Perte chytře

Pračku zapínejte, až když je plná. Pokud to lze, vyhněte se dlouhým programům, které spotřebují více vody. Využívejte u své pračky takové, které jsou určené pro různé typy prádla.

Zkraťte sprchování

Zkraťte dobu, po kterou jste ve sprše, o minutu až dvě. Ideální je trávit pod tekoucí vodou méně než 5 minut. Nezapomeňte vypnout vodu, když se mydlíte nebo myjete hlavu šamponem. Ušetříte až stovky litrů za měsíc.

Vypínejte vodu

Podobně jako ve sprše i při mytí rukou či čištění zubů nenechávejte vodu volně odtékat bez užitku. Vypínejte ji, kdykoliv ji zrovna nepotřebujete.

I kostka ledu se počítá

Upadla vám kostka ledu na zem? Nevyhazujte ji do dřezu, zmrzlou vodu využijte a dejte ji do konvičky na zalévání.

Myjte v napuštěném dřezu

Když myjete nádobí pod tekoucí vodou, spotřebujete až trojnásobné množství vody! Pokud nemáte myčku, napouštějte si na mytí nádobí dřez se saponátem.

Využijte každou kapku

Zeleninu a ovoce vždy oplachujte v lavoru. A když už vodu nepotřebujete, využijte ji na zalévání pokojových či venkovních rostlin.

Osvěžení = zalévání

Pokud se v parném létě rádi osvěžíte vodou z hadice, dělejte tak na místě, kde je sušší tráva. Odtékající vodu tak rovnou využijete na zalévání.

Konec odpouštění

Odpouštíte si vodu, aby vám tekla teplá nebo v létě naopak ledová. I tohle je plýtvání, kterému se dá zamezit. Abyste měli vždy ledovou vodu, napusťte si lahev a dejte ji do lednice. Naopak při odpouštění vody, aby vám dotekla teplá, vodou naplňte nádobu na zalévání nebo třeba varnou konvici.

Chytré způsoby, jak omezit výdaje v kuchyni a koupelně
Autor: Infografika Blesk

Zachytávejte dešťovku

Pokud máte zahradu nebo balkon, mějte na nich nadzemní nádrž nebo sud na dešťovou vodu. Nejčastěji se instalují pod okap, ale lze je zakoupit i se sběračem dešťové vody.

Zalévejte ráno a večer

V parném létě zalévejte brzo ráno nebo večer. Při vysokých teplotách se totiž část vody stihne místo vsáknutí odpařit dříve, než se dostane k rostlinám.

VIDEO: Jak vyčistit myčku bez chemie? Pomůže vám ocet i jedlá soda

Video
délka: 02:05.14

Jak vyčistit myčku bez chemie? Pomůže vám ocet i jedlá soda Karel Dlabač