Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze ve věci podal návrh na vzetí do vazby tří obviněných osob, které jsou trestně stíhány pro zločiny účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku a pro přečin nedovolená výroba a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, a to z vazebního důvodu útěkového a koluzního. Právní kvalifikace skutků, pro něž jsou obvinění stíháni, není identická,“ uvedl Borgula v pátek ráno v tiskové zprávě.

Po prvním vazebním jednání pak před dveřmi soudu novinářům řekl, že prvního obviněného už soud do vazby poslal, jméno však nezmínil. „Aby osoba byla vzata do vazby, musí soud shledat, že trestní stíhání je důvodné. Mám za to, že k tomuto závěru zdejší soud dospěl,“ sdělil Borgula. Doplnil, že daný obviněný člověk je stíhaný za účast na organizované zločinecké skupině. Podle informací serveru Novinky.cz se jedná o podnikatele Zakaríu Nemraha.

O chvíli později, krátce po poledni, přivedla policejní eskorta do budovy Obvodního soudu pro Prahu 9 také obviněného Hlubučka v poutech. I u něj soud rozhodl o uvalení vazby, vazební zasedání trvalo přes dvě hodiny.

„Samozřejmě není rád, že jde do vazby. Kdo by byl rád?“ uvedl jeho právník Lukáš Trojan. Domnívá se, že až policie vyslechne dosud nevyslechnuté svědky, bude možné Hlubučkovu útěkovou vazbu nahradit jinými opatřeními. Pobyt v policejní cele podle něj exnáměstek snáší „jako každý, takže normálně“.

„Zatímco v médiích je označován za, řekněme, spoluřídící osobu té skupiny, z usnesení o zahájení trestního stíhání nic takového jednoznačně nevyplývá. Jeho role je tam podle mého hodnocení spíše okrajová,“ zdůraznil Trojan. Všichni obvinění si podle Borguly proti vzetí do vazby podali stížnost. O té bude rozhodovat pražský městský soud.

Třetí do party

Mezi obviněnými je vedle Hlubučka i podnikatel Michal Redl. U něj státní zástupce také žádal vazbu, on jediný je obviněn kromě korupce a účasti na organizované skupině také z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

V půl sedmé večer bylo rozhodnuto o vzetí do vazby třetí osoby. Podle informací ČTK by mělo jít o kontroverzního podnikatele Michala Redla. Ten by podle policejních spisů měl být tím, kdo organizovanou skupinu řídil.

„I ohledně mého posledního návrhu mi obvodní soud vyhověl,“ řekl Borgula. Třetího z obviněných, o jehož vazbě dnes soud rozhodl, viní státní zástupce právě z účasti na organizované zločinecké skupině pro organizátorství, z přijetí úplatku a přečinu nakládání s drogami.

Video
Video se připravuje ...

Petr Hlubuček míří k soudu, který rozhoduje o jeho vazbě Aktu.cz

Mezi obviněné patří podle čtvrtečních informací serveru Seznam Zprávy i vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, různí podnikatelé, osobní řidič Redla či obchodní zástupce radiokomunikační firmy.

Seznam Zprávy ve čtvrtek také napsaly, že policie chce kromě 11 již stíhaných lidí obvinit i ekonomického náměstka dopravního podniku Mateje Augustína a podnikatele Pavla Dovhomilija. Deník Právo v pátek informoval o tom, že policie nakonec obvinila 13 lidí.

Podle Seznam Zpráv byl hlavou skupiny Redl, který v minulosti spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem. Skupina podle policie „systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od 'vítězných' firem úplatky“, uvedl server.

Rezignace

Hlubuček ve čtvrtek rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ve středu po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP.

Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan uvedl, že popis jednání jeho klienta, který je v usnesení o zahájení trestního stíhání, se diametrálně liší od toho, jak je Hlubuček a jeho role v kauze DP, na základě informací uniklých od médií, veřejně prezentována. „Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny,“ uvedl Trojan.

Video
Video se připravuje ...

Michala Redla přivádějí k Obvodnímu soudu pro Prahu 9. (17. června 2022) Aktu.cz

Fotogalerie
70 fotografií