Jiří Holásek vystudoval Lékařskou fakultu v Brně v roce 1960. Po studiích odešel na umístěnku do Jeseníků. V roce 1969 mu byl povolen dvouletý studijní pobyt ve Švédsku.

Když byl vyzván, aby se vrátil, neučinil tak z osobních i vědeckých důvodů, stal se emigrantem. V nepřítomnosti byl odsouzen na dva roky vězení.

Srdcem umělec

Spolu s manželkou, lékařkou-ortopedkou, si po narození dvou synů, kteří dodnes ve Švédsku žijí se svými rodinami, vytvořili v „zemi tří korunek" druhý domov. Působil zde jako anesteziolog. Mezi jeho pacienty patřil i švédský král Gustav VI. Adolf (1882 až 1973).

Přestože byl profesí lékař, srdcem zůstával umělcem. „Moje malířská kariéra začala trojkou z kreslení ve 3. třídě obecné školy,“ vzpomínal s úsměvem. Jeho otec tehdy rozhodl: dvě hodiny denně kreslení, dvě hodiny hry na housle. Malý Jiří poslechl, získal základy, které mu daly výjimečné nadání v obou směrech.

Během studií bydlel v ateliéru akademického malíře Aleše Černého, kde do sebe nasával atmosféru barev, vůní a nočních rozhovorů o umění. Do pozdního věku se věnoval malbě inspirované krajinou jižní Moravy a vínem, k němuž měl celoživotní vztah.

Po roce 1989 se vracel zpět na jih Moravy, aby se opět naplno věnoval výtvarnému umění.

Spoluzakládal Břeclavan

Vedle malby a medicíny ho provázel i folklor. Byl aktivní při založení souboru Břeclavan, působil v souborech Radost či Slovácký krúžek a ve Švédsku založil cimbálovou muziku Dunaj. Hrál na housle, cimbál, fujaru, gajdy i varhany. Hudba a lidová kultura pro něj byly stejně důležité jako medicína.

Lidé o něm často mluvili jako o renesančním člověku – a právem. Spojoval hloubku vědění s uměleckým citem, talent s pracovitostí, humor s pokorou. Jeho život byl službou – pacientům, hudbě, umění i moravskému folkloru.

VIDEO: Pohřeb Jiřího Bartošky (†78): Místo rakve kancelář!

Video
Video se připravuje ...

Pohřeb Jiřího Bartošky (†78): Místo rakve kancelář! Blesk TV