Výstava vedle tisíce artefaktů a šperků lidem přibližuje kulturní a náboženský odkaz mladého faraona. V samostatné galerii mohou návštěvníci vidět starověkou egyptskou rakev a další exponáty staré přes 3 000 let. Tato část expozice zároveň upozorňuje na úspěchy českých archeologů, kteří přispěli k poznání dávné egyptské civilizace.

Jako ve skutečné hrobce

„Je to výjimečná výstava, protože je to replika, kopie jedna ku jedné hrobky Tutanchamona,“ řekl na představení egyptolog Zahí Havás. Výstavu připravil mezinárodní tým vědců, archeologů a umělců. Atmosféru umocňují imerzivní prvky a rozšířená realita, které návštěvníkům umožní téměř doslova vstoupit do starověké hrobky.

„Výstavu vidím poněkolikáté a můžu říct, že je vhodná pro všechny věkové kategorie, jak pro malé děti, tak i studenty nebo starší lidi. Byl jsem na ní dva roky zpět v Brně a nyní lze říct, že je naplno v Praze,“ řekl egyptolog Miroslav Bárta.

Bárta také uvedl, že mnoho lidí neví, že hrobka byla krátce po Tutanchamonově smrti dvakrát vykradena. „Zmizelo 90 procent artefaktů, můžeme se tedy domnívat, jaký objev pokladů původně hrobka obsahovala,“ dodal.

Jeden z nejznámějších faraonů

Tutanchamon je znám také jako mladý faraon, vládl starověkému Egyptu přibližně v letech 1333 až 1323 před naším letopočtem. Na trůn nastoupil ve velmi mladém věku, pravděpodobně kolem osmi nebo devíti let, a zemřel, když mu bylo 18 nebo 19 let. Přestože jeho vláda nebyla dlouhá ani významná, jeho jméno se stalo nesmrtelným díky objevu jeho téměř neporušené hrobky v Údolí králů archeologem Howardem Carterem v roce 1922.

Tutanchamonova hrobka byla plná nevyčíslitelného bohatství, včetně zlaté posmrtné masky, která se stala symbolem staroegyptské kultury. Jeho vláda a předčasná smrt jsou dodnes zahaleny mnoha otázkami. Některé z nich se týkají jeho zdraví, rodinného původu a příčin jeho úmrtí. Hawass uvedl, že za měsíc by mohli díky dalším výzkumům být blíže odhalení skutečného důvodu smrti mladého faraona.

Video
Video se připravuje ...

Výstava Tutanchamon RealExperience v Národním muzeu. (2019) Ivan D. Hladík

Fotogalerie
11 fotografií