Než vstoupil do politiky, nakoupil v nejdražších pražských lokalitách nemovitosti za desítky milionů korun. Od roku 2016 je také rozhodující osobou ve společnosti zabývající se nemovitostmi Gastone s.r.o., již spoluvlastní se svým přítelem Milanem Zinkem (45). „Nepodnikal jsem a nepodnikám,“ tvrdil přitom Blesku na otázku, zda jeho aktivity nemohou být ve střetu zájmů s jeho funkcí v radě Prahy 1, kde řídí majetek a bytovou politiku. „Žádné informace, které by nebyly k dispozici běžným občanům, nezískávám,“ hájil se Bodeček.

Může být vydírán

„K důležitým informacím i ke znalosti realitního trhu se člověk zastávající jeho post dostává,“ míní však politolog Jan Kubáček. „Přímo promlouvá do pravidel bytové politiky na Praze 1. To je jednoznačný střet zájmů.“ Další nebezpečí vidí Kubáček v tom, že Bodeček může být vydíratelný. „Jakákoli nestandardní situace jej může dostat do nepříjemné pozice. Navíc je z titulu své práce nositelem strategických informací. Ty může na trhu kdykoli zneužít,“ řekl Kubáček.

Firmy se měl zbavit

Pokud by se Bodeček chtěl z působení ve firmě vyvázat, podle odborníků k tomu měl dostatek času i po nástupu na radnici. „Vzhledem k ožehavosti bytové politiky zejména na Praze 1 se divím, že opozici ani vedení radnice tento zjevný střet zájmů nevadí. Zvláště, když starosta Čižinský měl otevřenosti plná ústa,“ uvedl politolog Jan Kubáček. „Svou funkci může pro sebe využít každý, riziko nelze nikdy zcela eliminovat,“ přiznal Blesku Pavel Čižinský (42, Praha 1 Sobě).

Politika, nebo obchod

Starosta Čižinský svého radního hájí: „Eventuální aktuální podnikání jeho partnera či nákupy nemovitostí na lukrativních adresách samy o sobě pro riziko střetu zájmů nepostačují,“ tvrdí. Jan Kubáček však dle zkušeností i ze zahraničí říká: „Je to problém a pan Bodeček by si měl vybrat. Buď se bytové problematice bude věnovat dál politicky, a pak ať opustí svět obchodu, v opačném případě si prostě musí vybrat jiný resort.

Bodeček by podle něj i jako »nepodnikatel« v době svého působení na radnici neměl s byty obchodovat. „Jak může třeba podporovat sociální bydlení v situaci, kdy sám nakupuje a těží ze zisku?“ uzavřel Kubáček.

O penězích mlčí

Radní Bodeček se skromně prezentuje tím, že působil několik let ve školství a následně v řadě nadací. Blesk zajímalo, z jakých zdrojů financoval milionové nákupy nemovitostí.

„Majetek jsem měl před vstupem do politiky, předtím jsem aktivně v politice nebyl a nikoho nemusí zajímat, jak jsem jej získal,“ odpověděl Bodeček. „Povinnost uvést své zdroje nad rámec uloženého zveřejnění majetkového přiznání nemá. Ve chvíli, kdy se ale bavíme o koalici, která skloňuje transparentnost, by občan mohl další informace očekávat,“ dodal k tomu Kubáček.

Kdo je spoluvlastník

Spoluvlastníkem Gastone s.r.o. je přítel radního Bodečka Milan Zinek (45), který se podle informací Blesku zabývá dlouhodobým a lukrativním pronájmem městských skladovacích areálů.

Fotogalerie
9 fotografií