Salon Dlouhovláska pro Zuzanku opravdu blonďatou paruku vytvořil. Zuzanka se ale v paruce hodně potila a na hlavě se jí vytvořil ošklivý ekzém. Máma malé holčičky proto začala pátrat po tom, z jakého materiálu je paruka vytvořená. 

„Chtěla jsem vědět, zda je to vhodné pro děti s jemnou kůží. Zuzance byly tehdy tři roky. Kůže na hlavičce malého dítěte je velmi jemná. Chtěla jsem také vědět, jestli jde opravdu o pravé lidské vlasy, jak bylo deklarováno,“ uvedla pro eXtra.cz maminka Zuzanky. 

Šokující zjištění

Salon jí na její otázky odpověděl velice nepřesně a vyhýbavě, ale stál si za svým. „Vlasy jsou pravé!“ tvrdilo vedení. „Bylo nám řečeno, že paruka byla zhotovena jejich vlásenkářkou. Kdo přesně byl dárcem, jsem se ale nikdy nedozvěděla,“ popsala Gabriela Tůmová.

Laboratorní testy, které si ale nechala máma Zuzanky ve spolupráci s redakcí eXtra.cz zpracovat, odhalily přesný opak. „Závěr z měření je jednoznačný. Je to směs syntetického polyamidu s nějakým hedvábím. Už jen na omak je vidět, že ten vlas je relativně hodně hrubý. Jsou to v podstatě materiály, které se běžně používají na tkaní svetrů,“ má jasno Ing. Miroslava Novotná, CSc., která na VŠCHT vede laboratoř molekulové spektroskopie.

I přes šokující výsledky tvrdí salon Dlouhovláska, který sídlí v pražských Stodůlkách, opak. „Jestli si to pamatuji správně, tak to byla paruka, kterou jsme dávali někdy před třemi lety. Vždycky jsme paruky dělali z pravých vlasů. S technologií jsme šli hodně dopředu, takže nevím, zda je v tomhle ohledu nějaký problém. Vím, že se nám před třemi lety někdo ozval, ale pak komunikovat přestal,“ uvedla majitelka Dlouhovlásky Petra Valentová. „Paruky jsou z darovaných vlasů a každý, kdo nás sleduje déle, ví, že si je barvíme, melírujeme, na videích žehlíme a různě upravujeme, což by se syntetickými vlasy nešlo,“ dodala. 

Otázkou zůstává, kde končí darované vlasy pro onkologicky a jinak nemocné dívky a ženy. Jde jen o byznys? Paruky ze syntetických vlasů lze totiž pořídit za mnohonásobně nižší částky, než jsou ty z pravých vlasů. Jedna z dárkyň se tomu snažila přijít na kloub, ale marně. „Začala jsem se pídit, kam ty vlasy jdou. Když jsem mluvila s Valentovou, tak mě ujišťovala, že zjistí, kam vlasy šly. Sama to nevěděla. Nedostala jsem žádný papír, žádnou záruku, prostě nic,“ svěřila se eXtra.cz dárkyně. Místo odpovědí prý přišel nátlak a pomluvy.