Po dědečkovi, který vyrazil z chalupy u Strážova na Klatovsku, pátrají desítky příbuzných, dobrovolníků, policistů a hasičů. Už šestý den… „Dosud bylo zjištěno, že ve čtvrtek 1. října se kolem 15:30 pohyboval muž odpovídajícího popisu v obci Františkova Ves na Sušicku,“ uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Dědeček je na svůj věk velmi vitální, dobře mluví, už se ale špatně orientuje v čase a prostoru. Je tak možné, že stále bloudí a ptá se na cestu…

Život ho naučil vyjít i s málem, dokázal si vždy poradit. Narodil se na Jičínsku do velmi chudých poměrů, vyrůstal v době hospodářské krize se dvěma bratry a sestrou jen v nuzné místnosti u babičky a dědy. Rodiče přišli o živnost. Lepší časy jim později překazila válka.

Němcům kradl munici

Projekt Paměť národa, který shromažďuje příběhy lidí, jež by neměly být zapomenuty, zaznamenal i příběh Zdeňka Hnízda. Jako chlapec se aktivně zapojoval do protifašistického odboje, vydával se spolužáky časopis a s bratry dokonce kradl Němcům munici.

„Měli jsme doma tři bedýnky granátů, střelný prach zašitý v plátěných sáčcích, světlice, náboje do velkorážných kulometů a dokonce dvě fungující pušky,“ vzpomínal pro Paměť národa před časem Zdeněk Hnízdo. Rodiče a babička o odbojové činnosti tří bratrů neměli ani potuchy, věděl o tom jen děda, který kluky podporoval.

Sověty neposlechl

Po válce se vyučil tiskařem a nastoupil v Rudém právu. Později se vypracoval na zástupce velitele útvaru ochrany uranových dolů v Příbrami. Pak přišel rok 1968 a Zdeněk odmítl ubytovat sovětské vojáky. „Říkal, že jsme bratři a takový kecy. Tak jsem mu řekl, že mi nemá co rozkazovat,“ vzpomíná na rozhovor se sovětským majorem.

Neuposlechnutí ho stálo místo. Zdeněk se ale rozhodl být uranovým dolům věrný a nastoupil tam jako běžný horník, tím byl také až do důchodu.

Milovaná chalupa

V důchodu se uchýlil na Šumavu a postavil nádhernou roubenku, ve které i přes svůj vysoký věk stále pobýval. Nedaleko bydlí jedno ze tří jeho dětí - syn, který na něj dává pozor.

Za milovaným dědou sem jezdí zástup vnoučat a pravnoučat. Celá rodina je z jeho zmizení nešťastná a prosí každého, kdo by dědu viděl, ať ho zastaví a hned volá policii. „Policisté v rámci hlídkové činnosti po pohřešovaném stále pátrají a prověřují desítky oznámení od občanů,“ dodala mluvčí policie Ladmanová.

Zdeněk Hnízdo má na sobě tmavý, nezvykle dlouhý svetr, maskáčové kalhoty a na hlavě kšiltovku. Je hubený, 180 cm vysoký, na tváři má strniště vousů.

„Za normálních okolností je děda velice komunikativní a zkušený stopař. Prosím, dívejte se v lese a kolem sebe i v oblasti Klatovska, Sušicka, Horažďovicka a Strakonicka,“ prosí příbuzní.

Fotogalerie
9 fotografií