Marcela Machalová z Kladna před pěti lety onemocněla nádorem prsu. V Nemocnici Na Bulovce podstoupila operaci, při níž jí lékaři odebrali celý prs. O rok a půl později absolvovala ve stejné nemocnici rekonstrukci, při které jí operatér pomocí PIP implantátů vymodeloval nová prsa.

„Zase jsem se cítila jako žena. Jenže za čas jsem dostala třikrát po sobě těžký zánět prsu a musela jsem zpět do nemocnice,“ vypráví paní Marcela. Té došlo, že implantáty nejsou kvalitní. Když na podzim loňského roku vypukla aféra s vadnými PIP implantáty, byl to pro ni šok.

Vůbec neváhala a hned se radila s Janem Měšťákem, přednostou kliniky plastické chirurgie na Bulovce, co dál. Doporučil jí nechat si závadné implantáty vyměnit. Marcela začala jednat se svou zdravotní pojišťovnou a ta se po nějaké době uvolila reoperaci uhradit.

„Jsem už měsíc po zákroku a cítím se dobře. Všem ženám s implantáty PIP bych doporučovala, aby postupovaly jako já. Nikdo přece nechce mít v těle závadný a lékařsky nevyhovující materiál,“ uzavírá Marcela Machalová.

První reoperace na Bulovce už tuto sobotu

Tak vypadají vadné implatnáty, které v sobě mají technický silikon
V Nemocnici Na Bulovce už zítra bude tým docenta Jana Měšťáka vyměňovat vadné PIP implantáty prvním pěti ženám, které prodělaly rekonstrukci prsu po rakovině. „Operovat budeme ve svém vlastním volnu,“ potvrdil primář Kliniky plastické chirurgie Karel Urban s tím, že sobotní operace budou pokračovat až do května. Reoperace jednoho ňadra trvá 15 až 20 minut.

Nadace Femina shání nové implantáty

Módní návrhářka Jana Berg (40) je zakladatelkou nadace Femina. Ta shání pro nemocné ženy nové kvalitní prsní náhrady. „Velmi nám

Přednosta Kliniky plastické chirurgie Na Bulovce Jan Měšťák (vlevo) s patronkou Nadace Femina Hanou Heřmánkovou
pomohl brněnský hokejový tým Kometa, který vydražil své dresy. Za výnos jsme koupili prvních dvacet implantátů. A peníze na náhrady nám pomáhá shánět i Divadlo bez zábradlí, kde působí jako manažerka naše patronka Hana Heřmánková (49), bývalá televizní hlasatelka,“ uvedla Jana Berg.