„Lidé v Horním Jiřetíně se rozhodli, že dají sbohem zastaralým technologiím a přejdou na obnovitelné zdroje energie. Začínají se školou a já chci i drobnou částkou pomoci dětem z místní školy,  aby se jim lépe dýchalo. Věřte mi, že budu raději za drobnou částku pro tenhle projekt než za dárky,“ vysvětloval na portálu Darujme.cz, kde si dal za cíl vybrat dva a půl tisíce korun.

Jak už to chodí, přátelé bývají škodolibí. Představa, že jejich kamarád trpí, jim byla tak sympatická, že byl stanovený limit překročen během jedné hodiny. „Potom jsem si řekl, že za každou přihozenou stokorunu prodloužím chůzi naboso o den,“ svěřil se se šíleným nápadem.

Výzva stále pokračuje. Už teď bude muset chodit Tadeáš bos minimálně do poloviny srpna. A to to celé odstartoval teprve před týdnem. Možnost darování chce utnout přesně na své narozeniny – a to je 7. června. Uvidíme, třeba se stane, že bude muset chodit bos až do Vánoc.

A jelikož se částka vybrala tak rychle, Tadeáš se vrhnul do měsíce naboso dřív. Při setkání už si zoufal, jak ho po dnešku nesmírně bolí nohy. Není to totiž člověk, který by pracoval v kanceláři. Celé dny prochodí jako asistent mentálně postižených.

Po týdnu přichází první zjištění, jaké to je. „Vždy jsem obdivoval přátele, že tak dokážou chodit. Jsem zvyklý chodit bez bot v trávě, ale po ulici je to něco jiného,“ vysvětloval. Pro jistotu má u sebe i tenisky, kdyby bylo nejhůř.

Nohy si ihned při příchodu domů myje.

Chodníky pořádně pálí

„Ve třiceti stupních bývají chodníky někdy tak rozpálené... Zrovna včera jsem si musel sednout a dát nohy do vzduchu, jak to žhnulo,“ vyprávěl strasti bosonožce v metropoli. S hlasitými posměšky a urážkami se zatím nesetkal.

Přesto přiznává, že se lidé koukají zvláštně. „Myslím, že jim svým vzhledem připadám spíše jako feťák než bezdomovec,“ směje se. Zároveň si k němu v metru přisedají lidé, kteří takto chodí bez bot dobrovolně, bez potřeby hecování.

Zajímavostí však je, že zatímco z nových bot měl Tadeáš na nohou puchýře, z chůze naboso je má pouze černé. Po odřeninách, mozolech a zakrvácených šrámech ani stopa.

Video
délka: 00:44.58

Tadeáš si bude takto vykračovat celé léto. Proč? Eva Fornálová

Podpora Jiřetína

A jak vůbec výzva vznikla? Horní Jiřetín měli kvůli těžbě uhlí srovnat se zemí. Místním se však povedlo své domovy uchránit. 

Chceme městu pomoci zbavit se závislosti na uhlí a naplno využít potenciál obnovitelných zdrojů a energetických úspor. Začínáme symbolicky místní školou, která vychovává budoucí generace obyvatel Horního Jiřetína,“ rozpovídal se Lukáš Hrábek, mluvčí organizace Greenpeace, která projekt Výzva pro Jiřetín spustila.

„Bylo by skvělé, kdyby se dnešní žáci na rozdíl od svých rodičů již nemuseli v budoucnu bát o osud svých domovů a rodného města,“ doplnil Hrábek.

Všechny vybrané peníze budou podle něj použity na nákup fotovoltaických panelů a organizace si z nich nevezme ani korunu. Na stránkách www.vyzvaprojiretin.cz se do projektu může zapojit kdokoli – lidé si buď mohou vytvořit vlastní výzvy podobně jako Tadeáš, nebo mohou finančně přispět již existujícím vyzyvatelům.

Starosta shodí vousy

Další, kdo se rozhodl pro výzvu, je například tamější starosta Vladimír Buřta. Ten za vybranou částku shodí svůj pracně opečovávaný vous. Zatím ale vede Tadeáš. Zdá se, že má kolem sebe více škodolibých lidí.

Pokud byste měli chuť prodloužit Tadeášovi jeho trápení, můžete to udělat zde. Přispět můžete od sta do pěti set korun.

Podívejte se na fotky Tadeáše i jeho nohou: 

Fotogalerie
14 fotografií