Volby 2018 | Komunální volby: Víc než pětina starostů boj o křeslo vzdává. Bojí se papírování i kriminalizace | Blesk.cz

Víc než pětina starostů boj o křeslo vzdává. Bojí se papírování i kriminalizace

Autor: ČTK, trm - 
31. 7. 2018
14:48

Víc než pětina současných starostů měst a obcí vzdává boj o obhájení svého místa v letošních komunálních volbách. Vadí jim stále víc papírování a také kriminalizace starostů, radních a zastupitelů. Výsledky průzkumu, kterého se zúčastnilo 987 respondentů napříč všemi kraji, zveřejnilo na svém webu Sdružení místních samospráv (SMS). 

S politikou chce podle průzkumu úplně skončit 13 procent stávajících starostů. Dalších devět procent je ochotno kandidovat, ale starostovské křeslo chtějí vyměnit za post řadového zastupitele.

Hlavním důvodem, proč starostové nechtějí svůj mandát obhajovat, byl nárůst byrokracie a administrativy. Ten vadí 36 procentům z nich. Druhou nejčastěji uváděnou příčinou byla vysoká odpovědnost až kriminalizace starostů, místostarostů a radních (24 procent).

 

Třetím nejčastějším důvodem bylo zpřísnění zákona o střetu zájmů (10 procent) kvůli anonymnímu nahlížení do majetkových poměrů volených zastupitelů. „Samosprávy vítají požadavek na transparentnost a právo na informace. Žádáme ale, aby se tyto principy uplatňovaly rozumně a aby při tom byly respektovány také oprávněné zájmy samotných komunálních zastupitelů a třetích stran,“ uvedl předseda sdružení a europoslanec STAN Stanislav Polčák.

Sdružení také poukázalo na analýzu Nejvyššího státního zastupitelství, podle níž bylo v letech 2013 až 2017 proti představitelům samospráv vedeno 438 trestních řízení, přičemž 84 procent případů bylo ukončeno bez zahájení trestního stíhání. Ve zbývajících případech skončila odsouzením necelá polovina, upozornil Polčák.

„Tlak na kriminalizaci volených zástupců je značný a vede k výraznému snížení kvality života, zhoršení rodinných vztahů či společenské dehonestaci,“ dodal Polčák.

Video Starosta ztratil peněženku, poctivá nálezkyně jí vrátila. - Zbyněk Schnapka
720p 360p

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise

5. a 6. října vyrazí lidé znovu k volebním urnám. Čekají je totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Případné druhé kolo senátních voleb proběhne čtrnáct dní po prvním kole.

Volby 2018

Doporučujeme
teqila1949 ( 1. srpna 2018 09:20 )

Nekvičte vy starostové kdyby jste nekradli nemáte se čeho obávat,stovky,starostu,zastupitelu krade ,copak je málo stíhaných proč asi tento zákon je aby druhá liga politických zloděju nekradla!! nestačí první liga KDU ODS CSSD TOP a okamurovci,křivác STAN!! Ten kdo jde do politiky stím že nebude krást se nemá čeho bát jenže těch je opravdu málo.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa