KACPU odbavilo od začátku války na Ukrajině letos v únoru přes 98.000 uprchlíků a zajistilo bydlení pro 9430 lidí. V Praze vznikla rovněž dvě stanová městečka zejména pro romské ukrajinské uprchlíky, kterými prošly další stovky lidí. Od začátku června byla ukončena také oficiální humanitární pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží.

„V posledních měsících jsem dlouhodobě a opakovaně upozorňoval na potřebu rovnoměrnějšího rozložení lidí prchajících před válkou z Ukrajiny. Navrhoval jsem i nějaká motivační opatření založená na omezení vyplácení dávek uprchlíkům v místech, kde již není kapacita. Bohužel tento můj návrh byl odmítnut,“ uvedl Hřib.

Primátor řekl, že stále čeká na podrobnější právní zdůvodnění ze strany ministerstva vnitra a vlády. „Je to nutné pro možnost návrhu alternativ k řešení této situace na setkání s panem premiérem v pátek. Hlavní město je přetížené a chybí premiérem koordinovaný systém přesunu uprchlíků do jiných, méně vytížených oblastí. Není zkrátka možné registrovat další uprchlíky v místě, kde nebude možné se o ně postarat,“ uvedl.

Ukončení provozu

Z výše uvedených důvodů proto město nyní neustoupí od záměru uzavřít KACPU. Provoz bude ukončen na dobu neurčitou a podle Hřiba je proces uzavření koordinovaný. O uzavření před dvěma týdny rozhodl magistrátní krizový štáb.

V Praze je až čtyřikrát více uprchlíků na 1000 obyvatel než v jiných krajích. „Na místě KACPU bude i po jeho uzavření zajištěna informační služba, která bude schopná poskytnout příchozím základní informace a nasměrovat je k řešení jejich situace na jiném místě,“ dodal Hřib.

Kampaň?

Krok hlavního města nicméně kritizuje vláda. Jejímu místopředsedovi Vítu Rakušanovi (STAN) se Hřibovo počínání nepozdává. „Zdeněk Hřib chce pražské KACPU zavřít ve středu 15. 6. ČR tuto situaci zvládne, o lidi, kteří by hledali pomoc v Praze, jsou připraveni se postarat KACPU v dalších regionech. Věřím, že se ostatní kraje nenechají vtáhnout primátorem do jeho předvolební kampaně,” uvedl skrz svůj twitterový účet.

Fotogalerie
32 fotografií