Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Pověsti Prahy 1: Golem, nahá Cecílie nebo méně známá Sněžibaba

/
 • Koláž Blesku
  9. října 2023 ● 05:00

  Jaké pověsti se tradují v historickém centru Prahy? Matička měst je opředena mnoha tajemstvími. Od mala se dětem vypráví příběhy o legendárním golemovi, kterého uhnětal židovský rabín Löw z hlíny a oživil se svými studenty pomocí tajných rituálů. Hliněný obr měl chránit židovské město před všemi nepřáteli. Jednoho dne se však vzbouřil. Rabín ho nakonec musel zneškodnit. Jaké další nezapomenutelné příběhy se tradují v Praze 1? 

  K Praze se odnepaměti vážou tajemné příběhy a legendy. Nejprve se předávaly ústně, poté příběhy sepsali národní obrozenci a dnes současní autoři znovu oživují tajemno ulic stověžaté metropole. Jedním z nich je mimo jiné český spisovatel a humorista Miloslav Švandrlík používající také psudonym Roman Kefalín. Matička měst neztratila ani v moderní době nic ze svého magična. Spousta strašidel se váže právě k historické části města. Pojďte se s Bleskem seznámit s výběrem jedněch z nejzajímavějších legend Prahy 1. 

 • 1.

  Rabbi Jehuda Löw a Golem

  Jehuda ben Becalel, znám také jako rabbi Löw a golem.
  Autor: Malba: Neprakta

  Za dob panování císaře Rudolfa II. žil v Praze moudrý židovský rabín Jehuda Löw. Traduje se, že byl vysoké, majestátní postavy a velké moudrosti. Jak uvádí V. Müller ve své knize Pověsti stověžatého města, rabín měl mít dokonce nadpřirozenou moc. Rudolf II. vydal mandát, podle kterého měli všichni židé odejít z Prahy. Rabín se chtěl svých sousedů z ghetta zastat. Počkal, až císař pojede přes Karlův most a postavil se panovníkovu průvodu do cesty.

  „A tu lidé, nemohouce jej přiměti k ústupnosti rozkazy i nadávkami, jali se po něm házet blátem a kamením. Ale div divoucí! Bláto i kameny, sotva se rabína dotkly, proměnily se v krásné květiny, a tak Löw kamenovaný stál tu ověnčený,“ píše V. Müller. Císaře taková magie zaujala. Sjednal si s rabínem schůzku a nakonec mandát zrušil. Při jedné návštěvě rabína v ghettu zaujal Rudolfa II. hliněný člověk golem, kterého rabbi sestrojil, aby mu pomáhal v domácnosti. Oživoval se vložením šému pod jazyk.

  „Byl nejen silný, ale i šikovný. Dovedl se otáčet, ale sloužil pouze od neděle do soboty. V pátek večer vyjímal rabbi golemovi šém, protože panák v sobotu příšerně zuřil a ohrožoval své okolí,“ popisuje zase Miloslav Švandrlík v knize Praha plná strašidel. Rabín následně golema každou sobotu uklízel na půdu synagogy. Jednou mu ale zapomněl šém vyndat. Golem srovnal se zemí celé své okolí. Tak mu musel rabbi šém vyndat a golema schovat na tajné místo, aby ho už nemohl nikdy nikdo zneužít. Po mnoha desetiletích ho prý však znovu oživil Jehudův potomek Ezechiel Löw. Na jeho příkaz zabil golem jednoho žida, který se nechal pokřtít.

  Kde ho potkat: Staré Město, Praha 1

 • 2.

  Nahá Cecílie

  Nahá Cecílie
  Autor: Malba: Neprakta

  Další strašidlo spíše vzbudí údiv a u mnoha mužů i vzrušení. Jedná se o nevěrnou Cecílii, která „zahnula“ svému manželovi písaři Vondřichovi. Když se vrátil nečekaně domů, nalezl svou krásnou manželku v náručí jakéhosi floutka. Popadl kudlu, skočil po floutkovi a zařízl ho „jako podsvinče“. Následně začal ohrožovat i svou nahatou manželku. „Mával nožem a krvelačně na ni pokřikoval. Ta zkonstatovala, že se žárlivec zbláznil, a tak raději v rouše Evině opustila místnost oknem,“ vysvětluje Miloslav Švandrlík.

  To se ukázalo jako špatný nápad. Venku panovala mrazivá noc a Cecílie byla úplně nahá. „Domy byly zamčené a Cecílie nevěděla, co si počít. Došla až do Sněmovní ulice, kde posléze umrzla jako drozd,“ dodává Švandrlík. Ve stejné ulici také straší dodnes. Pražané ji mohou vidět pouze o půlnoci, kdykoliv teploměr ukazuje méně než minus 10 stupňů.

  „Ačkoliv na sobě nemá ani nit, pohybuje se ladně a přitahuje pozornost ochmelků a flamendrů,“ stojí v knize. Pokud ji někdo obtěžuje, vyškrábe mu oči nebo ho minimálně poplive a pokouše. Vysvobodí ji pouze podvedený muž, který ji navlékne do svého kabátu.

  Kde ji potkat: Sněmovní ulice, Praha 1

 • 3.

  Sněžibaba

  Sněžibaba
  Autor: Malba: Neprakta

  Kostelník v Týnském chrámu byl pracovitý chlapík. Staral se o chrám a pomáhal místnímu faráři. Zvládal také velmi dobře vařit. Jeho žena byla opačné povahy. Nevařila, pracovat se jí nechtělo a ráda lenošila. Když jednou kostelník v lednu onemocněl s chřipkou a měl horečku, poprosil svou ženu, aby místo něho uvařila farářovi a postarala se o kostel. Jelikož mělo nasněžit, požádal ji, aby zametla pro pana faráře cestu do kostela.

  „Žena mrzutě přikývla, ale manželova slova si k srdci nevzala. Panu farářovi uvařilo jenom polévku, která se nedala jíst, v chrámu se sotva ochomýtla, a když začalo sněžit, zalezla do komory, kde usnula,“ píše Miloslav Švandrlík v knize Praha plná strašidel. Po sněhové vánici zůstaly závěje a spousta sněhu na cestě do kostela.

  Místní chlapci si ze sněhu udělali klouzačku. Farář ale uklouzl, zlomil si nohu v krčku a nedlouho poté zemřel. „Ani kostelnice už dlouho nežila a po smrti se stala strašidlem. Vždycky, když začne sněžit, objeví se u Týnského chrámu baba s koštětem a mete tak rychle, že jste něco takového ještě neviděli,“ dodává Švandrlík.

  Kde ji potkat: V okolí Týnského chrámu

  Fotogalerie
  4 fotografie

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

Celebrity-chachacha: Prag je plnej strašidel 👻👻👻
Hlavně na hradě. 👻🥳👻🥳

(09. 10. 2023 12:25)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy