I na smrt musí být Praha připravená. V případě katastrofy s velkým počtem obětí má vedení metropole ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů plán, jak se zemřelými naložit. „V rámci krizového plánu musí být Praha připravená na řešení mimořádných událostí. Když bude počet obětí takový, že už přesáhne možnosti jednotlivých pozůstalých se o ně postarat, my jako správa hřbitovů máme k dispozici volné kapacity pohřebišť, kde by bylo v takovém případě možné udělat masové hroby,“ uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

V Praze takové řešení zatím zcela chybělo. „Nejedná se o reakci na nějakou bezprostřední hrozbu, ale spíše o systematizaci přístupu. Obsahem plánu bude sjednocení a propojení postupů všech zúčastněných složek integrovaného záchranného systému a organizací,“ řekl pro Blesk Michal Friedrich, vedoucího oddělení krizového řízení Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

Tři masové hroby

Celkem tři místa by dokázala v případě nouze pojmout několik tisíc lidí. „Jedna plocha na Ďáblickém hřbitově, pak jedna na Bohdalci nad Vršovickým hřbitovem a jedna u Hloubětínského hřbitova. Na těch místech je možné během několika hodin strojově vykopat velké jámy či šachty,“ prozradil místa Martin Červený. Míst si však člověk jen těžko všimne, nejsou nijak speciálně označená.

V současné době není jisté, jak by se o oběti metropole postarala. Neexistuje pevná hranice, za níž již není Praha schopna se o oběti řádným způsobem postarat. Počet záleží na mnoha faktorech, zejména druhu mimořádné události,“ uvedl pro Blesk dále Friedrich. 

Žádná směrnice, která by však takové řešení nabízela, není. „Každé město či stát si musí vypracovat svou vlastní. Pokud vím, není předpis, který by stanovoval tuto povinnost jednotně pro všechna evropská města či nějaké jejich stanovené kategorie,“ sdělil na závěr pro Blesk Friedrich. 

Na to, jak vypadá místo pro masový hrob ve Vršovicích, se podívejte ve zpravodajské show Selfie z Prahy:

Video
délka: 06:50
1080p 720p 480p 360p 240p

Potrubní pošta v Praze: Tudy létá i vaše krev! A migranti se ujali na Vltavě Matěj Smlsal, Lukáš Červený, David Vaníček