Na starosty, primátory i hejtmany čeká vyšší plat. Po volbách si polepší o tisíce

Autor: ČTK, Mii - 
4. 9. 2018
10:55

Kandidáty do říjnových komunálních voleb čekají vyšší platy, menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD v úterý rozhodla o jejich zvýšení o sedm procent od příštího roku. Vládní nařízení se týká i krajských politiků. O rozhodnutí kabinetu informoval tiskový odbor Strakovy akademie.

Starostové a primátoři budou podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, vydělávat od 39 054 korun do 111 304 korun. Hejtmani si polepší na částku mezi 117 162 a 128 878 korunami, které budou náležet šéfovi hlavního města vzešlému z letošních říjnových komunálních voleb.

Podle hrubého odhadu by obce mohlo opatření stát příští rok 401 milionů korun a kraje a Prahu 42 milionů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že v rozpočtech jednotlivých územních samosprávných celků na zvýšení peníze jsou, není proto třeba krajům a obcím účelově přidávat. „V připomínkovém řízení jsem takový požadavek nezaznamenal,“ uvedl Hamáček.

Ministerstvo vnitra má od vlády uloženo, aby kabinetu poslalo návrh na zvýšení odměn členů zastupitelstev územních samospráv pokaždé, když se průměrná hrubá měsíční nominální mzda v předchozích letech zvýší nejméně o 2,5 procenta. Podle Českého statistického úřadu byla v roce 2016 průměrná hrubá měsíční mzda 27 575 Kč, o rok později to bylo 29 504 Kč.

Obce si přály vyšší zvýšení platů

Nařízení by mělo od začátku roku 2019 novelizovat podobu, kterou schválila loni v září vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vnitro před rokem odměňování v regionech výrazně upravilo kvůli novele zákona o obcích. Předpis sjednotil výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného. Odstranil také nerovnoměrnost v odměňování, kdy měli starostové stejné peníze a k nim bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikaly tak až desetitisícové rozdíly. Platy rostly zhruba o 8,5 procenta.

Vnitro do připomínkového řízení poslalo dvě varianty zvýšení platů. Podle první by rostly o pět procent, podle druhé o sedm. Českomoravská konfederace odborových svazů, Svaz měst a obcí i všechny kraje, které se vyjádřily, podpořily sedmiprocentní zvýšení. Karlovarský kraj nechal rozhodnutí na obcích, které preferovaly vyšší variantu.

Ministerstvo financí se v připomínkovém řízení přiklonilo k pěti procentům, protože by tato varianta měla menší dopady na výdaje obcí a krajů.

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise Kandidátní listiny Výsledky

5. a 6. října vyrazili lidé k volebním urnám. Konaly se totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Druhé kolo senátních voleb proběhlo týden po prvním kole. Výsledky komunálních voleb najdete v online přenosu na Blesk Zprávy.

Kdo zvítězil v druhém kole senátních voleb najdete ve velkém přehledu vítězů podle volebních obvodů volebních obvodů.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018 - O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Volte Blesk Zprávy v anketě Křišťálová Lupa

Doporučujeme
satanas ( 5. září 2018 14:58 )

Vyborne,,nikdo nezaslouzi vic nez ti nejchudsi..Smutny to pohled na Primatora nebo Starostu zebrajiciho u Lidlu u vypasenych bezdomovcu o almuznu,..Opravdu, tak to dal nejde,..

willi48 ( 4. září 2018 15:20 )

Od prvního do posledního slova naprostý souhlas. V obci nejsou peníze na podporu mládeže v hasičském sportu, v rozpočtech trvale chybí peníze na sociální služby, když jsem poukázal na příšerný stav silnic II: a III. třídy, dostalo se mi od odpovědného náměstka krajského úřadu poučení, že nejsou peníze, atd.atd. A na platy peníze najednou v rozpočtech jsou ? Hergot ! To si opravdu necháme od toho zmetka Burešovýho stále jenom dělat na hlavu ?

jajas ( 4. září 2018 11:38 )

Takže, jestli tomu dobře rozumím....když se průměrná hrubá měsíční nominální mzda v předchozích letech zvýší nejméně o 2,5 procenta, na starosty, primátory i hejtmany čeká vyšší plat. Ale proč se jim zvýší o 7%? Tak tomu zase nerozumím.....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud