svobodní. ODS před čtyřmi lety kandidovala samostatně a skončila třetí s 13,14 % hlasů. KDU-ČSL zase kandidovala za koalici Žižkov (nejen) sobě, se kterou tentokrát kandidovala TOP 09 a STAN. Obě uskupení získají společně 19 zastupitelů, tedy většinu. Těsně za nimi se nachází Piráti s 18,61 %, kteří získají 8 zastupitelů.

Hnutí ANO v předchozích komunálních volbách na Praze 3 nekandidovalo. Tentokrát tak učinilo, získalo 12,52 %. Strana zelených, která letos šla do boje samostatně, skončila na pátém místě s 8,12 % a třemi zastupiteli. „Propadákem roku“ jsou KSČM s ČSSD, kteří v obou případech ze zastupitelstva vypadávají. Nedostalo se ani SPD.

Poche se na radnici nedostal

V předchozím období byl výraznou tváří na Praze 3 expředseda Strany zelených Matěj Stropnický, který v letošních volbách nekandidoval – dává si pauzu od politiky, aby mohl renovovat svůj zámek. Starostou však byl Alexander Bellu (ODS), který je mimo jiné expertem občanských demokratů na digitalizaci.

Jaké vedení tamní radnice vlastně vznikne, ale závisí na rozhodnutí koalice TOP 09 a STAN. Ta jedná jak s uskupením Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní), tak s Piráty a Zelenými. Ptáček již dříve prohlásil: Jednáme o obou možných cestách současně. Tedy sešli jsme se jak s ODS, tak i s Piráty a Zelenými. Nicméně o preferencích je v tuto chvíli předčasné hovořit," sdělil lídr TOP 09 a STAN v Praze 3 Jiří Ptáček.

Dosud na Praze 3 vládla koalice TOP 09, ČSSD a Volba pro město – Nezávislí kandidáti. V opozici bylo sdružení Žižkov (nejen) sobě, Svobodní a KSČM. Europoslanec Miroslav Poche, který kandidoval do zastupitelstva Prahy 3 za ČSSD, kvůli neúspěchu strany na radnici neusedne.

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise Kandidátní listiny Výsledky

5. a 6. října vyrazili lidé k volebním urnám. Konaly se totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Druhé kolo senátních voleb proběhlo týden po prvním kole. Výsledky komunálních voleb najdete v online přenosu na Blesk Zprávy.

Kdo zvítězil v druhém kole senátních voleb najdete ve velkém přehledu vítězů podle volebních obvodů volebních obvodů.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018 - O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Volte Blesk Zprávy v anketě Křišťálová Lupa

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa