Babišův trumf pro Prahu: Boháč Stuchlík má Harvard, hájí rychlopůjčky a žije s mluvčím

Autor: ČTK, simao - 
23. 7. 2018
17:50

Manažer a podnikatel Petr Stuchlík je úspěšným investorem, který spoluzaložil poradenskou společnost Fincentrum. Investoval i do jiné společnosti, která vydělává na rychlopůjčkách. Stuchlík ji v rozhovoru pro Lidové noviny hájí, prý jde o férový byznys. Multimilionář studoval i na Harvardu, podnikat začal už na gymnáziu. Dle svých slov chce pomoci vytvořit most mezi běžným ANO a pražskou kavárnou.

V době, kdy jsou ohledně vzdělání a diplomových prací pod dohledem i členové vlády, je tahle otázka nezanedbatelná - multimilionář, zlínský rodák a generální ředitel a předseda představenstva finanční poradenské společnosti Fincentrum Petr Stuchlík má přitom tituly a vzdělání z dobrých adres.

Absolvoval Fakultu managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze (2001), studoval marketing na Erasmově univerzitě v Rotterdamu, nedávno dokončil studia managementu pro majitele firem (OPM) na Harvard Business School v USA.

Stuchlík chce most mezi ANO a pražskou kavárnou

Ohledně nabídky vést kandidátku ANO, kterou dostal přímo od premiéra Andreje Babiše, Stuchlík nyní v rozhovoru pro Lidové noviny říká: „Nabídky stát se primátorem nepřicházejí každý den.“  Z dřívějška se osobně příliš neznali. „Zřejmě na mne dostal dobrá doporučení, jinak si to neumím vysvětlit. Pan premiér se mi nesvěřuje. Dostal tip. Od koho, to se musíte zeptat jeho,“ dodává s tím, že nepovažuje za důležité, kdo ho Babišovi doporučil.

„Pokud se mi podaří alespoň trochu přemostit příkop mezi pražskou kavárnou a běžným hnutím ANO, budu rád, protože nic není v životě černobílé. Nikdo není arcilotr a nikdo není svatý,“ řekl nyní Stuchlík Lidovým novinám.

Navrhli ho Babišův stratég či PR „guru“?

Podle dřívějších informací webu Novinky.cz doporučili výměnu pražského lídra Babišovi jeho mediální poradci. Ti si údajně dělali průzkum, podle kterého Pražané v čele hlavního města chtějí manažera, nikoliv politika.

Podle webu Euro.cz se jménem Stuchlíka mohl přijít politický poradce Andreje Babiše a volební stratég Alexander Braun. Spekuluje se však právě i o vlivu Babišova PR „guru“ a marketingového experta Marka Prchala, kterého šéf ANO nadšeně líbal na čelo na pódiu po posledním drtivém volebním vítězství. 

Od Babiše dostal na pódiu po triumfu ANO v posledních volbách pusu i marketingový "guru" Marek PrchalOd Babiše dostal na pódiu po triumfu ANO v posledních volbách pusu i marketingový "guru" Marek Prchal | 

Dvojkou na kandidátce ANO bude sesazený lídr a poslanec Patrik Nacher, trojkou exministr financí Ivan Pilný. O nich Stuchlík říká, že by mohli být členy pražské kavárny. Sám Stuchlík se dle svých dnešních slov nominaci rozhodl přijmout i proto, že se podle něj společnost příliš polarizuje a chce prý také posílil liberální proud v hnutí ANO. 

Žije s mluvčím Kapsche

Sám Stuchlík liberálním člověkem je. A jeho partnerem je David Šimoník, se kterým žije v registrovaném svazku a který působí jako mluvčí společnosti Kapsch. Ve volném čase Stuchlík pilotuje sportovní letadlo.

„Často se volá po tom, aby do politiky přišly nové tváře, ale když přijdou, přijde ohromná hysterie. Jsem zocelený byznysem, který nebyl jednoduchý, ale sotva jsem začal, už se hledá všechno možné a objevují se polopravdy, někdy i lži,“ postěžoval si LN.

Podnikat začal na gymnáziu

Podnikat začínal již jako student gymnázia, kdy překládal a připravoval k tisku manuály pro hodinky nebo počítačové hry. Na vysoké škole se začal věnovat marketingu a reklamě na internetu, o nichž na přelomu století napsal se spolužáky několik knih.

„Když je vám 20 let, máte na tohle všechno dost sebevědomí,“ řekl k tomu po letech. Krátce pracoval v marketingu společnosti Johnson&Johnson, během studií v Nizozemsku pracoval na podobné pozici ve firmě vyrábějící hasičské přilby.

Spolupráce s Nejedlým. Ale ne Zemanovým

Společnost Fincentrum spoluzaložil Stuchlík v dubnu 2000, v červnu následujícího roku prodal webovou stránku mediální skupině Mafra, kde v letech 2002 až 2006 vedl nově vybudované obchodní oddělení elektronických médií. Finančnímu poradenství se ovšem pod hlavičkou Fincentra věnovat nepřestal.

Fincentrum založil spolu s Martinem Nejedlým, což je však jen shoda jmen s ekonomickým poradcem prezidenta Miloše Zemana. Většinu prodali v lednu 2013 do rukou investičních fondů ARX Equity Partners a Capital Dynamics, ponechali si ale menšinový podíl a zejména řízení firmy. Nedávno se objevily v médiích informace o chystaném prodeji firmy, která patří k největším finančním poradcům v ČR.

Rychlopůjčky? Stuchlík se hájí

Po oznámení kandidatury za ANO se v médiích objevila ostrá kritika toho, že Stuchlík investoval do firmy, která poskytuje půjčky s vysokým úrokem. V Indexu odpovědného úvěrování, který vydává organizace Člověk v tísni, se umístila na 30. místě ze 42 hodnocených společností. Stuchlík k tomu řekl, že je jen pasivní investor a do firmy se rozhodl investovat proto, že s klienty jedná slušně a žádného nedostala do tíživé finanční situace ani do dluhů nebo exekučních pastí.

„Dává lidem drobné půjčky, průměrná výše je kolem patnácti tisíc korun, kterou lidé splácejí třeba 52 týdnů. Typická zákaznice je milá paní, která má tu smůlu, že její manžel nedokáže být dobrou oporou, vychovává dvě děti. A pokazí se jí pračka. Banka jí nepůjčí, a co jí zbývá?“ uvedl v LN Stuchlík. V případě Fair Credit jde o druhého největšího poskytovatele drobných nebankovních půjček v ČR, upozorňuje investor. 

Investice do rádií i obleků

Se Stuchlíkovým jménem jsou spjaté i další investice. V lednu 2014 koupil rozhlasové stanice Expres FM a Classic FM (nyní Classic Praha), které byly původně součástí skupiny Mafra, při jejím prodeji společností Agrofert z ní ale byly i kvůli Stuchlíkovu zájmu vyčleněny. Loni v červnu získala dvě třetiny rádií česká internetová jednička Seznam.cz s plánem vytvořit z nich celoplošné stanice. Stuchlík se pustil do byznysu také s pánskými obleky - a investoval do obchodu Jakuba Lohninského Le Premier.

Video Na Babiše před Sněmovnou létaly lahve. Před demonstranty ho vyhnala během jednání o důvěře opozice. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Komunální volby 2018

Průzkum Systém voleb Volební komise Kandidátní listiny Výsledky

5. a 6. října vyrazili lidé k volebním urnám. Konaly se totiž komunální volby a ve třetině obvodů i volby do Senátu. Druhé kolo senátních voleb proběhlo týden po prvním kole. Výsledky komunálních voleb najdete v online přenosu na Blesk Zprávy.

Kdo zvítězil v druhém kole senátních voleb najdete ve velkém přehledu vítězů podle volebních obvodů volebních obvodů.

Volby 2018 přehledně

Volby 2018 - O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz

Volte Blesk Zprávy v anketě Křišťálová Lupa

Doporučujeme
honzazchaIoupky ( 23. července 2018 19:22 )

Problém všech slušných lidí je hlavně tohle: . Nazvučení českého předsednictví -Saša Vondra -ODS -750 000 000 Kč Open CARD -Pavel Bém -ODS -1 000 000 000 Kč Zelená Praha -Pavel Bém -ODS -250 000 000 Kč Bezdrátová Praha (WiFi-Praha) -Pavel Bém -ODS 150 000 000 Kč Arbitráž s CME -??? -10 000 000 000 Kč Aféra Český dům -Karel Srba -ČSSD -100 000 000 Kč Diag Human -??? -???? -2 000 000 000 Kč Aktuální kauzy staveb tunelů v Praze -Pavel Bém -ODS -10 000 000 000 Kč Gross – byty, akcie -Stanislav Gross -ČSSD -300 000 000 Kč Internet do škol -Eduard Zeman -ČSSD -884 000 000 Kč Nucená správa -IPB -???2 -200 000 000 000 Kč Sanace bank v 90. letech -V.a L. Klausovi- ODS -200 000 000 000 Kč Chemapol Group Junk -??? -16 500 000 000 Kč Knižní fond -Macek, Menzel -ODS -400 000 000 Kč Liberecký šampionát Magistrát města -ODS ČSSD -150 000 000 Kč Lehké topné oleje -V.Klaus -ODS -100 000 000 000 Kč Rumová aféra -V.Klaus -ODS -60 000 000 Kč Kamencové jezero -Starosta Chomutova- ODS -750 000 000 Kč Konsolidační banka, Konsolidační agentura -Všichni ODS ČSSD -240 000 000 000 Kč Podpora na fotovoltaické elektrárny -Všichni ODS ČSSD -900 000 000 000 Kč Sečteno: 1 bilion,675 miliard, 878 milionů, 83 tisíc.. A to není zdaleka vše, jedná se pouze o část peněz, které samozřejmě musí chybět! + podvodné církevní restituce experta Kalouska (TOP-09) + úplatkářská aféra Dalik a Topolánek (ODS) při nákupu obněnců Pandur

zdenekkseneda ( 23. července 2018 19:17 )

No nic, začnu sem zase hrnout svých deset ohrkaných vět na Bureše a ANO.

tomik007 ( 23. července 2018 18:35 )

"Krátkodobé nebankovní půjčky" - nezni to tak trochu jako lichva ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa