Okamura je proti EU, sám jde ale do boje o lukrativní post v Bruselu. Skončí ve Sněmovně?

27. 2. 2019
08:39

Hnutí Svoboda a přímá demokracie povede do květnových evropských voleb bývalý ministr zdravotnictví ve vládě Miloše Zeman – Ivan David. Za hnutí už neúspěšně kandidoval loni do Senátu. Na samém dnu kandidátky bude také Tomio Okamura – velký odpůrce Evropské unie, která je podle něj nereformovatelná. Pokud by uspěl, skončili by jako poslanec a místopředseda české Sněmovny.

Hnutí SPD bylo poslední z parlamentních uskupení, které ještě nezveřejnilo jméno svého lídra. Ivan David působil ve vládě Miloše Zemana v letech 1998 – 2002 jako ministr zdravotnictví. Později byl ředitel psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích.

Kandidátku SPD pro evropské volby schválilo předsednictvo strany. David, který hnutí ve volbách povede, už za SPD kandidoval loni v říjnu do Senátu v obvodu Praha 12, získal tehdy 5,5 procenta a skončil pátý. Senátorem byl v tomto obvodu zvolen Pavel Fischer (nestraník).

Zařazení Okamury na poslední místo kandidátky označilo SPD za podporu předsedy hnutí pro ostatní kandidáty a zdůraznění významu voleb. Okamura se nicméně může do Evropského parlamentu dostat, pokud by díky preferenčním hlasům přeskočil ostatní kandidáty hnutí. Funkce europoslance je podle zákona s funkcí poslance českého Parlamentu neslučitelná.

Okamura přitom patří k dlouhodobým kritikům Evropské unie. Podle posledního usnesení předsednictva SPD z 26. února například Unie údajně toleruje islamizaci Evropy a tím se zvyšuje hrozbu islámských teroristů z Islámského státu.

„EU podporuje masovou imigraci jako nástroj k likvidaci národů a suverénních států, a proto je současná EU nereformovatelná,“ píše SPD v usnesení předsednictva.

Islamizace v kampani

Podle výroční zprávy Ministerstva vnitra o extremismu na území České republiky v roce 2017 ukázaly volby do Poslanecké sněmovny vliv hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomia Okamury v období předvolební kampaně na extrémistickou scénu. Hnutí kampaň téměř výhradně postavilo „na strašení před údajnou islamizací“, z těchto obav dokázalo jako jediné z protiimigračních uskupení vyzískat největší prospěch.

„Získalo 10,64 % (538.574 hlasů) a stalo se čtvrtým nejsilnější politickým subjektem v ČR,“ píše vnitro ve zprávě. SPD má ve Sněmovně 22 poslanců a Okamura je její místopředsedou.

SPD je posledním sněmovním uskupením, které představilo lídra své kandidátky pro evropské volby. Většinu ostatních stran povedou do voleb nynější europoslanci: ANO Dita Charanzová, ODS Jan Zahradil, KSČM Kateřina Konečná, ČSSD Pavel Poc, KDU-ČSL Pavel Svoboda a společnou kandidátku TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil (TOP 09). Piráti vybrali do čela své kandidátky softwarového specialistu Marcela Kolaju.

Hotové kandidátní listiny musejí strany odevzdat nejpozději do 19. března. Volby do Evropského parlamentu budou v České republice 24. a 25. května. Výsledky budou známé od den později - tedy v neděli 26. května. 

Vše o Evrospké unii a volbách do Evropského parlamentu najdete zde: 

 

Doporučujeme
11karel11 ( 11. března 2019 14:59 )

Koryta, koryta, koryta viz video http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55

11karel11 ( 11. března 2019 14:57 )

Takto se chovají europoslanci jako podvodníci a rozhodují o osudu Evropy. Viz video...….. http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55

marmat ( 27. února 2019 19:17 )

Na tyhle Euro-volby se musíme vydat...nikdy nás TO nezajímalo a poroto to tam tak vypadá!!! Je nutno tam dostat ofenzivní hráče v nezfalšovaném českém dresu

marmat ( 27. února 2019 19:11 )

Snad to byl od něj fór a pokud nééé, půjde od válu .Nejde čůra.t proti větru Prostě nemůže kázat vodu a pít víno...Nebo ho tam viděj soukmenovci jako "zajímavého sabotéra v centru?" Jako škodnou v revíru ?Zaděláno tam už je....

wp2t ( 27. února 2019 15:30 )

A to je od tebe fšechno co tě neziskovky a čt naučily nebo k tomu přidáš ještě nějaký "rozumný" vlastní názor, když už si díky inkluzivnímu školství dostal diplom za napotřetí dodělanou základku? Nestudoval si taky uk jako ten chytrolín v poště do tebe?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa