Nad hlavou žhnulo polední červencové slunce a po rozlehlém Vyšehradě se pohybovaly hloučky turistů. Nikdo z nich si však nevšímal drobného pána s tištěnou tabulkou Bovisovy stupnice (pozn. redakce: Bovisova stupnice slouží jako radiestetická pomůcka k určování energetické kvality vibrací míst, materiálů, osob, potravin atd.) a kyvadlem, jak postává u různých soch a tiše se soustředí. Když se kovové kyvadlo na provázku na jeho prstu konečně rozhýbalo, zamumlal si, zapsal si výsledek a pokračoval k dalšímu objektu.

Gligor Manolevski, cvičitel jógy a bývalý metodik pro vrcholové československé sportovce, který je původem z Řecka, se měření energií věnuje již osm let a dělá to hlavně jako koníček. (Více o jeho životě se dočtete zde.Po Karlově mostu chtěl „přeměřit“ Vyšehrad a výsledky ho překvapili.

Dračí žíly

Energie na Vyšehradě je daleko větší, než byla na Karlově mostě. Myslím si, že se tady setkávají takzvané dračí žíly, což jsou energetické čáry obíhající zeměkouli,“ vysvětluje hned na úvod Manolevski a ukazuje své pečlivě zapsané výsledky. „V místě, kde se dračí žíly setkají, vyzařuje obří energie. V praxi to pak znamená, že se tady lidé mohou při odpočívání dobíjet,“ dodává. Za podobnými místy lidé cestují do zahraničí, aby zde meditovali, a v Praze je téměř v centru města.

Podle Manolevského má člověk průměrně 7 tisíc tzv. Bovisových jednotek (BEJ). Na Karlově mostě měla Pieta přibližně 37 tisíc BEJů a na Vyšehradě naměřil soše sv. Ludmily až 42 tisíc BEJů. „Podle mě je ten výsledek tak velký, protože je to patronka Česka,“ komentoval čísla učitel jógy. Překvapivé také bylo, kolik dalších objektů mělo vysokou energii kolem třiceti tisíc. Kupříkladu kaple Panny Marie Šancovské (36 tis.), socha svatého Vojtěcha (38 tis.) nebo kopie sochy svatého Václava (32 tis.) od Jana Jiřího Bendla, která stávala na Václavském náměstí do roku 1879.

Burian bez energie

Měřit náhrobky ve Slavíně se Gligor Manolevski zdráhal, aby nevzbudil pohoršení kolemjdoucích, ale na prosbu redaktora Blesk.cz přeci jen přeměřil energetickou hodnotu tří náhrobků slavných osobností. Největší hodnotu měl hrob Boženy Němcové (36 tis.): „Hodně lidí ji zná a myslí na ni, proto má podle mě toto místo vysokou energii,“ řekl Manolevski. Jan Neruda měl o čtyři tisíce BEJů méně a „nejhůře“ dopadl herec Vlasta Burian, který měl jen 14 tisíc BEJů. To překvapilo i samotného Manolevského, který předtím, než se dalo kyvadlo do pohybu, žertoval, že jako největší český komik bude mít nejvíce. Naměřenou nízkou hodnotu pak neuměl vysvětlit. Příště by chtěl Gligor Manolevski přeměřit oblast Pražského hradu nebo Malou Stranu.

Fotogalerie
19 fotografií