Do voleb daleko a už jsou známi vítězové. V šesti částech Prahy se přihlásil jen jeden subjekt

Volby ještě nezačaly a v některých částech hlavního města už jsou zřejmí vítězové. (ilustrační foto)
Autor: diz, ČTK - 
4. 8. 2018
10:10

Nejlepší způsob, jak zvítězit nad konkurencí, je žádnou konkurenci nemít. Přesně to nyní poznaly politické subjekty, které se jako jediné přihlásily k volbám do zastupitelstva v hlavním městě, konkrétně v Benicích, Březiněvsi, Královicích, Lochkově, Lysolajích a Nedvězí. Tam je rozhodnuto ještě před začátkem voleb.

Stejně jako před čtyřmi lety v Březiněvsi kandiduje jen sdružení Občané pro Březiněves, v Královicích Sdružení pro Královice, v další městské části Sdružení Lochkov 2018 a v Lysolajích kandidátka politického hnutí Starostové a nezávislí. V Nedvězí v roce 2014 kandidovalo pouze hnutí Pro Prahu, letos tam kandidátku podalo jen Sdružení nezávislých kandidátů Nedvězí.

Není to nic výjimečného

K pěti městským částem, kde byla i v roce 2014 pouze jedna kandidátka, letos přibyly Benice. Tento rok v Benicích kandiduje pouze sdružení nezávislých kandidátů Benice - místo pro spokojený život, které tam v minulých volbách upřednostnilo více voličů než hnutí ANO. Před čtyřmi lety bylo už před volbami jasno také v Křeslicích a Přední Kopanině, kde budou letos voliči vybírat ze dvou kandidátních listin.

Kandidátních listin je méně, nejvíce podala ODS

Ve většině městských částí se proti minulým volbám snížil počet subjektů, které podaly kandidátní listinu. Z 51 městských částí, ze kterých ČTK získala informaci o počtu kandidátek, bylo proti roku 2014 podáno méně kandidátek ve 30 z nich. Největší rozdíl je ve velkých městských částech, například v Praze 1, Praze 5, Praze 6, Praze 7, Praze 13, kde letos úřad eviduje o pět kandidátek méně. V 15 městských částech je počet stejný a pouze v šesti se zvýšil o jednu kandidátní listinu.

Nejvíce samostatných či koaličních kandidátek podala ODS. Občanští demokraté chtějí kandidovat ve 36 ze 47 městských částí, které seznam přihlášených kandidátek ČTK poskytly. Některé úřady do potvrzení registrace odmítly názvy kandidujících subjektů sdělit. Starostové a nezávislí budou kandidovat minimálně ve 27 městských částech. TOP 09 minimálně ve 26 městských částech, hnutí ANO a sociální demokraté ve 25 a lidovci ve 22, Piráti v 18, komunisté v 18, Zelení v 16 a SPD ve 13. Zatímco hnutí ANO a SPD postavily samostatné kandidátky a ze zjištěných městských částí nekandidují nikde v koalici, koaličního partnera velmi často vyhledali lidovci, Zelení a Starostové a nezávislí. Tyto subjekty jsou si častým předvolebním koaličním partnerem. TOP 09 často kandiduje s KDU-ČSL nebo Starosty. Piráti mnohdy vytvořili společnou kandidátky se Zelenými nebo lidovci. ODS si v některých městských částech vybrala za koaličního partnera Svobodné. Volby se uskuteční 5. a 6. října.

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise Kandidátní listiny Výsledky

5. a 6. října vyrazili lidé k volebním urnám. Konaly se totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Druhé kolo senátních voleb proběhlo týden po prvním kole. Výsledky komunálních voleb najdete v online přenosu na Blesk Zprávy.

Kdo zvítězil v druhém kole senátních voleb najdete ve velkém přehledu vítězů podle volebních obvodů volebních obvodů.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018 - O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Volte Blesk Zprávy v anketě Křišťálová Lupa

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa