Postarší pan Manolevski má za sebou velmi bohatý život. Narodil se v Řecku a do Československa uprchl se svojí maminkou a dvěma sourozenci před občanskou válkou po druhé světové válce. Tehdy mu bylo pět let a celé jeho rodině hrozilo velké nebezpečí, kdy mohli být rozděleni a drženi v převýchovných táborech. 

Místo toho však našli azyl a nový domov v Československu, podobně jako další tisíce Řeků: „Maminka měla během převozu na starosti asi dvacet dětí. V Československu nás pak umístili do dětských domovů pro řecké děti. Asi šestkrát jsme za ta léta měnili místo pobytu. Často se jednalo o neobydlené zámky,“ vzpomíná sympatický muž.

Péče o sportovce

Pan Manolevski vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Poté pracoval jako učitel na různých typech škol, jako vychovatel a pedagog volného času v domovech dětí a mládeže. Rovněž byl deset let zaměstnaný ve Středisku vrcholového sportu Ministerstva školství a mládeže na Strahově.

„Dělal jsem tam metodika, což znamenalo, že jsem pečoval o sportovce, kontroloval, jestli dodržují výživu, regenerují se, trénují, ale jestli také studují. Z těch známějších to byl třeba koulař Remigius Machura, krasobruslař Petr Barna nebo judista Jiří Sosna,“ jmenuje československé sportovní hvězdy Manolevski.

První kurz jógy v Praze

K józe se nejprve dostal při studiu na fakultě. V roce 1968 nastoupil do prvního kurzu, který vedla tanečnice Zdena Bronislavská z Národního divadla a manželka herce Rudolfa Deyla mladšího. Tehdy to byl první kroužek jógy v Praze pro několik nadšenců. Láska k cvičení a východní kultuře ho ovšem neopustila celý život a v roce 1997 začal sám předcvičovat jógu. K měření energie za pomocí kyvadla a virgule se Gligor Manolevski dostal na přelomu let 1992 a 1993.

Sochy Karlova mostu jsou podle odborníka nabité energií.
Autor: Jiří Marek

„S praxí jsem začal v roce 2010 a už mám za sebou tisíce měření kyvadlem. Každý den měřím sám sebe a nepravidelně známé nebo své klienty. Využívám k tomu kyvadlo a takzvanou Bovisovu stupnici. U člověka je průměrná hodnota sedm tisíc Bovisových jednotek (BEJ). Starší lidé mají energie méně, mladší zase více. Závisí to na mnoha faktorech, jako je věk, pohlaví, zdravotní stav, tělesná kondice a podobně,“ říká ezoterik Manolevski.

Nabitý Karlův most

Nápad změřit Karlův most dostal díky článku z devadesátých let ve Večerní Praze. Tehdy psychotronik měřil energii Karlova mostu a poukazoval na jeho překvapivě vysoké energetické hodnoty. Neuvádělo se však jaké, a to vedlo pana Manolevského k tomu, aby jeho pokus zopakoval. S kyvadlem a energetickou škálou obešel všechny sochy a každá z nich měla více než dvojnásobně vyšší hodnotu oproti lidskému průměru.

Sochy Karlova mostu jsou podle odborníka nabité energií.
Autor: Jiří Marek

Nejvíce energie vyzařovalo podle Manolevského sousoší Piety na staroměstské straně a to až 37 tisíc BEJ. Podobné hodnoty mělo i protilehlé sousoší sv. Kříže s Kalvárií. Objektům, které mají tuto energii, se říká tvarové zářiče a mohou to být budovy nebo předměty. Nejsilnější tvarové zářiče jsou pyramidy, chrámy nebo menhiry. Podle Manolevského mají sochy Karlova mostu tak vysokou energii pravděpodobně díky tomu, že zpodobňují osoby uctívané křesťany.

Podívejte se, jak probíhá takové měření:

Video
délka: 00:53.82

Měření energie pomocí kyvadla u sochy Jana Nepomuckého Jiří Marek

„Obecně Panna Marie a Ježíš Kristus mívají vždy velmi vysokou energii. Kupříkladu o vodách v Lurdách se v literatuře píše, že mají až 40 tisíc BEJ a prastarý Karlův most se k těmto hodnotám blíží,“ poměřuje vyzařovanou energii. A mohou turisté tuto energii od soch přejímat? Podle Manolevského je to možné. Energie se prý přelévá jako voda.

Pokud se chcete dozvědět více, můžete se s panem Manovskim sejít na jedné t jeho lekcí, které jsou každý pátek od 19:30 do 21:00 v Domu Jógy v ulici Ostrovského 11, Praha 5. 

Fotogalerie
16 fotografií