Exministr Pospíšil chce ovládnout Prahu. S Marvanovou povede kandidátku TOP 09 a STAN

Autor: ČTK, ivm - 
14. 5. 2018
13:25

Lídry společné kandidátky TOP 09 a STAN s názvem Spojme síly pro Prahu budou předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a právnička Hana Marvanová. Poměr v první třetině kandidátky bude deset členů TOP 09 a šest STAN. Novinářům to dnes řekli zástupci stran. Jména kandidátů a jejich pořadí budou ještě řešit. Zda se k nim přidá některá další strana, není jasné.

Strany podpořil bývalý primátor Jan Kasl nebo marketingový expert Jakub Horák. TOP 09 je nyní na magistrátu v opozici, STAN jako součást Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v koalici s ANO a ČSSD.

„Kandidátka bude nabízet vedle politiků TOP 09 a STAN také nezávislé osobnosti, které ví, jak řešit problémy hlavního města Prahy. Chceme pro pražské voliče přinést alternativu proti současné situaci v Praze i celé České republiky,“ řekl Pospíšil.

Pospíšil: Znám praktické problémy Pražanů

Budoucí primátor by měl podle Pospíšila být člověk se zkušenostmi s řízením velké instituce. „Byl jsem pět let ministrem spravedlnosti a takový úřad jsem řídil,“ řekl.

Dodal, že zná praktické problémy obyvatel i podnikatelů v Praze. „Třetí věcí je, že čtyři roky působím v Evropském parlamentu a vnímám, jak se rozvíjejí metropole a předbíhají Prahu. Právě tyto zkušenosti bych rád využil a poskytl je pro správu Prahy,“ řekl.

Marvanová připomněla dopravní kolapsy

Praha se podle Marvanové potýká s dopravními kolapsy a nefunguje transparentně. „V Praze chybí dostatek bytů a situace je dramatická už i pro slušně vydělávající rodiny. Chceme zároveň poskytovat veřejné bydlení,“ řekla Marvanová.

Je podle ní třeba zrušit stavební uzávěry na tzv. brownfieldech. Kritizovala i současnou situaci v dopravě. Prioritou města musí být dostavba silničních okruhů. „Zároveň chceme podporovat alternativní a moderní způsoby dopravy," řekla. „Současné vedení se honosí tím, že nic nebude utajovat a vše bude transparentní, ale opak je pravdou,“ dodala. Utajovány jsou podle ní informace například o fungování městských firem. Strany budou chtít vytvořit celopražský registr smluv.

TOP 09 a STAN budou společně kandidovat navíc i v desítce takzvaných velkých městských částech. V malých částech bude podle předsedy pražského STAN a starosty Lysolaj Petra Hlubočka záležet na konkrétní dohodě.

O přesném pořadí kandidátů budou členové stran ještě jednat. Už nyní je ale jasné, že na špici bude předseda gremiální rady Institutu plánování a rozvoje (IPR) architekt Petr Hlaváček nebo šéf festivalu Pražské jaro Roman Bělor.

Strany nyní jednají s KDU-ČSL, zda se ke kandidátce připojí. Podle Pospíšila bude záležet na tom, jak rychle lidovci vyřeší kauzu poslance a starosty Prahy 7 Jana Čižinského (KDU-ČSL), který si založil své hnutí Praha sobě, s nímž chce jít do voleb. „Ze strany KDU-ČSL máme informace, že by to mělo být vyřešeno v řádu několika dní. Až se tohle dořeší, jsme připraveni se dohodnout,“ řekl Pospíšil.

Video „Za posledních 20 let čeští politici nevstali a neřekli, že je EU pro nás důležitá,“ zlobí se Pospíšil - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Doporučujeme
satanas ( 15. května 2018 19:30 )

...plavat,,kdo ma to "Vedro ale vydrzet"? Kazdej den nekde hori!!

austral ( 15. května 2018 10:24 )

Ten kašpar ať jde s celou Tup 09 i s Kradlouskem do řiti.

riha ( 15. května 2018 08:57 )

Cenda48 přesně tak ten vonamula to je dobrý a Putler co tady rejpe bůh ví jestli není vonamula taky

riha ( 15. května 2018 08:42 )

Ten Pospíšil to by byl primátor jako víno radní by ale museli chodit v plechovejch slipech nebo pořád pr.delí ke zdi.

cenda48 ( 15. května 2018 08:08 )

Poslyš, putler, taky tě zdravím. Praha je mi ukradená jako málo co, a Pospíšil je a vždy bude voňamula, kdyby ses postavil třeba na hlavu. Před takovými voly je třeba chránit nejen Prahu, ale celý tento stát.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa