Velice nešťastně se cítí obyvatelé nově zrenovované osady Buďánka v Praze 5. Místní naprosto pobouřilo jednání nového majitele domu v památkové zóně. Ten pokácel desítky zdravých stromů bez toho, aby si zajistil povolení. Ihned tak zasedly komise radnice Prahy 5, která do objektů investovala nemalé částky, aby situaci začaly řešit.

„Na tomto místě došlo k vykácení jehličnatého a ovocných stromů v osadě Buďánka. Zjišťujeme, jestli toto kácení bylo provedeno v souladu s předpisy i z toho důvodu, že je tato lokalita v památkové zóně,“ popisuje redaktorovi Blesk.cz starosta radnice Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Video
délka: 01:24

Pokácené stromy v památkové zóně Buďánka Tadeáš Provazník

Celá oblast včetně nově zrekonstruovaného komunitního centra Koloniál je častým cílem občanů i zastupitelů napříč celým politickým spektrem. Proto si informace o pokácení stromů v chráněné oblasti památkové zóny získala pozornost mnoha členů rady a byla jí přisouzena priorita v řešení.

Problém není ve vysokém smrku, ten byl označen za havarijní a mohl ohrožovat okolí. Ovocné stromy však jsou v památkové zóně a oproti obvyklým postupům je zde nutné povolení pro jejich pokácení.

Radnice se věcí zabývá

„Ověřila jsem si telefonicky u památkářů, že žádnou žádost o kácení nedostali. V památkové zóně je nutný souhlas památkové péče ke každému kácení stromů včetně ovocných, které nejsou v havarijním stavu. Tuto skutečnost majitel pozemku patrně ignoroval,“ popisuje Zuzana Hamanová, předsedkyně výboru územního rozvoje.

V následujících dnech by se tak na místo měli jít podívat zástupci komisí, kteří se budou celou věcí zabývat. Podle rezidentů to však udělal majitel domu zcela schválně. „Podobná věc tu byla už dříve, kdy majitel chtěl pozemek prodat developerovi za 16 milionů korun. To se mu nakonec díky našemu zásahu nepovedlo,“ popisuje jedna z obyvatelek, která však nechtěla uvést své jméno.

„V případě, že nebylo vše správně, budeme v městské části podnikat takové kroky, abychom zhojili celou tuto věc. Věříme tomu, abychom s rekonstrukcí osady postupovali dál a aby naše spolupráce fungovala nadále,“ uzavírá nakonec starosta. Blesk.cz bude situaci i nadále sledovat. 

Fotogalerie
20 fotografií